Karavanı Çekecek Araç Lastiği

seyir_defteri

Çadır Kampı
Merhaba. 750 kg altı bir çekme karavanı 1.6 Dizel önden çekişli bir araçla çekmeyi düşünüyorum. Araç arkadan itişli olsa belki lastik seçimi benim için çok ön planda olmayacak ama önden çekişli olunca tedirgin oluyorum. Sizce yaz veya kış tüm şartlarda tek bir tip nasıl bir lastik kullanmalıyım. Lastik seçiminde ve hava basıncı vs. dikkat edilecek hususlar nelerdir?

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
1.6 dizel bir araç 750 kg den hafif bir karavanı uçurur
Arkanda hissetmezsin bile
Normal 4 mevsim lastik yeterli

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Web sitesi
www.yucelgunduz.com
Kışın kış lastiği takmak, Araçta zincir bulundurmak ve Çok kar varsa yollara çıkmamak en iyisi bana göre. Zira araba ne denli güçlü olursa olsun, kar nedeniyle kayganlaşan yollarda bir de karavan çekerken araç patinaja düşecektir. Arkada karavan varsa daha da kolay düşecektir patinaja. Bence Türkiye'de kış koşullarında karavanla çok çok ama çok dikkatli olunmalı.
Selamlar.

Ben kış lastiği kullanıyorum, Takmatik zincir de mutlaka bulunduracağım.

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Karda karavanı kullanmasan daha iyi bence

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Web sitesi
www.yucelgunduz.com
Şubat tatili iki hafta,
Giderken, yada dönerken,
Kara rastlanabilir yollarda.
Gitmesen başka dert.
Zaten haftasonları
gezemiyorsun düzgün.
Bence biraz risk alınmalı.

seyir_defteri

Çadır Kampı
Değerli arkadaşlarım, cevaplarınız için teşekkürler. Fakat geçen süre içerisinde önden çekişli araçlara karşı bir kaygım oluştu. Özellikle @AKMühendis abinin bir yazısında başından geçen bir anısını okuduktan sonra. Bu durumda önden çekişli araç lastiği yerine, arkadan itişli hangi araç diye araştırmaya başladım. Aracım Citroen C4 1.6 dizel. Önden çekiş ama çok az yakıyor (Km'de 26 kuruş) Şimdi aracımı arkadan itişli araçlarla takas bile düşünür oldum açıkçası. Bu konuda fikriniz var mı?

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Değerli arkadaşlarım, cevaplarınız için teşekkürler. Fakat geçen süre içerisinde önden çekişli araçlara karşı bir kaygım oluştu. Özellikle @AKMühendis abinin bir yazısında başından geçen bir anısını okuduktan sonra. Bu durumda önden çekişli araç lastiği yerine, arkadan itişli hangi araç diye araştırmaya başladım. Aracım Citroen C4 1.6 dizel. Önden çekiş ama çok az yakıyor (Km'de 26 kuruş) Şimdi aracımı arkadan itişli araçlarla takas bile düşünür oldum açıkçası. Bu konuda fikriniz var mı?
1.4 dizel peugeot 307 ile bir tonluk güney maksi karavanı yıllarca çektim,bir sorun yaşamadım,o da önden çekerdi
Bence aracın uygun
Hiç uğraşma
Böyle devam et

seyir_defteri

Çadır Kampı
1.4 dizel peugeot 307 ile bir tonluk güney maksi karavanı yıllarca çektim,bir sorun yaşamadım,o da önden çekerdi
Bence aracın uygun
Hiç uğraşma
Böyle devam et
Cevabınız gerçekten içimi rahatlattı. Aslında ben de hiç istemiyorum araç değiştirmeyi. Ama yağmurlu bir havada arkamda 850 kg bir çekme karavanla sorun yaşarsam diye aklıma geliyor. Sizlerin tecrübesine güveniyorum.

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Yavaş gideceksiniz ve aniden sağa sola kırmayın direksiyonu
Yağmurda bunlara dikkat edersen hiçbirşey olmaz
Karda kullanma
Kullanmak zorunda kalırsan kar lastiği veya zincir tak

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Web sitesi
www.yucelgunduz.com
Arkadan çekiş için arabayı değiştirmek gereksiz. Ancak dört çeker için düşünülebilir.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Aslında bir ara 5.25 lik 1 ton üzeri karavanlar da düşündük ama ruhsattı ehliyetti muayenesi vs vaz geçtik. O zaman 4X4 daha mantıklı olacaktı.
O kadar ağır karavanlar için 1800 yada 2000 cc ağır 4x4 bir araç uygun olur

Forum istatistikleri

Konular
100,025
Kullanıcılar
167,880
Son üye
schmark

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR