Karavanımı Kendim İmal Etmek Yerine Satın Alsam Olmaz mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MAVISU Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,376

MAVISU

Yeni Üye
Yer
Ankara
MERHABA
Uzun süredir forumu takip ediyorum ve edindiğim izlenim "karavan imal etmek" üzerine.Hiç kimse gidip binek oto alır gibi karavan almadı mı ?
Arkadaşlar;Lütfen biriniz bana "git şuradan istediğin özelliklere göre karavanını alabilirsin" desin no'lur.(Başoğlu,Sally,İmaj,Fayzer v.s...)Zira ben karavan yapabilme yetisine sahip değilim...
İlgileceğinizi umarak,şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Karavanımı Kendim İmal Etmek Yerine Satın Alsam Olmaz mı?

Cepte yeteri kadar para varsa neden olmasin :smiley:

Başoğlu, Sally, İmaj, Erba, Pino ve bunlara ilave edebileceğimiz 3-4 karavan üreticisi firmadan gönül rahatlığı ile karvan, camper siparişi verebilirsiniz. Bu firmalar kalitelerini ispatlamış firmalardır. Fakat bir çoğumuz için fiyatları yüksek. O yüzden kendi camperimizi yapmaya yöneliyoruz. Sizin maddi sorununuz yoksa sıfır karavan siparişi verebilirsiniz. Bütçeniz müsait değilse ikinci el alabilirsiniz. Sahibinden.com da bir çok ikinci el karavan var. Buradan seçtiğimiz bazı araçları ekteki topikte değerlendiriyoruz, yorumluyoruz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=29998.0

Tercihiniz alkovanliysa bu firmalari veya benim gibi ikinci el bir araci sececeksiniz. Care yok. Ama kamperi kendiniz yapabilirsiniz. Veya bir issiz marangozu bir aylik tutabilir ona istediginizi yaptirabilirsiniz.

Sayın MAVİSU Hoşgeldiniz. Almasına alırsınız ama Sayın Aslanahmet ve Mebus un dediği gibi bu bir tercih nedeni.Para var çare var.Hemde istediğin gibi profesyonel firmalara yaptırabilirsin.Herhalde araç dahil 50000 TL altında olmaz sanırım.Artı aksesuar yine artı TL demektir.Çok iyi araştırmanızda fayda var .Hayırlısı olsun. Sevgi ve saygılar.

Benim kafam bu işi almıyor.
Teorik olarak bakıldığında, bir ürünün seri üretiminin daha ucuza gelmesi gerekmezmi?

aslında neden basıt . sıfır bır karavan almak ıstersenız OTV yude 84
olayın puf noktası ; serı uretım belgesı ııle karavan yapanlar bu OTV destegını arkalarında hıssettıklerı muddetce ,..................... ne dıyelım kendılerıne hayırlı ısler dılerız . (sadece kendı dusuncem).

hsbasar' Alıntı:
Benim kafam bu işi almıyor.
Teorik olarak bakıldığında, bir ürünün seri üretiminin daha ucuza gelmesi gerekmezmi?
Sedat bey karavanlarda bir çok donanım opsiyoneldir, siz isteklerinize göre imalatı yönlendirirsiniz. Bunun dışında karavan için kullanacağınız araç 0 km. veya 5 yaşından küçükse aracın ücretinin yanında karavana dönüştürünce %84 ötv ödersiniz. Yaptıracağınız karavan panelvan ise 8000, alkovanlı ise 25000 tl standart imalat ücretini de bu maliyet hesabına katmalısınız. Bu rakamlar üreticiden üreticiye değişmekle birlikte yaklaşık maliyetlerdir.
Ayrıca unutmayın "mal müşteriye satılır"...

Arkadaşlar 12 metreküğplük bir aracın camper karavan yaptırtmak istediğimde güvenilir denilen firmalar 18000tl + kdv den fiyat çıkardılar.8000tl camper yapan firma hankisi? Bildirirseniz sevineceğim .

MAVISU' Alıntı:
MERHABA
Uzun süredir forumu takip ediyorum ve edindiğim izlenim "karavan imal etmek" üzerine.Hiç kimse gidip binek oto alır gibi karavan almadı mı ?
Arkadaşlar;Lütfen biriniz bana "git şuradan istediğin özelliklere göre karavanını alabilirsin" desin no'lur.(Başoğlu,Sally,İmaj,Fayzer v.s...)Zira ben karavan yapabilme yetisine sahip değilim...
İlgileceğinizi umarak,şimdiden teşekkür ederim.
Sn.Mavisu öncelikle aramıza hoş geldiniz.Aslında aramızda bir çok kişi karavanını kendi yapmadı,imalatçılardan sıfır yada sahibinden ikinci el olarak sahip oldu. Ama arkadaşların da belirttiği duygusal nedenler ve bazı arkadaşlarımızın hobi olarak imalat yapmayı tercih etmeleri nedeniyle içimizde bu işe daha önceden soyunmuş olanlar ve halen kendi karavanını imal edenler mevcut. Bu dünyanın bir çok ülkesinde sıkça karşılaşılan bir durum, internete bakarsınız bir çok yabancı sitede kendi karavanını imal etmiş kişiye rastlarsınız. Ama burası herkese açık bir forum sayfası ve biz burada deneyimlerimizi paylaşırken ortak yönlerimiz sayesinde dostluklar kuruyoruz. Sizin de katılımınızın kalıcı ve paylaşımcı olması dileğiyle...

kenan akca' Alıntı:
Arkadaşlar 12 metreküğplük bir aracın camper karavan yaptırtmak istediğimde güvenilir denilen firmalar 18000tl + kdv den fiyat çıkardılar.8000tl camper yapan firma hankisi? Bildirirseniz sevineceğim .
Kenan bey bu rakamı bana daha önce Erba karavandan Onur bey vermişti ama güncel fiyat olmayabilir...

Haşmet Bey bana bu fiyatı yeni verdiler. Bir iki günlük bir olay. Camper için 18000+ kdv alkovenli içinse 45000+kdv diye fiyat listesi geldi. Bu fiyatlar standart donanımlar içindi.Bu donanımların içinde her şey 220 v la çalışan cihazlardan oluşuyordu.

Bu durumda en mantıklısı kendi camperimizi kendimiz yapacağız. Yusuf kardeşimizin yaptığı gibi.

Kenan bey,
Haşmet bey'in bahsettiği rakamlar doğrudur ve günceldir. Bahse konu olan 8.000 TL camperın izolasyon, mobilya ve aksesuarlarının montajı işlerini kapsıyor. Alkovenli olarak düşündüğünüzde bu rakam 25.000 lere çıkıyor. Aksesuvarlar tercihe kalmış. Crammer ocak-evye, trettford wc, çift katlı açılabilir orjinal karavan camları, 3 sistem buzdolabı, truma, boiler vs. eksiksiz bir donanım 8.000 Avro gibi. Alternatif malzeme ile bu rakam aşağı çekilebilir.

Araç 5 yaşından büyük olmak kaydıyla, yeni bir karavan yaptırılmak istenirse camper için araç dahil 35-40, alkovanlı için 50-55 den aşağı malolacağını sanmıyorum.

2004 model Fiat ducato vb. araç..................15.000 TL
Aksesuvarlar..............................................17.000 TL
Montaj işçilik, izolasyon, mobilya vs.................10.000 TL
+
-------------------------------------------------------------------------------------
42.000 TL

Herkes iyiyi ucuza maletmek ister ama ben bu konuda karavan firmaları lehine düşünüyorum. Aksesuvar satışından ayrıca para kazanmıyorsa sizce bu işlemden en fazla ne kadar kazanabilir karavan firması?

42.000 Liraya çok kaliteli bir camper sahibi olunabilir. Ama diyelim ki ''X'' firması orjinal karavan malzemelerinin çoğunu kullanmadı. Kuru akü yerine normal akülerden, karavan camı yerine normal minibüs camlarından, otobüs havalandırmalarından vb. kullandı. Geri kalan aksesuvarları da yerli ikameleri ile tamamladı ve bu karavanı 30-35 bin gibi bir rakama çıkardı. Diğer firmaya göre daha tokgözlü mü olacak, yoksa daha fazla kar etmiş mi olacak? Bence ''b'' şıkkı.
Karavan firmasıyız diye geçinip, mutfak musluğuna pimaş boru çeken, banyoya normal klozet takıp fayans döşeyenleri de görüyoruz, 15.000'e aracı alıp üzerine 5.000 masraf yaparak 35.000'e karavan diye kakalamaya çalışanları da...Aksesuvar ve malzeme fiyatlarını iyi kötü herkes biliyor. Bu bölümdeki herkesi işini iyi yapan ciddi karavan firmaları hakkında sağduyulu olmaya davet ediyorum. Bu sektör nasıl ayakta kalacak, nasıl gelişecek? Ucuza malederim diyerek ileride problem yaratabilecek çirkin projelere imza atanlara prim vermek kullanıcı için de karlı bir alışveriş olmasa gerek.

Cem Bey,
Tabiki profesyonelce yapılan iş başkadır. Kullanılan malzemeye görede fiyatlar değişiyor.Karavan firmaları kendilerini ve gelişimlerini idame ettirmeleri için para kazanmak zorundalar.Birşey diyemem. Harcama gücümüz az olunca başka çareler aramak zorunda kalıyoruz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR