Karavanımı Kendim Yap(tım)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan filmania06 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,720

filmania06

Ana Kamp
Yer
Tekirdağ
Merhaba değerli forumdaşlar;

3 Yıllık araştırma,projelendirme ve 1 yıllık çalışma sonrasında kendi çekme karavanımızı imal etmeyi başardık çok şükür.

Gei

Bu süre zarfında uzun yıllardır üyesi olduğum forumumuzdan çok fazla bilgi edindim. Tüm yönetici/moderatör/üyelere teşekkürlerimi arz ederim.

Hususen,

@AKMühendis @yugun @dogan124 @Akdeniz45 @pasolvon @yusuf3070 ve daha birçok detay bilgi/tecrübe paylaşan abilerime ve arkadaşlarıma da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Çekme Karavanımız biraz sıradışı bir proje oldu. Çünkü KATLANIR KARAVAN ( FOLDİNG CARAVAN ) yaptık.

Temel olarak 3 avantajı mevcut :
1-) Seyir halinde önden gelen rüzgarı daha az alarak yakıt ekonomisi sağlıyor
2-) Yanal rüzgarları daha az alarak ve ağırlık merkezi de daha aşağıya çekerek sürüş güvenliğini artırıyor.
3-) Kapalı otoparka rahatça giriyor

Karavanımızı 750 Kg altı projelendirdik.

Ebatları : 300x200 şeklinde..
Tavan iç Yüksekliği 198 cm

Şasi : Paraya kıyarak Galvaniz saçtan Lazer kesim ve büküm yaptırarak imal ettik. Autocad projesi için Makina mühendisi bir abimizin büyük desteği oldu. Sağolsun herhangi bir ücret talep etmedi. Kendisi için yaptığı bir çizimdi,bizimle paylaştı.

Duvarlar : Yalıtım maksadıyla 4mm Kavak kontra arasında 20 mm sert mavi XPS köpük kullanılarak sandviç yapı oluşturuldu. 4 mm Kavak + 20 mm XPS + 4 mm Kavak şeklinde. Sonrasında ise Kılcal su geçişini dahi önleme kabiliyeti olan Epoksi kullanıldı. Daha sonra ince zımpara yapılarak dış yüzeyine SU BAZLI boya yapıldı. ( Ek olarak sadece Tavanda ekstra 300 gr/m2 Örgü elyaf ile mukavemet sağlandı)

Pencereler : 2 adet açılabilir, Sineklik ve Güneşlikli, Amortisörlü karavan camı kullanıldı. Ayrıca 4 adet sabit pencere yapıldı. Bu imalat kendimize ait olup çift kat 3 mm Pleksi glas kullanılarak yalıtım hedeflendi (Sadece tavanda,dış yüzeyinde 5 mm pleksi glass kullanıldı)

Detaylı olarak Son halinin videosunu izlemek isteyen arkadaşlara linki paylaşıyorum.

Sonrasında da imalat videosunu ekliycem , iyi seyirler dilerim ...

Video: https://youtu.be/mW_eEq-cBAQ

Etiketler

Gayet güzel olmuş.

Katlanır olması ile rüzgar direncini ne kadar kırdı, test yapabildiniz mi?

Yapımcı değilim ama varsa foto foto paylaşırsanız ekstra olarak sonra yapacak olanlara örnek bir tasarım teşkil edebilir.

Diğer bir başlıkta şöyle yazmışsınız.
ocak tupunde dedantor kullanildi. Sadece yemek yaparken filan kullanildigi icin muslugunu ac kapa yaparsaniz sorun yasanmiyor. Ki evlerde kullanilan tupler yillardir vana bile kapatmadan kullaniliyor.

Halbuki karavanın evden farkı, hareketli olmasında yatmakta.
Bu yüzden karavan tecrübesi olan ülkelerin yasaları, dedantör dahil tüm tüp bağlantılarının kaçağa yol açacak şekilde zarar görmemesi için, tüpün sabitlenmesi yanında, olası kaçak gazı dışarıya verebilen hava geçirmez bir kutuda bulundurulmasını zorunlu kılmakta. Üstelik basınçlı gazın genleşirken sebep olduğu soğuk ortam, zamanla plastik borularda kılçal boyutta çatlaklara, dolayısıyla kaçağa sebep olabilmekte.

''Kaza'' kelimesini ön görmediğimiz durumlar için kullanmaktayız. Umarım yukarıdaki bilgileri o ülkelerin karavancıları gibi, ön görülür olarak sınıflandırırsınız ?

...
Bu güne kadar forumda kimseye bu kadar detaylı yazmamıştım.
Lütfen ilgi ve eleştirimi, yapımınıza duyduğum saygıya verin.. ;)

Son düzenleme:

Diğer bir başlıkta şöyle yazmışsınız.

Halbuki karavanın evden farkı, hareketli olmasında yatmakta.
Bu yüzden karavan tecrübesi olan ülkelerin yasaları, dedantör dahil tüm tüp bağlantılarının kaçağa yol açacak şekilde zarar görmemesi için, tüpün sabitlenmesi yanında, olası kaçak gazı dışarıya verebilen hava geçirmez bir kutuda bulundurulmasını zorunlu kılmakta. Üstelik basınçlı gazın genleşirken sebep olduğu soğuk ortam, zamanla plastik borularda kılçal boyutta çatlaklara, dolayısıyla kaçağa sebep olabilmekte.

''Kaza'' kelimesini ön görmediğimiz durumlar için kullanmaktayız. Umarım yukarıdaki bilgileri o ülkelerin karavancıları gibi, ön görülür olarak sınıflandırırsınız ?

...
Bu güne kadar forumda kimseye bu kadar detaylı yazmamıştım.
Lütfen ilgi ve eleştirimi, yapımınıza duyduğum saygıya verin.. ;)
Degerli yorumunuz için tesekkur ederim @Doğrucu Davut bey.

Küçük piknik tüpünü yere havuz şeklinde sabitledik. Dedantör ve metal kelepçe kullandık..Bulunduğu yer dolap içi. Kullanılan hortum standart örgülü ve yüksek basınca dayanıklı kauçuk hortum. Sadece ocağı kullanacağımız zaman muslugunu aciyoruz. Seyir halinde kapalı konumda. Daha da geliştirilebilir 👍

Merhaba değerli forumdaşlar;

3 Yıllık araştırma,projelendirme ve 1 yıllık çalışma sonrasında kendi çekme karavanımızı imal etmeyi başardık çok şükür.

Ekli dosyayı görüntüle 637846

Bu süre zarfında uzun yıllardır üyesi olduğum forumumuzdan çok fazla bilgi edindim. Tüm yönetici/moderatör/üyelere teşekkürlerimi arz ederim.

Hususen,

@AKMühendis @yugun @dogan124 @Akdeniz45 @pasolvon @yusuf3070 ve daha birçok detay bilgi/tecrübe paylaşan abilerime ve arkadaşlarıma da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Çekme Karavanımız biraz sıradışı bir proje oldu. Çünkü KATLANIR KARAVAN ( FOLDİNG CARAVAN ) yaptık.

Temel olarak 3 avantajı mevcut :
1-) Seyir halinde önden gelen rüzgarı daha az alarak yakıt ekonomisi sağlıyor
2-) Yanal rüzgarları daha az alarak ve ağırlık merkezi de daha aşağıya çekerek sürüş güvenliğini artırıyor.
3-) Kapalı otoparka rahatça giriyor

Karavanımızı 750 Kg altı projelendirdik.

Ebatları : 300x200 şeklinde..
Tavan iç Yüksekliği 198 cm

Şasi : Paraya kıyarak Galvaniz saçtan Lazer kesim ve büküm yaptırarak imal ettik. Autocad projesi için Makina mühendisi bir abimizin büyük desteği oldu. Sağolsun herhangi bir ücret talep etmedi. Kendisi için yaptığı bir çizimdi,bizimle paylaştı.

Duvarlar : Yalıtım maksadıyla 4mm Kavak kontra arasında 20 mm sert mavi XPS köpük kullanılarak sandviç yapı oluşturuldu. 4 mm Kavak + 20 mm XPS + 4 mm Kavak şeklinde. Sonrasında ise Kılcal su geçişini dahi önleme kabiliyeti olan Epoksi kullanıldı. Daha sonra ince zımpara yapılarak dış yüzeyine SU BAZLI boya yapıldı. ( Ek olarak sadece Tavanda ekstra 300 gr/m2 Örgü elyaf ile mukavemet sağlandı)

Pencereler : 2 adet açılabilir, Sineklik ve Güneşlikli, Amortisörlü karavan camı kullanıldı. Ayrıca 4 adet sabit pencere yapıldı. Bu imalat kendimize ait olup çift kat 3 mm Pleksi glas kullanılarak yalıtım hedeflendi (Sadece tavanda,dış yüzeyinde 5 mm pleksi glass kullanıldı)

Detaylı olarak Son halinin videosunu izlemek isteyen arkadaşlara linki paylaşıyorum.

Sonrasında da imalat videosunu ekliycem , iyi seyirler dilerim ...

Video: https://youtu.be/mW_eEq-cBAQ
Güle güle kullanın.
Karavan keyfiniz bol olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri