Karavanımı Tekrar Yaparsam Yapmayacaklarım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,330
Ikisinin de pozitif ve negatif tarafları var. Aracı dengeli yükleyerek her iki sisteminde negatif taraflarını azaltmak mümkün. Fakat aşaǧıdaki linkte ifade edildiǧi gibi, optimum bir çözüm yok. Her zaman kullanılış şekline göre sadece bir uzlaşma var

Aşaǧıdaki Almanca linkte karavancılar için her iki sistem karşılaştırılıyor. Almancası zayıf olanlara Google Türkçesi biraz yardımcı olabilir.

Frontantrieb oder Hinterradantrieb

Google Translate
4 sene uğraştım,geldiğimiz nokta :tearsofjoy:
ich gehe in die schule.

Etiketler
İlk tecrübeden;
Su deposu için içeri taşmayı önlemek için tahliye borusu ve istenildiğinde tahliye musluğu alta.
Pencerelere çeklilen güneşliğin beyaz ışık (gün ışığı) altındaki durumu.
Hidrofor yerine dalgıç pompa.
Dalgıç pompa çözümünü ilk kez duydum. Uygulama hakkında detay verebilir misiniz. Teşekkürler.

Dalgıç pompa çözümünü ilk kez duydum. Uygulama hakkında detay verebilir misiniz. Teşekkürler.

Daha takmadım ama aldım, dışardan su dolumu için.

Bu işin tecrübelisi @Doğrucu Davut abimiz. Avrupa model karavanlarda artık dalgıç pompa kullandıklarını yazmıştı. Aldığım damacanaya bile girebilen cinste. Gayet basınçlı gibi.

Bunu takması sıkıntı değil ama musluklarada elektrik bağlantısı gereklli. Elektrikli musluklar var tabii bunun için.

Şuan hali hazırda 11 lt Seaflo hidrofor takılı. Genleşme tankı yok. Bu lt'ye gerek yok diye takmamışlar.

Musluk ağzına suyu tasaaruflu akıtsın diye aparat taktım. Kesik kesik çalışmasada az açılımlarda hidrofor düzenli bir debide akmıyor.

Dalgıç Pompa / Hidrofor Karşılaştırması bu başlıktan devam edilebilinir.

İzolasyon sonrası elektrik kablo tesisatının döşemesi için çok daha fazla detaya inip, projemi tam oturtmadan işe başlamayacağım.
Bütçemi çalışırken sapmalar için en az %25 maliyet artışını öngöreceğim.

Bu işin tecrübelisi @Doğrucu Davut abimiz. Avrupa model karavanlarda artık dalgıç pompa kullandıklarını yazmıştı. Aldığım damacanaya bile girebilen cinste. Gayet basınçlı gibi.

Bunu takması sıkıntı değil ama musluklarada elektrik bağlantısı gereklli. Elektrikli musluklar var tabii bunun için.

Şart değil. Daha önce birisi bu iş için dikiş makinesi pedalı kullandığını, ayakla bastığı için de çok daha tasarruflu olduğunu yazmıştı.

...

...

Dalgıç Pompa / Hidrofor Karşılaştırması bu başlıktan devam edilebilinir.

Dalgıc pompa için böyle bir elektrik düğmesi en ucuz ve pratik çözüm. Istediğiniz musluğu da kullanabilirsiniz.

Fuschalter

.
Evet pompa ve kumanda ayni alette. Üstelik ucuz da.
Avrupa’da marka karavan üreticileri kullansa iyi sükse yapardı. Tabi depo uzak olmamalı.
3,4 lt/m de güzel bir değer..
Sanırım tek sorun debinin ayarlanabilir olmaması..
Fazla gelirse belki bir küçüğü kullanılabilir ?

Son düzenleme:

.
Evet pompa ve kumanda ayni alette. Üstelik ucuz da.
Avrupa’da marka karavan üreticileri kullansa iyi sükse yapardı. Tabi depo uzak olmamalı.
3,4 lt/m de güzel bir değer..
Sanırım tek sorun debinin ayarlanabilir olmaması..
Fazla gelirse belki bir küçüğü kullanılabilir ?

Avrupa tipi karavanlrada standart dalgıç popma gücü ya da akış hızı v.s belli midir? Yani dalgıç pompanın bir standartı var mıdır?

Benim aldığım standart süt/mazot pompası diye tabir edilen, makismum 15 dk çalıştıralabilir denilen basit pompa. Akış hızı iyi aslında ama örneğin şofbene bağlayabilir miyiz? : ) Tesisata takma amaçlı almadım ekstra dış duş ya da depoya su dolumu için ideal basit pompalar ama tesisata ne tip bir dalgıç pompa takılmalı oraya kadar gelemedim daha derslerde : )

.
Alp bey, dalgıç pompalar 0,5 ila 2,1 bar su basıncı oluşturabilip dakikada 10 ila maksimum 25 litre su iletebilmekteler. Karavanda çok uzun borularınız varsa, örneğin iki motorlu yani daha güçlü bir dalgıç pompasına ihtiyacınız olmakta.

38-40 derecede sorununuz olmaz. Sistemimde kaynar su dolaşımı olmadığından şofben sorunuzu tecrübelilerin cevaplaması daha yerinde olurdu.

Ben temiz su sistemimde hidrofor + genleşme tankı + basınç regülatörü ve filtre kullanacağım. Mobilya planlamasında uygun bir ölü alan boşluğuna (şimdilik yatağa çıkış merdiven altı mesela) 20-30 lt hacminde paslanmazdan bir içme suyu deposu koyacağım. Depoya ekte resmini koyduğum elektrikli (12V) musluk ve mini hidroforunu bağlayacağım. Böylelikle karavanda 5-6 adet 5Lt içme suyu damacanası yerinden tasarruf sağlayacağım. Bu musluk setini geçen hafta Karaköy'de Deniz ticaretten 200 TL'ye aldım. Sarı siteden de bulabilirsiniz. Ebatlar oldukça minik foto sizi yanıltmasın.

IMG 20210630 205921

Ben temiz su sistemimde hidrofor + genleşme tankı + basınç regülatörü ve filtre kullanacağım. Mobilya planlamasında uygun bir ölü alan boşluğuna (şimdilik yatağa çıkış merdiven altı mesela) 20-30 lt hacminde paslanmazdan bir içme suyu deposu koyacağım. Depoya ekte resmini koyduğum elektrikli (12V) musluk ve mini hidroforunu bağlayacağım. Böylelikle karavanda 5-6 adet 5Lt içme suyu damacanası yerinden tasarruf sağlayacağım. Bu musluk setini geçen hafta Karaköy'de Deniz ticaretten 200 TL'ye aldım. Sarı siteden de bulabilirsiniz. Ebatlar oldukça minik foto sizi yanıltmasın.
Ben bu setten aldım kullanamadım.Çok uyduruk bir ürün,pompa çok güçsüz,musluk bir ay da elektrikli özelliğini kaybetti normal musluk oldu.imkanınız varsa kullanmadan iade edin,sonra benim gibi çöpe atarsınız.

Ben bu setten aldım kullanamadım.Çok uyduruk bir ürün,pompa çok güçsüz,musluk bir ay da elektrikli özelliğini kaybetti normal musluk oldu.imkanınız varsa kullanmadan iade edin,sonra benim gibi çöpe atarsınız.
Uyarı için teşekkür. Sanırım silecek pompası test etsem iyi olacak. Sadece içme suyu için kullanmayı planladığım için sorun yaşatmaz diye düşünmüştüm

Karaköy de satılan bu musluklar verimli olmuyor yorumuna çok denk geldim. 30 litre içme suyunu serin tutmanızda oldukça zor olacak.
Biz en iyi çözümü 5 litre Kale termos ile çözdük. Temiz su araç da varsa gece dolaba koyup sabah termosa aktarıyor, su için dolabı gündüz kullanmıyoruz. Hazır suyumuz yoksa soğuk su da satın alarak sabah tamamlıyoruz.
Mutfak da kullanılacak temiz sıcak su için temiz su kullanımına uygun katlanır solar 20 litre bidonumuz da var. Bu ısındığında ertesi güne kadar sıcak su ihtiyacı olmuyor. Tüp gaz kullanımı da azalıyor.

Son düzenleme:

220'nin varlığında bu sorunlar yok. Her daim sınırsız soğuk suyumuz var. 220 siz durumlar için LPG li dolap hazırda bekliyor. Ama onbeş derecenin altına (Gündüz) hiç düşmüyor gibi bu da. Yine de suda önemli bir serinlik sağlıyor. LPG'li dolapla su soğutacaksanız bunu gece yapın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.