Karavanımı Tekrar Yaparsam Yapmayacaklarım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,568
Karaköy de satılan bu musluklar verimli olmuyor yorumuna çok denk geldim. 30 litre içme suyunu serin tutmanızda oldukça zor olacak.
Biz en iyi çözümü 5 litre Kale termos ile çözdük. Temiz su araç da varsa gece dolaba koyup sabah termosa aktarıyor, su için dolabı gündüz kullanmıyoruz. Hazır suyumuz yoksa soğuk su da satın alarak sabah tamamlıyoruz.
Mutfak da kullanılacak temiz sıcak su için temiz su kullanımına uygun katlanır solar 20 litre bidonumuz da var. Bu ısındığında ertesi güne kadar sıcak su ihtiyacı olmuyor. Tüp gaz kullanımı da azalıyor.
çok pratiksiniz. Benzer soğuk uygulamayı evde biz de termosa buz doldurup su koyup tüm gün serin su ihtiyacımızı karşılıyoruz. Benim amacım karavanda damacana ya da 5-10 Lt yedekli pet şişeler taşımak yerine ölü alanda içme suyu depolayıp ayak altında yer kaplamasını ortadan kaldırmak amaçlı. karavanda da derin dondurucuda buz yapıp daimi soğuk suyu sağlamayı planlıyorum sizin gibi . Sıcak suya gelince ben de solar duş torbasıyla sabit pozisyonda LPG harcamadan ihtiyacımı gidermeyi planlıyorum. Sizin kadar düzenli olmasam da sizin gibi ben de forumdaki paylaşımları dosyalıyor notlar alıyor dersimi çalışıyorum. iyi ki varsınız. Bilgisini, tecrübesini saklamadan paylaşan tüm dostlara tekrar çok teşekkür.

Etiketler
çok pratiksiniz. Benzer soğuk uygulamayı evde biz de termosa buz doldurup su koyup tüm gün serin su ihtiyacımızı karşılıyoruz. Benim amacım karavanda damacana ya da 5-10 Lt yedekli pet şişeler taşımak yerine ölü alanda içme suyu depolayıp ayak altında yer kaplamasını ortadan kaldırmak amaçlı. karavanda da derin dondurucuda buz yapıp daimi soğuk suyu sağlamayı planlıyorum sizin gibi . Sıcak suya gelince ben de solar duş torbasıyla sabit pozisyonda LPG harcamadan ihtiyacımı gidermeyi planlıyorum. Sizin kadar düzenli olmasam da sizin gibi ben de forumdaki paylaşımları dosyalıyor notlar alıyor dersimi çalışıyorum. iyi ki varsınız. Bilgisini, tecrübesini saklamadan paylaşan tüm dostlara tekrar çok teşekkür.
Tatil amaçlı ve uzun konaklamalı , yerleşimlerden biraz uzak olan gezilerde su stoklamak için bu durum normal.
Bazen konuları kendi gezme şartlarımız ile değerlendirme hatasını yapıyoruz.

Ben temiz su sistemimde hidrofor + genleşme tankı + basınç regülatörü ve filtre kullanacağım. Mobilya planlamasında uygun bir ölü alan boşluğuna (şimdilik yatağa çıkış merdiven altı mesela) 20-30 lt hacminde paslanmazdan bir içme suyu deposu koyacağım. Depoya ekte resmini koyduğum elektrikli (12V) musluk ve mini hidroforunu bağlayacağım. Böylelikle karavanda 5-6 adet 5Lt içme suyu damacanası yerinden tasarruf sağlayacağım. Bu musluk setini geçen hafta Karaköy'de Deniz ticaretten 200 TL'ye aldım. Sarı siteden de bulabilirsiniz. Ebatlar oldukça minik foto sizi yanıltmasın.
Video: https://youtu.be/28VwvLNf2r4

İngiliz videoda aynı ürünü tanıtınca enteresan geldi. Paylaşmak istedim. O kumandayı buton ile değiştirdi.

Ben temiz su sistemimde hidrofor + genleşme tankı + basınç regülatörü ve filtre kullanacağım. Mobilya planlamasında uygun bir ölü alan boşluğuna (şimdilik yatağa çıkış merdiven altı mesela) 20-30 lt hacminde paslanmazdan bir içme suyu deposu koyacağım. Depoya ekte resmini koyduğum elektrikli (12V) musluk ve mini hidroforunu bağlayacağım. Böylelikle karavanda 5-6 adet 5Lt içme suyu damacanası yerinden tasarruf sağlayacağım. Bu musluk setini geçen hafta Karaköy'de Deniz ticaretten 200 TL'ye aldım. Sarı siteden de bulabilirsiniz. Ebatlar oldukça minik foto sizi yanıltmasın.
Üstadım içme suyu tankını kaliteli kalın plastikten alın temziliği kolay olur ucuz olur. Paslanmaz asitli - klorlu temizliklere tepki verir içtiğini suyunda tadı değişir benden söylemesi. Plastik tank hem hafiftir hem hesaplı. Kısa vadede çelik tank güzel olur uzun vadede canınızı sıkar.

Karaköy de satılan bu musluklar verimli olmuyor yorumuna çok denk geldim. 30 litre içme suyunu serin tutmanızda oldukça zor olacak.
Biz en iyi çözümü 5 litre Kale termos ile çözdük. Temiz su araç da varsa gece dolaba koyup sabah termosa aktarıyor, su için dolabı gündüz kullanmıyoruz. Hazır suyumuz yoksa soğuk su da satın alarak sabah tamamlıyoruz.
Mutfak da kullanılacak temiz sıcak su için temiz su kullanımına uygun katlanır solar 20 litre bidonumuz da var. Bu ısındığında ertesi güne kadar sıcak su ihtiyacı olmuyor. Tüp gaz kullanımı da azalıyor.
Bu mu üstadım soğuk tutuyor mu?

Üstadım içme suyu tankını kaliteli kalın plastikten alın temziliği kolay olur ucuz olur. Paslanmaz asitli - klorlu temizliklere tepki verir içtiğini suyunda tadı değişir benden söylemesi. Plastik tank hem hafiftir hem hesaplı. Kısa vadede çelik tank güzel olur uzun vadede canınızı sıkar.
Paslanmaz konusundaki çekincelerinizde haklısınız. Bilindiği üzere her paslanmaz her likidin muhafazasına uygun değil. Su ve süt benzeri içecekler için farklı, asitler için farklı paslanmaz kullanılıyor. Her ne kadar kapalı bir sistem düşünüyor olsam da bu değerli uyarınızı dikkate alacağım. İçme suyu için doğru plastik içme suyuna uygun polycarbon materyal ama uygulamada sıkıntı yaratır. Diğer plastikler özellikle yüksek sıcaklıklarda suda koku yapmakta. Sanırım kullan at pet şişe depolamak daha sağlıklı olacak.

Karavanda 5 litrelik ikinci termosu kullanıyorum. Birincisi bozulduğu için ikincisini aldım. Ikincisi daha kaliteli bir termos, uzun süre soğuk tuttuğunu görünce iyi ki birinci bozuldu dedim. Termos karavanda çok önemli. Pahalıda olsa kalitelisini almakta fayda var. Içtiğiniz her bardak su da paraya değdi dersiniz. :sweatsmile:

.
Aslında günlük su gereksiniminin toplamını gün boyu soğuk tutmaya gerek yok. (Pasif metod)

Kişi başı yer kaplamayan yarım litrelik su şişesini dolabın en soğuk yerine koyup, her gerektiğinde şişenin bir miktarıyla aşlama yapılarak içilirse, tekrar susayana kadar da su zaten yine soğumuş olmakta. (Aktif metod)

Su sebilleri de deposunun hepsini değil, sadece gerektiği kadarını
soğutup sunan benzeri yöntemle çalışmaktalar...
Bizim üstten açılan 40 litre kompresörlü buz dolabımız ~+8 °C ye ayarlı olsa da buharlaştırıcıya yakın yerler çok daha soğuk olduğundan, şişenin üçte biri bile aşlamaya yeterli olmakta.

Hemen cevap yazmadan bir deneyin derim..

Bu mu üstadım soğuk tutuyor mu?
Evet bu ürün, çok soğuk ( Buz gibi ) su kullanımınız yoksa tüm gün yeterli oluyor.
Daha kısa süreli gezilerde küçük bardak suları kolileri icinde muhafaza ederek taşıyoruz. Kapalı yerde durdugunda ayni sekilde buzdolabina koymadan yeyerli oluyor...🖐

henüz karavan yapımım devam etse de başlığa uygun bir yanıtı şimdiden yanıtlamaya karar verdim.. olurda karavanımı tekrar yapmaya karar verirsem Dolar veya Euro ile maaş almaya başlamadan aracı tekrar yapmayı göze almayacağım.. önceden aldığım yurt dışına bağımlı tüm malzemeler döviz artışıyla eşdeğer artmış.. Yarına almayı bıraktığım her bir malzeme de düne göre pahalanmış.. :smiley: Başlığa uygun herhalde en iyi yanıt aşağıda yer almakta.. Bir yıl önceki fiyatlara yeni karavan yapmak herhalde artık hayal haline geldi..

"Karavanımı Tekrar Yaparsam Yapmayacaklarım" = Yeni karavan araç ve malzemelerinin dövize endeksli tutarını kenara koymadan yeni karavan yapmayacağım​

Saygılar... :smiley:

.
Başlığın tekrar yayına geçmesi fena olmadı. 😊

Karavanını ilk defa yapanların, karavancılıkta oturmuş, alışılmış çözümleri ve marka karavan üreticilerinin yıllardır kullandıkları yöntemleri bir kenara bırakırcasına kendi sistemlerini kurmaya çalışmaları, bazen sahada hayal kırıklığına yol açabilmekte.

Böylelikle kazanılan pahalı tecrübe hiç olmazsa tekrar karavan yapımında işe yaramakta.

Halbuki iletişim hiç bu günkü kadar kolay olmamıştı.
Herşeyi bilmeyi ve tahayyül edilebilmeyi sanmak pek doğru olmamalı ?
Zaten böyle bir yaklaşım, yaşamın hiç bir bölümünde olası değil.
Mesleğiniz üzerine size akıl verenleri düşünün..

Forumda tecrübe aktarımına dirençli (!) oldukça “Selfie” amaçlı başlık var.
Bu da iletişim çağının diğer yüzü olmalı..🙁

Son düzenleme:

.
Başlığın tekrar yayına geçmesi fena olmadı. 😊

Karavanını ilk defa yapanların, karavancılıkta oturmuş, alışılmış çözümleri ve marka karavan üreticilerinin yıllardır kullandıkları yöntemleri bir kenara bırakırcasına kendi sistemlerini kurmaya çalışmaları, bazen sahada hayal kırıklığına yol açabilmekte.

Böylelikle kazanılan pahalı tecrübe hiç olmazsa tekrar karavan yapımında işe yaramakta.

Halbuki iletişim hiç bu günkü kadar kolay olmamıştı.
Herşeyi bilmeyi ve tahayyül edilebilmeyi sanmak pek doğru olmamalı ?
Zaten böyle bir yaklaşım, yaşamın hiç bir bölümünde olası değil.
Mesleğiniz üzerine size akıl verenleri düşünün..

Forumda tecrübe aktarımına dirençli (!) oldukça “Selfie” amaçlı başlık var.
Bu da iletişim çağının diğer yüzü olmalı..🙁
Öyle dediğim dedik çaldığım düdükler var ki!

Öyle dediğim dedik çaldığım düdükler var ki!

Yok yok, o kadar da haşin yaftalamayalım.😋

Selfie gibi amaçlar ne kadar masum olsa da karavancılığa yeni başlayan bizim gibi bir ülkede, bazen yazılanları standart sananlar çıkmakta.
Asıl tehlike bunda.
Nedense yazandan sorumluluk arayan da yok, soran da.
Tabi araştıran da..

Yeni başlayanlardan biri tahminen yazmış olduğu halde, hemen kabul gördüğünden, bir aralar 100 litrelik su depolarında bile dalgakıran modası çıkmıştı.
Böyle durumlarda taşın kuyudan çıkması zaman alıyor..🙁
Kısaca deney esas olmalıydı.

Biz de bir gün karavancılığın aklı selim cenahında yerimizi alacağız ama böyle paldır küldür değil..

...
Kasıt, bazı yeni başlayanların bazı yaklaşımlarıydı.
Umarım karıştırılmaz ?
Zaten hedefimiz de kişi değil düşünce.
Üstelik bu başlıkta da hepimizin tekrarlamak istemediği düşünceler için açılmadı mı ?.. 😉

Son düzenleme:

Karavan yapım değil de alım düşüncesinde tecrübesiz biri olarak Fiyat/Performans ile kaliteden taviz vermeyi istemem Okuduğum kadarı ile iyi malzeme iyi sonuç,kötü malzeme maddi zarar ve manevi bir dert veriyor

Yok yok, o kadar da haşin yaftalamayalım.😋

Selfie gibi amaçlar ne kadar masum olsa da karavancılığa yeni başlayan bizim gibi bir ülkede, bazen yazılanları standart sananlar çıkmakta.
Asıl tehlike bunda.
Nedense yazandan sorumluluk arayan da yok, soran da.
Tabi araştıran da..

Yeni başlayanlardan biri tahminen yazmış olduğu halde, hemen kabul gördüğünden, bir aralar 100 litrelik su depolarında bile dalgakıran modası çıkmıştı.
Böyle durumlarda taşın kuyudan çıkması zaman alıyor..🙁
Kısaca deney esas olmalıydı.

Biz de bir gün karavancılığın aklı selim cenahında yerimizi alacağız ama böyle paldır küldür değil..

...
Kasıt, bazı yeni başlayanların bazı yaklaşımlarıydı.
Umarım karıştırılmaz ?
Zaten hedefimiz de kişi değil düşünce.
Üstelik bu başlıkta da hepimizin tekrarlamak istemediği düşünceler için açılmadı mı ?.. 😉
Sevgili SENSEİ,
Kesinlikle haşin yaftalamıyorum. Siz birde sildiğim cümleleri görseydiniz.:tearsofjoy:

Gezenbilir'in ortamına ayak uyduramayan bir kesim var. Buradaki bilgilerin ve insanların eski olduğundan dem vurup artık takip etmiyorum diyenler var. Bu düşünceyi yargılarsak. Sizi tanımamışlar derim.

Bu platformda 2 yılım bitmek üzere. Gerçekten buradaki ortam çok güzel neden mi? Herkes düşüncesini yazıyor. Ve doğru olana ihtiyacı olan kullanıcı kolayca ulaşıyor.

Sizinde emeklerinizle KARAVAN işini ben buradan öğrendim. Komşum eski karavancı onun bana öğretmeye çalıştığını ben çoktan biliyordum.
Deneyimim eksikti. Hem karavan çekme konusunda ,hemde içinde yaşama. Çok şükür onlarıda atlattık.
Artık işini bilen bir karavancı olma yolunda ilerliyorum.

Çekme karavan aldığım için üzerinde yaptığım değişiklikler(Geliştirmeler) hep ihtiyaca yönelikti.
Bir daha çekme karavan alırsam.
TONAJI 1100-1300 Kg mı geçmeyen Boyu 4,5m-5,0m arasında biraz daha geniş banyolu bir model olacak.

Şimdiki 983 kg ve 4,0 m Çekmesi çok kolay. Aslında işimi görüyor. İnsan doyumsuz sadece.

Allaha Emanet Olun @Doğrucu Davut

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri