Karavanımın Yapım Aşamaları; Isuzu-coskuntic-Ali Coşkun

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan coskuntic Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 228
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,538

coskuntic

Bütün doğaseverlere sağlıklı güzel geziler
Yer
Antalya
Sevgili GEZENBİLİR üye ve okuyucuları,
Bu sitede m23 ile karavan yapımını anlatan CELAL YALÇIN beyin yazısından sonra, 2009 yılından beri hayalimde olup da yapamadığım karavanımı yaptım.
Şu anda gayet rahat bir biçimde gezilerime devam ediyorum.
Sizlerle karavan yapım aşamasında karşılaşılan sorunları, çıkmazları ve çözüm yollarını anlatmaya çalışacağım. Sizlerin de bana önereceğiniz fikir ve çözümleri en ince ayrıntısına kadar değerlendireceğim.
Sayğılarımla,

Etiketler

Ynt: Karavanımın Yapım Aşamaları; Isuzu-coskuntic-Ali Coşkun

[attachment=1]

Fotoraf0040

Karavan yapacağım aracın benim isteklerime uygun olup olmayacağı hususunda epey araştırma yaptım.
Taşıtın aşağıdaki özellikleri olmalı idi:
1- Devamlı bir gezi düşündüğüm için aracın iç hacmi büyük olmalı,
2- Aracın içindeki bütün noktalarda yükseklik insan boyunu kurtarmalı,
3- Araç ucuz ve tamir bakımı kolay olmalı
4- Aracın iç aksesuarları olmamalı, çünkü bu aksesuarlar için alım sırasında para ödeyeceğim ve fakat benim hiçbir işime yaramayacak, (lüks koltuklar, havalandırma ve ışıklandırmalar vs)
5- Aracın kaportası bakımlı olmalı, motor ve yürüyen aksamı daha ucuz ve az zamanda yenilenebilir fakat kaporta hem uzun zamanda hem de yüksek bedellerle yenilenebilir.
6- Şehir içi seyahatler ile park hususunda fazlaca sorun çıkarmamalı,
7- Büyük farklılıklar göstererek toplumun dikkatini çekmemeli

Benim bu isteklerime yukarıda fotoğrafını gördüğünüz 1996 model halk tipi isuzu otobüsün uygun olduğunu düşündüğümden 9,000.-TL ye satın aldım.
Bu aracın dış boyutları uzunluk 7 mt, genişlik ise 2,20 mt. Aracın halk tipi olması sebebi ile iç zemin tamamen düz ve bütün yerlerde insan boyunu kurtarıyor.
Bu araca özel aşağıda gönderdiğim planı çizdim. Plan cm cinsinden ve bütün detaylarını gösterdim. Böylece imalat sırasında ustalarla fazlaca uğraşmadım.

[attachment=1]

Fotoraf0045

[attachment=1]

Ekli dosyalar

• 00-Büyük-Otobüs.pdf
    23 KB · Görüntüleme: 548

[attachment=1]

Ekli dosyalar

• 00-Büyük-Otobüs.pdf
    23 KB · Görüntüleme: 413

Taşıtın içindeki 20 kişilik koltukları söküldü. Ortaya 2x6,5 mt = 13 m2 boş bir alan kaldı.

[attachment=1]

Fotoraf0052

Aracın zemini ile camlara kadar olan yan duvarları 18 mm lik üstü korumalı su kontraplağı ile kaplattım. Böylece üstüne konacak bölme ve dolapları sağlam bir zemine oturmuş olduk. Malzeme oldukça sağlam ve suya dayanıklı olduğu için ses ve ısı yalıtımını da yapmış olduk.

Proje ye uygun olarak en arkadaki kapı iptal edildi. Buraya 200x150 cm boyutlarında yatak için zemin hazırlandı ve alt tarafı depo olarak kullanılmak üzere ayrıldı. Yatağın alt kısmına iki seyyar kapak yapıldı.

[attachment=1]

Fotoraf0048

ASSASİN ve BERGCANTP bu bölüme ilgi gösterdiğiniz ve iyi dilekleriniz için TEŞEKKÜR ederim.

Ali Bey aracınız hayırlı olsun (Çok güzel bir karavan olacak ) Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Lütfen tüm ayrıntıları bizimle paylaşın , paylaşın ki bu işi bizde yapabiliriz diyerek cesaretlenebilelim.

Kolay gelsin .... Selamlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,079
Kaydolan Son Üyemiz
Fondue

SON KONULAR

Geri