Karavanımın Yapım Aşamaları; VW T5

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ABENDTEURER Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 83,720

ABENDTEURER

Ana Kamp
Yer
Bodrum
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.

Değerli dostlar, kendi çabalarımla hazırladığım yüksek tavan Vitodan sonra, daha uzun seyahatlerde kullanmayı düşünerek, 2006 model yüksek tavan Transporter almış bulunmaktayım.
Yaptığım tüm araştırmalardan sonra, yapmış olduğu diğer karavanları inceledikten sonra, Dolphin Karavanda karar kıldım. Tabiiki bu kararımda karavanını Dolphin karavanda yaptırmış olan sn. Mehmet Altunerin de katkısı büyük oldu. İzmir Bornovada bulunan iş yerini bulduktan sonra, içeride ve dışarıda sıra bekleyen bir sürü panelvan ve alkoven tarzı araçları görünce, benim işim bu yıl bitireyemeyecektir diye düşünürken samimi bir şekilde buyurun hoşgeldiniz diyen firma sahibi Suat bey ile tanışmış olduk..
Saolsun bu kadar işinin arasında benimde karavanımı almayı kabul etti. Bir aylık bir teslim süresi için anlaştık ve sözleşme yaptık.

Bu kadar kısa süre için söz verebiliyor olması tamamen sağlam kadrosu ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü içerideki 12 personelin ayrı ayrı ustalık alanları olduğunu öğrenince bu bir aylık süreci normal buldum. Bir aracın imalatı için gereken ne varsa tamamı ile kendi bünyelerinde yapılıyor.

Daha önce webasto'yu ayrı yerden, güneş enerji panellerini ayrı yerde taktırmış iken şimdi herşey aynı yerde bitiyor. herşeyin aynı yerde bitiyor olması beni daha da memnun etti. en büyük sorunum, en büyük kaygım karavan pencerelerinin yüksek fiyatı ve bulunabilirliğinin zor olması idi. Bunların temimini de yaptığımız anlaşma gereği Dolphin Karavan üstleniyor. Bu da beni ayrıca rahatlatıyor.

Almanya da çeşitli karavan fuarlarına katılıp orada bu tarz bir aracı karavana dönüştürmek için yaptığım fiyat araştırmalarında aynı malzemelerin montajı ile burada fiyatın 40% daha uygun olduğu görünce hiç tereddüt etmeden karavanımı teslim ettim.

Resimleri ve gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğim. Bu vesile ile Mehmet Altuneri'de karavanı sayesinde tanımış olduğum çok mutluyum. Karavanım biter bitmez kendisi ile bir yurt dışı seyahati yapmak üzre sözleştik.

bu konu ile ilgili fikri olanların görüşlerini bekliyorum.

Herkese selamlar.

http://imageshack.us/a/img189/3627/20130330083927.jpg
http://imageshack.us/a/img33/1760/201303300839420.jpg

Etiketler
Ynt: Karavanımın Yapım Aşamaları; VW T5

Hayırlı olsun Nüvit bey, araç seçiminiz çok iyi, güzel günlerde kullanın.

Konu başlığınızı içeriğine uygun düzenledim. Selamlar

Kolay gelsin , bizim T5 yüksek tavan ailesine yeni bir üye daha katılıyor demekki. Ne güzel. Yapılacak proje hakkında da biraz bilgi vermeniz münkün mü? Üst kısma yatak koyacakmısınız? Wc koyacakmısınız? Merakla takipteyim selamlar

Hayırlı olsun ve kolay gelsin.

VW Kamper kullanıcısı olarak aramıza hoş geldiniz.

Yapım aşamasında (plan ve karavan ekipmanları olarak) doğru bir karar vermenizi dilerim.

Forumda VW kamper kullanan arkadaşlar, muhakak tecrübe ve önerilerini belirteceklerdir. Dileğim, sorunsuz ve zevkle kullanacağınız bir kampere kavuşmanızdır. Bunun için de....
Alttaki sorulara vereceğiniz cevaplar,SİZE UYGUN bir karavan yapımınızda yardımcı olacak.
1- Kamperinizle kaç kişi gezeceksiniz? (Yerleşim planı için çok önemli)

2- Emeklimisiniz,çalışıyor musunuz? (Kısa hafta sonu gezileri mi? Yada uzun geziler mi düşünüyorsunuz?) (Duş, tuvalet kabini ve iç plan olarak önemli)

3- Genel olarak yazın mı? veya yaz+ kış mı? gezeceksiniz. ( Karavan ısıtıcısı ve iç plan olarak önemli)

4- Gezilerinizde genelde kamping konaklamalı mı? yoksa kamp dışı konaklama mı tercih edeceksiniz? (Enerji sorunu "güneş paneli",yaşam aküleri,su depoları hacmi,buzdolabı tercihi olarak önemli)

Selamlar...

iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim,

karavancılıkla ilgili bilgilerimim büyük bir bölümünü sizlerin yorum ve önerilerini takip ederek edindiğimi söyleyebilirim. Bu anlamda Gezenbilir kurucu ve yöneticilerine de ayrıca teşekkür ederim.

öncelikle kendimden biraz bahsedeyim; aslen Mersinli olup, uzun yıllardır Bodrumda turizmle uğraşıyorum, her ne kadar zaman zamansızlıktan icra edemiyorsam da, aynı zamanda Almanca, Hollandaca ve İngilizce dillerinde Yeminli tercümanım.

Karavan seyahatlerimizi eşim ile birlikte iki kişi olarak Yurtiçi ve Yurtdışı uzun seyahatler yapmayı düşünerek t5 de karar kıldım. Yurtdışında (genelde Avrupa ülkeleri) Kamp alanlarında, ülkemizde ise düzgün işletildiğini düşündüğümüz kamp alanları ve Doğada konaklamayı planlamaktayız.

projeye göre araçta 200 lük güneş panelleri, 2 adet 75 amper Optima Yellow Top Akü, Eberspacher d2 Isıtıcı, Yalıtım için taş yünü düşünülmekte, yan camlar Dometic 90x50(Sineklik ve storlu) Üst havalandırma Fiama 28x28 ve güneş enerjisi ile çalışan,sürekli havayı temizleyen havalandırma, Danfos marka Kompresörlü( beko)12 VOLT buzdolabı (1200 eURO YERİNE 1250 tL YE MAL OLUYOR:smiley:
Su depolarını, kış kampı da yapmayı planladığımız için araç içine yerleştimeyi düşünüyoruz, donmaya karşı önlem amaçlı.

Nevzat beyinkaravanını yapım aşamalarını büyük bir ilgi ile takip ediyor ve kendisine imreniyordum, daha nice mutlu geziler diliyorum kendisine. Ben de büyük bir merak ve heyecanla karavanımın bitmesini bekliyorum.

Ayrıca Nevzat beye üstteki yatak ile ilgili alanın yatmaya elverişli olup olmadığını sormak istiyorum, eğer alan yeterli ise, ben de yukarıya yatak sistemi yapmayı düşünürüm.
Site kullanımına hakim olamadığım için, yazışmaların yöntemini öğrenmeye fırsatım olmadı, umarım bu yolla tüm sorulara yanıt vermiş olmuşumdur.
Konu ile ilgili vereceğiniz her türlü fikir için teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

hayırlı olsun, tez zamanda kavuşup bol bol geziler dilerim

T4 ve T5 ler için Almanyada, Reimo karavan şirketinde, aşağıdaki fotoğraftaki gibi orjinal (carthago-malibu) tavanlar var.

Ekonomik olarak biraz fiyatlı ama,önü alkovenli gibi olan böyle bir tavan, küçük olan bir araçta, arka bölüme ayrı bir duş ve tuvalet bölümü yapma imkanını sağlıyor.

Ayrıca, tavan orjinal VW lerden daha yüksek olduğu için üst katta da yatma alanı olarak bir sıkıntı yaratmıyor.

Üstte, önden araya doğru yatma pozisyonuyla açılıp kapanan 2 kişilik bir yatak, aracın tam arkasında ise, "L" şeklinde bir mutfak ve yanında duş banyo kabini (ki hem kamp dışı konaklamalar hem de ailenizin yanında, rahat etmeniz için önemli) ve şöför kabini arkasına (koltuk+masa ve ön koltukların dönmesiyle) gündüz oturma ,gece yatak bölümü uygulanıyor.

Tavanın normalden yüksek oluşu da, iç mekanda otururken, ayrı bir ferahlık katıyor.
Bence, böyle bir tavanın kompak bir araca sağladığı fayda çok fazla.

Tabii nasıl getirilir, veya Almanyaya gidip montajı nasıl yaptırılır, veya benzeri Türkiyede nasıl yaptırılır(bence biraz zor-"kalıp olayı yüzünden") biraz imkan meselesi. Ama bir VW için kalıcı çözüm...

Vw banyolu

erdenbay' Alıntı:
Tabii nasıl getirilir, veya Almanyaya gidip montajı nasıl yaptırılır, veya benzeri Türkiyede nasıl yaptırılır(bence biraz zor-"kalıp olayı yüzünden") biraz imkan meselesi. Ama bir VW için kalıcı çözüm...

Hangi topikteydi tam hatırlamıyorum ama birileri sürücü kabininin üzerine, öne doğru taşan bu tür alkovenlere TRde artık izin verilmediğini yazmıştı sanki.

Aracınız ve kamper yapma kararınız ile uygulanması, hayırlı olsun Nüvit Bey. :smiley:

Cavid Sezen

ABENDTEURER' Alıntı:
iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim,

karavancılıkla ilgili bilgilerimim büyük bir bölümünü sizlerin yorum ve önerilerini takip ederek edindiğimi söyleyebilirim. Bu anlamda Gezenbilir kurucu ve yöneticilerine de ayrıca teşekkür ederim.

öncelikle kendimden biraz bahsedeyim; aslen Mersinli olup, uzun yıllardır Bodrumda turizmle uğraşıyorum, her ne kadar zaman zamansızlıktan icra edemiyorsam da, aynı zamanda Almanca, Hollandaca ve İngilizce dillerinde Yeminli tercümanım.

Karavan seyahatlerimizi eşim ile birlikte iki kişi olarak Yurtiçi ve Yurtdışı uzun seyahatler yapmayı düşünerek t5 de karar kıldım. Yurtdışında (genelde Avrupa ülkeleri) Kamp alanlarında, ülkemizde ise düzgün işletildiğini düşündüğümüz kamp alanları ve Doğada konaklamayı planlamaktayız.

projeye göre araçta 200 lük güneş panelleri, 2 adet 75 amper Optima Yellow Top Akü, Eberspacher d2 Isıtıcı, Yalıtım için taş yünü düşünülmekte, yan camlar Dometic 90x50(Sineklik ve storlu) Üst havalandırma Fiama 28x28 ve güneş enerjisi ile çalışan,sürekli havayı temizleyen havalandırma, Danfos marka Kompresörlü( beko)12 VOLT buzdolabı (1200 eURO YERİNE 1250 tL YE MAL OLUYOR:smiley:
Su depolarını, kış kampı da yapmayı planladığımız için araç içine yerleştimeyi düşünüyoruz, donmaya karşı önlem amaçlı.

Nevzat beyinkaravanını yapım aşamalarını büyük bir ilgi ile takip ediyor ve kendisine imreniyordum, daha nice mutlu geziler diliyorum kendisine. Ben de büyük bir merak ve heyecanla karavanımın bitmesini bekliyorum.

Ayrıca Nevzat beye üstteki yatak ile ilgili alanın yatmaya elverişli olup olmadığını sormak istiyorum, eğer alan yeterli ise, ben de yukarıya yatak sistemi yapmayı düşünürüm.
Site kullanımına hakim olamadığım için, yazışmaların yöntemini öğrenmeye fırsatım olmadı, umarım bu yolla tüm sorulara yanıt vermiş olmuşumdur.
Konu ile ilgili vereceğiniz her türlü fikir için teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

Nüvit bey merhabalar,öncelikle beyeniniz için teşekkürler.Sorularınıza gelince üstteki arkadaşlarında ifade ettiği gibi yüksek tavanın yüksekliği yatak için çok uygun değil. uyurken sorun yok ama yatağa yerleşirken vede kalkarken biraz jimnastik hareketleri yapmak gerekiyor:smiley: Bir 10*15 cm daha yüksek olsaymış daha iyi olurmuş.Siz bu sorunu üste yapılacak yatağı biraz alt kısımda konumlandırarak aşabilirsiniz.Ben mesafeyi daha fazla aşağıya çekemedim çünkü arka kısımdaki dolabın yüksekliği izin vermedi(alttaki fotoğrafta sarı çizgi )

IMG 9495

TA2RX' Alıntı:
Hangi topikteydi tam hatırlamıyorum ama birileri sürücü kabininin üzerine, öne doğru taşan bu tür alkovenlere TRde artık izin verilmediğini yazmıştı sanki.

Bekir bey selam...
En ve boyu geçmiyecek bir taşma olmadığı sürece, yukarı doğru olan yüksekliğin, plan ve projesini çizdirdikten sonra, ruhsatına da (yüksek tavanlı kamp taşıtı) yazılarak,şu an için onay alabildiğini söylemişti, proje çizen makina mühendisi bir arkadaşımız.
Yinede düşünüldüğünde, tekrar sormakta fayda var tabi ki.

Nüfit bey aracınız hayırlı olsun konuyu takiptekim benimde sizin araçtan alma düşüncem var ileriki günlerde yapım aşamalarını maliyeti paylaşırsanız çok yardımcı olursunuz bizim suzukiyi satıp t5 yapma düşüncesindeyim size kolay gelsin bize iyi seyirler.

İlk önce güzel kamplarda kullanın.Üste yatak yapma planınızı,tavanı yükseltmediğiniz sürece Nevzat hocamın söylediğinden başka alternatif yok,diğer çözümde yatağınızı çok yüksek yapıp(80 cm ve üstü) ,altını yatak olarak kullanabilirsiniz .Bunuda geçen gün benim araca bakarken farkettim,ne yalan söyleyim mantıklıda geldi.Keşke aklıma daha önce gelseydi dedim ayrıca benim aracım karavan gibi değil yani içinde yaşamak için değilde yatmak için gibi.

Nüvit bey aracınız hayırlı olsun.Üst yatak için arkadaşların söyledikleri doğru bende önce yan kayıtlar üzeri yapmıştım ama küçük çocuk haricinde kullanımı biraz sıkıntılı lunca 12 cm kadar aşagı düşürerek yeniden yaptım şimdi yetişkin biri bile çok rahat yatabilmekte .
Kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri