Karavanımızı Kendimiz Yapabilir miyiz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ZEKERİYA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 75
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,604

ZEKERİYA

Yeni Üye
önce merhabalar ben aranıza yeni katıldım bende sizler gibi gezmeyi seven birisiyim yaşım 56 ama kalbim 18 gibi benim kia panelvan besta 1994 model bir arabam var bu arabamın arkasını şaseye kadar kesip iskeletini yapıp karavana dönüştürmek istiyorum reklamcıyım atelyemde her türlü alet edavatım var bu işin üstesinden teknik olarak gelecegime inanıyorum.
aklıma takılan bazı şeyler var sizlerin desteginizle bu sorulara yanıt bulacagıma inanıyorum.
1-bu arabayı hiçbir karavan imalatı yapan yere götürmeden kendim yapabilirmiyim yani karayollarına tescil ve muayene için gittigimde senin yetkin yok sen bunu kendi atelyende yapamazsın mutlaka karavan imalatcılarına yaptırman gerikiyordu derlermi
2-arabam 1994 model ve kendi üzerime kayıtlı karavana dönüştürdügümde ötv falan isterlermi
3-1994 model 2009 yılında karavan için başvurdugumda kaç yaşında olur yani 7ila15 diliminemi girer yoksa16 yaş ve yukarısı diliminemi
4-2009 yılında karavan olacak arabalarda abs olması istenecek diye bir yazı okudım formda bu arabada abs yok nasıl olur.
5-karavan yaparken wc duş koymam şartmı şart olan şeyler nedir.
6- karavana çevirdikten sonra vergisi ne kadar olur şimdiki rusatta panelvan kia besta kapalı saç kasa kamyonet diye geçiyor ve vergisi senelik 450 ytl
sayın gezenbilir üyeleri şimdiden affınıza sıgınarak sorularıma yanıt verirseniz veya yanıt bulabilecegim yerler söylerseniz çok memnun olurum saygılar.

Etiketler
Ynt: Karavanımızı Kendimiz Yapabilir miyiz?

Aramıza hoşgeldiniz Zekeriya Bey,
Sorularınızın yanıtlarını bilebildiğim kadarıyla;
1-bu arabayı hiçbir karavan imalatı yapan yere götürmeden kendim yapabilirmiyim yani karayollarına tescil ve muayene için gittigimde senin yetkin yok sen bunu kendi atelyende yapamazsın mutlaka karavan imalatcılarına yaptırman gerikiyordu derlermi
* Geçen sene olsa yapabilirsiniz derdim. Ben kendi aracımı 2007 yılında yaptım. Ama bugünlerde yeni kanunlar geliyor ve ABS'si olmayan araçlara karavan ruhsatı verilmeyecekmiş diye duydum. Öncelikle bir trafik müşavirine veye yatkili makina mühendisine sorarak aracınızın karavan olup olamayacağını öğrenmelisiniz.
2-arabam 1994 model ve kendi üzerime kayıtlı karavana dönüştürdügümde ötv falan isterlermi
* ÖTV 5 yaşından büyük araçlar için yok.
3-1994 model 2009 yılında karavan için başvurdugumda kaç yaşında olur yani 7ila15 diliminemi girer yoksa16 yaş ve yukarısı diliminemi
* Trafiğe çıktığı yıl da sayıldığından 2009 yılında 16 yaşında demektir.
4-2009 yılında karavan olacak arabalarda abs olması istenecek diye bir yazı okudım formda bu arabada abs yok nasıl olur.
* Bende de Pregio var. Kia servise sordum yok yapılmıyor dediler. Yapan yer varmı bilmiyorum.
5-karavan yaparken wc duş koymam şartmı şart olan şeyler nedir.
* Öyle bir şart yok. Hizmet verebildiği yolcu sayısı kadar taşıma kapasitesi olan bir araç; Yatak olabilen koltuk ve yemek yapmak için techizat gerekir diye biliyorum.
6- karavana çevirdikten sonra vergisi ne kadar olur şimdiki rusatta panelvan kia besta kapalı saç kasa kamyonet diye geçiyor ve vergisi senelik 450 ytl
* Panelvanla karavan aynı vergi dilimindedir. http://www.gib.gov.tr/fileadmin/images/mtv.html

öncelikle cevab veren arkadaşlara çok teşekkür ederim yıl sonuna kadar karavanı yapma imkanım pek yok gibi aracımın arka kısmında kaportada çürükler ve hasarlı yerler var kaportacılar bunları yapmaya çok para istiyorlar aracı satsam 3-4000 ytl anca eder bu şekilde muayenede edmiyorlar bazı arkadaşlar sen gezmeyi seversin dediler gel arka kısmını(sase üstü) kes güzel bir karavan yap yada kapalı sac kasa kamyonet yazın tatile gidersin kışın işinde kullanırsın dediler.biz reklamcı olduğumuzdan arabayla çok işlerimiz oluyo.ben arkasını kesip güzel bi iskeletle sac kasa kamyonet haline getirsem (ki ben bunları yapıncaya kadar 3-4 ay geçer)o zamana kadar karavanlara abs isteyip istemeyecekleri belli olur.abs isterlerse kapalı sac kasa kamyonet yapıp idareten kendi işimde kullansam şayet abs istemezlerse içine koltuklar,ocak,duş,wc gibi ekipmanları takıp karavan şekline dönüştürmeyi düşünüyorum.buarada kapalı sac kasa kamyonete pencere açılabilrmi bu konuda bi bilginiz varmı.vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.inşaallah abs istemezlerde güzel bi karavan yaparız.

:smiley: merhaba zekeriya bey,
öncelikle sorunuza cevap olarak ; elinizden geliyorsa tabiki yapabilirsiniz demek isterim.
ancak son yıllarda trafik proje- tadilat nizamnamesi okadar çok değiştiki, bizler sektörün içinde olmamıza rağmen takip etmekte zorlanıyoruz. bir aracın ruhsatında yazılı tipin dışında bir tipe dönüştürülmesi neredeyse imkansızlaşıyor. 2009 un başından itibaren yürürlüğe girecek olan yasa, dahada işleri zora sokacak gibi görünüyor
minübüsü kamyonete çevirmek yada, kamyoneti karavana çevirmeye yasalar müsade etmiyor.
bu durumda şunu önerebilirim: aracınızın aralık ayı içerisinde tasıt muayenesinden geçebilecek duruma gelmesi ve iç kısmın çok iyi olmasada gerekli düzenin sağlanması ile karavana çevrilmesidir. ay sonu gelmeden aracınızın projesini onaylatır muayeneden geçirirseniz sorun çözülmüş olur. zaman kısa iş çok. denenebilir.
kolay gelsin.

semih bey cevabınıza çok teşekkür ederim akşam televizyonda gördüm 15 yaş ve yukarısı araçları hurdaya ayırırsan ve başka bir araba alırsan 5000 ytl gibi bir indirim söz konusu olacakmış benim arac1994 model kia besta kapalı saç kasa kamyonet bunlarda indirime girermi ikinci el araç alırkende bu indirim olurmu bu konuda bir bilginiz varmı şimdiden çok teşekkür ederim.

sanırım kanun yılbaşından sonra yürürlüğe girebilir. benimde henüz fazla bilgim yok, bekleyip göreceğiz.

Merhaba sevgili dostlar garibanın parası olsa 5000 liraık arabaya zaten binmez 5000 lira indirim yapsalar aracını hurdaya çıkarsalar sıfır araba alamaz üzerini nasıl tamamlayacak uygulama geçtiğimiz yıllarda yapıldığı gibi durumu iyi olan eski araba alıp plakasını götürüp sıfır indirimi yaptıracak garibanında elinde bulunan son haddine gelmiş arabada böylece müşteri bulacak başka türlü zaten son kullanıcısı elinde kalmış alanda yok satanda piyasada iyi temizlik olacak güvenlik standartlarının iyileştirilmesi çok önemli tabi hepimizin isteyi.Hepinizin Kurban bayramı kutlu olsun.

öncelikle bütün sayın üyelerin kurban bayramını kutlar saglıklı günler dilerim artık bu durumda yapacak birsey yok yılbaşından sonra durum ne olacak onu beklemek lazım önümüzde seçimler var onun için pek zannetmiyorum o kanunların çıkacagını neyse bekle gör misali bekliyecegiz yaza daha çok var. saygılarımla

Arkadaşlar birde şu SRC belgesini araştırmanızı öneririm birçok karavansever dostun arabası hlen ticari kamyonet yada panelvan görünüyor bu durumda src belgesi alması gerekiyor 31 aralık son gün sınavsız sonra müracat edenler kurs ve sınava tabi tutulacak 31 aralık tarihine kadar müracatlarda sınava girmeden tabi para ödeyerek ;) belgelerini alabilecekler bilgilerinize beni ilgilendiriyorda arabam 2004 olduğu için 2008 sonuna kadar yapsam ÖTV devreye giriyor 2009 da ABS ve diğer problemler devreye giriyor yok karava dönüştüreyim ama gizli portatif olarak kullanayım muayenelerde içini sökerim diyorum bu seferde SRC belgesine takılıyor ne olacak benim halim elimi nereye atsam kuryor :D kalın sağlıcakla.

Sayın yaybek SCR belgesi nedir belki yeni oluşumdan takip edemedim. yaybek onlein deyil bilen varsa rica ederim.

SRC belgesi araç sınıfı kamyonet cityvan panelvan ve kangoo dahil kamyonet sınıfında olan diğer araçları kullanabilmek için çıkartılmış asıl amacı devletin para toplamak olan yeni bir oluşum src belgesi yoksa şehir içi ve şehirlerarası yolda denetlemelerde tesbit edilirse 500 ytl araç sahibine 200 ytl şöföre olmak üzere cezalar geliyor birçok karavan sınıfında otokaravan değilde cityvan ve kamyonet görünüyor bende hiçbirşey yapamasamda arabamın içini yapıp cam açtırmadan binerim diye düşünüyordum bu seferde src belgesine takıldı hayırlı olsun 31 aralık tarihine kadar müracatlarda 2003 yılından önce ehliyetini alanlara eğitimsiz sınavsız verilecek sonra ehliyet gibi eğitime ve sınava tabi olacak arama motorundan yazarak bilgi sahibi olabilirsiniz kalın sağlıcakla.

Sayın aybek bilmiyordum çok teşekkür ederim . hemen baş vururum. abs si olmayan diye açtıgınız linke yaptıgım caravanın fotoğrafını attım size yapmak istediğinizde moral olsun. daha öncekı yazılarınıza cevap olarak.sonradan abs taktırmanız mümkün olmaz.

Kendi bahçesinde karavanını yapan adamı keyifle izledim.

Bir-iki tanışma yazısından sonra, artık "Mahmutça" yazılara başlıyalım.
Bu konuda o kadar çok yazdım ki artık yazarken sıkılyorum.

O adam, neden karavanını kendisi yapmış?
Bizde karavanını kendisi yapmaya kalkanlar neden yapıyorlar?

Seyrettim,
Adam işini çok iyi biliyor. Daha önce karavan fabrikalarının en az birinde çalışmış olması kuvvetle muhtemel.
Çalışmadıysa da, bu ilk veya 2. karavanı filan değil, yaptığı karavan bizim karavan fabrikalarıne bile parmak ısırttırır.
Adam yaklaşık 30.000 Tl harcamış.
Evet, Avrupa da bu karavanın yenisi 30.000 TL den fazladır ama adamın karavanını aradaki farkı kazanmak için yaptığını sanmıyorum.
Adam, canının istediği karavanı yapmak istediği için yapmış. Biz de olduğu gibi olayı ucuza bitirmek için değil.
Bizde kendi karavanını yapanları gördük. Hemen hepsi "karavankondu"
Ben hiç görmedim ama içlerinde 1-2 tane iyi varsa onları ayrı tutayım da,
"Benimki karavankondu değil" diye fotoğraflar almayayım.
Biz herşeyi biliriz.
Futbolu Fatih Terim'den daha iyi biliriz.
Ev yaparken mimara ihtiyacımız yoktur.
Televizyonu bile kendimiz tamir edebiliriz.
Neden karavanımızı kendimiz yapamıyalım ki?...

Olmuyor kardeşim...!
Amaç beleşe mal etmek olunca olmuyor. Her şey olsa şık olmuyor.

Filmdeki adam gibi, amaç "istediği karavanı yapmak" olursa, Türkiye'de ki ustalarla kimse boy ölçüşemez.
Ben derim ki...
En kötü karavan fabrikası bile sizden daha iyisini yapar.
Gidin bir fabrikaya,gerekirse orda yatın kalkın (Ben yaptıracak olsam öyle yapardım) istediğiniz karavanı yaptırın.
Çok mu biliyorsunuz?
O zaman adam gibi karavan yapın da, biz de alkışlayalım...

Ah ahhhhhhhhhhhhh o para varya o para Mahmut bey keşke olsa ben bilirim yapacağımı ama malesef.

Ha şu da var amaç doğa ise lüksüne gerek yok,yok ben karavanımla hava atacağım doğada manuel yaşam bana göre değil ben lüks karavanıma kasıla kasıla binerim nerede kamping var orada herşey elimin altında olacak şekilde konaklarım yemekleri restoranlarda lokantalarda yerim sadece çay demlemek için kullanırım karavanı diyorsanız başka.

Benim param çok olsada ben doğayla mücadele etmeyi severim yemeğimi çayımı odun ateşinde pişirmeyi severim.

Bu arada güveç için özür dilerim ;D

Gkeada 2009 2 342kopyas

Kemerburgaz iftar 7

Kemerburgaz iftar 11

Kemerburgaz iftar 48

mahmut Gümen' Alıntı:
Kendi bahçesinde karavanını yapan adamı keyifle izledim.

Bir-iki tanışma yazısından sonra, artık "Mahmutça" yazılara başlıyalım.
Bu konuda o kadar çok yazdım ki artık yazarken sıkılyorum.

O adam, neden karavanını kendisi yapmış?
Bizde karavanını kendisi yapmaya kalkanlar neden yapıyorlar?

Seyrettim,
Adam işini çok iyi biliyor. Daha önce karavan fabrikalarının en az birinde çalışmış olması kuvvetle muhtemel.
Çalışmadıysa da, bu ilk veya 2. karavanı filan değil, yaptığı karavan bizim karavan fabrikalarıne bile parmak ısırttırır.
Adam yaklaşık 30.000 Tl harcamış.
Evet, Avrupa da bu karavanın yenisi 30.000 TL den fazladır ama adamın karavanını aradaki farkı kazanmak için yaptığını sanmıyorum.
Adam, canının istediği karavanı yapmak istediği için yapmış. Biz de olduğu gibi olayı ucuza bitirmek için değil.
Bizde kendi karavanını yapanları gördük. Hemen hepsi "karavankondu"
Ben hiç görmedim ama içlerinde 1-2 tane iyi varsa onları ayrı tutayım da,
"Benimki karavankondu değil" diye fotoğraflar almayayım.
Biz herşeyi biliriz.
Futbolu Fatih Terim'den daha iyi biliriz.
Ev yaparken mimara ihtiyacımız yoktur.
Televizyonu bile kendimiz tamir edebiliriz.
Neden karavanımızı kendimiz yapamıyalım ki?...

Olmuyor kardeşim...!
Amaç beleşe mal etmek olunca olmuyor. Her şey olsa şık olmuyor.

Filmdeki adam gibi, amaç "istediği karavanı yapmak" olursa, Türkiye'de ki ustalarla kimse boy ölçüşemez.
Ben derim ki...
En kötü karavan fabrikası bile sizden daha iyisini yapar.
Gidin bir fabrikaya,gerekirse orda yatın kalkın (Ben yaptıracak olsam öyle yapardım) istediğiniz karavanı yaptırın.
Çok mu biliyorsunuz?
O zaman adam gibi karavan yapın da, biz de alkışlayalım...

Mahmut bey,
bazı insanlar vardır; kahvesi,dedikodusu,içkisi,kumarı,karı kız ayağı,parası yoktur. hobisi vardır kendisi birşeyler yapmaktan hoşlanır, tv karşısında magazin programlarını veya dallas benzeri dizileri seyretmekten hoşlanmaz, evinin balkonunda bile birşeyler üretmeye çalışır. bazılarımız bu işi karavan yapmaya kadar götürdü her nekadar Hymer benzeri karavan yapamazlarsada veya karavankondu(kendi yapacağım araç dahil) olsalarda kendi araçları ve kendi imal ettikleri bir eserdir, emektir, çalışmadır. karavankondu olsa bile en azından Türkiye'deki karavan sayısında artışa sebeb vermişlerdir, karavancılığın yayılmasında yardımları dokunmuştur. zamanla ve paylaşıldıkca ortaya daha güzel işler çıkacağına inanıyorum.
Mahmut bey herkes sizin kadar şanslı olamıyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri