Karavanın Boyu Nasıl Seçilir

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan frauzer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,043

frauzer

Yeni Üye
Herkese Merhabalar,

Aklımda karavan seçimi konusunda ne kadar önemli olduğunu bilmediğim bir soru mevcut. Genel olarak tam boy 6 metrelik avrupa karavanlarına bakıyoruz. Sebebide 7 metreliklere göre sürüşünün daha kolay olacağını düşünmemiz. Ama tabi tecrübeli olmadığımız için bu konuyu sizlere danışmak istedim. Sizce yollarda kolay gidebilmek adına karavan boyu maksimum ne kadar olmalıdır? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Sevgiler,
Eyüp

Etiketler

.
Merhaba
Bir metrenin yaratacağı sürüş farkını, karavan yaşamınızda cevaplanması gereken ilk önemli soru olarak alacaksanız, ilerde yapım boyunca karşılaşacağınız diğer olası ikilemlerinizin sizi yarı yolda bezdireceğinden korkarım. ;) Zaten değişen piyasa koşullarının size bu özgürlüğü vereceğinden de şüphem var.
Üstelik 7 ye göre 6 metre seçiminde oynasa oynasa sürüm değil, göreceli park kolaylığı rol oynamakta. Sırf dediğiniz sebepten karavan seçen birini bilmiyorum.
İnanın en büyük karavanlarda bile, birkaç yüz kilometrelik sürüm sonunda bu endişe kaybolup, bir daha lafı açılmamakta..
Eşimle de aynisini yaşadım.

Yücel beyin “düşüncenize göre sığabileceğiniz en küçük araç” tavsiyesi, karavanın felsefesine de uygun bir yaklaşım.
Umarım size de uyar ?

Foruma hoş geldiniz Eyüp bey. 🙂

Son düzenleme:

Aile boyu ihtiyaçlar da düşünüldüğünde içine sığabildiğiniz en küçük karavanı seçmeye çalışmak hem aracınızı hem sizi zorlamayacak bir karavan seçmenizi sağlayabilir.
Yücel hocam bir cümlede açıklamışsın soruyu. Üstat olmak böyle birşey :smiley:
Sürekli yer değiştirecek, sadece içesinde uyuyacaksanız 4 metre altı karavan da yeter ama biraz da içerisinde oturup zaman geçireceğim derseniz de büyüğü . İçini görmeden seçmeyin sadece. Yola çıkınca , düz ilerlerken aracınız yetiyorsa pek fark etmiyor uzunluk.

Herkese Merhabalar,

Aklımda karavan seçimi konusunda ne kadar önemli olduğunu bilmediğim bir soru mevcut. Genel olarak tam boy 6 metrelik avrupa karavanlarına bakıyoruz. Sebebide 7 metreliklere göre sürüşünün daha kolay olacağını düşünmemiz. Ama tabi tecrübeli olmadığımız için bu konuyu sizlere danışmak istedim. Sizce yollarda kolay gidebilmek adına karavan boyu maksimum ne kadar olmalıdır? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Sevgiler,
Eyüp
Cevap verirken 6m kabin boyu olarak düşünmüş herkes,
Umarım öyledir.
Ayrıca soruda karavan boyunun sürüş konforunu engelleyeceği düşüncesi hakim, sürüş konforunun düşük olmasında en önemli faktör karavan brüt ağırlığının çeken araçla uyumlu olmaması ile Karavan eninin araçtan aşırı geniş olmasıdır.
2,1m-2,2m-2,3m eninde Karavanlar görmüştüm 2,5m'de var sanırım.
Karavan ne kadar büyük olursa olsun onu çekecek uygun araç mutlaka vardır. O aracı edinmek gerekir.
@yugun abim 10 numara cevap vermiş.

Çok gezmek istiyorsanız eni 2,20m olması ideal.

Bir yere koyup yazlık gibi kullanacaksanız mümkünse en geniş tercih olsun.

Karavan hayatına hoş geldiniz diyorum.

Herkese cevapları için tek tek teşekkür ederim, hoşbuldum :smiley:
.
Merhaba
Bir metrenin yaratacağı sürüş farkını, karavan yaşamınızda cevaplanması gereken ilk önemli soru olarak alacaksanız, ilerde yapım boyunca karşılaşacağınız diğer olası ikilemlerinizin sizi yarı yolda bezdireceğinden korkarım. ;) Zaten değişen piyasa koşullarının size bu özgürlüğü vereceğinden de şüphem var.
Üstelik 7 ye göre 6 metre seçiminde oynasa oynasa sürüm değil, göreceli park kolaylığı rol oynamakta. Sırf dediğiniz sebepten karavan seçen birini bilmiyorum.
İnanın en büyük karavanlarda bile, birkaç yüz kilometrelik sürüm sonunda bu endişe kaybolup, bir daha lafı açılmamakta..
Eşimle de aynisini yaşadım.

Yücel beyin “düşüncenize göre sığabileceğiniz en küçük araç” tavsiyesi, karavanın felsefesine de uygun bir yaklaşım.
Umarım size de uyar ?

Foruma hoş geldiniz Eyüp bey. 🙂
Olabildiğince danışarak sorunları minimize etmek istiyorum. Çünkü karavanı aldıktan sonra boyu problem olursa değiştirme maliyeti bizim için daha üzücü sorunlar doğurabilir.

Buradaki amacımız karavancılıktan ziyade ülkenin bir çok yerini gezme imkanı vermesi.

Boy konusunda ki korkum ise malum her yer 4 şeritli otoban olmadığı için uzun ve geniş bir karavanın bize dar yollarda sorun yaşatabileceği olmasıydı.

Evet Yücel beyin felsefesi çözümü netleştirdi diyebilirim :smiley:

Yücel hocam bir cümlede açıklamışsın soruyu. Üstat olmak böyle birşey :smiley:
Sürekli yer değiştirecek, sadece içesinde uyuyacaksanız 4 metre altı karavan da yeter ama biraz da içerisinde oturup zaman geçireceğim derseniz de büyüğü . İçini görmeden seçmeyin sadece. Yola çıkınca , düz ilerlerken aracınız yetiyorsa pek fark etmiyor uzunluk.
Evet birkaç tane belirledikten sonra görmeye gideceğim. Teşekkürler :smiley:

Cevap verirken 6m kabin boyu olarak düşünmüş herkes,
Umarım öyledir.
Ayrıca soruda karavan boyunun sürüş konforunu engelleyeceği düşüncesi hakim, sürüş konforunun düşük olmasında en önemli faktör karavan brüt ağırlığının çeken araçla uyumlu olmaması ile Karavan eninin araçtan aşırı geniş olmasıdır.
2,1m-2,2m-2,3m eninde Karavanlar görmüştüm 2,5m'de var sanırım.
Karavan ne kadar büyük olursa olsun onu çekecek uygun araç mutlaka vardır. O aracı edinmek gerekir.
@yugun abim 10 numara cevap vermiş.

Çok gezmek istiyorsanız eni 2,20m olması ideal.

Bir yere koyup yazlık gibi kullanacaksanız mümkünse en geniş tercih olsun.

Karavan hayatına hoş geldiniz diyorum.
Aslında tam boy diyerek çeki demirine kadar olan boyunu kastetmeye çalışmıştım.

Bir yere koymaktan ziyade haftada bir gezme planımız var.

Hoşbulduk :smiley:

Bürstner 4.30, Adria 4.42 gibi Avrupa karavanların arkasından en ucuna kadar kadar uzunluğu 6.0 - 6.3 metre civarında oluyor. İç Anadolu'da gezerken ister istemez kamp dışı konaklama yapmanız gerekiyor, çünkü kamp yeri pek yok. Şehir içinde otoparklardan 50-100 cm taşıyor bazen. Otoparklar standart olmadığı için kesin bir şey söylemek zor. Yani gezerken karavanı şehir merkezine yakın bir yere koyayım, gezeyim ve bir iki gece konaklayayım diye düşünüyorsanız en fazla bu uzunluktaki karavanları tercih etseniz daha iyi olur. Daha uzunu hem manevralarda sıkıntı yaratır hem de park yerlerinde.

Herkese cevapları için tek tek teşekkür ederim, hoşbuldum :smiley:

Olabildiğince danışarak sorunları minimize etmek istiyorum. Çünkü karavanı aldıktan sonra boyu problem olursa değiştirme maliyeti bizim için daha üzücü sorunlar doğurabilir.

Buradaki amacımız karavancılıktan ziyade ülkenin bir çok yerini gezme imkanı vermesi.

Boy konusunda ki korkum ise malum her yer 4 şeritli otoban olmadığı için uzun ve geniş bir karavanın bize dar yollarda sorun yaşatabileceği olmasıydı.

Evet Yücel beyin felsefesi çözümü netleştirdi diyebilirim :smiley:

Evet birkaç tane belirledikten sonra görmeye gideceğim. Teşekkürler :smiley:

Aslında tam boy diyerek çeki demirine kadar olan boyunu kastetmeye çalışmıştım.

Bir yere koymaktan ziyade haftada bir gezme planımız var.

Hoşbulduk :smiley:
Kabin boyu 4,0 m olanların tam boyu 6m 'den başlar.
Fakat herkes Kabin boyunu konuşur,Karavan boyunun uzun oluşu sadece dönüş çapınızın büyük olması manasına gelir ki bunun çok bir önemi yoktur. Çözümü kolaydır diyelim.

Kullanıcı sayısına göre kabin boyu belirlenir. İçindeki lay-out (kabin içi dizilim) beğenilerek, herkesin kendine göre ev hissi uyandıracak bir lay-out seçilir.
Çeken araca göre karavan alacağım maksimum 4 kişi kullanacağım. Aracım 1.6 dizel derseniz.
Hedef gezme ve yol yapma ise compact seviyesinde ürünler işinizi görecektir.
Bunların Kabin boyları 4,0m - 4,60m arasında olan modellerle olur.
Karavan ne kadar hafif ise mazot sarfiyatı okadar az olur.
Başlangıçta Karavan bağlayınca %20-30 yakıt artar demişlerdi. Bende %80-100 arttı.Gerçi ben biraz hızlı kullanırım :smiley:) Benden demesi.
Kullanıcı sayısı 2 kişi ise 4,5m ye kadar işinizi görür ,Eğer 4 kişi ise 4,4m - 4,6m kabin boylu lay outlara göz gezdirin.Derim.

Bu zevkli uğraşının sağlam bir neferi olmanız dileklerimle.

.
Başlığın çekme karavan bölümüne açılmasını atlamışım. 😏
Yine de motokaravanla prensipte pek fark olmamalı ?
İçimden geçmediyse başka birşey bilmiyorum. Konuya Acemi arkadaş acaba Motokaravan mı kast etti ? diye
bir baktım konu çekme karavan kısmında.
Motokaravanda genelde m3 konuşulur. :smiley:):tearsofjoy: Çekme karavan gibi ilginç zevklerimiz var vesselam. Toplumla içiçe yaşayıp aynı zamanda insanlardan uzaklaşmak için kullandığımız araçlarımız. Hepimizin yolu açık olsun.
:p

4 metrelik bir karavanı tek kişi araçtan ayırıp park edebilirken 6 metrelik bir karavanla bunu yapmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda Mover olması gerekir veya her gittiğiniz yerde yardım ararsınız. Elbette iki metrelik fark kullanımda epey bir fark yaratır. Örneğin 5.25 Erba'larda yatak odası ve oturma mekanı ayrıdır. Birileri uyurken, birilerinin rahatça oturabilmesi iyi bir şey özellikle aileler için. 750 Kg lık karavanla 1450 Kg lık karavan arasında illa ki sürüş farkı da olacaktır. BE ehliyet gerektireceğini de unutmamalıyız.

.
Dünyada çekme karavanla motokaravanı birleştiren başka bir forum yok !
Asıl sorun orada.
Diğer alanlar için de zaten hep ayrı ayrı forum açılmakta.
Bakın internete, işin roconu bu..
Hocam öyle yapmadılar ki sizi tanıdık.
Forum kurucularına emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Türkiye'nin ilgisiz olduğu bir konu yüzdelik dilim olarak az bir kesime hitap ediyoruz.
Biraz çadırcı , biraz moto karavancı. Çekme , Derken gezenbilir.com
Ben bu siteden çok şey öğrendim. Bütün kullanıcıların emeği var.
Herkese teşekkür ediyorum.

4 metrelik bir karavanı tek kişi araçtan ayırıp park edebilirken 6 metrelik bir karavanla bunu yapmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda Mover olması gerekir veya her gittiğiniz yerde yardım ararsınız. Elbette iki metrelik fark kullanımda epey bir fark yaratır. Örneğin 5.25 Erba'larda yatak odası ve oturma mekanı ayrıdır. Birileri uyurken, birilerinin rahatça oturabilmesi iyi bir şey özellikle aileler için. 750 Kg lık karavanla 1450 Kg lık karavan arasında illa ki sürüş farkı da olacaktır. BE ehliyet gerektireceğini de unutmamalıyız.
Yücel abi,
bizim 4m lik de mover var sadece 1 kere kendim iteyim dedim. Su deposunu çimlere boşaltmışım haliyle kampı terk ediyoruz. Ayağım bir kaydı karavan başka tarafa hareket ediyorken ben kıç üstü yere yapıştım. O gün bugündür. Ağrı çekiyorum. Dr a gidecem.
Mover hayat kurtarır. Kullanın.

Yeni cevaplarla birlikte daha açıklayıcı oldu. Herkese tek tek teşekkür ederim.

Güncel durumda 4 ihtimal üzerinde gidip geliyoruz.

Eriba Nova Light 465
Burstner Premio 455 TS
Weinsberg 390 PUH
Adria Action Sport 391 LH

Açıkcası bunlar hakkında ki fikirlerinizi de merak etmiyor değilim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Geri