Karavanınız Ne Kadar Yakıyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,508
Transporter 2.0-140 HP; 90 km/s- uzun yol- 7.0 litre/100 km.
Aynı sartlarda 1400 kg cekme karavanla 12litre/100 km. Çok pahalı ama trafiği az, yavaşlama hızlanması olmayan kazık yollarda 10 litre/100 km saate kadar tüketim düşüyor.

Etiketler
Peugeot Boxer 2010. 2.2 lt motor. Şehir içi ve dışı karışık kullanıyorum. Ortalamam 10,5-11 lt arası.
hocam benimde 2012 boxer 2.2 (motokaravan)..geçen haftasonu marmris-bodrum-marmaris 300 km yol yaptım hemen hemen hiç düz yol yok rampa iniş ve çıkışlı... aracın ortalama yakıt tüketimi verisi ortalama 11.2 lt.... sizce yakıt tüketimi uygunmu? fabrika verileri ile tutarlılık yok..

Yakıt tüketimi: Şehir üzerinde, l / 100 km 8,4 Şehir, L / 100 km 10,8 Karışık Koşullar, L / 100 km 9,3 olarak veriyor fabrika verileri..

Son düzenleme:

hocam benimde 2012 boxer 2.2 (motokaravan)..geçen haftasonu marmris-bodrum-marmaris 300 km yol yaptım hemen hemen hiç düz yol yok rampa iniş ve çıkışlı... aracın ortalama yakıt tüketimi verisi ortalama 11.2 lt.... sizce yakıt tüketimi uygunmu? fabrika verileri ile tutarlılık yok..

Fabrika verileri araç boşken, düz yolda ve en uygun süratle giderken ölçülüyor diye biliyorum.

Rampa iniş çıkış olduğunda tüketim artar. Aracın yük durumu fazlaysa tüketim artar. Dahası süratli ya da yüksek devirli kullanırsanız yine tüketim artar. Ben duble yollarda genelde 100-110 km/h hızla giderim. Ne kadar doğrudur bilmem, genelde ibrenin dik durduğu yer en ekonomik yerdir denir. Dolayısıyla bizim araçlarda 90 km/h hız en verimli hız olsa gerek, tabii yaklaşık 2000 devir hızda (yani düz yolda 6 vites ile).

Dolayısıyla sizin tüketiminiz de bana uygun göründü.

çok deyıl uygun ınıs cıkış dıyorsunuz yuklen 2.5 veya 3 tonluk araba

Peugeot Boxer 2010. 2.2 lt motor. Şehir içi ve dışı karışık kullanıyorum. Ortalamam 10,5-11 lt arası.

Normalde duble yollarda 110, otoyolda 120 km/s ile giderim. Genelde 2500 devir civarı ediyor. Son zamlardan sonra denemek için 2000-2100 devir arasına indim.Sürat 90-100 km/s oldu. Yani çok kötü değil. Ama yakıt tüketimi 100 km.de 8.8 lt'ye düştü. Yani 2 lt birden farketti. Aklımızda olsun.

Bendeki çekme karavan. Hiç yakmıyor :smiley: Ama çeken araç gerçekten çekiyor(!)
Çeken aracım Peugeot 508 benzinli, 1600cc turbo. Karavan ise (güya) 750 kg altı.
Konya'ya karavanı almaya giderken inat ettim, 90 km/saat hızı geçmeden sürdüm. 5.5 lt/100km yakıt harcadım.
Karavanı takıp 80-90 km/saat hızla geri döndüm. Yakıt 9.8 lt/100km oldu.

Bendeki çekme karavan. Hiç yakmıyor :smiley: Ama çeken araç gerçekten çekiyor(!)
Çeken aracım Peugeot 508 benzinli, 1600cc turbo. Karavan ise (güya) 750 kg altı.
Konya'ya karavanı almaya giderken inat ettim, 90 km/saat hızı geçmeden sürdüm. 5.5 lt/100km yakıt harcadım.
Karavanı takıp 80-90 km/saat hızla geri döndüm. Yakıt 9.8 lt/100km oldu.
Anormal bir durum yok. Normal.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri