Karavanınızın Kan Grubu Ne?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dinozor izci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,054
Yer
Ankara
Bu başlık tuhaf oldu, biliyorum. Ancak, bir konuda bana ilham veren bir olayı çağrıştırması için böyle bir başlık açtım.

Kan grubu ender olan, yalnızca kendi grubundan kan alabilen, (0 Rh - gibi ve genel olarak negatif kan grupları) ani bir ihtiyaç olduğunda hemen kan bulmakta güçlük çekecek insanlar, kendi kan gruplarından birileriyle tanışınca telefon numarası alışverişinde bulunuyorlar. Böylece kan gerektiği anda telefonla ulaşıp karşılıklı kan isteyebilecekleri ve kan verebilecekleri bir dostları olmuş oluyor.

Bu bana bir fikir verdi. Özellikle çekme karavan sahipleri, eminim benim gibi, çeken araç bozulduğunda ne yapacakları konusunda endişe duyuyorlardır. (Ya da hiç aklınıza gelmemiş miydi :smiley: ) Araç bozuldu, çekici çağırdınız, aracı yüklediniz. Ee, karavan ne olacak? Bir çekici de onun için mi gelecek? Bu oldukça korkutucu bir durum. Ya karavan için de bir çekici çağıracak, masrafı katlayacaksınız, ya da karavanı Allah'a emanet edip gideceksiniz.

İşte böyle ya da benzeri bir durumda, yakınlarda karavanınızı çekebilecek, çekme demiri olan bir dostunuz olsa, yardım isteseniz ve karavanınızı uygun bir yere kadar o çekse iyi olmaz mı? Bunun için ideal dostlar, tabii ki diğer çekme karavan sahipleridir. Ama bunun için de, bulunduğunuz yere yakın birinin telefon numarasına ihtiyacınız vardır.

Bu forumdaki çekme karavan sahiplerinin telefon numaralarına ulaşılabilecek bir havuz mu olur, yoksa bir yöneticiye ulaşıp sadece onun bildiği bir havuzdan numara istemek şeklinde mi olur, bu iş için gönüllü olabilecek çekme karavan sahiplerinin konum ve telefon numaralarını böyle bir yardım amacıyla paylaşmalarını sağlasak ihtiyaç duyulduğu anda ilaç gibi gelecektir, eminim.

Sadece bir fikir, geliştirilebilir ya da unuturuz olur biter. :smiley:

Ben iki tane çekici çağırmayı düşünüyorum.

Her karavanın elektrik sistemi bile tutmuyor. Yine gönüllü yapılacak işlerde bir sürü sıkıntı çıkar bence... Zaten çok fazla karavan çektiğim de yok. Eğer bir mekanik arızası karavan çektiğim zamana denk gelirse en uygunu iki çekici çağırmak bana göre.

Bu toplamda karavanınızla yolda olarak riske ettiğiniz kaynak yanında iki çekicinin parası koymaz.

Ben iki tane çekici çağırmayı düşünüyorum.

Her karavanın elektrik sistemi bile tutmuyor. .
Doğru. Elektrik sistemi tutmayabilir. Ancak, Türkiye'de çoğu karavan 7 pinli sistem. Yine de böyle bir organizasyon başarılı olacaksa, karavanımda bir 7 pin / 13 pin adaptör taşırım. Bu, sorunu çözer.

Ben, yakın çevremde böyle kötü durumda kalmış bir karavancıya yardım edebilmekten mutluluk duyarım.

Son düzenleme:

Güzel bir fikir. Kendimce "başıma bir sıkıntı geldiğinde GEZENBİLİR FORUM üzerinden birilerine ulaşabilirim" düşüncesinin somut hali.
VW caravella aracım ve 13 pin'li elektrik sistemim ile (tez zamanda 13/7 pin dönüştürücü temin edeyim) destek verebilirim.
Nerede olduğum/olunduğu konusunda da aktif kullanılmayan "KİM NEREDE" başlığı yardımcı olabilir.
Belki de "çeken araç / çekilen araç yardım çağrısı" şeklinde bir sabit başlık açılması faydalı olur.

Dediğiniz gibi belki bir fikir belki unuturuz gider...

Sırf 13 pini 7 pine veya tersini düşünmeyin, Türkiyede hangi pinin neyi yakacağına dair bir standart da yok. Her firmanın farklı farklı standartları var. Belki bağlantı 7 pinli olacak ama siz sinyal verdiğinizde örneğin stoplar yanıp sönecek. Karışık bir iş. Yine de gündüz çekilecekse belki sinyalizasyon sistemi olmadan idare edilir her ne kadar bu da tehlikeli olursa da...
Tabii bir de çeken aracın plakasını takma hususu var.

Türkiye'de 13 pin 7 pin bağlantı standartları vardır sadece buna uymayan'lar/bilmeyen'ler olabilir. Bunlara önlem olmak üzere de bilmediğimiz bir karavanı çekerken bağlantıları kontrol etmek yapabiliyorsanız tercih edilmelidir. Bağlantı yapmadan karavan çekme riski alınmamalı derim...

Telegramda caravanrail grubuna katılın. Çoğunluk cekme karavancı. Hemen hemen her şehirden insanlar var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.