Karavanist - Karavan Fuarı 2021

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezilecekrota Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,550ertunk

Ana Kamp
Mesajlar
82
Tepkime puanı
117
Krizler fırsattır. Fırsatı kazanca dönüştürmek ise beceridir.

Gerek yat gerek karavan sektörü altın çağını yaşarken sektörün böylesi fuarı ıskalamasının iki açıklaması olabilir;

Ya işleri başından aşkın gereksiz bir vakit ve nakit kaybı olarak görüyorlar,

Ya da büyük bir öngörüsüzlük içindeler.

En büyük hayal kırıklığım donanım sağlayıcılarının eksikliği oldu.

Ben motokaravan odaklı gezdim. Çekme karavanlarla ilgilenmedim ama hakimiyet çekme karavancılardaydı bu fuarda.

Youtube'ta fuarı gezip yorumlayanların çekimlerine rastladım. Zaman içerisinde çoğalacaktır bu tür kritikler.

Belirttiğim gibi ben donanım ağırlıklı gittim bir kaç güzel detay dışında tatmin edici bulmadım.

Çift katlı pleksi karavan camı üretimi yapan bir firmaya rastladım ürün görünüşü iyi fakat kullananların da yorumlarına ulaşmak lazım. Kısaca referansları kontrol etmekte yarar var. İlk izlenimim tercih edilebilir.

Buzdolabı konusunda 12/24 volt altyapısına sahip manisalı üreticinin ürünleri tatmin edici. Dönüştürülen tip buzdolabı değil. İthale göre fiyat avantajı çok iyi ama bence gene de pahalı. Büro tipi 140 lt dolap piyasa fiyatı 800/1000 TL bandında ama 12/24 volt karavan tipi olunca birden 3000 TL oluyor. Denizcilerin "marinize" dediği durum karavanda da var.

Bombeli çok şık bir karavan penceresi gördüm. PSA grubu araç tepesine uyarmı diye düşündüm uymuyormuş ama çok talep olmuş firmaya bu konuda bir öneri ileteceğiz dedi firma sahibi. Tam şoför mahallinin üstüne konuyor muhteşem bir ferahlık sağlıyor. Üstelik açılabilen mekanizmalı.

Dai Shava yoktu fuarda. Trumanın combi cp plus modelinin yerli versiyonuna ihtiyaç var üzerine yoğunlaşın diyecektim. yerleri ümraniyede gideceğim ilk fırsatta.

Fuarda Combi 4 CP Plus LPG'li modeli vardı. Isıtma ve sıcak su sorununu çözen çok güzel bir cihaz ama çok pahalı.

Kasetli wc konusunda yerli üreticiyi önyargımla ıskaladım. Yerli firma olduğunu bilmiyordum sonra öğrendim. Stantta bir ziyaretçiye kasetli wc için 2750 gibi bir rakam telaffuz ettiklerini duyunca thetford daha iyi ve ekonomik dedim içimden.

Türkün beslenme alışkanlığına uymasa da kompost klozetin de fuarda olmaması bir eksiklik aslında

Gerek izolasyon gerek elektrik gerek LPG gaz sistemleri de eksikliği hissedilen sektörlerdi.

Hazır mıtfakçılar gibi henüz hazır karavan modüler mobilya sistemleri üzerine kafa yoran müteşebbisler de yoktu fuarda. Hiç değilse modüler banyo çözümleri olabilirdi.

En komiği "basamak" üreticisi ile olan sohbetti. Manuel basamak 750 TL. Otomatik olan 130 Euro. İthalmi dedim yok üretiyoruz dedi. Neden Euro fiyat veriyorsunuz dedim. Alüminyum ithal dedi. Peki manuel modelin alüminyumu yerli mi dedim karşılıklı bakıştık birbirimizi anladık. Abi "marinizasyonun" başlangıç aşamasında henüz.

Motokaravan üreticileri henüz işin başında. Sektörde markalaşmış IMAJ gibi firmalar yoktu. Yukarıda belirttiğim gibi Vakit ve Nakit mevzusundan katılıma gerek duymamışlar.

Gördüğüm araçlar çok amatör yaklaşımla dönüştürülmüş. Profesyonel detay dokunuşlar çok azdı.

Hakikaten tam marangoz kafasıyla fırsatı değerlendirelim cingözlüğü hakim olmuş.

AR-GE ve Estetik henüz öncelikler arasına pek girememiş.

Benim izlenimlerim böyleydi.
 Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,180
Mesajlar
1,490,102
Kayıtlı Üye Sayımız
169,536
Kaydolan Son Üyemiz
kamile7927

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst