Karavanla Kamping Dışı Konaklamalarda Güvenlik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,077

gezmen

Karavan Yönetim
Yer
Akhisar
Merhaba Arkadaşlar,

Gezenbilir Forumunda, bildiğim kadarıyla tartışılmayan "karavanla kamp dışı konaklamalarda güvenlik" konusunu gündeme getirmek istiyorum.

Özgür olmayı ve keşfetmeyi çok önemseyen karavancılar için, kamp dışı konaklama, sık sık yaşanılan bir durumdur. Başta güvenlik olmak üzere sunduğu diğer olanaklarla kampinglerin ne denli yararlı olduğu tartışılmazdır. İyi bilirsiniz, kampinglerde sürekli kalma düşüncesinde olanların bile, daha özgür olabilme düşüncesiyle kamp dışı konaklamaları gerçekleştirdiğini...

Kendimle ilgili bir iki şey belirtmek istiyorum. Taşrada yaşıyorum ve burada yakın çevremde, gezilerimde, bize arkadaşlık, yoldaşlık yapacak birileri yok.(Öyle biliyorum) Böyle bir grup olsa bile, gezilerin en azından yarısını, eşimle yalnız gerçekleştirmek isterim. Başkalarına bağlı olmayı çok sevmiyoruz. (Grup gezilerinin getirdiği güzellikleri reddettiğim sanılmasın) Bunun dışında anayol dışına çok çıkan, tali yolları, köy yollarını sık kullanan, gittiği yoldan olanağı varsa dönmeyen biriyim. (Birçoğunuz gibi) Doğa ve kültürel dokuyu yansıtan fotoğrafçılığı çok seviyorum. Bu durum, çoğu kez, çok değişik özellikteki yerlerde konaklamayı da getiriyor doğal olarak. Birkaç gezenev birlikte olunabilse, güvenlik daha kolay sağlanabilecek. Oysa yalnız konaklamalarda, ister istemez tedirgin olunuyor.

Güvenli sayılabilecek yerlerde konaklamayı yapıyorum. Deneyimli gezenevcilerden öğrendiklerimi uyguluyorum. Bunun yanında aracımda, kişisel güvenliğimi sağlamaya yönelik birşeyler bulunduruyorum. Salt savunma amaçlı olarak. Dilerim asla kullanmak nasip olmaz!...(Ruhsatlı yivsiz av tüfeği) Tedirginliklerim biraz azaldı ama cesaretim asla artmadı. Bunu bir örnek olarak yazdım. Yazmadan önce şunu da düşünmedim değil. Silahlanma furyasının başını alıp gittiği son yıllarda, buna istemeden, benim de bir katkım mı olur diye düşünmedim değil. Yasal mevzuatın uygunluğunu görünce, satın aldım.

Peki sizler bu konularda neler yapıyor, neler öneriyorsunuz? Düşünce, öneri ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız, eksikliklerimiz giderilir ve daha güvenli yolculuklar&konaklamalar yaparız diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Cavid Sezen

Etiketler
Ynt: Karavanla Kamp Dışı Konaklamalarda Güvenlik

Merhabalar

Gezilerimizde mümkün olduğunca kamplara girmemeye çalışıyoruz. Tabiki bu durumu o anki ihtiyaçlar belirliyor. Gezinin amacı hiç bilmediğiniz yerleri keşfetmek görmek olduğuna göre,konaklama yaptığımız yerlerin halkının veya oralarda bulununan insanların size bakış açılarınıda bilmek zorlaşıyor.-Arsızı var hırsızı var - deyişinden yola çıkarsak, tabiki tedirgin olmamak mümkün değil. Ben önce bir mahal keşfi yaparım, etrafı bir turlarım, gözlemlerim, O an için en güvenli yeri seçmeye çalışarak konaklama yaparım .Ama ne kadar doğru karar verdiğimi kim bilebilir.
Arcımda güvenlik açısından bir gaz alarmı var. Arcın merkezi kilitlerinde alarm mevcur. Araçtan ayrıldığımda veya gece içinde kaldığımda alarmı kurar öle uyurum. Bunun dışında ufak tefek alet dışında aracımda bir şeyde yok.
Yivsiz av tüfeğini bende düşündüm ama alsam bile hiç kullanamam çünki ben hiçbir canlıya zarar veremem. Silahla blöf yapılmaz.--Ya hiç bulundurmayacaksın. Yada çektinmi vuracaksın--.Derler. Bunların çözüm olacağını sanmıyorum .Sonuçları her an facialar getirebilir.
Eğitimli bir köpek en güzeli. Ama onunda yer sorunu, beslenmesi, tuyu,kokusu,salgısı,çok büyük sorun.
Gurup gezileri bu bakımdan daha güvenli oluyor. GÜvenli dertsiz tasasız bir uykunun hazzı hiçbirşeyde olmaz. .
Güvenlik konusu her gezginin ortak sorunu. Diğer arkadaşlarında önerilerinden istifade etmek dileğiyle,
Hoşcakalın

Gecen yaz oglumla birlikte Assos Behramkale'nin icinde yani sahilde kamp yerlerinden birinde 1 hafta kamp yaptik. Kalabildigim en uzun sureli yerdir. Sonra bir suru arkadas oraya geldi. Herneyse orada bir alman motokaravan vardi. Iki ihtiyar erkekle sabahlara kadar muhabbet etmistim. Acikcasi Almanlarla kurabildigim ender derin diyaloglardandir. 8 kere aralikli olarak kamperla Turkiye'ye geliyor bir ay kadar gezinip donuyorlarmis. Bu seferde guneydogu gezisi yapacaklarini soylemislerdi. Ben de "Aman oralar karisik dikkat edin, kendinizi nasil koruyacasiniz?" dedigimde gulmeye basladilar. Turkiye'de sartlar ne olursa olsun Turkiye'nin her zaman karavancilar icin en guvenilir yer oldugunu bir suru anilariyla konuyu senlendirerek anlattilar. "Daha bir kere basimiza birsey gelmedi" demislerdi.
Ben de dusunmustum. Turkiye'de acaba karavaniyla kalirken veya gezerken kimsenin basina bir sey gelmis midir diye?
Istatiksel olarak bu durum degerlendirilmelidir diye dusunuyorum.
Kesinlikle silah almaya ne olursa olsun karsiyim. Eger silah almayi gerektirecek bir durum varsa bu ulkede, karavandan vazgecerim. Her seste silahim vardi nerede diyerek uyanmak karavanciligin ruhuna aykiri gibi geliyor. Huzurlu ortamimi huzursuz bir nesne ile bozmak istemem. Kimseyi karsima almak istemem kendi dunya gorusumle alakli seylerdir yazdigim.
Sevgiler

2008 yazında mayıs-ağustos döneminde, yoğunlukla da Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz'de bulundum. Hiç ama hiç bir güvenlik sorunu yaşamadım. Bunu söylemekle beraber kalış süresince aklımda hep ya bir güvenlik sorunu
olursa kaygısı vardı ve çoğu geceler uyuyamadım. Bu benim kişisel kaygı düzeyimle ilgili olabilir tabii. Güvenlik önlemi olarak aracımda göz yaşartıcı gaz, jop gibi kendimi savunabileceğim aletler bulunduruyorum.
Bir dönem kurusıkı tabanca ile ilgili yaptığım araştırmada dükkan sahibi bile ne yapacaksın adamda sahicisi varsa deyince gülüp vazgeçmiştim. Gene de doğada, yaban hayvanlara karşı (yaban domuzu, ayı, köpek) ürkütücü sesi için ya da acil bir durumda çevrenin ilgisini çekmek için bulundursam mı acaba diye aklımdan da geçmiyor değil. Bir de yabancı sitelerde, ön kapıları birbirine bağlamak da bir önlem olarak belirtilmişti.
İlk yurtdışı çıkışımda Bahaus'tan dağcılık malzemelerinden olan halkalardan alıp bunları elektrikçide araç içine monte ettirmiştim, kilit ve zincir ile kullanmak için. Elektrikçi de garip garip bakmıştı bana :smiley: Kutusunda duran kilit ve zincirler gene kutusunda geri döndü, hiç kullanmadım ama bunda hep kamp alanlarında kalmam önemli neden tabii. Benim yolda dağda tepede, arıza yapan araçta uyumak gerekirse diye düşündüğüm bir önlemdi.
Özetle göz yaşartıcı gaz ve kendinizi savunabileceğiniz bir alet yeterli diye düşünüyorum ve kimsenin başına bir şey gelmemesini temenni ediyorum.
Oğuz

Fakülte yıllarında dağcılığa merak sarmamla aktif kampçılık hayatım başlamış oldu. Bu süreçte gerek otobüs, tren, özel araç, gerekse otostopla gezip sırt çantasında kamp malzememi taşıyarak çok çeşitli yerde kamp yaptım. Daha sonra bisikletle şehirler arası ve kamplı turlar yaptım, bunlarda da çok çeşitli yerlerde çadır kurup kamp yaptım. Daha sonra evlendim, bir VW T3 minibüs aldık, bununla gezdik, gittiğimiz yerlerde çadır kurup kamp yaptık. Daha sonra bu VW T3'ü campere çevirip içinde yatmaka, bu şekilde kamp yapmaya başladık. En sonunda da VW T4 yüksek tavan alıp bunu campere çevirdik, gezdik, kamp yaptık. Şimdi ise bu da satıldı, çadırla kamp yapıyoruz. Araçlar değişse de değişmeyen tek şey "kamp yapmak" bizim için.

Kampçılık hayatım boyunca; yazın okulların kapalı olduğu dönemlerde her yer işgal altında olduğu için haftasonları Şile Karyat Kamping'e gitmeyi tercih ettik. Bunun dışında da bazı yerlerde kampingde kalmışızdır. Esas olarak, kamp yapmak için olabildiğince ıssız, doğayla başbaşa kalabileceğimiz yerleri tercih ediyoruz. Bu bazen kimsesiz bir koy oluyor, bazen bir yayla, bazen bir göl kenarı... Bazen de yolculuk gereği yola yakın bir yer.

Bunların hiç birinde, belki çadırla ve daha korumasız gezdiğim zamanlardan gelen bir alışkanlıkla olabilir, herhangi bir savunma ürünü taşımadım. Hiç bir kampta da aklıma olumsuz herhangi bir şey getirmem. Bu güne kadar da bisikletli gezdiğim bir tur hariç, herhangi tatsız bir olayla karşılaşmadım. Umarım bundan sonra da karşılaşmayız.

Arkadaslar ben biraz daha acacagim konuyu. Gittigimiz yerlerde basimiza gelebilecek seyler nedir? Eger sehir veya otobanlardaki benzincilerde kaliyorsak hirsizlik gelebilir basimiza. Baska? Icindeyken kimse gelipte arabayi acmaya kalkamaz. Biri isigi yanik birakirsak tabii. Onun disinda orman ve koyde hic bir koylu hirsizlik yapmaz aklina bile gelmez kimsenin. 5 hanim arkadasimin cadirla kamp yapmaya gittigi koyde gecenin bir yarisi motorlariyla gelip gelin usumeyin biz sizi isitiriz demeleriyle baslayan turdeki tatsiz hikayeler coluk cocuklu ailelerin basina gelmez diye dusunuyorum. Icinizi rahat tutun. Ozdener Hanim Bu laflarimdan hoslanmayacak eminim ama gercek bu maalesef. Bilmekte yarar var.
Gecen bayramda cundada kalirken 4 serseri karavani salladi. Peslerine dustum ve yakaladim. Ne istiyorsunuz icerde bebek var cok karktu ayip degil mi diyince hemen ozur dilediler is bitti. Aile olmak bence bu iste en buyuk guvenlik unsuru. Aile olanlarla bekar olanlar arasindaki bu ayrimcilik beni rahatsiz etmistir hep. Ama bu sefer isime yariyor.

İnsel dostum, başımıza gelebilecek en kötü şeyin hırsızlık olmasını dilerim açıkcası. Sonuçta maldır, bir şekilde ya telafi edilir, yada onsuz yaşanır olur biter. Nitekim ben son camperim olan T4'ü aldığımda bir hırsızlık olayı yaşadım. Ama bunu bir gezi veya kamp hayatımda yaşamadığım için yazmadım. O zamanın parasıyla 4 milyar kadar bir maddi zarar olsa da geçti gitti. Çünkü daha sonra öğrendim ki, orada camper değil, binek araçla da olsam hırsızlık yaygınmış. Yer: Şile Ağlayan Kayalar. Oraya bir daha da gitmedim. Açık ve net, bütün samimiyetimle söylüyorum: Şile polisini de o olaya yaklaşımındaki ciddiyetsizlik ve yavaşlık yüzünden hiç sevmiyorum, hep soru işareti kalmıştır kafamda o olayla ilgili.
Ancak o olaydan sonra değerli şeyleri en azından görünür yerlerde bırakmamaya daha özen gösteriyorum araç içinde, hepsi bu.

Bir tane ses tabancası almayı düşünüyorum, Ama doğada bize yanaşabilecek köpek, kurt gibi vahşi hayvanları ürkütüp kaçırmak için. İnsanlara karşı kullanmayı katiyen düşünmem. Rahmetli tiyatrocu İsmail Hakkı Sunat'ın başına gelenleri unutmadık.

İşte benim için çok önemli bir konu başlığı... Karavanda güvenlik.

İnsel Bey, ben zaten bu gerçeği bildiğim için kampinglerden başka yerde kalamayacağımın farkındayım. Dolayısıyla sözlerinizden hoşlanmamak filan aklıma bile gelmedi inanın.

Bugüne kadar çadır veya çekme karavanımızla çıktığımız seyahatlerde önce eşimle, kızımız olunca da tüm aile bir aradaydık zaten. Benim derdim bundan sonrası için. Önümüzdeki 2 sene içinde emekli olup yeni almayı düşündüğüm campervan ile dilediğimce gezmek niyetindeyim. Ancak eşimin işi dolayısıyla bu gezilerin hepsine gelmesi mümkün değil. Dolayısıyla bazen bayan arkadaşlarımla da geziye çıkabilirim düşüncesiyle campervan'ı alırken bazı özelliklerinin olmasını istiyorum. Ama tabii bir başka topic'de Ahmet Bey'e de yazdığım gibi hem "çevreye vereceğimiz rahatsızlıktan dolayı" hem de güvenlik açısından kampinglerden başka yerde kalamayız.

Hatta, mesela 3 bayan bir karavanla sizin ailecek kaldığınız kampinglerden birine gelip hemen yanınızdaki boş alana yerleşse sizler ya da eşleriniz rahatsız olurlar mı acaba? Ben de bunu merak ediyorum, cevaplarsanız çok makbule geçer beyler.
Moderatörün Notu:
Bu soruya cevap vermek isteyenler, lütfen aşağıdaki linkte yer alan başlık altına yazınız.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25186.0

Özden Hanım,

forumda sıkça yaşadığımız bir sorun olan, yazılan mesajların açılmış konunun dışına çıkması olayını önlemek için "Hatta, mesela 3 bayan bir karavanla sizin ailecek kaldığınız kampinglerden birine gelip hemen yanınızdaki boş alana yerleşse sizler ya da eşleriniz rahatsız olurlar mı acaba? Ben de bunu merak ediyorum, cevaplarsanız çok makbule geçer beyler." için lütfen yeni bir konu başlığı açmanız daha yerinde olacak, böylece verilecek cevaplar birbirine karışmamış olacaktır.

Ozden hanim sorunuzu anlamadim niye rahatsiz olunsunki... Biraz daha acar misiniz soruyu?

Grup olarak yapılan gezilerde güvenlik konusunda endişelenmem ancak eşim ve çocuklarım rahat olmaları için ön kapıları direksiyona bağlarım. Yanlız seyahat ediyorsak benzinliklere güvenmem.Otobüslerin mola verdiği yerleri gürültü olsabile nispeten güvenli bulurum. Tedbir olarak alarm, kapılara
içten pim takılması,Oğuz bey gibi sprey bulundurmak güvenlik için yeteri olur kanatindeyim.
Levent

Sayın Özdener, Ulusal kamp karavan derneği nin sitesi'ne zaman zaman yazan 'can' rumuzlu bayan kampçı, kendi camper'ı ile yaptığı gezilerinden söz ediyordu. Kendisine ulaşabilirseniz deneyim ve gözlemlerinden yararlanabilirsiniz. Neşeli ve güvenli geziler dilerim.

Selamlar
Ben de Özdal Bey gibi kamp kavramına üniversite yıllarında bulaştım. Tıpkı yine Özdal Bey'in bahsettiği gibi bir dağcılık kulübü ile başladığım dağcılık ve kampçılık faaliyetlerimi ilk önceleri kulüp faaliyetleri olarak başladım, peşinden bisikletli kamplar geldi, belirli bir doyuma ve özgüvene sahip olduktan sonra da solo, yani tek başıma yaptığım faaliyetlerim oldu sıkça. Öğrenciliğimi Eskişehir'de yaptım ve diyebilirim ki Eskişehir'de avcıların bile tüfeksiz girmeye çekindiği , Eskişehir'in köylerinin birinden 8-9 saat yürüyerek gidilen alanlara kışın ortasında tek başıma gittim. Atrafımı defalarca çoban köpekleri sardı, bulunduğum bölgede yaban domuzu ve kurt olduğunu da biliyorum. Hatta gece gözle görülebilecek mesafede karşılaştığımı da bilirim. Fakat şimdiye kadar hiç başıma kötü birşey gelmedi. Sonuçta yaban hayvan olarak nitelendirdiğimiz hayvanların yaşam alanı o kadar sınırlandırılmış durumda ki, biryerlede denk gelmemek mümkün değil. Ayrıca zaten hiçbirisi de siz kurallara uyduğunuz sürece size zarar vermekten çok uzaklar. Tam tersine hiç bulaşmamayı tercih ediyorlar, çünkü onlar da öğrenmiş durumda insan aslında daha "büyük" bir hayvan.
Kamp yaptığım alanlar hep bildiğim yerlerdi tabi ki, bu yüzden bilmediğim bir alanda bir ayıyla yada yırtıcı bir hayvanla karşılaşmadım, sonuçta burası Kuzey Amerika ya da Afrika değil. Doğal yaşam alanı daha çok bozulmuş olan bir coğrafyada yaşıyoruz. Ama tabiki tedbirli olmakta fayda var.
Bence de en büyük tehlike yine insan. İnsanları da iki grupta incelemek mümkün. 1. Bilinçli ve kötü niyetliler (Hırsızlar, tacizciler) 2. Bilinçsiz kişiler (Karavanı sallayan çocuklar, korktuğu için silahına sarılan kişiler).
Birinci grup için söylenebilecek bişey yok, cezaların bu kadar hafif "Ecevit Aflarının" bu kadar bol olduğu bir ülkede yapacak tek şey, kendince önlem almak (bunlar da tartışılır)
Fakat ikincisi için vereceğim örnek "silah taşıma" konumuz için önem taşıyor sanırım. Öğrencilik yıllarında Eskişehir'den 1 saat uzaklıktaki bir bölgede tırmanışa uygun kayalık bölgeye gittik. Haftasonu tırmanışımızı yaptık ve ekibin büyük bölümü geri döndü, bir arkadaşım ve ben bir gece daha kampta kalacaktık. Karanlık basmıştı ve biz de ocağımızın üstünde tıngır mıngır yemeğimizi pişirirken az aşağıdan insan sesleri gelmeye başladı. Bağrış çağrış içerisinde bizim varlığımızı farketmediler bile. Biz de durumu gayet normal karşılayıp işimize devam ediyorduk. Bizden çıkan bir ses üzerine ürkmüş olacaklar ki, içlerinden biri elindeki av tüfeğini ateşlemesi üzerine biz de donduk kaldık. Daha sonra seslenmeler falan filan derken durum yatıştı. Adamlar da kampa gelmişler ve ne olur ne olmaz diye tüfek de getirmişler. Bizim orada matlar üzerinde bağdaş kurmuş biçimde otururken ve silahsız olduğumuzu öğrendiklerinde epey şaşırmışlardı. Onlara göre tehlikeli olabilirmiş. Herneyse, özür dileye dileye tekrar aşağı indiler.
Eğer o kişi silahı yukarı değil de bize doğrultsaydı ya ciddi yaralanacak yada ölecektik. Netice olarak da silaha gerek olan biryer de değildi.
Ama tabiki silah kullanmak kişiye kalmış birşeydir, panelvanı karavana döndürmeye izin vermeyen devletim silaha izin veriyor.
Amacım silah kullanan kimseyi yermek değildir, hele ki Cavid Bey gibi yazılarını merakla okuduğum bir büyüğümü asla..
Bu şahsi fikrim.. :smiley:

Bugüne kadar yaylalarda, deniz kenarlarında, orman içlerinde ve şehir merkezlerinde konakladım. Şehir merkezi dışındakilerde çadırla da konakladım. Hiçbirinde ciddi problem yaşamadım. Bir tanesinde Ödemiş Akgöl'de silah sesleriyle uyuyamamştık. Derken tam uykuya dalınca çevremiz jandarma tarafından sarılmıştı. Silahı biz mi atıyoruz diye bize sordular. Sonra silah atanları aramaya gittiler. Yayla gibi yerlerde insanlar genellikle silah atmaya çok meraklı. Genel olarak tedirgin etsede, adamların aynı zamanda sarhoş olması dışında bir tehlike oluşturmuyor.
15 yıl kadar önce, Çadırlı konaklamalara ilk başladığımda bir de ne olur ne olmaz diyerek bir avcı bıçağı da almıştım. Fırtına vadisinde biri bıçağı görünce ne o eşkiyamısın diye sormuştu. ;D Yoo Mühendisim demiştim. Tabii ki o bıçağı sadece karpuz kesmek için kullanıyordum.
Yıllar geçtikçe insanın kendine güveni daha iyi yerine oturuyor. Riskli olabilecek bölgeleri daha iyi analiz edilebiliyor. Şimdi herhangi bir savunma aracı taşımıyorum.
Genel olarak çevrede aile olmayan serseri, hırpani tipli insanlar varsa tabii ki daha güvenli bir yere direksiyon kırmakta fayda var.
Gece konaklamada kapıları direksiyona kilitlemek yerine, fazla güvende hissetmediğim bir yerde aracımı birkaç saniyede hareket ettirebilecek şekilde hazır olmak bana daha iyi gibi geliyor.

Çevrede hiç bir insan yoksa orası kesinlikle güvenlidir.
Çevrede az sayıda insan varsa dikkatli olmak lazım.
Çevrede çok sayıda insan varsa güvenlik riski yok ancak hırsızlağa karşı dikkatli olmak lazım.

Tabii ki yürüyüş esnasında karşımıza kocaman bir ayı çıkarsa "dayıcığım" demek durumu kurtarırmı bilemiyorum. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR