Karavanla Tekrar Yola Çıkmak İçin Ne Kadar Zamanda Toparlanabiliyoruz ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,841

Karavanımla yola çıkmak için toplanma zamanım.

• Motokaravanımla yarım saat

Kullanılan: 3 18.8%
  • Motokaravanımla ~45 dakika

• Motokaravanımla bir saat

• Motokaravanımla bir saatten fazla

Kullanılan: 1 6.3%
  • Çekme karavanımla yarım saat

• Çekme karavanımla ~45 dakika

Kullanılan: 0 0.0%
  • Çekme karavanımla bir saat

• Çekme karavanımla bir saatten fazla

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    16
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Karavanla yola çıkmak için ne kadar zaman harcandığı bilgisi, belki yeni karavan yaşamına başlayacaklara faydalı olabilir.

Kamperimizle bizim için bu zaman bir saat kadar. Kamping konaklamalarımızda ise kesin bir saat ve sıklıkla daha fazla sürmekte.
Her zaman yıkanacak bulaşık, boşaltılacak atık ve doldurulacak su olmakta.

Son düzenleme:

Etiketler
Biz bu konuda tam bir faciayız :p, hafta sonu için bir yere gideceksek eğer, cuma akşamı yola çıkmak gerekiyor, eğer cumartesi sabah yola çıkalım dersek çıkışımız öğleni buluyor, nasıl oluyor bilmiyorum ama hep son dakika çocuklardan dolayı çıkamıyoruz, ya bir şey unutmuş oluyorlar ya karınları ağrıyor, uzun tatillerde bile akşam çıkıyorum gidebildiğim yere kadar gidip orada yatıyorum

Çekme karavan pratiğimi henüz oluşturamadım , her şeyi doğru yaparsam 1 saatte çıkıyorum.
En son seyahatimde giderken ve gelirken yaptığım hatalar, ek saatlere neden oldu.
Transporter gezilerimde girdisi , çıktısı 15 dakika idi :smiley:

Çadır römork olduğu halde çay, şeker, yastık gibi yağmurluk dahil full duruyor evden birkaç ilaç ve buzdolabında bozulacak yiyecekleri termal çantaya alıp 3 kişi 15 dk. Garaja inebilecek durumdayız

Henüz motokaravan gezileri için araç hazır olmasada, T5 Caravelle ile yaptığımız gezilerde ertesi gün programımıza göre hazırlık yapıyoruz. Sabah hareket planımız erken ise yada park ettiğimiz konum erken bir hareketlenmeyi gerektiriyorsa ( Örnek bir karavan park alanının bir sonraki gün pazar yeri olarak kullanıldığı bilgisi varsa) araç dışı akşamdan hazır bırakılır. Ertesi gün araç yola 15 dakika içerisinde hazır olur. Diğer durumlarda yarım saat kadar bir hazırlık yeterli oluyor...
Motokaravan için bu sürenin iki ile çarpılmasının yeterli olacağını düşünüyoruz. Gezmeler başladığında öğreneceğiz...
Sabahları genelde erken kalkarım konaklama yerinde şartlar mevcut ise temiz su dolumu, atık su ve wc temizliğini doluluk durumuna bakılmaksızın yaparım.
Ertesi gün erken bir yolculuk planlanıyorsak akşam yemeklerini kağıt tabak ve bardak kullanarak az bulaşık ve su kullanımı ile yapmayı tercih ediyoruz.
Pazar günleri tatil günümüz oluyor hareket etmiyoruz, Seçtiğimiz br kamp alanında keyifli bir sabah, genel tamizlik ve araç kontrolleri ( Bu işlem bazen uzun sürebiliyor )ve güzel bir akşam oturması ile sonlanıyor.

🖐 🖐 🖐

Kamp öncesi hazırlığım bir hayli uzun sürüyor. Kampa varınca kurulum 1 saat, toplanma 1 saat gibi sürüyor. ancak eşim çocukla ilgilendiği için bütün işleri tek başıma yapıyorum ve baya yorucu oluyor :smiley: kamp sonrası ise daha facia bütün çamaşırlar çarşafların yıkanması, karavanın temizliği falan derken o da baya uğraştırıyor. bu yüzden kamp sıklığımız 2-3 haftada bir. her hafta kampa gitsek çok yorgun oluruz. karavancılık tutkunu değilseniz yapılacak iş değil bence. biz tüm bu işleri severek yapıyoruz.

..karavancılık, tutkunu değilseniz yapılacak iş değil bence..

:yum:

Böyle cümlelere forumda "virüs kaptım", "büyük hayalim", "vaz geçilmez aşkım" gibilerine göre, neredeyse hiç ama hiç rastlanmamakta.

Halbuki karavan için bundan başka ayakları yere basan ve sağlıklı bir sevgi ilanı yok !
Gelin buna "tutku" yerine, "keyifli bir evlilik" diyelim Safa bey.. :smiley:

Son düzenleme:

kamp veya gezi için karar verdikten sonra ( evet sizlerin aksine son sözü hanım değil, hep ben söylerim ''tamam canım'' :smiley: ) yola çıkmamız çok fazla zaman almıyor.
hızlı hareket etmemizi sağlayan ilk şey, kamp ve gezi alışkanlıklarımızın taş devri ile uyumlu olması. eşya ne kadar az ise hareket etmek o kadar hızlı ve kolay oluyor. başka bir deyişle en az malzeme ile en fazla faydayı sağlamaya çalışırız. mesela metal konserve kutusunu ertesi gün patates haslamak için kullanabiliriz. saklama kabını ya da bir ambalajı salata tabağı olarak kullanabiliriz, tabak yerine folyo ya da yağlı kağıt kullanabiliriz vs. vs. ayrıca, defileye değil geziye çıktığımızı bilir ve ona göre kıyafet bulundururuz. sabit gezi çantalarımız var araçta duruyor. beş tane tişört - çamaşır, iki pantolon, iki şort, iki uzun kollu sweet, bir yelek, iki çift ayakkabı, iki çift terlik daima hazır durur. gezi bitiminde yıkanır paklanır tekrar çantaya konur. bu nedenle evden hiçbir şey almadan üzerimizdeki kıyafetle çıkarız.
aracı mümkün oldukça hazır tutarız. söz gelimi yola çıkarken değil gezi dönüşü depoyu doldururum, yola çıkarken yakıt alayım derdim olmaz ( bu aralar para kazandıran bir yatırım da oldu bu alışkanlık :smiley: )
serde izcilik olunca ve her izci gibi daima hazır olunca tekrar yola çıkmak pek vakit almıyor azizim...

Son düzenleme:

:yum:

Böyle cümlelere forumda "virüs kaptım", "büyük hayalim", "vaz geçilmez aşkım" gibilerine göre, neredeyse hiç ama hiç rastlanmamakta.

Halbuki karavan için bundan başka ayakları yere basan ve sağlıklı bir sevgi ilanı yok !
Gelin buna "tutku" yerine, "keyifli bir evlilik" diyelim Safa bey.. :smiley:
Karavan gezilerimize tutku olarak bakmak hiç aklıma gelmedi. Çocukluğumdan bu yana gezmeyi çok severim. Anadol otomobil ve çadırımız ile güzel aile gezilerim olmuştu. Uzun yıllar yaptığım işim sayesinde çok farklı gezi şekillerini yaşadım. Rutin ev ve dış ortam yaşamından çok daha az bir fiziksel iş yaptığımız karavan ( şimdilik T5 camper olarak adlandıralım) gezilerimizi bizim için hiç bir zaman yapılacak iş değil olarak görmedik. Farklı gezilere ( çok yıldızlı otel ve açık büfe olmadığı sürece ) her zaman hazır olsak da karavan gezilerini çok seviyoruz. Yorulunca dinlenmek için araç kullanan, yattıktan sonra gece uyandığımızda hadi dolaşalım diyerek kendini şehrin bir noktasına götüren bizler için gezme fikri mutlu eden sevdiğimiz bir yaşam.
kamp veya gezi için karar verdikten sonra ( evet sizlerin aksine son sözü hanım değil, hep ben söylerim ''tamam canım'' :smiley: ) yola çıkmamız çok fazla zaman almıyor.
hızlı hareket etmemizi sağlayan ilk şey, kamp ve gezi alışkanlıklarımızın taş devri ile uyumlu olması. eşya ne kadar az ise hareket etmek o kadar hızlı ve kolay oluyor. başka bir deyişle en az malzeme ile en fazla faydayı sağlamaya çalışırız. mesela metal konserve kutusunu ertesi gün patates haslamak için kullanabiliriz. saklama kabını ya da bir ambalajı salata tabağı olarak kullanabiliriz, tabak yerine folyo ya da yağlı kağıt kullanabiliriz vs. vs. ayrıca, defileye değil geziye çıktığımızı bilir ve ona göre kıyafet bulundururuz. sabit gezi çantalarımız var araçta duruyor. beş tane tişört - çamaşır, iki pantolon, iki şort, iki uzun kollu sweet, bir yelek, iki çift ayakkabı, iki çift terlik daima hazır durur. gezi bitiminde yıkanır paklanır tekrar çantaya konur. bu nedenle evden hiçbir şey almadan üzerimizdeki kıyafetle çıkarız.
aracı mümkün oldukça hazır tutarız. söz gelimi yola çıkarken değil gezi dönüşü depoyu doldururum, yola çıkarken yakıt alayım derdim olmaz ( bu aralar para kazandıran bir yatırım da oldu bu alışkanlık :smiley: )
serde izcilik olunca ve her izci gibi daima hazır olunca tekrar yola çıkmak pek vakit almıyor azizim...
Bizde hazır sırt çantalarımız ve benzer liste ile yola hep hazırız. Gezi aplikasyonlarımız promasyon ve sürpriz bilet fiyatlarına karşı alarmları hep açık durumda... Sizin taş devri uyumunuzdan tek farkımız , Yemeğimiz çok basit olsa da, konserve kutusu ve folyo kagıt tabak olsa da, görsel olarak güzel, düzenli bir masa ve mutlu eden farklı bir sunum bizim için vazgeçilmez.

Aklıma düşürdünüz evde yalnızım ve kendimi yola atmaya karar verdim... At çiftliği huzuru bu saatte çok yakınımda . Ben içmesem de götürdüğüm şişe ile mulu olacak arkadaşım, kurbağa sesleri ve fısıldayan atlar beni bekler.
Sürmesekde orada bir karavanımsı da var...

🖐 🖐 🖐

Video: https://www.youtube.com/watch?v=yyfzkoJByhI

Gideceǧimiz yerde olanaklar olsa da, wc kasetini, atık suyu boşaltmadan ve temiz su doldurmadan prensip olarak yola çıkmayız, elektrik kablosunu toplamak, aracın içini kontrol ederek, acil fren yapma durumuna göre her şey saǧlam yerinde mi, gaz tüpü vanası ve hekiler, pencereler kapalı mı kontrol etmem lazım, bir saat yetiyor diyebilirim. Eǧer bisikletler taşıyıcıya yüklenecekse toplam süre 1,5 saate çıkabilir.

Bir yerde nadiren 2 günden fazla kaldıǧımız için bu işleri sık sık yapıyoruz ve alışkanlık haline geldi.

Çocukları hazırlamak 30 ile 45 dk arası. Motokaravanı hazır durumda bırakıyorum. Alış veriş olayı zaten gittiğim neresiyse oranın bakkalı ya da marketi. En son ki gezi de wc olayını zaten temiz, dolapları da ona göre hazır bıraktığımız için çıkış saatinde sıkıntı olmuyor. Ancak çocukların her zaman son dakkasında bir şeyler eksik olduğu için hazır kıta durmak daha iyi oluyor. Su olayını da zaten yolda nere denk gelirse ordan dolduruyorum.

Mutfak ya da kamp malzemelerini kesinlikle eve çıkarmıyorum. Hep araçta. Kağıt bardak ve tabak bolca stokladım. Giysiler de mevsımine göre araçta.

Son üç iki -üç günlük gezilerim hep böyle oldu. Son dakka karar verip hemen yola çıkıyorum.

Çadır olayında öyle son dakka karar vermek sıkıntı. Çocuklu aileler daha rahat empati duyacaktır. Süreç uzayabiliyordu.

Biz 2 kisi yarim saatte toparlaniyoruz. Genelde sabah cok erken yola cikiyoruz gidecegimiz yerde rahat yer bulmak ve ara sokaklarda rahatca yol alabilmek icin. Tenteyi, disaridaki masa sandalyeyi kirilacak dokulecek esyalari aksamdan toparliyoruz bunlar bi 20 dakika kadar suruyor. Sabah sadece denge ayaklarini kaldirip karavani araca bagliyoruz bu da 10 dakika kadar suruyor. Bu arada bauhaus ta katlanir organizerler satiliyor onlar toparlanma esnasinda cok pratik oluyor tavsiye ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR