Karavanlar için Türkiyede Konaklama Olanakları Tespit Projesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,852

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Sevgili kervanseverler ve Cem bey,

Geçenlerde avrupadaki 12.000 karavan park yerinden bahsetmişdim. Bu yerler karavancılar tarafından bildiriliyor. Türkiyede konaklanabilecek yerlerin listesinin hazırlanabilmesi için ise forumun en uygun yer oldugunu düşünüyorum.

Önerim: Google Earth den faydalanarak bu yerlerin aşagıdaki kısaltmaları ile özelliklerinin tek bir merkeze bildirilmesi seklinde olabilir ki avrupadaki sitede ayni metodu uyguluyor.

Söyle ki;
1) Google Earth programı yüklenir,

2) Konaklama yeri muhakkak orayı son birkaç ay icersinde gören kişi tarafindan Google Earth in raptiye ikonu tıklanarak ve yeri işaretlendikten sonra önce ismi yukarı, sonrada olanaklari, acılan pencerenin geniş alt kısmına yazılır.

3) Konaklama yeri kaydedildikten sonra yerlerim.kmz olarak merkeze gönderilir.

4) Merkezde toplanan yerler her aybasi olmak üzere forum üzerinden indirilebilir yada mail listesi üzerinden her ay abonelerine gönderilebilir. Bu işi yapacak bir gönüllüye ihtiyac olacagi kesin . Önceleri 3 ay seklinde denemek için; işi az, gönlü geniş birisi parmagını kaldırabilir. ( fikir benim oldugundan lütfen bana bakmayın ;))

5) Indirilen dosya eger Google Earth yüklü ise yerlerim.kmz dosyası tıklandıgında bütün olanaklariyla hemen karsınıza cıkacak. Bütün türkiyenin 1 MB den kücük olacagını sanıyorum.

Cem bey bu noktadan sonra inisyatifi elinize alabilirmisiniz? ;D

KISALTMALAR:

CP Kamping yeri (ücretli)
P Park
G Geceleme
R Restoran
S Su
E Elektrik
T Tuvalet
D Duş
A Artık
K Kanalizasyon
W Camasir yıkama
M Market yada alış veriş olanagı
o Ücretli (ucuz)
oo Ücretli (normal)
ooo Ücretli (pahalı)
H Cadırlı geceleme
? Şüpheli yada izin alınmalı
X Cevre koruma alanı !
~ aşagı yukarı , yakınında
-> istikametine dogru
= en fazla 200 m uzaklıkta
! Sakin
!! Normal
!!! Gürültülü
(09.10) Tarih

Örn. PG~RooSE?T! (09.10)
park yeri, gecelenebilir, restoran yanı, normal fiatli (restoran), su almak mümkün, elektrik izne dahil tuvalet olanagı var, sakin, eylül 2010 itibariyle.

Not: Burada gönüllü kisiye tavsiyem; yayınlanacak dosyada raptiyenin rengini degistirerek yeni gelen yerlerle karısmamasini saglamasi gerektigi .

Etiketler
Ynt: Karavanlar için Türkiyede Konaklama Olanakları Tespit Projesi

Yukarıdaki öneriyi konaklama olanaklarının sistematik, kompakt, pratik ve aktuel olması icin yaptım.

Gidilecek yer yazıcıdan geçirilerek navigasyon aletide olmadan kullanılabilir.

Aşagıdaki örnekte verdigim gibi bütün özellikler raptiye penceresinin en üst satırına sıgıyor. Bu durumda tıkladıktan sonra açılan pencerenin altındaki geniş yere uzun olmamak şartıyla yalnızca yorumlar yazılabilir. (Resimdeki raptiyeyi mausun sag tuşu ile tıkladıktan sonra açılan alttaki özellikler bölümüne girildigi zaman görünen yazılım penceresinden bahsediyorum.) efems :eek:

Not.Resimdeki yerlerin gercekle alakası kontrol edilmemistir !

[attachment=1][attachment=3]

Ornek

Rnek yakn

Evet güzel bir çalışma olur.

Yurt dışında womo'nun yaptığı çalışmadaki verilerden de örnek alınabilir.
Böyle bir çalışma sonunda güzel bir liste elimizde olacaktır.
Aşağıda örnek olarak Macaristan.

; 27 SP womo_SP_HU.asc 301109/1 werner.müller/woming
;
; Wohnmobil Stellplätze und/oder Service in Ungarn
; Im INTERNET unter http://www.womo-sp.org
; Tags: Reisemobil, Versorgung, GPS, Koordinaten
; Alle Angaben ohne Gewähr
; Korrekturen oder Ergänzungen bitte senden an: womo-sp@gmx.net
;
; Legende zur Platz-Ausstattung [N/VE/S/D/T/W/G] :ekipman yere efsane
;
; N Nächtigung/Parken (allgemein) möglich,Gece otopark (genel ) mümkün
; V Versorgung (Frischwasser) gegen Gebühr, (tatlı su) için bir ücret
; v Versorgung gebührenfrei bzw in Stellplatzgebühr enthalten, arz ücret otopark ücretsiz olarak gelen veya
; E Entsorgung (Abwasser) gegen Gebühr,
; e Entsorgung gebührenfrei bzw in Stellplatzgebühr enthalten,
; B Bodeneinlass für Abwasser gegen Gebühr,
; b Bodeneinlass gebührenfrei bzw in Stellplatzgebühr enthalten,
; S Strom verfügbar, Zusatzgebühr,
; s Strom verfügbar, gebührenfrei bzw in Stellplatzgebühr enthalten,
; D Duschmöglichkeit, Zusatzgebühr,
; d Duschmöglichkeit, gebührenfrei bzw in Stellplatzgebühr enthalten,
; T Toiletten am Platz, Zusatzgebühr,
; t Toiletten am Platz, gebührenfrei bzw in Stellplatzgebühr enthalten,
; W Waschgelegenheit für Wäsche
; g (Stellplatz-)Gebühr bis 8 /24h,
; G (Stellplatz-)Gebühr über 8 /24h,
; GG (Stellplatz-)Gebühr über 16 /24h,
; oder Gebühren-Angabe in /24h
;
; Sonstige Abkürzungen:
; P Parkplatz
; CP Campingplatz
; SP Stellplatz
; TI Tourist Info
; GH Gasthaus, Restaurant
; ~ etwa bei *, in der Nähe von *
; -> in Richtung *
; ?[ Koordinaten möglicherweise ungenau
;
; Längengrad, Breitengrad, "PLZ STADT Straße [Ausstattung]"
;
0.00000, 0.00000, " 27 SP womo_SP_HU.asc 301109/1 www.womo-sp.org"
;
17.17452, 46.75790, "ALSOPAHOK 30SP [N]"
17.87179, 46.95380, "BALATONFURED P [N/g]"
17.36942, 46.69173, "BALATONKERESZTUR 8SP [N]"
17.06257, 47.16210, "BORGATA Fjörd 3SP [N]"
17.21897, 46.79774, "CSERSZEGTOMAJ 14SP [N]"
21.62953, 47.55479, "DEBRECEN 100SP [N]"
17.27846, 46.77390, "GYENESDIAS 75SP [N]"
17.36071, 47.88332, "HALASZI 25SP [N]"
17.15459, 46.79821, "HEVIZ P 4SP [N]"
17.19009, 46.78238, "HEVIZ P [N]"
20.17427, 47.59671, "JASZSENTANDRAS 50SP [N]"
17.24828, 46.76331, "KESZTHELY 15SP [N]"
19.57009, 47.02906, "LAJOSMIZSE 160SP [N]"
16.54134, 46.62191, "LENTI 7SP [N]"
16.93411, 47.24851, "SARVAR P [N]"
19.09370, 47.68680, "SZENTENDRE P [N]"
16.89111, 47.37589, "TOMPA-LEDONY SP R84 [N/Ve/t/g]"
18.31742, 47.64839, "H2890 TATA Hajdu utca, P ~ Burggraben .[N]"
18.29551, 47.63508, "H2890 TATA Kocsi Utca, P Friedhof .[N]"
21.72291, 48.00576, "H4400 SÖSTOGYOGYFÜRDO P ~ FL-Museum .[N/v/t]"
20.52761, 46.87312, "H5540 SZARVAS P vor Arboretum .[N]"
21.28478, 46.64187, "H5700 GYULA P Csiga Utca, Szent Miklos - Park, 8SP .[N]"
18.29592, 45.85132, "H7800 SIKLOS P Vajda ter, vor Burg .[N/2]"
18.57845, 47.22426, "H8095 PAKOZD P am Arboretum / Kapelle .[N]"
17.16890, 46.61552, "H8753 BALATONMAGYAROD P Kanyavari Ut, Piqniqplatz, .[N/v/t/4]"
16.82831, 46.84960, "H8900 ZALAEGERSZEG P Falumuzeum Utca, FL-Museum .[N]"
16.59490, 47.23628, "H9700 SZOMBATHELY P Arpad Ut, vor FL-Museum .[N]"

Ferhat bey,

Bildiginiz üzere "Avrupada Mobilkaravanlar İçin 12,000 Park Yeri ve Servis Olanakları" adlı topic'e asagıdaki adresten ulasılabilir.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=63120.msg746053#msg746053

Not. Gözden kaçıranlar için yazıyorum. :smiley:

Ayrıca önerim sanırım onlarınkinden daha pratik. Kullanıcının koordinatları yazmasına gerek yok ( .kmz ) ile biten dosya tıklandıgı
zaman "Google Earth" yüklü ise kendiliginden açılıp bütün yerleri özellikleri ile gösteriyor. Kullanıcı için önemli bir noktada her ay
yeni yerler yüklenmeden eskilerinin tek tıklama ile toptan silinmesi gerekliligi. Bu işlemler kullanma kılavuzunda extra anlatılabilir.

Arkadaşlar merhaba,

Az biraz daha sabredebilirseniz <a href="http://www.gezenbilir.com/index.php?action=googlemap">Gezenbilir Harita</a> bu bahsettiğiniz projeden çok daha fazlasını katmanlar (layers) halinde sunacak ve GPS'li mobil cihazlarınızla bağlandığınızda sizlere yakınınızdaki üyelerimizi, Gezenbilir üyelerine indirim yapan restoran ve otelleri, kamp alanlarını, tarihi turistik yerleri ve bizler için önemli daha birçok noktayı filtrelenebilir kategoriler halinde sunacak ;)

Vayyyy harika haber.Umarım bu çok hızlı bir şekilde sonuçlanır.

Mesut bey öneri çok güzel. Bence mutlaka hayata geçirilmeli. Ama tüm işi üstlenmek benim için çok yorucu hatta imkansız bir çalışma. Moderasyon, düşündüğünüzden çok daha fazla zamanımı alıyor. Ancak ekip çalışmasıyla ve zamanla dantel dantel işlenecek bir çalışma bu. Önce elimizdeki verileri koordinatlarıyla birlikte bölgelere göre listelemeli miyiz, yoksa yeri geldikçe teker teker mi işlemeliyiz, onu da kestiremedim. Kanaatimce kısaltmaları çoğaltmak gerekebilir... Bence beklemeye gerek yok, bu verileri gezenbilir haritaya da google earth'e de ayrı ayrı işleyebiliriz. Ama dediğim gibi... Bu ekip işi.

Cem bey,

Sedat bey Gezenbilir Haritadan bahsediyor ama sizinde dediginiz gibi işe nereden baslansa bence yeridir. Bütün türkiye verilerinin nasıl toparlanabilecegi benim için soru isareti, sanırım kabul edersiniz ki; Gezenbilir Harita için herkeze ihtiyacınız olacak. Moderasyonun oldukca zaman aldıgını söylemeniz de bu düsüncemi dogruluyor. Ayrıca bu yerler daha sonra veri tabanı oluşturur. ;)

Önce denemek icin 1 aylık bir süre boyunca bir mail adresine gönderilen veriler toplanıp bir adresten yayınlanabilir . VERILERI TOPARLAMAK ICIN BIRKAC GÖNÜLLÜ GEREKLI. ( Bir duyan olur diye bagırarak yazdım ). Gönüllülerin yapacagı tek iş mail den aldıkları (.kmz) dosyasını tıklayıp Google Earth'e mesela (TR11/10.kmz) dosyası olarak toplamaları. Hatta veriler cok gelirse hepsinin birden kaydedilmesi gerekmeyebilir yada resonansa göre işleme daha sonrada devam edilebilir. Kısaltmaları türkiyeye uygunlugunu düşünerek örnek olsun diye vermiştim gerektiginde daha sonrada artırılabilir.

Google Earth te işaretlenen yerlere bildiginiz üzere koordinatlar otomatikman kaydediliyor üyelerin yalnızca kısaltmalarla yerleri betimlemeleri yeterli. Hatta ham yer ismide gönderilebilir.

Umarım Sedat bey onun tavsiyesi dışında bu konu üzerinde kafa yormamızdan gücenmemistir. ;)

Not. Uygulama üzerine birkaç cözüm önerim var . Yeterki ilgilenen birkac kisi çıksın.

Ben teknik olarak yardıma hazırım. Ne görev verirseniz elimden geldiğince yapmaya çalışırım.

Sn. Ankirali,

Ilginize cok sevindim . Aralığın 10 undan itibaren 3 hafta tatilde olmasam bende katılmayı düşünüyordum. Sanırım ocaktan sonra yanınızdayım.

Gezenbilir mail bölümünden TR-location@gezenbilir.net yada benzer bir adres olusturduktan sonra bu topicte bildirirseniz ben hemen birkac yer ve 160 ın üzerinde ham (yalnız ismi olan) yerleri göndereceğim. Sanırım bu topic'i okuyanlarda bildikleri yerleri yukarıdaki kısaltmaları kullanarak göndermekte tereddüt etmezler. :smiley:

Bu durumda Cem beyden tek ricamız sizin topladıgınız adres dosyasını (TR11-10.kmz şeklinde olabilir) Gezenbilirden indirilebilecek bir olasılık hazırlaması. ;D

Elimden gelen yardımı yapmaya hazırım...

Sn. Haldun bey,

Cevabınız enfes . :D Bence bu noktada karışıklığa meydan vermemek icin sizden fazla baska gönüllüye ihtiyac yok diye düsünüyorum yani iki kişi şu an icin yeterli, islemler gerçekten cok basit.
Herseyden önce mail adresinin bildirilmesini bekliyelim daha sonra mail adresi üzerinden yada telefonla ayrıntıları konusabiliriz.

Selamlar :smiley:

Not. Karavan bölümü yönetimi olarak fonksiyonunuzdan bahsedebilirmisiniz?

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Karavan bölümü yönetimi olarak fonksiyonunuzdan bahsedebilirmisiniz?

İnanın bende tam bilmiyorum... :D

Şaka bir yana forum moderasyonu ile hiçbir bağımız yok...

Karavan bölümü aktivitelerini gündeme getirme, projeler üretme türünden hamleleri hayata geçirmede bir nevi katkı sağlama diye tanımlayabiliriz sorumluluğumuzu...

Henüz "çark" tam devrine ulaşıp kesintisiz işleyişe kavuşmadığı için öncelikle onun sağlıklı dönmesini sağlamaya çalışıyoruz...

Ancak çoğu zaman forum işleyişi ve moderasyonundan da sorumluymuşuz gibi algılanıyor ki, bu doğru değil, admin ve moderatörler bu konuda yetkili...

Evet arkadaşlar Mesut beyin belirttiği " TR-location@gezenbilir.net " mail adresini de aldım. Ben olayı anladım. Yalnız sizlerden ricam Mesut beyin de belirttiği gibi göndereceğiniz koordinatları kamping veya yerleri yukarıdaki gibi sınıflandırarak göndermeniz. Ben de aynen hepsini toparlayarak (kmz dosyası olarak) Cem beye göndereceğim. Bir de bende portable olarak çalışan ve koordinatları değişik GPS formatlarına çeviren bir program var. Örneğin ben kmz dosyasını gpx dosyasına çevirerek garmin navigasyon cihazına yüklüyorum. Onu da Cem beye gönderebilirim.
Dediğim gibi göndereceğiniz dosyalar formata uygun olsun...

Sn. Anakiri, sn. Haldun bey,

Bana tlf. Numaralarınızı gönderebilirmisiniz?

Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri