Karrimor X Lite X 1 Tek Kişilik Çadır İncelemesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ahmet Selim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,207

Ahmet Selim

Kamp I
Neden Tek Kişilik Çadır ?

3 kişilik bir çadırda soğuk bir havada tek kişi kalırsanız üşürsünüz. Çadırın iç hacmi çok geniş olacağından dolayı çadırı nefesinizle ve vücut ısınız ile ısıtmanız çok zor olacaktır. Bu nedenle eğer çadırda sadece siz kalacaksanız ve çadırı kışın da kullanacaksanız tek kişilik bir çadır almanızı tavsiye ederim. Yok eğer kışın aktivite yapmıyorsanız 3-4 kişilik kaliteli bir çadır sıcak havalarda daha konforlu ve daha serin olacaktır.

Bunun yanında eğer aktivitelere sırt çantanız ile gidiyorsanız büyük bir çadır almak yerine sadece sizin barınabileceğiniz en fazla iki kişilik çadır almanızı öneririm. Zaten 3-4 kişilik çadırlar çok ağır oluyorlar. Böyle bir çadırı sırt çantanızda birkaç defa taşıdıktan sonra kesinlikle satıp 1-2 kişilik ultralight bir çadır almak istersiniz. Eğer aktivitelere sırt çantanız ile değil de aracınız ile gidiyorsanız çadırın ağırlığının pek önemi olmayacaktır. Bu durumda daha ağır ama daha sağlam, daha dayanıklı bir çadırı da tercih edebilirsiniz.

Karrimor X Lite X 1 Tek Kişilik Çadır

200 tl. kadar bir fiyattan satılan Karrimor X lite X 1 tek kişinin barınabileceği 4 mevsim bir çadırdır. 1.9 kg. ağırlığı olup sırt çantasında taşımaya da uygundur. Üstelik kalitesine ve hafifliğine göre fiyatı da çok uygun. Karrimor X lite X 1 mümkün olan en az malzeme ile yola çıkanların tercihi olabilir.

Karrimor X lite X 1 in içinde bağdaş kurup veya diz çöküp oturabilirsiniz, yemek yiyebilirsiniz. Ama çadırın içinde gelişi güzel yemek pişiremezsiniz. MSR Pocket Rocket veya Jetboil tarzı minik bir ocağınız varsa, ve çadırın havalandırması da açık ise çok dikkatli olmak şartıyla çadırın içinde çay kahve içmek için su kaynatabilir, hazır yemek ısıtabilirsiniz. Yok ben yağışlı bir havada çadırın içinde büyük tencerelerde güzel güzel yemekler yapmak isterim derseniz bu çadır size göre değil. Yağışlı havalarda çadırın bagajında da büyük tencerelerde yemek yapmak çok zor. Bu kısımda da çay kahve içmek için minik bir tencerede MSR Pocket Rocket tarzı küçük boyutlu ocaklarda su kaynatabilir, hazır yemeğinizi ısıtabilirsiniz. Eğer hava yağmıyor ise yemeğinizi çadırın dışında yapmalısınız. Çadırın içi de, bagajı da tek kişilik tencerelerde yemek yapmak için uygun olabilir. Zira bu çadır tek kişilik olduğu için çadırda 2. kişiye dair hiçbir özellik bulamazsınız.

Yağışlı bir havada çadırın içinde uyuduğunuz zaman yaklaşık 40-50 litrelik bir çanta sizinle beraber çadırın içine rahatça sığabilir. Bagaj kısmına ise ayakkabınızı ve çadırın içine almak istemediğiniz diğer malzemelerinizi koyabilirsiniz. Bagaj kısmı yaklaşık 40 litre hacime kadar eşya koymaya müsait olabilir. Eğer sırt çantanız ile yola çıkıyorsanız yaklaşık 70-80 litre hacme kadar malzemeyi X lite X 1 in içine ve bagajına sığdırabilirsiniz.

Karrimor X lite X 1 i yüksek irtifada test etmedim ama yaklaşık 2000 metrede sert esen rüzgarda en küçük sorun bile çıkarmadı. Kesinlikle içeri rüzgar almadı. Tabiki çadırı yere iyi bir şekilde sabitlemek gerekir ki çadır fırtınada uçup gitmesin. Ayrıca su geçirmezlik değerleri, nefes alabilirliği, çift tenteli oluşu, yaz aylarında kullanım için sadece iç tentesinin taşınabilme imkanı (zira ağırlığı daha da azalacaktır) gibi özellikleri gayet tatmin edici. İç tentesi tül değil, polyester kumaştan imal edilmiş ve nefes alabilir.

Bu çadırı aldıktan sonra topluma açık bir yaylada kamp yaptım. X lite X 1 minikliği, tasarımı ve şıklığı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu çadıra özellikle çocukların aklı gidiyor. Babasının elini tutan çocuklar - özellikle kız çocukları çadırın içinde benim olmadığımı sanarak - , babalarını çadırın yanına getirip "babacığım ben de bu çadırdan istiyorum, bana bundan al, aynısından ben de istiyorum, içeri girip bakacağım, ille de içine bakacağım" gibi sözler söylüyorlar. İnşallah babaları onlara da böyle cici çadırlar alırlar. Böyle şeylerle sık karşılaştığım için bazen kendimi kendisine minik bir yuva yapmış ve yuvasında oynayan bir çocuk gibi hissediyorum. Çadırın içinde çocuk gibi barınmak çok güzel bir duygu :smiley:

Karrimor X lite X 1 in Eksileri Nelerdir ?

Karrimor X lite X 1 in Eksileri Nelerdir ? Eğer bu çadırı alacak kişi çadırda tek kişi kalacak ise, çadırı sırt çantasında taşıyacağından dolayı hafiflik çok önemli ise, aynı zamanda bu kampçı veya dağcı bir Alpinist veya ultralight backpacker ise bu çadır tam ona göre olup çadırın tasarım açısından eksik yönü tarafımca tespit edilmemiştir. Bunun yanında malzeme kalitesi çok iyi olmasına rağmen bazı sorunlar da yok değildir. Mesela fermuarların uçlarında takılı olan fermuar tutacağı ipler, fermuardan kolayca çıkıp elinizde kalıyor. Tavsiyem: çadırı alır almaz bu ipleri evde çıkarıp evdeki daha sağlam bir iple değiştirmenizdir. Diğer bir eksi yönü ise çadırı yere sabitlediğimiz alüminyum kazıkların nazlı olmasıdır. Eğer bu kazıklara kaba davranırsanız üzülürler, kırılırlar. Kazıkları yere çakarken taşa denk gelme ihtimali olduğundan dolayı dikkatli olunuz. Ayrıca kazıkları çakarken başlarına çok sert vurmayınız. Kazıkları çakarken ya kibar olmalısınız ya da bu kazıkları büyük çivilerle veya çelik kazıklarla değiştirmelisiniz.

Şimdilik tecrübelerim bu kadar. Sorusu olan varsa elimden geldiği kadar cevaplarım. Selamlar, Saygılar...

477846 463759720369893 218879080 o

966932 463759477036584 2121449286 o

977849 463759397036592 1362688229 o

981168 463759533703245 2018213940 o

Ekli dosyalar

• 468689_463759380369927_753706711_o.jpg
    468689_463759380369927_753706711_o.jpg
    265.9 KB · Görüntüleme: 495

Etiketler
Ynt: Karrimor X Lite X 1 Tek Kişilik Çadır İncelemesi

merhaba, çadır resimleri görünmüyor.
tek kişilik, kolay taşınabilen 4 mevsim bir çadır alacağım, aklımda Igloo, Evolite Summit ve bu çadır var. yaklaşık -20 derece/ 3.900 metrede kullanacağım, yeterli olur mu bundan emin değilim. çadırı hangi şartlarda kullandınız?

aynı soruyu bende soruyorum bir türlü karar veremedim.

Igloo baya ucuz şüphe ettiriyot ve paralel pollü kaya yada kum zeminde sağlam çakılmazsa sıkıntı.
Evolite Summit ve Karrimor olabilir ama Evollite ın su geçirmezliği Karrimor dan daha iyi gözüküyor ve çapraz pollü ? ama çin malı diyenler var 1-2 resmide de dış katman pek kaliteli gelmedi gözüme...

valla indirim vardı aldım. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

http://store.karrimor.com/karrimor-x-lite-x1-tent-2012-783044

Merhabalar
çok güzel bir inceleme tebrik ederim.Ancak almayı planlıyan arkadaşlara bir uyarı yapmak istiyorum.Bu çadır ilk gördüğümde tamam dedim çadır arayışım bitti bunu alıyorum.1.9 Kg olması çok büyük avantaj idi...Çadırın resimlerinden bayada güzel sağlam bir çadır olduğu belliydi.Ancak şeytan dürttü ve bunun ölçüleri nedir diye arayışa geçtim.Boy olarak sorun yok 220 ancak en ve yükseklikte sıkıntı başlıyor.Bu çadır yazın sadece girip uyumak için ideal onun dışında yağmurlu,karlı havada içinde vakit geçirmek sanırım berbat olur.Zira içinde yemek yapmak bir yana bağdaş kurmak bile imkansız. 90 cm yüksekliği var.Dediğim gibi yaz kampçılığı için ideal tüm gün yürü sonra uyumak için gir içine sabah kalkt topla gezmeye devam.Uyarması benden...

3 gece geçirdim. Bu kadar dar alanda bu kadar rahat edeceğimi sanmazdim. Çanta dışarda ufak tefek döküntület mont filan ayak ucunda gayet iyiydi. Yağış yoktu ama yoğun çiğ vardı sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Arkadaşlar, ben kampçılığa yeni başlayacağım ve ilk kampımı Şubat ayında planlıyorum. Kampımı tek başıma yapacağım, acaba bu çadır işimi görür mü?

Çadır teknik olarak 4 mevsimlik ama bir arkadaşın tespitiyle bu çadırın içinde ağır kış şartlarında bağdaş kurup oturmak, yemek yapmak, zaman geçirmek işkence olur. Çünkü o soğukta yemeği dışarıda pişiremezsiniz. İç hacmi de buna müsait degil. Bu çadırın içinde sadece uyuyabilirsiniz, yatıp dinlenebilirsiniz. Tabi uyku tulumunuz ve matınız o soğuğa karşı sizi koruyacak değerlere sahip olmalı. çadırın içinde yatıp kalkma haricinde yemek yapmak, yemek yemek, elbiseleri değiştirmek gibi işler yapilacağından size iki kişilik çadır tavsiye ederim. Ayrıca ilk kamp için şubat ayı , eğer sizi her açıdan denetleyen çok tecrübeli bir grubunuz yoksa ölüm getirebilir !

Cadirin bagaj kisminin bir canta alacak kapasitesi var mi ?

Çanta çok büyük olmamak şartıyla var.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hacim konusunda minimal bir tasarıma sahip olan karrimor xlite x1 bence çadırdan ziyade bivakta kendini tabutta gibi hisseden kişiler için rahat bir barınaktır. Büyük bir çanta diğer eşyalarla birlikte sorun olabilir. Çantanızı, botunuzu, batonunuzu, su geçirmez bir kılıfa koyup çadırın yanına koyabilirsiniz bence.

Haklisiniz dediginiz fikir kafama yatti .Şuana kadarki deneyiminizi göz önüne alırsak performansi nasıl güncel olarak

Ben performansını beğeniyorum ama şikayetçi olduğum konu uzun süreli yağmur altında bu çadırın içine hapsolmak kötü birşey. Çünkü sürekli yatar halde olmak gerekiyor. Bağdaş kurup oturmak, birşeyler atıştırmak falan mümkün ama saatlerce oturulamaz. Çünkü sağa sola dönemiyorsunuz. Oturur pozisyonda sadece ayak ucuna doğru bakabiliyorsunuz. Yani yanlardan basık. Çok dar bir koridor gibi... Ama malzeme kalitesi bence fiyatına göre çok iyi. Maddi imkanınız varsa iki kişilik ultralight çadırlardan alın derim. Vaude marka olanlar benim favorilerim. Hem iki kişilik olduğu için rahat edersiniz, konforlu olur hem de ağırlık olarak daha hafiftir.

Vaude de model olarak onerin nedir .Ben daha önce husky flame düşünüyordum ama alternatif arayışına girdim şimdi .Tabi flame 5 mevsim bunun muadili degil ama fiyat kalite performansı iyiliği yönünden demiştim

Ben vaude kullanmadım ama tasarımı ve hafifliği hoşuma gidiyor. Benim bildiğim hogan ve taurus modelleri güzel. Taurus modelinin internette Türkçe incelemesi olması lazımdı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR