Kartuşlu Ocak Güvenliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bohemperest Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,507

bohemperest

Ana Kamp
Merhaba millet!

Bugün sipariş ettiğim Kovea Backpackers ocak ve Evolite 500gr gaz kartuşum geldi. Yalnız gazı elime aldığımda müthiş bir korku vardı ilk defa kullandığım için belki de ama bir güvensizlik oldu. Bunun için güvenlik konusunda bilgilerinize ihtiyacım var.

Alırken tabii ki araştırdım güvenliğini fakat birkaç sorum var.
50 derece sıcaklıkta bulundurmamam, darbelere, deliklere karşı korumam gerek bunları biliyorum.

Size şunu soracağım;

Ocağı, kartuşla birleştirdim sıkabildiğim kadar sıktım kullandım. İşim bitti ve çıkardım bunun bir emniyeti felan var mı? çıkarınca iş bitiyor mu? gaz kaçırma olmuyor mu?

Uzun süreli yürüyüşlerde sırtçantamda diğer ekipmanlarla taşırsam bir sorun olur mu? siz nerde taşıyorsunuz veya nerde taşınmasını önerirsiniz?

Etiketler
Ynt: Kartuşlu Ocak Güvenliği

Merhabalar , sözünü ettiğiniz türden vidalı kartuşlu ocaklardan yaklaşık 2 senedir kullanıyorum.Daha önce diğer tip delik delinerek kullanılan ocaklardan kullanmıştım bunlara nazaran vidalı kartuşlar gerçekten daha kullanışlı ve muhafazasıda daha kolay.
:Dezavantajlarına gelince
1...Heryerde bu kartuşlardan bulamıyosunuz. (Bunun için kendi geliştirdiğim dolum sistemi sayesinde küçük piknik tüpünden tekrar doldurup kullanabiliyorum)
2...Tüpü aşırı sıcaktan korumanız gerekiyor. (Ben sürekli aracımın arkasında bir sepet içerisinde diğer ekipmanlar ile birlikte elastik köpük malzeme ile tüpü sararak sıcaktan muhafaza ediyorum.)
3...Bazen vidalı kısmındaki valften gaz kaçağı olabiliyor.( Bunun içinde vida kısmına yaptırdığım contalı tapa sayesinde gaz kaçağını da önlüyorum.)

Saygılar...

Fikirler güzel, benim bunu kullanış amacım zaten ateş yakmaya müsait ortam, yakıt(odun) olmadığında çıkarıp ihtiyacımı gidermek.

Korkum çantamın içinde yaz sıcaklarında bir iş gelir mi acaba diyeydi sonra birde gaz kaçırıp bir şekilde patlaması.
Gaz kaçırma sorunu için uyguladığınız yöntem işe yarar gibi denemek istiyorum.
Köpük olayını anlamadım yalnız nasıl oluyor? Kılıf gibi sanırım daha sıcak tutmaz mı o?

Köpük teki kasıt dış ortam ile ısı alışverişini mümkün olduğunca azaltmaktır.Termos gibi düşünün içerideki soğumayı veya ısınmayı mümkün olduğunca geciktiriyor.
Saygılarımla...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.