Kasetli Porftatif Tuvaleti Maceratör Sisteme Çevirmek Istiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eroscenk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,218
Sayın eroscenk, ismini bilmediğimden rumuzunuz ile hitap ediyorum.
Pis su boşaltımı uygun boşaltma istasyonları mevcut olmadığından bizim ülkemizde sorun, sizin düşündüğünüz logar kapağı açmak nerde ise imkansız kapamak ta bir o kadar zor ; yada mazgallar , çoğu mazgallar yağmur suyu drenajı içindir Wc suyu için uygun olmaz, ülke şartlarında hijyene dikkat ederek kasetli tuvaletler en uygun olanıdır.
5 senedir kullanıyorum çevreyi rahatsız etmeden bir çok yerde sorunsuzca boşalttım. Siz sadece dıştan sökülebilien kasetli wc yada kasetli wc seçiminden birini tercih etseniz uygun olur.

Merhaba, forumda bu konu ile ilgili 100-200 kadar mesaj okudum.. halen anlayamadım.

Türkiyede özel boşaltma noktası az demişsiniz. Ama sorunsuzca boşaltıyorum 5 yıldır demişsiniz.. nasıl yapıyorsunuz ?

Bir çukur açıp, oraya mı döküyorsunuz?

Etiketler
Bu wc atığını boşaltma tarzı benim hoşuma gitmedi. Ben zaten portopotti kullanıyorum ve kasetli çözümlerden yanayım.
En güzeli bana göre kasetli çözümü direk tuvalete boşaltmaktır.
Selamlar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu wc atığını boşaltma tarzı benim hoşuma gitmedi. Ben zaten portopotti kullanıyorum ve kasetli çözümlerden yanayım.
En güzeli bana göre kasetli çözümü direk tuvalete boşaltmaktır.
Selamlar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlginize ve cevabınıza teşekkür ederim. duygusal bir şekilde hoşuma gitmedi demişsiniz.. :smiley:

Ancak wc ye boşalttığınız atık da, %99,9 ihtimalle, benim boşalttığım mazgal ile 5 dakika içinde buluşuyor. :smiley:

Hoşunuza gitmeyen kısmı, insanların içinde bunu yapmak olabilir.. Ancak her seferinde pompacıdan ve/ya müdüründen ve/ya marketçiden izin alarak, gözden kısmen uzak bir yerde, 3 dakikada işi hallediyorum.. ve üstüne bol su döküyorum..

Bu arada sizin yıllardır tanık olduğunuz güzel bir şeye ben yeni tanık oluyorum..:smiley:

her benzincide ya bir müşteri, ya pompacı, ya başkası illa ki karavanın içini görmek istiyor.. fiyatını soruyor.. kirasını soruyor.. “En güzelini yapıyorsunuz” diyor.. acayip sevgi dolu insanlar karavancılığa karşı :smiley:

O yüzden hemen her benzincide inanılmaz yardım ediyorlar bize.. temiz su tankı için çeşme, atık su için boşaltma, yol adres piknik alanı tarif etme vb. konularda..

Hatta ramazanda olmamıza, hatta kayseri, sivas, aksaray vb. tutucu bilinen illerde geziyoruz sürekli.. ama iftardan 3 saat öncesi mangal için bile muhteşem yerler tarif ediyorlar.. demek herkesin içinde bi karavan hayali yatıyor :smiley:

Neyi kastediyorsunuz anlayamadım..

Türkiye’de, wc temizleyebilmek için, Opet+bp+shell+po dan daha fazla sayıda nokta olduğunu mu söylüyorsunuz ?
Kamp alanı olmayan bir noktayı çok beğendiniz ve 5 gece konakladığınızı varsayalım . Bulunduğunuz alana desarj edebilirmisiniz . Biz dıştan kasetliyi tavsiye ediyoruz , fakat siz mecaratörlü wc yi tercih edebilirsiniz . Stop .

Kamp alanı olmayan bir noktayı çok beğendiniz ve 5 gece konakladığınızı varsayalım . Bulunduğunuz alana desarj edebilirmisiniz . Biz dıştan kasetliyi tavsiye ediyoruz , fakat siz mecaratörlü wc yi tercih edebilirsiniz . Stop .

Beyefendi, verecek mantıklı bir cevabınız yok ise, cevap vermek zorunda değilsiniz.. Sessizce, diğer insanların yazdıklarını da okuyabiliyorsunuz forumlarda..

Çok net olarak sorulmuş bir soruya ikidir alakasız cevaplar veriyorsunuz..

yazışmanın özetini aşağıda görebilirsiniz..

Soru: Benim uyguladığım bu boşaltma şeklinde sizce bir kusur var mı ?

Cevap: diğer sistemi kullanın.. onbinlerce benzinlikten bulmak zor olabilir bazen.. (çünkü sizin benzinliğe uğrama sıklığınız bana vahiy geldi..)

Soru : “hangi sistemi kullanmalıyım” değil !

Soru : Bu sistemli bir araç kiraladım, bu yaptığım boşaltmada bi kusur var mı? Daha iyisini nasıl yapabilirim ?

Stop stop.

.

Gaitanın, ondan 5-6 misli gri kullanım suyu ile beraber depo edilmesi, boşaltılmalarında onun tümden tuvalet artığı olarak düşünülmesini gerektirmekte.

Halbuki ilaçsız tuvalet kasetinin normal tuvaletlerde boşaltılabilme kolaylığı hatta üç güne kadar kimyasallarla muhafazası, olumsuz tarafları daha az olan gri suyun uygun boşaltılabilme özellikleri ile birleşince, karavancılığın oturduğu ülkelerde bu tarz, standart karakterine ulaşmış durumda.
Bu ülkelerde hiçbir üretici karavanlarında tersine bir üretim yapmadığı gibi, konaklama yerleri de genellikle bu duruma uygun yapı göstermekteler.

Üstelik;
* Avrupa’da önemli bir yüzdeyle, sokak mazgalları sadece yağmur suyu kanallarına açılmakta ve dolayısıyla arıtma sistemlerini rahatlatmaktalar.

* Modern oto yıkama yerleri böcek, yağ ve tuz filtreleme sistemleriyle çalışmakta. Ayni su, durulama hariç tekrar kullanılmakta.

Üç sene kadar evvel kuzey İtalya’da Garda gölü kıyısındaki bir kampingde, tuvalet kasetini gri su mazgalına boşaltan bir karavancı için polis çağrıldığına şahit oldum.

Bazen pratikte doğru olsa da “nasıl olsa ayni yere gidiyorlar” tarzı düşüncenin, çöpleri ayırma kültürünün daha tam oturmadığı ülkelerde karşılık bulması ise yadırganmamalı...

Gaitayı kimyasız olsa bile toprağa gömme düşüncesi ise, özel hatta kamu mülkiyetlerine farklı baktığımızın diğer bir göstergesi olmalı ?

.

Son düzenleme:

.

* Modern oto yıkama yerleri böcek, yağ ve tuz filtreleme sistemleriyle çalışmakta. Ayni su, durulama hariç tekrar kullanılmakta.

Gaitayı kimyasız olsa bile toprağa gömme düşüncesi ise,

.

Merhaba Mesut abi, ben de tam olarak bunu soruyordum. Teşekkür ederim.

yanlış anlamadıysam, durulama “için” tekrar kullanılıyor bu su..

Sanırım tr de bu uygulama pek yok, ya da istasyon çalışanları bilmiyorlar.. şimdiye kadar 8-10 farklı istasyonda izin alarak yaptım. Hiç konusu geçmedi..

@EvliyaCelebi2 abi,

müsadenle aklıma takılan 1-2 teknik konu var..

Tam olarak, Wc atığını niçin ayırıyorlar gri su atığından ?

Aklıma gelen güçlü ihtimaller şöyle..

1- wc suyu kimyasalları aşırı zararlı.. kim wc sinde kimyasal kullanmış, kim kullanmamış ayırt etmek imkansız olduğundan, herkesi standart bir flltrelemeye tabi tutuyorlar?

2- wc atığını gübre, yakıt vb kullanımlar için depoluyorlar ?

.

ayrıca,
i) Mantıken, wc suyunun, deterjanlı ve şampuanlı gri sudan daha az zararlı olması gerekir miyor mu?

ii) Polis çağırma olayının tersi de söz konusu mudur ? Yani, gri suyu, wc yerine dökmek de hata mıdır ?

Erzincan yolundan selamlar !

Beyefendi, verecek mantıklı bir cevabınız yok ise, cevap vermek zorunda değilsiniz.. Sessizce, diğer insanların yazdıklarını da okuyabiliyorsunuz forumlarda..

Çok net olarak sorulmuş bir soruya ikidir alakasız cevaplar veriyorsunuz..

yazışmanın özetini aşağıda görebilirsiniz..

Soru: Benim uyguladığım bu boşaltma şeklinde sizce bir kusur var mı ?

Cevap: diğer sistemi kullanın.. onbinlerce benzinlikten bulmak zor olabilir bazen.. (çünkü sizin benzinliğe uğrama sıklığınız bana vahiy geldi..)

Soru : “hangi sistemi kullanmalıyım” değil !

Soru : Bu sistemli bir araç kiraladım, bu yaptığım boşaltmada bi kusur var mı? Daha iyisini nasıl yapabilirim ?

Stop stop.
Anlıyana sivrisinek saz , anlamayana davul zurna az . Karavancıların % 90 ı mecaratör kullanmıyorsa , vardır bir bildikleri herhalde , benim söylediğim mantıklı cevap , deşarj sıkıntısıdır . Anlamadıysan ben ne diyeyim .

Dün foruma üye oldun , bugün bize fırça atıyorsun , senin gibi itici tiper yüzünden , forumda cevap yazma isteğimizi kaybedeceğiz .

Son düzenleme:

.

B..tan bir konu ama azimle s..arak tahtayı bile deleceğimizi ve böylelikle bazı fikirleri belki değiştirebileceğimizi düşünürsek, peki devam edelim. :yum:

Gerçi konu üzerinde Almanya’da Bochum Üniversitesindeki televizyonlarda da tanmış bir Türk profösörü gibi akademik kariyer yapmak bile olanaklı..

* Arıtma sistemi derken Avrupada’kilerini kast etmiştim. Türkiye için bilgim yok.

* Arıtılmış su durulama hariç tekrar kullanılmakta.

* Birinci ihtimal doğru.

* İkincisi; arıtma istasyonlarında yan ürün olarak gübre elde edilse de, bu açıdan karavancılara muhtaç olduklarını sanmıyorum. Zaten içinde yüzüyorlar. :yum:

* Üçüncüsü; neredeyse bütün kimyasallar, Formaldehit ve Klor bile zaman içinde doğaya uygun hale geliyorlar. Asıl sorun bu zaman aralığında verdikleri zarar. Gri su için mutfak ve duşda arapsabunu kullanılıyorsa ki bu olanaklı, teorik olarak en doğrusu yapılmış olurdu. Arapsabunu doğanın hemen tolere ettiği ender temizliyicilerden.

Kapalı depolanmış gaitada kısa zamanda aerobik mikropların oksijeni tüketmesi sonucu sahneye çıkan anaerop cinsleri bizler için en tehlikeli olanları. Ayrıca gaitanın ise koku, baştaki aerobik mikrop ve ikinci günden itibaren idrardan pis kokulu amonyak oluşması yüzünden çekinceli durumu var.
Üstelik kültürel ve son cevabımdaki geleneksel durum söz konusu.

* Sonuncusu; sanırım bu durumda polis yerine kamp sahibi gelir ve “Benim kimyasallı wc artıkları için ekstra ödeme yaptığım depoyu, neden gereksiz dolduruyorsunuz? “ diye sorardı...:yum:

Tabii bu durumda olaya kendimizce mantiki bir cevap vermeye çalışmanın mı, yoksa oradan yavaşça sıvışmanın mı daha daha medeni olacağı hakkındaki düşüncemi, iyisi mi kendime saklayayım..;)

Şaka bir yana buna kimyasız artıksa müsaade eden münferid yerler de var.
Ama durum istisnanın kaideyi bozmaz olması modunda. Avrupa’ya çıkanların bilmesi sanırım faydalarına.

.

Son düzenleme:

Anlıyana sivrisinek saz , anlamayana davul zurna az . Karavancıların % 90 ı mecaratör kullanmıyorsa , vardır bir bildikleri herhalde , benim söylediğim mantıklı cevap , deşarj sıkıntısıdır . Anlamadıysan ben ne diyeyim .

Dün foruma üye oldun , bugün bize fırça atıyorsun , senin gibi itici tiper yüzünden , forumda cevap yazma isteğimizi kaybedeceğiz .

Fırça atmak haddimize değil efendim..

Sadece benden 2 yıl önce foruma üye oldunuz diye kendinizi üst görmenize ufak bir uyarıydı.. Lakin, sizin yaşınız x 2 kadar km. kanalizasyon inşaatında mühendislik yaptım ben gençken.. yine yaşınızın yarısı kadar arıtma tesisi gezdim, inceledim..

Binde bir karşılaşılacak durumu “makul örnek” olarak sunmanıza ise artık gülüyorum..

Keza bu binde bir durumda bile siz başkasının arazini pisletiyorsunuz kendi keyfinize göre.. ben keyfimi yarım bırakıp kendi sorunuma çare arıyorum..

Son olarak, “cevap yazma isteğimizi kaybedeceğiz” diye çoğul konuşarak, kendinizi aklama numaranızı görmezden gelemiycem..

Forumlar bireysel ortamlardır, herkes kendi bacağından asılır.. Bugüne kadar kimseyi terslemeyen bir kişi tarafından terslendiyseniz, tarzınızı gözden geçiriniz..

.

B..tan bir konu ama azimle s..arak tahtayı bile deleceğimizi ve böylelikle bazı fikirleri belki değiştirebileceğimizi düşünürsek, peki devam edelim. :yum:

Gerçi konu üzerinde Almanya’da Bochum Üniversitesindeki televizyonlarda da tanmış bir Türk profösörü gibi akademik kariyer yapmak bile olanaklı..

* Arıtma sistemi derken Avrupada’kilerini kast etmiştim. Türkiye için bilgim yok.

* Arıtılmış su durulama hariç kullanılmakta.

* Birinci ihtimal doğru.

* İkincisi; arıtma istasyonlarında yan ürün olarak gübre elde edilse de, bu açıdan karavancılara muhtaç olduklarını sanmıyorum. Zaten içinde yüzüyorlar. :yum:

* Üçüncüsü; neredeyse bütün kimyasallar Formaldehit ve Klor bile zaman içinde doğaya uygun hale geliyorlar. Asıl sorun bu zaman aralığında verdikleri zarar. Gri su için mutfak ve duşda arapsabunu kullanılıyorsa ki bu olanaklı, teorik olarak en doğrusu yapılmış olurdu. Arapsabunu doğanın hemen tolere ettiği ender temizliyicilerden.

Kapalı depolanmış gaitada kısa zamanda aerobik mikropların oksijeni tüketmesi sonucu sahneye çıkan anaerop cinsleri bizler için en tehlikeli olanları. Ayrıca gaitanın ise koku, baştaki aerobik mikrop ve ikinci günden itibaren idrardan pis kokulu amonyak oluşması yüzünden çekinceli durumu var.
Üstelik kültürel ve son cevabımdaki geleneksel durum söz konusu.

* Sonuncusu; sanırım bu durumda polis yerine kamp sahibi gelir ve “Benim kimyasallı wc artıkları için ekstra ödeme yaptığım depoyu, neden gereksiz dolduruyorsunuz? “ diye sorardı...:yum:

Tabii bu durumda olaya kendimizce mantiki bir cevap vermeye çalışmanın mı, yoksa oradan yavaşça sıvışmanın mı daha daha medeni olacağı hakkındaki düşüncemi, iyisi mi kendime saklayayım..;)

Şaka bir yana buna müsaade eden münferid yerler de var.
Ama durum istisnanın kaideyi bozmaz olması modunda. Avrupa’ya çıkanların bilmesi sanırım faydalarına.

.

Abi seni çok yordum. Emeğine sağlık..

“Niye wc suyu ile gri suyu ayırıyorlar?” diye sorduğumda, karavan kampingleri kastetmiştim, artıma tesislerini değil.. ama olsun devamında anladım durumu.. ;)

Arıtma tesisleri ile ilgili dilersen biraz bilgi paylaşayım.. Arıtma tesislerimiz cidden çok yüksek standartta.. Ama tabi ki ciddi sorunlarımız var..

- yeterli sayıda tesisimiz yok.

- bırak komplike bir arıtmayı, denize deşaj noktalarımız bile çok çok az..

- bina kanalizasyonlarımızın büyük çoğunluğu belediye görmeden, en yakın “boru” ya bağlanıyor.. bu boru tesadüfen kanalizasyon da olabiliyor, yağmur suyu da..

-dolayısı ile, ayrıştırma binadan başlamadığı için bazı tesislerimizin performansları düşüyor..

- “ çözüm ne peki? “ derseniz, sırasıyla, 1) kitlesel göçlere çare bulunması, 2)nüfus artış hızının düşürülmesi, 3)evde ayrıştırma bilinci aşılanması şeklinde 5.000 sayfa lık kompozisyon yazabilirim:smiley:

- dayanamadım... Son olarak... “en büyük suçlu kim?” diyen olursa da, bence cevap, milyonlarca göçün mimarı rahmetli özal’dır.

Çok sağol tekrar abi.

Maceratorlu tuvalet esasinda su anki durumumuza ayna; saygisizlik, isbitiricilik, baskalarini dusunmeme,kolaycilik, kalitesizlik, insan-hayvan farkini azaltma, vs vs.
Eskiden daha fakirdik ama boyle degildik.
Bence kendi karavaninizda kullanmayin Boris Bey.

Abi seni çok yordum. Emeğine sağlık..

“Niye wc suyu ile gri suyu ayırıyorlar?” diye sorduğumda, karavan kampingleri kastetmiştim, artıma tesislerini değil.. ama olsun devamında anladım durumu.. ;)

Arıtma tesisleri ile ilgili dilersen biraz bilgi paylaşayım.. Arıtma tesislerimiz cidden çok yüksek standartta.. Ama tabi ki ciddi sorunlarımız var..

- yeterli sayıda tesisimiz yok.

- bırak komplike bir arıtmayı, denize deşaj noktalarımız bile çok çok az..

bina kanalizasyonlarımızın büyük çoğunluğu belediye görmeden, en yakın “boru” ya bağlanıyor.. bu boru tesadüfen kanalizasyon da olabiliyor, yağmur suyu da..

-dolayısı ile, ayrıştırma binadan başlamadığı için bazı tesislerimizin performansları düşüyor..

- “ çözüm ne peki? “ derseniz, sırasıyla, 1) kitlesel göçlere çare bulunması, 2)nüfus artış hızının düşürülmesi, 3)evde ayrıştırma bilinci aşılanması şeklinde 5.000 sayfa lık kompozisyon yazabilirim:smiley:

- dayanamadım... Son olarak... “en büyük suçlu kim?” diyen olursa da, bence cevap, milyonlarca göçün mimarı rahmetli özal’dır.

Çok sağol tekrar abi.
Yukarıdaki yazılarını koyulaştırdığım fikirlwrinizi neye dayanarak beyan ettiniz acaba?
Bilgi kaynağınız nedir? Benim aksini savunacagım bilgi kaynağım işe İLLERBANKASINDA ATIK SU ÇALIŞTIRILMASI KONTROLLÜĞÜ YAPMIŞ OLMAM

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri