Kasetli Tuvaleti Olmayan M.karavan/karavan/camper Kullanıcıları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan maglata Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,969

maglata

Yeni Üye
Merhaba sayın üyeler,
Nasıl anlatacağım bilemiyorum,bir derdim var.Kasetsiz tuvaletlerdeki aynı,bir örnek kesif koku.

Kasetli tuvaleti olmayan,motorkaravan,karavan ve camper kullanıcılarından,kamp alanına girmeden önce,depolarında , mutlak derinlemesine bir temizlik yapmalarını,kamp alanında da tuvalet ve mutfak suyunu hiç bir şekilde kullanmamalarını istirham etsem,had aşımı yapmış olur muyum acaba?

Kasetli tuvaletler,kaset,kamplardaki özel alana her gün boşaltıldığından,ve kaset esasen çok ufak olduğundan,koku oluşması pek mümkün olmuyor.Kasetsiz,tuvalet ve mutfak atıklarının depolandığı diğer tuvalet sistemleri,kesif bir koku oluşturuyor.Karavandan,motorkaravandan,camperden son derece kibar,zarif insanlar çıkıyor,ancakyaydıkları koku dayanılmaz.

Bu yayılan aynı tip koku,kullanmamaktan başka nasıl önlenebilir,bir çözüm var mıdır?

Saygılarımla,

Maglata Bozkurt

Etiketler
Merhaba sayın üyeler,
Nasıl anlatacağım bilemiyorum,bir derdim var.Kasetsiz tuvaletlerdeki aynı,bir örnek kesif koku.

Kasetli tuvaleti olmayan,motorkaravan,karavan ve camper kullanıcılarından,kamp alanına girmeden önce,depolarında , mutlak derinlemesine bir temizlik yapmalarını,kamp alanında da tuvalet ve mutfak suyunu hiç bir şekilde kullanmamalarını istirham etsem,had aşımı yapmış olur muyum acaba?

Kasetli tuvaletler,kaset,kamplardaki özel alana her gün boşaltıldığından,ve kaset esasen çok ufak olduğundan,koku oluşması pek mümkün olmuyor.Kasetsiz,tuvalet ve mutfak atıklarının depolandığı diğer tuvalet sistemleri,kesif bir koku oluşturuyor.Karavandan,motorkaravandan,camperden son derece kibar,zarif insanlar çıkıyor,ancakyaydıkları koku dayanılmaz.

Bu yayılan aynı tip koku,kullanmamaktan başka nasıl önlenebilir,bir çözüm var mıdır?

Saygılarımla,

Maglata Bozkurt

Avrupa’da çok sayıda karavanda aşağıdaki linkte gördüğümüz gibi wc kasetini havalandırma tertibatı var. Bu havlandırma sayesinde kimyasal madde kullanmaya gerek kalmaz. Fakat işin bir de negatif tarafı var. WC kasetinden gelen koku, wc kasetinin bulunduğu taraftaki komşuya gider. Bu nedenle böyle havalandırma tertibatı olan karavanlara komşu olmak arzu edilmez.
SOG® - Funktionsprinzip

Sizin bahsettiğiniz, koku yapan wc ve atık su depolu karavanlarda bir depo havalandırması var mı bilmiyorum ama böyle karavanlara komşu olmak hiçte hoş değil.

Son düzenleme:

Ben kasetsiz tuvaletlerden bahsetmekteyim.

Paylaşımımdaki eksikliği aşağıdaki cümle ile düzelttim. Ikazınız için teşekkürler.
„Sizin bahsettiğiniz, koku yapan wc ve atık su depolu karavanlarda bir depo havalandırması var mı bilmiyorum ama böyle karavanlara komşu olmak hiçte hoş değil.“

Ayrıca depoları temizlemek için bakteri öldüren, kullanıldığında su, oksijen/klor ve tuza dönüşen bir detercan kullanılabilir.

Karavanlarından etrafa koku yayılan karavancılar bu durumun farkında değiller mi?

Bu konuyu bir ara araştırmıştım parçalayıcı ve koku giderici kimyasallar bulunuyor kaset olmasa bile kullanılması gerekiyor bence çevreye rahatsızlık vermeye kimsenin hakkı yok

Merhaba sayın üyeler,

Saygılarımla,

Maglata Bozkurt
Yat tipi depolu tuvaletleri kastediyorsunuz
Doğru mudur?
Böyle bir karavanım olmadı hiç
Ancak 1 hafta bu türden tuvaleti olan kiralık bir karavan kullandım
Karavanın altında içi gaita dolu bir depo ile dolaşmanın kaçınılmaz sonucu mok kokusu ile geziler..
Bu depo ne kadar sık boşaltılsa da deponun çeperlerine bulaşan gaita hiçbir zaman tamamen boşalmaz
Ve her gittiğiniz yere bu kesif kokuyla gidersiniz
Ayrıca boşaltmak için mazgal aramak,bulmak,boşaltmak çok eziyetli
Çoğu kişi burada paylaşmasa da tenha yerlerde yol kenarına boşaltıp arkasına bakmadan kaçıyor
Giderken yola boşaltan bile var
Dıştan kasetli wc ler bu açıdan en iyisi
Kasedi karavanın dışından çıkartılıyor
Böylece karavanın içi kirlenmiyor
tekerleri sayesinde kolayca taşıyıp boşaltabilirsiniz
Boşalttıktan sonra yıkayabilirsiniz
Ancak hep beyan ettiğim gibi dıştan kasetli tuvalet kullanmak ve bu tuvaleti sadece küçük tuvalet yani çiş için kullanmak daha iyi bence
Büyük tuvalet işini kamp yerindeki,plajdaki,benzinlikteki,restoranlardaki umumi wc lerde halletmek en güzeli
Eğer dağ başında medeniyete uzak yerde böyle bir ihtiyaç hasıl olursa doğaya yapıp üzerini kumla örtmek sanırım uygun olur
Velhasıl kelam karavanın içine mıçıp bunu kasette veya araç altında bir depoda taşımak benim mantık ve hijyen anlayışıma uymuyor :smiley:

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Yat tipi depolu tuvaletleri kastediyorsunuz
Doğru mudur?
Böyle bir karavanım olmadı hiç
Ancak 1 hafta bu türden tuvaleti olan kiralık bir karavan kullandım
Karavanın altında içi gaita dolu bir depo ile dolaşmanın kaçınılmaz sonucu mok kokusu ile geziler..
Bu depo ne kadar sık boşaltılsa da deponun çeperlerine bulaşan gaita hiçbir zaman tamamen boşalmaz
Ve her gittiğiniz yere bu kesif kokuyla gidersiniz
Ayrıca boşaltmak için mazgal aramak,bulmak,boşaltmak çok eziyetli
Çoğu kişi burada paylaşmasa da tenha yerlerde yol kenarına boşaltıp arkasına bakmadan kaçıyor
Giderken yola boşaltan bile var
Dıştan kasetli wc ler bu açıdan en iyisi
Kasedi karavanın dışından çıkartılıyor
Böylece karavanın içi kirlenmiyor
tekerleri sayesinde kolayca taşıyıp boşaltabilirsiniz
Boşalttıktan sonra yıkayabilirsiniz
Ancak hep beyan ettiğim gibi dıştan kasetli tuvalet kullanmak ve bu tuvaleti sadece küçük tuvalet yani çiş için kullanmak daha iyi bence
Büyük tuvalet işini kamp yerindeki,plajdaki,benzinlikteki,restoranlardaki umumi wc lerde halletmek en güzeli
Eğer dağ başında medeniyete uzak yerde böyle bir ihtiyaç hasıl olursa doğaya yapıp üzerini kumla örtmek sanırım uygun olur
Velhasıl kelam karavanın içine mıçıp bunu kasette veya araç altında bir depoda taşımak benim mantık ve hijyen anlayışıma uymuyor :smiley:

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Benim gibi tek gezenler için bile bu yazdıklarınız zor maalesef.Hele bir de eşiyle çocuklarıyla gezenler için imkansız olmalı:smiley:

Yat tipi tuvalet yaptım ,karavanım bitmediği için karavan tecrübem yok fakat
araç içine ve dışına koku oluşmaması için çok basit bir yöntem var ,atık depoya depo büyüklüğü ne bağlı olarak 1-5 lt çamaşır suyu koku oluşumunu engelliyor(mikroorganizmaları yok ederek)
murat beye katılıyorum mümkün oldukça büyük tuvalet için karavanı kullanmamak gerekir.
koku nun çaresine bakmak gerekir (kimyasal madde veya çamaşır suyu) kimsenin kimseye rahatsızlık vermeye hakkı yoktur.
o tur depolarda hava çıkışı var burda vana olması lazım toplu yerlerde kapanabilir bence

.

Çamaşırsuyu olarak bilinen sodyumhipoklorit tabiatta organik maddelerle reaksiyona girerek biyolojik olarak çok zor çözülebilen bileşimlere dönüşmekteler. Bu açıdan yeraltısularının kirlendiği bilinmekte.

Karsinojen maddelerin üçte birinin klor ihtiva ettiği düşünülürse Türkiye’de evlerde nedense hala çekincesizce kullanılan bu maddeden elimizi çekmemiz yerinde olurdu.

Depoda sirke ve limonsuyu benzeri asitlerle klorgazı oluşumuna ve maddenin metal korozyonuna sebep olmasının da karavancılar için diğer sorunlu noktalar olduğu unutulmamalı.

Uygulama sırasında olası deri, göz ve akciğer tahrişleri de cabası.

Çözüm, Alman karavan camiasının şiddetle karşı olduğu bir yöntem !

Bilmem bu durumda karavancıların meşhur çevre sevdasına dili olsa tabiat acaba “Aman ńolur beni çok sevmeyin” mi derdi ? :p

.

Son düzenleme:

Yat tipi tuvalet yaptım ,karavanım bitmediği için karavan tecrübem yok fakat
araç içine ve dışına koku oluşmaması için çok basit bir yöntem var ,atık depoya depo büyüklüğü ne bağlı olarak 1-5 lt çamaşır suyu koku oluşumunu engelliyor(mikroorganizmaları yok ederek)
murat beye katılıyorum mümkün oldukça büyük tuvalet için karavanı kullanmamak gerekir.
koku nun çaresine bakmak gerekir (kimyasal madde veya çamaşır suyu) kimsenin kimseye rahatsızlık vermeye hakkı yoktur.
o tur depolarda hava çıkışı var burda vana olması lazım toplu yerlerde kapanabilir bence
Doktor bey marin tuvalet kullanayım,kokuyu keseyim derken daha büyük çevre felaketine sebeb olacaksınız:smiley:Vazgeçin artık şu marin tuvaletten,bırakın yatlar tekneler kullansın,onlar için yapılmış bir ürün zaten,bizim için değil;)

Umarım,diğer adının da “ marin tipi tuvalet “ olduğunu öğrendiğim sistemi kullananlar,bu yazışmaların yaratmaya çalıştığı “ farkındalığı “ farketmişlerdir.

şu an karavantuvaletinde yat(marin) tuvalet bana daha mantıklı geliyor.kullanım açısından daha hijyenik koku konusunda arapsabunu ,havalandırma vanasını kapatabilirler bilmiyorum , kasetli tuvaleti de biliyorum tuvaletten sonra çok rahatsız edici karavanın içinde durulmuyor.koku rahatsızlığınızı yazdınız.çamaşır suyunu kullanımını gördüm oldukça etkili olduğu için faydalı olabilmek için yazdım.çamaşır suyu kullanımı oldukça fazla kullanılıyor bu kadar zararlı olduğunu bilmiyordum sizin bildiğiniz çevreye zararlı olmayan bir madde varsa lütfen yazınız bilgilenelim.

.

Sanırım portatif karavan tuvaletini doğru kullanmayan birine rast geldiniz.

Öncelikle tuvaleti kullanmadan önce sadece 1-2 yaprak tuvalet kağıdını deliğin tam üzerine koyarsanız seans sonrası 2-3 saniye içinde kapak açıp kapatmayı halleder ve geri kalan artıkların temizlenmesini kolaylaştırmış olursunuz. Böylelikle toplamda 5-6 saniye ile prosedür bitmiş olur ve deponun kokusuyla fazla muhatap olmamış olursunuz. Ben deliği ikinci defa açmadan evvel temizlik için, kapağını deldiğim yarım litrelik bir plastik su şişesi kullanıyorum. Üstelik böylelikle depo suyundan tasarruf etmek olanaklı.
(Denememiş olanlar lütfen saniyeler için spekülasyona girmesinler)

Fakat asıl rahatsız edici keskin koku kapalı haznede aerobik mikroorganizmanın oksijeni bitirip ikinci günden sonra anaerobik mikroorganizmaların sahneye çıkmasıyla başlamakta. Sanırım sizin rastladığınız bu koku olmalı ? Bu yüzden karavancılar gaitayı hergün en az tuvaletlere (bu umumi ya da ve benzeri tuvaletler olabilir) veya kampinglerde gösterilen yerlere boşaltmaktalar. Bu durumda kimyasa ihtiyaç yok.

Gün içinde boşaltma gerçekleştirilmezse 2. günden sonra kimyasal kullanımı dediğim gibi elzem olmakta. Onların boşaltımının bile Avrupa’da ancak kamping ya da karavan parklarda müsaadeli özel yerlere yapılabildiği için karavancılarca mümkünse hergün boşaltım hedeflenmekte ve böylelikle zararı ve ücretinden kaçınılmakta.
Ben ortalama 10-15 günde bir tablet kullanmaktayım

Sizin rastladığınız durum sanırım ilk gün boşaltılmayan ve dakikaya varan müddet deliği açık kalmış bir tuvaletle ilgili olmalı ?

Seans sırasındaki koku ise zaten her zaman ayni olmalı.. Kaçınmak mümkün değil. :yum:
Bu durumda evde olduğu gibi gazsız koku spreyleri çözüm sunmakta.

.

Son düzenleme:

verdiğiniz cevap için teşekkür ederim ,koku giderici çevreye zarar vermeyen ne olabilir diye biraz İnternet te araştırdım .ne kadar doğru bilmiyorum denemedim.
anti bakterial ürünler
1:sirke
2:karbonat
oratam için koku önleyici veya güzel koku spreyi
1:limon kabuğu+limon suyu+1 fincan su
2:tarçın kabuğu+vanilya
3:kurutulmuş lavanta çiçeği+lavanta yağı+1 fincan su

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR