Kayıp Kredi Kartı Ve Karavan Kiralama Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cemskaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,643

cemskaya

Yeni Üye
Merhabalar,

21 Nisan da yazdığım mesajda belirttiğim gibi 8 Haziran Pazartesi günü yani 2 gün sonra karavanla Avrupa turumuza başlayacağız. Ancak maalesef dün kredi kartımı kaybettim ve yeni kartın basılması en az 2 hafta sürecek. Karavanın tüm kira bedelini daha önce ödemiştim fakat bildiğiniz gibi, karavan tesliminde sigorta depozito bedeli olan ve hasarsız teslimde karta iade edilecek olan 1.200 EUR için kredi kartı zorunluluğu var. Firmaya depozito bedelini nakit ödemeyi teklif ettim ancak kabul etmiyorlar.

Tek çıkar yol olarak karavan tesliminde yanımda kredi kartı sahibi birisiyle birlikte geldiğim takdirde, kiralamanın o kişiyle yapılacağı ve benim ikinci şoför olarak tanımlanarak karavanı teslim edebileceklerini bildirdiler.

Sizden ricam,daha önce kiralama esnasında bu şekilde bir olay yaşamış gezginimiz var mı ve eğer varsa sorunu nasıl çözebildiler? İkinci olarak, Münih'te yaşayan ve/veya 8 Haziran günü Münih'te olacak ve bana yardım edebilecek bir arkadaşımız var mıdır?

Konu tahmin edebileceğiniz gibi çok acil olup, yardım ve önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Etiketler
Ynt: Kayıp Kredi Kartı Ve Karavan Kiralama Sorunu

Firma sadece Visa/Mastercard veya son çare American Express kredi kartı kabul ediyor. Firmadaki görevli, aracın sigortası bu kredi kartlarını şart koşuyor bu nedenle kredi kartı istemek zorundayız diyor. Bir başkası kendi kredi kartıyla aracı kiralayabilir ama bu ancak birbirini çok iyi tanıyan insanlar arasında olabilir. Eğer böyle bir tanıdığınız yoksa hemen bugün firmaya telefon ederek kiralama zamanını tehir ettirmeyi denemenizi tavsiye ederim.

Akdeniz45' Alıntı:
Firma sadece Visa/Mastercard veya son çare American Express kredi kartı kabul ediyor. Firmadaki görevli, aracın sigortası bu kredi kartlarını şart koşuyor bu nedenle kredi kartı istemek zorundayız diyor. Bir başkası kendi kredi kartıyla aracı kiralayabilir ama bu ancak birbirini çok iyi tanıyan insanlar arasında olabilir. Eğer böyle bir tanıdığınız yoksa hemen bugün firmaya telefon ederek kiralama zamanını tehir ettirmeyi denemenizi tavsiye ederim.

İlginiz için teşekkür ederim. Firma maalesef süre çok az kaldığı için ötelemeyi kabul etmiyor. Şu anda dediğiniz gibi birisini bulmaya çalışıyorum. Ancak kafama takılan birşey var. Burada depozito bedeli olan 1.200 EUR yu nakit olarak zaten kredi kartı sahibine vereceğim ve geri dönüşte kesinti olmazsa geri alacağım. Şoför olarak da ben tanımlı olduğum halde, kart sahibinin ne gibi bir riski olabilir sizce?

Saygılar

Bu konuda, kiralama koşullarının 11 maddesinde detaylı bilgiler var (Haftung des Mieters = Karavanı kiralayanın sorumluluğu). 1.200 € kaza halinde hasar karşılanırken araç sahibinin/ kiralayanın payı olarak ödenecek miktar. Eğer kazada hata aracı kullanandaysa. 11 Maddede bunun dısında aracı kiralayanın dikkat etmesi gereken konularda sayılmış. Belirli durumlada, kaza halinde hasarın tamamı sürücüye/kiralayana ait. Sigortanın ödemeyi reddettiği konulardan bir kaç örnek.

-Araçla geri geri giderken yapılan kazada, arkada yol gösteren kimse yoksa.
-Ağır ihmal
-Karavanda dar ve yeterli yüksek olmayan yerlerden geçerken olan hasarlar.
-Araba kullanamayacak derecede alkol veya uyuşturucu almış olmak.
-Aracın vaktinde teslim edilmemesi.
Bu gibi durumlarda sigorta ödemediği için karavanı kiraya veren firma kredi kartını bir güvence olarak görüyor diye düşünüyorum.
http://wohnmobil-muenchen.de/dateien/files/agb_wierschak.pdf

Uygun bir çözüm bulmanız dileğiyle.

Tekrar teşekkür ederim. Peki bu işlemin kredi kartıyla yapılması sigorta şirketinin uyguladığı bir zorunluluk mu yoksa firmanın kendi uygulaması mı? Yani sigorta poliçesi iptal olmadan firmayı nakit depozito ödemeye bir şekilde ikna edebilir miyim sizce?

Saygılar

Akdeniz45' Alıntı:
Bu konuda, kiralama koşullarının 11 maddesinde detaylı bilgiler var (Haftung des Mieters = Karavanı kiralayanın sorumluluğu). 1.200 � kaza halinde hasar karşılanırken araç sahibinin/ kiralayanın payı olarak ödenecek miktar. Eğer kazada hata aracı kullanandaysa. 11 Maddede bunun dısında aracı kiralayanın dikkat etmesi gereken konularda sayılmış. Belirli durumlada, kaza halinde hasarın tamamı sürücüye/kiralayana ait. Sigortanın ödemeyi reddettiği konulardan bir kaç örnek.

-Araçla geri geri giderken yapılan kazada, arkada yol gösteren kimse yoksa.
-Ağır ihmal
-Karavanda dar ve yeterli yüksek olmayan yerlerden geçerken olan hasarlar.
-Araba kullanamayacak derecede alkol veya uyuşturucu almış olmak.
-Aracın vaktinde teslim edilmemesi.
Bu gibi durumlarda sigorta ödemediği için karavanı kiraya veren firma kredi kartını bir güvence olarak görüyor diye düşünüyorum.
http://wohnmobil-muenchen.de/dateien/files/agb_wierschak.pdf

Uygun bir çözüm bulmanız dileğiyle.

Tekrar teşekkür ederim. Peki bu işlemin kredi kartıyla yapılması sigorta şirketinin uyguladığı bir zorunluluk mu yoksa firmanın kendi uygulaması mı? Yani sigorta poliçesi iptal olmadan firmayı nakit depozito ödemeye bir şekilde ikna edebilir miyim sizce?

Saygılar

Kiralık karavanların kaskolu araçlar olduğunu sanıyorum. Trafik kasko sigortası, aracı kiralayanın sorumlu olduğu (ağır ihmal, alkol gibi) kazalarda olan hasarları karavanı kiraya veren firmaya öder ve parasını hasara sebep olandan ister diye biliyorum. Bu nedenle sigorta, karavan kiraya veren firmaya kredi kartını şart koşuyor. Karavan kiraya veren firma bu şartı yerine getirmezse, hasar durumunda sigortadan para alamaz, diye düşünüyorum. Firma görevlisi ile yaptığım konuşmada bu söylediklerim kelimesi kelimesine konuşulmadı ama görevli bana kredi kartı olmadan aracı kiraya veremeyişinin kendi kararı olmadığını, trafik sigortası yapan firmanın bu şartı koştuğunu ve kendisinin de buna uymak zorunda olduğunu söyledi. Son çare olarak nakit kabul eder misiniz diye kendisine sordum. Kesinlikle hayır dedi.

Akdeniz45' Alıntı:
Kiralık karavanların kaskolu araçlar olduğunu sanıyorum. Trafik kasko sigortası, aracı kiralayanın sorumlu olduğu (ağır ihmal, alkol gibi) kazalarda olan hasarları karavanı kiraya veren firmaya öder ve parasını hasara sebep olandan ister diye biliyorum. Bu nedenle sigorta, karavan kiraya veren firmaya kredi kartını şart koşuyor. Karavan kiraya veren firma bu şartı yerine getirmezse, hasar durumunda sigortadan para alamaz, diye düşünüyorum. Firma görevlisi ile yaptığım konuşmada bu söylediklerim kelimesi kelimesine konuşulmadı ama görevli bana kredi kartı olmadan aracı kiraya veremeyişinin kendi kararı olmadığını, trafik sigortası yapan firmanın bu şartı koştuğunu ve kendisinin de buna uymak zorunda olduğunu söyledi. Son çare olarak nakit kabul eder misiniz diye kendisine sordum. Kesinlikle hayır dedi.

Destek için araştırdığım kişilerden bugün yanıt alamazsam, aklıma sadece tek bir yol geliyor.Basılmış olan kredi kartımın 2-3 gün içinde geleceğini düşünüyorum.Burada teslim alınırsa, acil kargoyla 1 günde de Almanya'ya gider. Karavan kirasını ödediğime göre, kullanmamak ve trafiğe çıkarmamak kaydıyla karavanı bana park alanında teslim ederlerse bu süreyi orada geçiririm ve kart ulaştığında yola devam ederiz.Sadece rota biraz kısalır. Sizce bu şekilde bir karavan teslimatı yaparlar mı?

Ya da daha uçuk bir talep olarak; sigorta trafikte geçerli olduğuna göre, karavanı bana Münih yakınında bir kamp alanında teslim etsinler ve anahtar onlarda kalsın. 14 gün boyunca ben günübirlik tren gezileriyle birçok yeri gezebilirim diye düşünüyorum. Tabi bunu bir de onlara anlatmak var, işin en zor kısmı bu... İnşallah hayırlısı olur...

Saygılar

Bir yakininizin kredi kartini ve şifresini alip giderseniz problem olmama olasılığı yüksek. Kredi kartindan hemen 1200 euro cekiyolar. Sonra problem yoksa geri yukluyorlar. Son odeme tarihiniz de uygun olmali . Cezaya düşebilirsiniz. Alman dusunce yapısıyla size o karavani sartlar olusmamissa kapıdan cikartmazlar diye düşünüyorum.

Onu teklif ettim ancak kiralayan kişiyle kart üstündeki kişinin isminin aynı olması gerektiğini söylediler. Aslında belki söylemeseydim hiç kontrol etmeyeceklerdi ama artık kendimizi ele verdik. Yoksa kredi kartı bulup götürmek çok kolaydı. Maalesef geç kaldık...

Saygılar

Kendi adinizs sanal Kredi kartı deneyin son çare.
Garanti hesabinizdaki para kadar limitli sanal Kart veriyor.

Kiralayan kişiyle kart sahibi kişinin aynı olması gerekmez. Sadece o anda orada olmayan birisinin kartını kullanamazsınız. Yanınızda bulunan eşinizin ya da arkadaşınızın kartıyla işlem yapabilirsiniz. Dün bir arkadaş grubunu götürdüğüm Hollanda'dan döndüm. Amsterdam'da kiraladığımız minübüsün kullanıcısı bendim ama kredi kartı, seyahat organizasyonunu birlikte yaptığımız diğer arkadaşımındı. Bunu aynı şekilde gezdiğimiz Almanya'daki kiralama işlemlerinde de gerçekleştiriyorum. Bu açıdan sıkıntı olmaz.
Karavanı sizin için kampinge getirmeleri mümkün değildir ve yapmazlar. Onun için hiç kendinizi zorlamayın.
Ayrıca Türkiye'de herkesin üçer-beşer kredi kartı sahibi olduğu ortamda tek kredi kartı sahibi olarak ciddi bir mali disiplin tarzı benimsemeniz dolayısıyla sizi tebrik etmek istiyorum.

Alman dusunce yapısıyla size o karavani sartlar olusmamissa kapıdan cikartmazlar diye düşünüyorum.

Araç kiraladığım hiçbir ülkede tersi mümkün değildi. Asla ükelerin düşünce yapısı ile ilgili olmayan basit şirket ve sigorta kuralları bunlar.
Kim bilir, belki şirkette konuşulan kişi Türkdü. ;)

A.B.D. de bırakın araç kiralamayı, ödemeyi başdan yapmadan, kredi kartınızı pompanın yutmasını kabul etmeden veya kartı kasaya bırakmadan, bir litre yakıt bile dolduramazsınız.

Talihsiz bir durum. İnşallah çözersiniz @cemskaya.
Umarım gidişatdan haberimiz olur. Bol şanslar.

Zayıf olsa da bir ihtimal var. Karavanı kiraladığınız yerin hemen yanında/yakınında bir karavanpark (Stellplatz) var. Sanıyorum firmaya ait. Kredi kartınız gelinceye kadar karavanla orada kalabilirmisiniz konusunu firma görevlisiyle konuşmakta fayda var. Oradan Münih’ e gidip gelme konusunuda firma ile konuşmak mümkün. Lisan konusunda yardıma ihtiyacınız olursa ben telefonla yardımcı olabilirim. Telefon numaramı size kişisel iletiyle gönderiyorum.
Karavanparkın bulunduğu yer:
https://goo.gl/TE6VRB
Daha detaylı bilgiler:
http://goo.gl/iQLbza

İlgi gösterip yorum yazan herkese çok teşekkür ederim. Son durumda, bankadan "Kartınız hazırlanıp tarafınıza gönderilmiştir" şeklinde bizi sevindiren bir mesaj aldık. Şu andaki planımız, bir şekilde kartın evde kalan oğlumuza teslimini sağlayıp hızlı kurye vasıtasıyla Almanya'ya gönderilmesi şeklindedir. Fakat bunun içinde Münih'te geçireceğimiz 2 güne ihtiyacımız var. Biz bu sürede otelde konaklamayı düşünmüştük ama Hüseyin Bey'in bahsettiği kampta konaklamamıza izin verirlerse maliyet açısından çok iyi olur. Maalesef Münih otelleri çok pahalı...

Hüseyin Bey firmayla görüşme konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Eve döner dönmez sizi arayacağım...

Tekrar herkese teşekkürler, saygılar.

Akdeniz45' Alıntı:
Zayıf olsa da bir ihtimal var. Karavanı kiraladığınız yerin hemen yanında/yakınında bir karavanpark (Stellplatz) var. Sanıyorum firmaya ait. Kredi kartınız gelinceye kadar karavanla orada kalabilirmisiniz konusunu firma görevlisiyle konuşmakta fayda var. Oradan Münih’ e gidip gelme konusunuda firma ile konuşmak mümkün. Lisan konusunda yardıma ihtiyacınız olursa ben telefonla yardımcı olabilirim. Telefon numaramı size kişisel iletiyle gönderiyorum.
Karavanparkın bulunduğu yer:
https://goo.gl/TE6VRB
Daha detaylı bilgiler:
http://goo.gl/iQLbza

Hüseyin Bey Merhaba,

Maalesef özel mesaj gönderemiyorum. Yarın sabah yerel saatle 08:05 de Münih'de olacağım. Sanırım çıkmamız saat 09:00'u bulur. Eğer sizin için uygun olursa havaalanında iken sizinle telefonlaşalım. Daha sonra sizin firmayla görüşme sonucunuza göre Sulzemoos veya Münih'e otele gideyim. Yoksa elimizde valizlerle iki kez transfer yapmak zorunda kalacağız. Uygun olacağınız saati bildirirseniz sizi ararım. Teşekkürler...

Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR