Kayseri Kapuzbaşı Şelaleleri Gezi Raporu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bora1071 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,103

bora1071

Zirve
Yer
mersin
25.07.2009 cumartesi günü murat abi ve eşi tdm 900 ile ve devrim'de tdm 900 ile ve ben ktm 640 ile sabah 08.00'de mersin'den yola çıkıyoruz. arkadaşlar asfaltçı olunca otobana girdik.:smiley: tarsusta f650 dakar sahibi abdurrahman bey ve eşi ile adana çıkışında buluşup yola devam ettik.
3
pozantı'da otobandan çıkıp benzinlikte mola verdik. sabah bizden daha önce yola çıktığını bildiğimiz xl 200 ile gezimize iştirak eden mustafa bey ve suna hanımla benzincide buluşup,niğde çamardı yönüne dönüyoruz.
22
çamardı yaz gününde bile bayağı serindi, mola anından bir fotoğrafımız
1
CIMG3577
CIMG3581
tarsus'ta tenduro grubunun üyeleri (f 650)nihat şan, (xl 700 transalp)turgut bey ve (f650)fatih bey ile yahyalı ilçesinde buluştuk.
4
CIMG3587
CIMG3585
yahyalıda yemek yediğimiz yer
6
buradan 60 km olan kapuzbaşı köyüne 8 motorsiklet toplam 11 kişi yola çıktık.
2
23
10
aladağlar milli parkı içinde bulunan şelaleye vardık.
CIMG3607
CIMG3612
CIMG3613
CIMG3610
11
burada adana mt den arkadaşlar ile karşılaştık:smiley:
12
akşam kamp yeri için piknikçilerin gitmesini beklerken, 2 km mesafedeki güney şelalesi denilen bölgeye yürüyüş yaptık
CIMG3623
abdurrahman ,dağcı, yamaç paraşütçüsü ve endurocu adam nihat şan' ı ayakları ıslanmasın diye taşıyor:smiley:
CIMG3621
CIMG3622
bir alıntı:smiley:
Dünyanin en yüksek ikinci selalesi durumunda olan Kapuzbasi selalesi, görenleri adeta büyülemektedir. Irtifa akisi itibari ile Uganda'da bulunan Victoria çaglayani (100 mt.) hariç, ABD'de bulunan Niagara'dan 55 m., Finlandiya'da bulunan Imatra'dan 25 m., Erzurum'daki Tortum'dan 50 m., Antalya'daki Düdenden 25 m. ve Manavgat'tan 5. m. daha büyük olan Kapuz basi selalesinin aktigi yerin rakimi ise 700 m. dir. Aladag'in zirvesinde bulunan kar ve buzullardan beslenmekte ve yesilköye 3 km. uzaklikta olup, ziyaretçilerini yazin sicakliginda buz gibi çaglayan sularinin serinligi ile karsilamaktadir. Zamanti irmaginin iki yaninda ve irmagin üzerini kapatan tabii bir köprünün bas kisminda yer alan biri 20 m. digeri 10 m., yükselikte iki selale vardir. Yine Kapuz Basi Köyü yakininda tepenin dogu ve güneyindeki derin vadi yamaçlarindan irili ufakli büyük bir gürültü ile akan ve görenleri hayrete düsüren vadinin yamacindan, Voklüz ayna seklinde çikan sular büyük selale halinde Suarisi deresine dökülerek oradan da Zamanti irmagina karismaktadir. Yörede 5 tanesi büyük, iki tanesi küçük olmak üzere yükseklikleri 40 ile 80 m'yi bulan ve her biri dereyi besleyecek güçte olan 7 selale vardir. Ayrica ilçeye 7 km. uzaklikta Derebag Kesteliç Selalesi de görenleri büyüleyecek derecede bir görkeme sahip olusuyla, görmek isteyenleri etkileyecek bir doga harikasidir.

CIMG3617
CIMG3592
CIMG3593 CIMG3599
CIMG3600
CIMG3601
CIMG3618
akşam yemeği alabalık bu havuzdan canlı olarak yakalandı:smiley:
CIMG3626
CIMG3625
CIMG3628
CIMG3629
çadırlar kuruldu bazıları yıldızları seyrederek yattı:smiley: dışarısı kimbilir nasıldı öyle ki sabaha karşı bayağı soğuktu. dışarda yatanları kutluyoruz.:smiley:
20
21
sabah kahvaltısı yapıldı ve adana kozan üzerinden, kestirme olduğu söylenen yoldan gitmeye karar veriyoruz. haritada ham toprak yol olarak gösterilen ormanlık yola girince, neşem iyice arttı. neden mi çünkü motorum yolunu bulmuştu:smiley: o kadar asfalt yoldan sonra.tdm ciler isyanlarda ama biz gülücükler dağıtıyoruz.
CIMG3651
CIMG3652 1
CIMG3650
CIMG3655 1
CIMG3656 1
tam çamurluk arası olmamış ama neyse:smiley:
CIMG3657 1
toz oluyor yazın, kışın çamuru bekliyoruz motorumla:smiley:
CIMG3649 1
CIMG3664 1
CIMG3663
hakikaten yol kısalmıştı 40 km :smiley: ve 70 km lik stabilize kısım keyifliydi. kapuzbaşı şelaleleri görmeyi çok istediğim bir yerdi. yeni bir gezide görüşmek dileğiyle.

Etiketler
Ynt: Kayseri Kapuzbaşı Şelaleleri Gezi Raporu

Merhaba bora bey öncelikle siteye hoşgeldiniz, geziniz ve görüntüler çok güzel, kapuzbaşına dört teker gezenbilir gurubu olarak 24 mayısta aladağ üzerinden osmaniye, adana, tarsus ve mersinden arkadaşlarla gezi düzenledik linkte detaylar http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=33013.0 mersin gurubu olarak görüşüp ortak aktivitler organize edilebilir düşüncesindeyim, teşekkürler

tabiki ortak bir günübirlik gezi hatta kamp bile yapılabilir. aslanköy'den tırtar/cocakdere yolundaki maden ocağınının mühendisi, orada kamp yapabileceğimizi ve gerekli her türlü desteği verebileceklerinden bahsetmiş. konuyu dün arkadaşım özgür'den öğrendim. ben tanımam ama ankara off-road grubuna özgür konudan bahsetmiş, onlarda uygun bulmuşlar. artık iş tarihi belirlemeye kalıyor.

ÇOK GÜZEL BİR ŞELALE BEN GÖRDÜM BAYILDIM SEZON SONU ORAYA TEKRAR GİDECEGİM

mrtvural' Alıntı:
Önümüzdeki yaz benim kıçırıkla oraları tavaf etmek farz oldu bize. ama asıl niyetim sahilden karadenize uzanmak

Yolda biryerde karşılaşırız herhalde senle..

buralara her zaman beklerim. karadeniz demişken 1991 yılında rizede kaldık. o zamandan beri gitmedim. karadeniz gezisi bende çok istiyorum. özellikle batı karadenizi görmek istiyorum. tabiki yollarda karşılaşmak dileğiyle.

Bora Çok güzel bir gezi olmuş biz Aladağ ilçesi üzerinden gelmiştik Alihay bahsetmiş. O gün Kayseri yolunu merak etmiştik işin o cephesinide siz tamamlamışsınız. İki güzergah birleştiğinde güzel bir rink çiziyor.

mrtvural' Alıntı:
Bora ben zaten rize'li olduğum için oralar bana yabancı gelmiyor. keşke zamanları denk getirebilsek te beraber gidebilsek ama öncelikle bir iş bulmam lazım :-\

belli olmaz uygun bir zamanlama olursa birlikte gaz açabiliriz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR