Kelebekler Vadisinde Duzenlenecek Festivale Dur Demek Gerekli

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melihbozkurt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,689

melihbozkurt

Karavan Yönetim
Yer
İstanbul
Arkadaslar

Fethiye'nin en onemli doga miraslarindan olan kelebekler vadisinde pop festivali adi altinda doga katliami yapilmaya calisiliyor. Kelebekler vadisi 1995 yilinda birinci derece SIT alani ilan edilmis ve dunya mirasi listesine alinmasi gereken 100 dagdan birisi olarak gosterilmistir. Vadide 80 civari kelebek turu yasamakta ve bunlarin bazilari endemik turlerdir. Organizasyon sirketi boyle bir ortama 2500 cadir kurarak toplamda 5000 kisilik bir festival duzenlemek istiyor. Ozellikle festival sadece bir kerede degil 24,25,26 Mayis tarihlerinde ve 3,4,5 Haziran tarihlerinde olmak uzere iki defa tekrarlanmak isteniyor. Boyle bir ortamda 10000 kisinin 6 gece boyunca yaratacagi kirlilik, dus ve tuvaletlerden atilacak atiklar dogayi mahvedecek ve olusacak isik ve renk kirliligi ise vadide yasayan endemik turlerin hayatlarini olumsuz etkileyecektir. Hatta bu turlerden bir cogunun olmesine yol acabilir. Boyle bir organisayona izin verilmemelidir. Bizler genc insanlar olarak ulkemizin sosyo-kulturel yapisina cok katki saglayacak fetivaller yapilmasina karsi degiliz. Fakat boyle 1. derece SIT alani, endemik turler barindiran bir yerde festival yapilmamalidir. Biz doga severlere dusen bu sosyal medya uzerinden insanlari bilinclendirmek ve organizasyonun yapilmasina engel olmaktir. Asagida organizasyon karsiti grubun facebook sayfasi, iligli gazete haberleri ve imza kampanyasinin linki mevcut.
Burada durum hakkindaki yeral gazate haberi mevcut

http://www.fethiyehaber.com/kelebek-vadisi-konser-etkinligine-tepkiler-artiyor/

Festival karsitlarinin facebook sayfasi

https://www.facebook.com/groups/440778072683404/?hc_location=stream

Bu online formu kullanarak imza kampanyasina katilabilirsiniz.

https://www.change.org/tr/kampanyalar/kelebekler-vadisindeki-pop-festivaline-karşı-bu-çok-özel-vadi-korunsun-kalabalık-kitlelere-çöpe-maruz-kalmasın

Bunlarin disinda fethiye kaymakamligina mail atabilir yada faks cekebilirsiniz. E-mail adresleri asagidadir.

fethiye@icisleri.gov.tr
mugla@icisleri.gov.tr

Ayrica katilacak sanatcilarin facebook ve twitter hesaplari uzerinden onlari bilgilendirerek onlarin bu organizasyonda yer almalarini engelleyebiliriz.

Katilacak sanatcilar

Beduk
Hayko Cepkin
Feridun Duzagac
Pamela Spence
Goksel
Atiye

Bir doga sever olarak uzerimize duseni yapmaliyiz.

Saygilarimla

Melih Bozkurt

Etiketler
Ynt: Kelebekler Vadisinde Duzenlenecek Festivale Dur Demek Gerekli

Koca ülkede başka uygun yer bulamamışlar mı? :( :mad:

Cavid Sezen

Sevgili Cavid Hocam;

Ne yazikki bu ulkede bazilari her istedikleri yere han yapabileceklerini saniyorlar. Bunun boyle olmadigini tepkiler koyarak gostermek gerekli. Fax makinasi olanlar Fethiye Kaymakamliginin fax numarasina fax cekerlerse iyi olur. Ornek dilekce asagida bulunmakta.

"T.C
FETHİYE KAYMAKAMLIĞI’NA

Muğla ilinin Fethiye ilçesi Ölüdeniz beldesinde bulunan doğal bir hazine ve sahip olduğu endemik türlerin yanı sıra 80 den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapması nedeniyle bilim insanlarının doğal laboratuarı olan ve bu yüzden dünya mirası olarak korunması önerilmiş Babadağ’ın eteklerinde bulunan doğa mucizesi ‘Kelebekler Vadisi’ bugün birtakım insanların ‘çadır festivali’ adı altında tahribi ve yok edilmesi tehdidi ile karşı karşıyadır. Duyarlı bir vatandaş olarak yüce makamınızın konuya kayıtsız kalmayacağına ve bu çevre felaketini başlamadan sonlandıracağına inanıyorum. Gereğini ve bilgilerinizi arz ederim.
Saygılarımla,"

Diger arkadaslar ise mail atabilirler.

Fethiye Kaymakamlığı'na ileti gönderdim.

Cavid Sezen

Cavid Bey tesekkurler.

Bende kendim adina hem mugla belediyesine, hemde fethiye kaymakamligina. Ayrica sahne alcak sanatcilarin bazilarina bilgi gonderdim. Ayrica facebook'tan konuyu paylasiyorum ki diger insanlarinda bilgisi olsun. Facebook grubunuda paylasirsak en azindan cevremizdeki bir cok insanin bilgi edinmesini saglariz.

Merhabalar,
Melih bey, bu ülkede gözünü para hırsı bürümüş çürük beyinliler ve onların şak şakçıları var oldukça bu tür şeyleri daha çoooook görürüz.
Bu gürültü, ışık ve çevre kirliliğine katkıda bulunup sahne alacak olanlar iş konuşmaya gelince mangalda kül bırakmazlar fakat işin içine para girince sadece onu düşünürler.
Ben zaten bu kişileri dinlemem, bana tersler.
Bunların hepsini bir kamyonetin kasasına bindirip Mersin-Mut a götürüp gerçek sanatçının neler yaptığını göstermeli derim. (Musa Eroğlu hatıra ormanı)
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

melih bey,
yaratmaya çalıştığınız bu farkındalık için teşekkür ederim.
bildiğiniz üzere ülkemizde artık tek kutsal değer "PARA".
karadeniz'in puslu cennet vadileri HES denen ölümlü para makinalarına, sinop ve mersin'in el değmeye kıyamayacağınız köşeleri ise nükleer santraller kurmak için yine adına PARA denen o sahte tanrıya kurban edilmiş durumda.
kelebekler vadisini "çiçek çocukların saklı cenneti" döneminden beri çok iyi bilen birisiyim. nostaljik bir muhafazakar olarak görülmeyi asla kabul etmem ancak ülkenin genel hal-i pür melali ortadayken bu tür cennetlerin paraya ve ranta kurban gitmemesi mümkün değil.
ülkemiz adına kalbimizin ve belki hatıralarımızın en mahsus yerinde saklı tuttuğumuz bu cennetlerin dokunulmadan, kirlenmeden, ilk halindeki saflığıyla gelecek nesillere aktarılmasını istedikçe ve bu uğurda yasal sınırlar içinde dahi olsa eyleme geçtikçe malum çevrelerden ne tür tepkiler aldığımız ortada. ne anarşistliğimiz kalıyor, ne bozgunculuğumuz, ne de servet düşmanlığımız.
bundan adım kadar eminim ki göstereceğimiz bu tepki sonucunda "marjinal gruplar bunlar!" diyerek aşağılanıp yaftalanacağız.
umarım tepkiler sağır kulaklara işler, fakat hiç ümitli değilim.
çünkü bu insanların tek tanrısı var. o da PARA.

Eline sağlık Melih,tebrik ediyorum. Kaplan Kelebeklerin nesillerinin tükenmemesi temenim.

Senden ricam Çevre Bakanlığınada konu hakkında mesaj gönderilmeli bunu sağlamak için araştırma yaparsan duyuruya eklerim.
Sayende konudan haberdar olduk, biraz daha emek lütfen,bende tüm moderatör arkadaşlara duyurup yardım ve destek istiyorum.
Konuyuda sabit başlık yapıyorum. Selamlar

Duyarlılığınız,dikkatiniz ve uyarınız için sağolun.

Oncelikle ilgilenen herkese cok tesekkur ediyorum. theodor_malinovski dediklerinize sonuna kadar katiliyorum. Artik biliyorsunuz mucadele sadece alanlarda olmuyor. Gercekten sosyal medyanin onemi cok buyuk. Zaten bu yuzden bu forumlarda birlikteyiz degil mi? Yoksa sadece guzel gunlerde gezdigimiz yerleri paylasmak yeterli degildir bana gore.

Levent bey sizinde bildiginiz gibi ben yurt disinda yasadigim icin konuyu bizzat takip edemiyorum fakat Turkiye'yeki arkadaslardan aldigim haberleri burada paylasmaya calisacagim.

Oncelikle cevre bakanligi ile gorusulmus. Cevre bakanligi bsi danismani ile yapilan gorusmede bolge birinci derece SIT alani oldugu icin bu tur etkinliklere asla izin verilmeyecegi soylenmis. Organizasyon su an itibari ile henuz zaten izin almamis. Sadece bolgeyi isletme hakkina sahip insanlarla sozlesmeler yapmislar. Izin akillarina gelmemis. Yeni basvuru yapmislar.

Baska bir arkadas ise kaymakamlik ile gorustugunu belirtti. Kaymakamlik yurt disindan dahi onlarca telefon geldigini ve bunaldiklarini belirtmisler. Sahil guvenlik burada gerekli guvenlik onlemleri alanamayacagi icin izin talebini reddetmis. Mugla tabiat varliklari Sube Mudurlugune izin yazisi bugun ulasmis ve diger kurumlardan haber bekliyorlarmis. Henuz kesin birsey yok ama izin vermesi gereken bir cok kurumdan bazilari olumsuz raporlarini hazirlamislar (Ne yazikki henuz soylenti resmi yazi ulasmamis).

Uluslar arasi basin kuruluslarindan birinin temsilcisi olan bir arkadas ise facebook grubuna butun uluslar arasi cevre organizasyonun durumdan haberdar oldugunu, cevre bakanligindaki ilgililerle yapilan gorusmeler sonucunda yetkililer buna asli izin verilmeyecegi gerekirse bilgi talebinde bulunan uluslar arasi organizasyona bu sekilde bilgi verebileceklerini belirtmisler. Gerekirse Cevre ve Sehircilik Bakanligindan bir basin aciklamasi yapilacagi belirtilmis.

Yani su anda esen ruzgarlar cevre dostlarinin lehine ama henuz kesinlesmis degil. Sizlerden ricam yukardaki berlitilen mail adresleri mail atmaniz yada asagidaki telefon ve fakslardan Fethiye Kaymakamligina dilekce gondermeniz.

Tel : 0 252 614 10 01
Fax: 0 252 614 23 43

Cevre ve Sehircilik Bakanligi Tabiat Varliklarini Koruma Genel Mudurlugu
Telefon : 0 (312) 222 12 34
Faks : 0 (312) 222 26 61

Ayrica Mugla tabiat varliklarini Koruma Kurulu asil iznin cikacagi yerdir. Buradaya dilekce ve emaillar gonderebilirsiniz.

Tel : 0 252 213 01 51
Faks : 0 252 214 70 58
muglakurul@kultur.gov.tr

Ayrica yeral gazetede cikan baska bir haber;
http://www.haberalp.com/guncel/cevreciler-kelebekler-vadisinde-yapilacak-senligin-iptal-edilmesini-istedi-h10341.html

Eger aramizda gazeteciler yada bu haberi, bu olayi ulke capinda yayin yapan ulusal gazetelere ulastirabilecek birileri varsa bu herseyden daha makbule gecer sanirim cevre adina.

Kelebekler vadisinde bunu yapmak kimin aklına geldi şaşıyorum.Teşekkürler Melih.

vadiye karadan ulaşım çok zor dağcılık yapmak gerekiyor, konsere gelecek insanları tekneyle getirmek zorundalar, nasıl bir mantıkla konser düzenliyorlar hayret, hem birinci derecede sit alanı hem ulaşım problem, burada konsere izin verileceğini zannetmiyorum,
kaplan kelebeklerine gelince zaten soyunu tur tekneleri kuruttular gibi bir şey, kalanlarıda insanlara göstermek için yürüyüş rotaları içine dahil edip insanlar tarafından rahatsız ediliyor, koruma bilinci para kazanma uğruna......kocaman bir sıfır,
vadinin üstündeki faralya köyüde sit alanı içinde güya, sehirleşmeye başladı

Melih eylem sonucuna ulaşmış gibi görünüyor? Bundan sonra Gezenbilir olarak yapabileceğimiz birşey var mı? Üyelerimize bilgilendirme maili göndermek, bannerla konuyu duyurmak gerekirse haberleşelim...

Sedat Bey cv diger destek veren degerli arkadaslar,

Turkiye'deki bir cok arkadasin yogun cabasi ve bizlerin mailleri ve dilekceleri ile gelismeler olumlu gorunuyor. Bu gun aldigim biglilerde Kaymakamligin ve Jandarma komutanliginin olumsuz rapor gonderdigi. Yani onay vermesi gereken kurumlardan en onemlilerinden ikisi bu is olmaz dedi bile. Ayrica TEMA vakfi Fethiye temsilcisi Okyay Tirli bey TEMA vakfi adina bir basin aciklamasi yapmis. Bu sadece sanirim haber yarin itibari ile bir cok yerel ve ulusal gazatede ufakta olsa yer alacaktir.

Yani tunelim sonunda isik gozukuyor. Fakat raporlar cikmis degil. Hafta sonu araya girdigi icin Tabiat Varliklarini Koruma Kurulunun Raporu sanirim haftaya cikacaktir. Oyle gozukuyor ki %99 olumsuz olup boyle bir girisime izin verilmeyecektir.

Ayrica sanatcilarin menajerleri ile gorusulmus ve cagri metninin sanatcilarin hukuk danismanlari tarafindan incelenecegini ve kararin en gec Sali gunune kadar aciklanacagi bildirilmis. Yani anlasilan sanatcilarda hukuk disi bir organizasyonda olmak istemiyorlar.

Fakat traji komik olan organizasyonu yapan kisinin facebook grubunda ve bizzat yuzyuze insanlara tehditler savurmasi ve hatta izin vermeseler bile bu organizasyonu yapacagim. Ben o kadar yatirim yaptim, hic bir sanatci gelmesede cadirlari kurup bilet satin alan insanlari eglendirecegim seklinde naralar atmasi. Benim anladigim kadar ile bu ise soyunan arkadas aslinda profesyonel bir organizasyoncu degil. Zaten oyle olsaydi ilk basta kanuni gereklilikleri yerine getirip izinleri alirdi. Benim anladigim arkadasin amaci herkes bir festival yapiyor guzel bir yerde festival organize edeyim, ucuzda olsun, tam ogrencilik olsun, turnayi gozunden vurayim seklindeydi. Simdi bunun %99 iptali soz konusu olunca kuplere binmis. Facebook grubundaki insanlarin paylasimlarini - yani festivalin iptalinin soz konusu oldugunu belirten iletileri - onlar virus inanmayin organizasyon yapilacak seklinde kendi sayfalarinda yayinlamislar. Hatta kisisel mesajlardan kufurler falan savurmuslar.

Cunku organizasyon cadir, sisme yatak ve battaniye gibi temel barinma ihtiyaclarini kendinin karsilayacagini belirtmis internet sitesinde ve bunu 5000 kisi icin yapacaklarmis. Ve kisi basi toplamda 3 gun icin135TL olacakmis. Hic bir akli selim organizasyoncu, hatta en ufak ekonomi bilgisi olan bir insan boyle bir isine girmez. Dusunebiliyormusunuz 2500 adet cadir ve sisme yatak ve 5000 adet battaniye. Bu gun Turkiye'de ve dunyada unlu organizasyoncular tarafindan organize edilen festivallerin neredeyse hicbiri bu tarz barinma giderlerini karsilamadiklari gibi fiyatlarida dikkat ederseniz bu soylenen fiyatin 3-4 katidir.

Uzun lafin kisasi bu sekilde reklam yaparak yukarida saydigim malzemeleri almis vatandas. Ve su anda organizasyonun iptali soz konusu olunca kuplere binmis durumda. Illa yapacagimda yapacagim diyor heryerde. Sanirim yasal izin reddedilsebile organizasyon gunu alanda olmak, en azindan bir kac gozetcinin bolgede olmasi ve gerektiginde jandarmaya haber vermesi gerekebilir. Zaten o bolgede yasayan arkadaslar bunu halledeceklerdir. Organizasyon firmasi sahibi su ana kadar 1000'in uzerinde bilet satmis. Jandarma olumsuz rapor verdiktan sonra birde dolandiricilik olma ihtimaline karsi sorusturma baslatmis.

Su an icin sanirim sosyal medya (Twitter ve Facebook) yardimi ile bir cok yere bu durum ulastirildi. Artik haftaya raporu beklemek kaliyor geriyen sanirim.

Tüm detayları Facebook sayfasından da okumuştum, detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Aslında bu kadar ayaklanmaya gerek bile yoktu :smiley: 6 yıldır Türkiye'nin en büyük doğa sporları festivallerini organize ediyoruz. En keyifli ama en bürokratik geçen 2011'deki festivalimiz için 6 ayrı kurumdan izin almamız ve teminatlar vermemiz gerekmişti. 6 kurumdan 1 tanesi izin vermeyince diğer 5'i hiçbir işe yaramıyor. 50-100 kişi ile etkinlik yapmak sorun değil ama sayı yüzlerin üzerine (hele bizimki gibi 2000'lere) çıkınca izinler almak gerekiyor ve izin için hiçbir kurum sorumluluk almak istemiyor.

Kısaca izin alınmadan yapılacak böyle bir organizasyon başa çok büyük dertler açar ki, 1. dereceden sit alanı olan Kelebekler Vadisi'nde böyle bir organizasyon için kimse izin vermez zaten. Sadece bir kaç telefonla bir kaç merciyi bilgilendirmek bile bu festivalin önüne geçmeye yeter zaten. Aslında çevreye duyarlı davranıp eyleme geçen arkadaşlar, organizasyonu yapmaya çalışan arkadaşı büyük bir dertten kurtardılar ama kimse farkında değil... Bir de yeni kanunla sit alanları şehircilik bakanlığına devredildi ki, yeni devredildiği için çok daha hassas davranacaklardır konuya...

Bir de takıldığım konu, biz kendi festivalimizde risklerinden dolayı 2 senedir kano etabını iptal etmişken arkadaşın 5000 kişiyi teknelerle alana taşıma cesaretine hayran kaldım... Böyle organizasyonlar 0 riskle yapılmalı. En küçük risk faktörü bile bypass edilmeli, gerekirse tamamen iptal edilmeli. Ama malesef ülkemizde insan hayatı ucuz olduğu için bu tür bilinçsiz ve amatörce girişimlere sık rastlıyoruz. Ondan birşey olmaz, bundan kim ölmüş, hallederiz, el atarız, derken derken bir bakmışsın tekne devrilmiş 38 kişi hayatından olmuş. Bakınız 2000 yılındaki Beşikdüzü bahar şenlikleri...

Arkadaş belki yaptığı yatırımından olacak ama inanıyorum ki çok daha fazla sıkıntıdan "herkes" kurtulmuş olacak...

Sağlıcakla,
Sedat

Rica ederim. Aslinda detayli aciklamalari facebook grubunu takip edemeyen arkadaslar icin yazdim. En azindan buradan haberdar olsunlar diye. Sedat Bey aslinda sizinde dediginiz gibi kanunen bu isin yapilmasi en basindan beri zordu fakat benim kendi adima konusursam destek verme nedenlerimden biri bazi insanlarin gozunun bu tarz alanlarda oldugunu insanlara hatirlatmak, kamu oyu olusturmak. Yoksa bir gun bir bakacagiz ki hop gitmis.

Bu arkadas benim gordugum kadari ile son derece amator bir girisimci. Birakin dogal hayat, insan hayati vesaire girisimcilik adina alinmamasi gereken risklere girmis. Gereken izinleri almamis vs. vs.

Bu arada daha ulusal yayin organlarindada haber gecilmeye baslanmis.

http://www.cihan.com.tr/news/Cevreciler-Kelebekler-Vadisi-nde-yapilacak-senligin-iptal-edilmesini-istedi-CHMTAyMjM2NC8x

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR