Kemer'den Mersin'e Çekme Karavanla Seyahat Planı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dinozor izci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,585
Yer
Ankara
Ekim ayı içinde, çekme karavanımla 1 hafta - 10 günlük bir gezi planı yapmak istiyorum. Kemer'den başlayıp Mersin'de sonlanacak bir gezi olacak (tabii Ankara-Kemer ve Mersin-Ankara arasını hariç tutarak söylüyorum).

Kemer ile Gazipaşa arasında 1 veya 2 gece İncekum Orman Kampında bir mola düşünüyorum. Sonrasında Gazipaşa'ya kadar sorun yok. Ancak, Gazipaşa ile Taşucu arasını yıllar önce otomobille geçmişliğim var, tecrübem nedeniyle gözüm biraz korkuyor. Bu yolun bir kısmının çift gidiş-geliş ve tüneller olarak yeniden yapıldığını duydum. Ancak kalan kısımlar çekme karavanla seyahat etmeye uygun mudur, endişem var.

Bu yolu yakın zamanda geçmiş olanlar, lütfen bana bilgi verebilir misiniz? Bir de, Gazipaşa-Taşucu arasında gecelemek için tavsiyeniz olur mu?

Etiketler
Ekim ayı içinde, çekme karavanımla 1 hafta - 10 günlük bir gezi planı yapmak istiyorum. Kemer'den başlayıp Mersin'de sonlanacak bir gezi olacak (tabii Ankara-Kemer ve Mersin-Ankara arasını hariç tutarak söylüyorum).

Kemer ile Gazipaşa arasında 1 veya 2 gece İncekum Orman Kampında bir mola düşünüyorum. Sonrasında Gazipaşa'ya kadar sorun yok. Ancak, Gazipaşa ile Taşucu arasını yıllar önce otomobille geçmişliğim var, tecrübem nedeniyle gözüm biraz korkuyor. Bu yolun bir kısmının çift gidiş-geliş ve tüneller olarak yeniden yapıldığını duydum. Ancak kalan kısımlar çekme karavanla seyahat etmeye uygun mudur, endişem var.

Bu yolu yakın zamanda geçmiş olanlar, lütfen bana bilgi verebilir misiniz? Bir de, Gazipaşa-Taşucu arasında gecelemek için tavsiyeniz olur mu?
Ben geçtim. Çok virajlı, dar ve bol uçurumludur. Ancak TIR'lar ve büyük araçlar kullanabiliyor. Ben de bir tırın arkasına geçip bitirmiştim yolu.
Aracınızın performansı iyiyse, Yol da ıslak değilse korkmayın.

O yolu kullanan bazı tırcıların youtube'a video atmışlıkları var. Sakin bir sürüşle gidilebiliir.

30-35 gün önce Mersin-Aydıncık'a kadar koy koy dolaşarak geldim.

Son durak Aydıncık yaptım Mersin tarafından. O rotada en rahat kalabileceğiniz yer Aydıncık Tabiat Parkının hemen yanı. Haritalara Tabiat Parkı yazarak gidin.

Aydıncık Tabiat Parkına girmeden hemen yanında belediyenin bakım yaptığı, çeşme, wc, ve duşların olduğu plaji var. Tabiat parkı içinde zaten konaklama yapılmıyor ama yan yana zaten bu sahiller. Google Amca'dan bakın. Çekme karavanlarında rahatlıkla geldiği ve konaklama yaptıkları bir yer. Şehir merkezine yürüyerek 10-15 dk uzaklıkta bir de sahilden yüreyebileceğiniz bir yürüyüş yolu da mevcut.

Taşucu'na giderken haritada Mavikent Sahili Karavan Alanı diye ücretsiz bir nokta atılmış. Gitmeyin, yolu çok rampa ve sıkıntılı bence çekme için. Orman yolunuda kapatmışlar zaten o noktada aracı park edecek yer yok gibi artık.

Barbaros koyu (yolu son ~~3km stabilize ve biraz kötü) ve Boğsak Köyü/Koyu'da çekme için bence müsait. Boğsak zaten köy olduğu için marketi var. Ancak su,wc, duş v.b yok. Köyden istenebilinir ya da marketinden ya da gelmeden Akdere Köyü marketi ve suyu ikmâl noktası için güzel birköy. Boğsak sahil için caminin olduğu noktadan girin ve sonlara doğru gidin. Daha rahat.

Haritada Tisan plajı var. Güzel yorumlananlardan. Girmedim kalabalık denmişti o zamanlar. Ama gidenler yolun bazı noktalarının dik olduğunu söylediler.

İlçe/belde sahillerini yazmamıza gerek yok. Hemen hemen hepsinde rahatlıkla konalanabiliniyor.

Erdemli'ye kadar merkezi yerler müsait.

Ben geçtim. Çok virajlı, dar ve bol uçurumludur. Ancak TIR'lar ve büyük araçlar kullanabiliyor. Ben de bir tırın arkasına geçip bitirmiştim yolu.
Aracınızın performansı iyiyse, Yol da ıslak değilse korkmayın.
Teşekkür ederim. Tır arkasında, belli bir mesafeden takip ederek gitmek çok iyi fikir. Karşıdan aniden çıkacak sürprizlerden kesin korur.

O yolu kullanan bazı tırcıların youtube'a video atmışlıkları var. Sakin bir sürüşle gidilebiliir.

30-35 gün önce Mersin-Aydıncık'a kadar koy koy dolaşarak geldim.

Son durak Aydıncık yaptım Mersin tarafından. O rotada en rahat kalabileceğiniz yer Aydıncık Tabiat Parkının hemen yanı. Haritalara Tabiat Parkı yazarak gidin.

Aydıncık Tabiat Parkına girmeden hemen yanında belediyenin bakım yaptığı, çeşme, wc, ve duşların olduğu plaji var. Tabiat parkı içinde zaten konaklama yapılmıyor ama yan yana zaten bu sahiller. Google Amca'dan bakın. Çekme karavanlarında rahatlıkla geldiği ve konaklama yaptıkları bir yer. Şehir merkezine yürüyerek 10-15 dk uzaklıkta bir de sahilden yüreyebileceğiniz bir yürüyüş yolu da mevcut.

Taşucu'na giderken haritada Mavikent Sahili Karavan Alanı diye ücretsiz bir nokta atılmış. Gitmeyin, yolu çok rampa ve sıkıntılı bence çekme için. Orman yolunuda kapatmışlar zaten o noktada aracı park edecek yer yok gibi artık.

Barbaros koyu (yolu son ~~3km stabilize ve biraz kötü) ve Boğsak Köyü/Koyu'da çekme için bence müsait. Boğsak zaten köy olduğu için marketi var. Ancak su,wc, duş v.b yok. Köyden istenebilinir ya da marketinden ya da gelmeden Akdere Köyü marketi ve suyu ikmâl noktası için güzel birköy. Boğsak sahil için caminin olduğu noktadan girin ve sonlara doğru gidin. Daha rahat.

Haritada Tisan plajı var. Güzel yorumlananlardan. Girmedim kalabalık denmişti o zamanlar. Ama gidenler yolun bazı noktalarının dik olduğunu söylediler.

İlçe/belde sahillerini yazmamıza gerek yok. Hemen hemen hepsinde rahatlıkla konalanabiliniyor.

Erdemli'ye kadar merkezi yerler müsait.
Aydıncık Tabiat Parkı tiyosu için teşekkürler. Burada bir-iki gün mola düşünebilirim.

Mavikent Karavan Alanı'ndan Uzak durulacak.

Boğsak ve Tisan'ı biliyorum. Tisan bir tabiat harikası ama çekme karavan için yolu biraz sıkıntılı olabilir. Boğsak veya Taşucu'da bir mola planlayabilirim.

Anladığım kadarıyla yol hâlâ sıkıntılı. Şu anda göze alırım gibi geliyor. Ancak, Ekim'e zaman var. Bakalım o gün gelince de böyle hissedecek miyim... Eğer gözüm kesmezse, Kemer'den doğuya değil de, batıya doğru bir güzergah denemeyi tercih edebilirim.

Bilgiler için tekrar teşekkürler.

Youtube'da çok güzel bir video buldum.

Link:
Video: https://www.youtube.com/watch?v=K7QmUiwPnpI

Adana'dan Antalya'ya tüm sürüşü çekmişler. 8 saatlik sürüşü hızlı gösterimle 45 dakikada izletiyor. Altta açıklama kısmında da, hangi bölümü isterseniz tıklayarak çabucak o bölüme geçebildiğiniz kısa yolları koymuşlar. Mükemmel.

Silifke - Gazipaşa arasını izledim. Silifke - Aydıncık arası bölünmüş yol. Aydıncık - Bozyazı arası tek yola düşüyor. Yaklaşık 37 km. Sonra Anamura kadar yine bölünmüş yol, Anamur - Gazipaşa arasının 43 km.si yine tek yola düşmüş.

Yani Gazipaşa - Silifke arasında iki etapta toplam 80 km.yi sıkıntılı geçmeyi göze almalıyım. Trafik de az değil. Bakalım zaman ne gösterecek.

sız tırın arkasında ona ayak uydurarak ckme karavanlan gıdemezsınız bunu kafanızdan sılın ama sabırlı olursanız araba sollamadan bellı bır suratlen acele etmeden yolu cok rahat sorunsuzca bıtırırsınız..

sız tırın arkasında ona ayak uydurarak ckme karavanlan gıdemezsınız bunu kafanızdan sılın ama sabırlı olursanız araba sollamadan bellı bır suratlen acele etmeden yolu cok rahat sorunsuzca bıtırırsınız..
Ben motosikletle gitmiştim tırın arkasından... Bir zamanlar motosikletimle çıkar bir seferde binlerce km yol yapardım. Hey gidi gençliğim...

Karavanla en fazla 80 km/saat hız yaparım. Otobanda bile... Sanırım bu tavan hız, virajlı bir yolda Tır takibine olanak verir. O yolda Tırların da çok fazla hız yapabileceklerini sanmıyorum.

Ha, yapan çılgın olursa, başka bir tanesini takip ederiz. Acele yok. En güvenli sürüş, en usta sürüştür.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.