Kendi Çekme Karavanımı Yapıyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BeSoldier Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,211
----------------------------------------------------------------------

Ümit ve temenni ediyorum,
bu konstrüksiyonu başarırsınız.
Bir ilk olacak.

Yalnız daha önce de belirtmiştim,
Türkiye şartlarında, trafikte rahat kullanım genişliği max.2.00 m olsa daha iyi olur.
Ben 4.72 özel karavanı bazı mecburiyetlerden 2.06 m yapmıştım,
bence o bile fazla.

Ama trafikte fazla dolaşmayıp, mokamplarda kalacaksanız bu o kadar önemli olmayabilir.
Ama benim gibi,
mokamp görünce önünden hızlıca geçip gidenler için :rolleyes: :eek: :tearsofjoy: ,
önemli bu 3 - 5 santimler.

Zira ben şehir trafiğine çok giriyorum..

Sevgili AKMühendis,
Temenni için teşekkür ederim.
Bu konstrüksiyonu başaracağımdan eminim. Fikirlerimi hayata geçirmeme ve yapım aşamasında destek olan mobilya ustam ve elektronik ustam işlerinde iyi ve temiz iş yapan kişiler. Bu tür işlerde herşeye önemlisi iyi ve başarılı bir ekibin olması ve tabiki maddi imkan. Biraz uzun soluklu bir plan ve program olacak. Bir terslik olmaz ise 2021 mayıs, haziran gibi ilk ege turuna çıkmayı planlıyoruz. Yapım ve çalışma aşamalarını adım adım sizlerle paylaşıp değerli fikir ve önerilerinizi almayı ihmalbetmeyecegim.
Teşekkürler

Etiketler
Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle çekme karavan yapımı için buradaki üstatlara sormuş olduğum sorulara verilen cevaplar için teşekkür ederim.
Çekme karavan yapımı konusunda buradan bir iki arkadaş olumsuz ve caydırıcı mesajlar yazmış olsalar da.
Yapmak istediğim çekme karavan belirttiğim gibi 750 kg altı (400x200x210) boyutlarında olacak. yapımda kullanacağım tüm malzemeleri titizlikle araştırdım (sağlamlık, malzeme uyumu, ağırlık ve fiyat uygunluğu). Tabii ki şöyle bir sorun çıkıyor ortaya. Fiyatı uygun olan malzeme diğer malzeme ile uyumsuz veya ağırlık hesaplamalarında şaşmalar yaratıyor. Kaliteli ve ağırlığı etkilemeyen malzeme istersek maliyet yüksek oluyor. Maliyetten kısarsak bu seferde kaliteden uzaklaşıp artı ağırlık da şaşmalar oluyor. bu sebepten kırmızı olsun 3 kuruş fazla olsun misali maliyeti üçüncü sıraya alıp öncelik kalite dedik.
Şase de 40x80x3mm ve 30x30x2mm demir profil kullanacağım. Dingil frenli torsiyon olacak. temiz su tankları şaseye bağlı özel yapım. İskelet 4x4 silinmiş ladin ağacı, iç yüzey 4mm kavak kontrplak, izolasyon eps beyaz köpük, dış kaplama 1mm alüminyum saç kullanacağım. dış yüzey alüminyum epoksi boya ile boyanacak. (Malzemelerin tüm maliyet ve ağırlık hesaplama listesi aşağıda.) İç dizayn hazırlarken ağırlık dengesine mümkün olduğunca dikkat ederek yaptım. (proje aşağıda). iç mobilya da mümkün olduğunca ahşap görünümlü plastik malzeme kullanılacak.
Şase, iskelet, iç ve dış kaplama ve izolasyon malzemesi toplam ağırlığı 345 kg. 750 kg altı çekme karavan için bu aşamaya kadar 345 kg sizce nasıl???
Şase yapımına başladık. Daha farklı (ağırlığı indirgeyecek) fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim.
En yakın zamanda aşama aşama görsel paylaşımı yapacağım.
İç Dizayn (Adavan).png
Ase yeni

Ekli dosyalar

• Maliyet & Ağırlık.xlsx
    12.4 KB · Görüntüleme: 288
Son düzenleme:

Selam,

Konuyla ilgili çok bilgim yok ama dış tarafa kullanılacak olan alüminyum 1mm olduğu için ufak darbelerde sorun yaşamamak adına altına 4mm kontraplak koysanız mı acaba?

Şaseyi yaptırdıktan sonra daldırma galvaniz kaplamaya da gönderebilirsiniz. Üstüne opsiyon olarak epoksi astar+boya yaptırabilirsiniz. Profillerin içinin de kaplanması için eriyiğin gireceği ve çıkacağı delikler açmak daha iyi olur, iç kısımda terlemeden gizli paslanmaz olmaz. İşlem çok pahalı da değil hem.

Saygılar.

Şase, iskelet, iç ve dış kaplama ve izolasyon malzemesi toplam ağırlığı 345 kg.
-----------------------------------------------------------

Şasi gayet güzel ve yeteri kadar sağlam.
Fazla özentiye gerek yok.
Sadece aksın bağlandığı yere alttan 10mm kalınlığıhda (80x10)
şasi basma ayağını sağlı sollu onar cm aşacak şekilde lama takviyesi yapın.

Hayırlısı ile bitirin ve güle güle kullanın.

-----------------------------------------------------------

Şasi gayet güzel ve yeteri kadar sağlam.
Fazla özentiye gerek yok.
Sadece aksın bağlandığı yere alttan 10mm kalınlığıhda (80x10)
şasi basma ayağını sağlı sollu onar cm aşacak şekilde lama takviyesi yapın.

Hayırlısı ile bitirin ve güle güle kullanın.

Üstadım,
Güzel temenni için teşekkür ederim.
Lama takviyesini Şaseyi hazırlayan ustama şimdi yazdım. Konuyu biraz daha detaylı yazarsan ustaya detayı ile anlatayım.

Aksın bağlanacağı yer belli.
Aksın bağlantı tabanı nı 10 ar cm aştırın.
Aksınız zannederim AL-KO.
Hatırladığıma göre 25 cm uzunluğunda bir ters köşebent.
Resimde görülüyor.
O taban mesela 25 cm ise, usta oraya 8-10 mmkalınlığında
10+25+10 cm ,yani 45 cm uzunluğunda yekpare bir parçayı metot kaynağı ile
alttan kaynatsın.
Y1DYiL

Aksın bağlanacağı yer belli.
Aksın bağlantı tabanı nı 10 ar cm aştırın.
Aksınız zannederim AL-KO.
Hatırladığıma göre 25 cm uzunluğunda bir ters köşebent.
Resimde görülüyor.
O taban mesela 25 cm ise, usta oraya 8-10 mmkalınlığında
10+25+10 cm ,yani 45 cm uzunluğunda yekpare bir parçayı metot kaynağı ile
alttan kaynatsın.
Y1DYiL

Mesaj alınmıştır üstat

Süper!!!!
Şase de kullandığımız 40x80x3mm ve 30x30x2mm yapımdan önce ki hesaplamalarda 146 kg ağırlık çıkmıştı.
Bugün şase bitti toplam ağırlık 86 kg bastı tartıda. 60 kg kar ettik. :smiley: :smiley: :smiley:

Birde çekici aracım Renault Megane HB 1.6 Motor. Düşündüğüm çekme karavanı çeker mi ???
Bizde fiesta 1.4 benzin lpg var. Caretta 1500 modeli cektik gecen hafta. Biga çan yenice burhaniye ye gittik ve yenice yolu berbatti. ona ragmen masallah goturdu. Donuste otobandan geldik tabi. Canakkale merkez uzerinden. Bizimki cekiyorsa sizinki hayli hayli ceker.

Bizde fiesta 1.4 benzin lpg var. Caretta 1500 modeli cektik gecen hafta. Biga çan yenice burhaniye ye gittik ve yenice yolu berbatti. ona ragmen masallah goturdu. Donuste otobandan geldik tabi. Canakkale merkez uzerinden. Bizimki cekiyorsa sizinki hayli hayli ceker.

Özlem Hanım,
Vermiş olduğunuz bu bilgi için teşekkür ederim. Sanayide arabamın ustası ile görüştüm o da sorunsuz çekebileceğimi belirtti. Tekrar teşekkür ederim. İnşallah seneye bizde ADAVAN'ımızla çanakkale taraflarına kadar gelmeyi istiyoruz.

Üstatlar, Arkadaşlar...
Ben Alanya da yaşıyorum. Antalya da araştırdım ama neticeye varamadım. Acaba Ankara İstanbul vs (Türkiye geneli) CTP Rulo satışı yapan bir yer şirket bilen var mı? Varsa bana bilgi verebilir misiniz?

Özlem Hanım,
Vermiş olduğunuz bu bilgi için teşekkür ederim. Sanayide arabamın ustası ile görüştüm o da sorunsuz çekebileceğimi belirtti. Tekrar teşekkür ederim. İnşallah seneye bizde ADAVAN'ımızla çanakkale taraflarına kadar gelmeyi istiyoruz.
Gelmeden önce yazın gelebileceginiz rotaları belirteyim. Nerelerde dikkatli olmanız gerektigi konusundada. Ozellikle feribot vs binmeniz gereken rotalarda sknti cikmamasi acisindan. Iyi gunler diliyorum hayirli olsun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri