Kendi Karavanımı Yapmaya Başladım (tospİk)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tospik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,909

Uzun zamandır beklediğim stop lambalarım, minik yan sinyaller ve renkli kontrol paneli butonlarım geldi sonunda.

WhatsApp Image 2017 09 22 at 135741

201313 s

Pr 01 4174

Teşekkür ederim. Epey uzadı yapımı vakit bulamıyoruz yapmaya ayda 2-3 gün bakabiliyoruz sadece. Kış bastırmadan bir deneme gezisine çıkabilirsem iyi olacak.

önçelikle herkese selamlar ve kolay gelsin güzel bir çalışma bitiminde güzel bir karavan olur sizin için .Ben ayrıca sizden ve kanuya vakıf arkadaşlardan bilgi almak istiyorum 1991 yılı kullanmadığım hurdaya çıkaracam tempra marka bir aracım var ben bu aracın karavan yapmak icin nelerini kullana bilirim kendime iki kişilik bir karvan yapamak istiyorum (kendim tekim ama olur ya bir misafirim olur ) Arkadaşlar şimdi burada okuduğum yorumlar ve değerlendirmelerden gördüğüm kadarıyla çok iyi analiz ve hesap yapan arkadaşlar var ben 175 cm en 3.00 cm uzunluk 175 yükseklikte bir karavanı ortama kaç tl ye mal ede bilirim (iç dızayn hariç) vereceğeniz bilgiler ve diğer değişik önerileriniz için şimdiden hepinize tşekür ederim. emekliyim ve sadece emekli maaşımla gecinen biri olduğumu belirtmek istiyorum o nedenden maliyet cok önemli benim icin

şunuda ilave edeyim karavan yüksekliği benim boyum 1.60 cm ona görede ayarlanarak ve bu ölçülere uygun bir proje cizimi yaparak bir maliyet hesabı çıkarıla bilir.ayrıca kendim ankarda oturuyorum burada hurdacılar sitesi olduğundan bir çok malzemeyi buradanda temin ede bilirim.
Ankara da bilenler bu siteyi bana hak veriler sanırım.Tabi ahşap ve profil demir olarak hangisi daha iyi olur emekliyim gerekli zamanlarda uzun süre ev gibi kullanacağım bu karavanı yani hemen hemen 7-9 ay icinde yaşayacağam.Şimdi den verebileceğeniz
bilgi öneri ve tavsiyeleriniz için tekrar teşekür ederim.

önçelikle herkese selamlar ve kolay gelsin güzel bir çalışma bitiminde güzel bir karavan olur sizin için .Ben ayrıca sizden ve kanuya vakıf arkadaşlardan bilgi almak istiyorum 1991 yılı kullanmadığım hurdaya çıkaracam tempra marka bir aracım var ben bu aracın karavan yapmak icin nelerini kullana bilirim kendime iki kişilik bir karvan yapamak istiyorum (kendim tekim ama olur ya bir misafirim olur ) Arkadaşlar şimdi burada okuduğum yorumlar ve değerlendirmelerden gördüğüm kadarıyla çok iyi analiz ve hesap yapan arkadaşlar var ben 175 cm en 3.00 cm uzunluk 175 yükseklikte bir karavanı ortama kaç tl ye mal ede bilirim (iç dızayn hariç) vereceğeniz bilgiler ve diğer değişik önerileriniz için şimdiden hepinize tşekür ederim. emekliyim ve sadece emekli maaşımla gecinen biri olduğumu belirtmek istiyorum o nedenden maliyet cok önemli benim icin
Teşekkürler;

Karavan yapmaya karar verdiyseniz öncelikle gerçekten işten anlayan bir ustaya ihtiyacınız var. Kağıt üzerinde hesaplamak kolay oluyor ama iş imalata geldiğinde çok fazla işçilik var. Şase kısmı ayrı bir işçilik gövde iç dizayn ayrı bir işçilik gerektiriyor. Eğer elimden bu işler gelir diyorsanız çok hassas düşünmenizi öneririm. Çünkü yarım bırakılan ve boşuna emek- para harcanan bir sürü girişim gördüm. Ya da ne olduğu tam olarak belli olmayan sonuçlar. Güvenlik de en önemlisi tabi. Ben ikinci el bir karavan almanızı öneririm. Ya da ikinci el uygun fiyatlı orijinal römorklar var bunların üzerinde de çalışabilirsiniz. Araçtan söküp kullanacağınız bir parçayı bilemiyorum. Arka dingil olabilir ama Tempra'nınki nasıl bilmiyorum monte edilmesi kolay olur mu. Akü ve ampulleri kullanabilirsiniz. Arka stoplar iş görebilir. Kapı kolunu kullanabilirsiniz belki. Ama madem fikrimi önemseyip sordunuz. Her türlü malzemesi olan ve yanında işten gerçekten anlayan bir ustası olan birisi olarak konuşuyorum. Eğer kendi karavanımı yapmak hevesim olmasaydı fayda maliyet olarak ikinci el uygun bir karavan almak daha mantıklı olurdu.
Ayrı bir konu başlığı açarsanız daha çok cevap veren olur diye düşünüyorum. Kararınızı tam verirseniz. Yardımcı olmaya çalışırım yine.

sayın tosbik önem gösterip yazımı okuyup görüş belirtiğiniz için teşekür ederim .yapılaçak diğer yorum ve önerileri dikkate alacağım.Sizede çalışmalarınızda başarılar dilerim

Pis Su Deposu, Fren ve Amortisörler;

Pis su deposu olarak, Ford Transitten çıkma yakıt deposunu kullandık. Depoyu dingilin hemen arkasına ortalı bir şekilde monte ettik. Altına boşaltmak için 40'lık vana yerleştirdik. Bu depoyu sadece klozet ve duş için kullanacağız. Lavaboda kullanılacak suları damacanada biriktirip doldukça boşaltmayı planlıyorum.

IMG 7986

Renault Ekspress'ten çıkma frenli dingil almıştım üzerindeki el freni tellerine resimde görülen çelik mili bağladık. Çelik mil karavan araca baskı yaptığı sırada kapline yaptığımız mekanizma sayesinde ileriye doğru çekilerek fren yapmasını sağlıyor.
Mekanizmayı kısaca anlatacak olursam, 50 lik borunun içerisine rahat gidip gelecek şekilde 40 lık boru yerleştirdik. 40 lık borunun ucuna kaplini monte ettik. araç fren yaptığında karavan araca yaklaşmaya çalışıyor ve 40 lık boru arkasında dikey bağlı olan 40 lık kare profili itekliyor. Orta da sabit olan yuvarlak dönme noktasından destek alan 40'lık kare profilin altında bağlı olan mil ileriye doğru giderek fren tellerini çekiyor. Yay ise tekrar yerine getiriyor mekanizmayı. Fren ayarı için aşağıda 2 giriş var ayrıca milin fren tellerine bağlandığı yere de ayar koyduk. Sonrasında ilk denememizde hiçbir ayar yapmadık tam ayarında olmuş tek seferde :smiley: işimiz hiç böyle rast gitmezdi ama oldu. Birkaç kez düz ve virajlı toprak yolda ani fren yaptık, araç kayarken arkada karavanın tekerleri de kayıyor. Frenlemesi gayet iyi. Gaza basınca tekrar devam ediyor. Arabayla gayet senkron bir şekilde hareket etti.

IMG 7989

IMG 7992

Amortisörleri dingilin maksimum ve minimum noktalarına denk gelecek şekilde çapraz bir şekilde bağladık. Daha kısa amortisör olsa idi düz bağlasak da olurdu. Hurdadan aldığım için elimizde bu vardı ve bu şekilde yerleştirdik.

IMG 7990
IMG 7991

Öncelikle aldığımız kompozit panelleri tilki kuyruğu testere ile kestik. Kesim çizgisini 5 mm büyük çekip kesime fazla özen göstermedik. Sonrasında avuç içi taşlamayla kenarlar zımparalanınca orijinal gibi oturuyor.

IMG 7971
IMG 7973

Sonrasında panelleri en az fire verecek şekilde yerleştirdik. Ek yerlerinden akıllı vidayla vidaladık. Sonra komple silikonlayıp üzerine silme alüminyum şeritleri vidaladık.

IMG 8017
IMG 8020

Pencere ve sunroof yerlerini sonradan kestik. Şimdilik dışı bitti. Artık hava soğuk da olsa içinde çalışılır. Bu arada kompozit panelle çalışmak çok kolay oluyor ( tilki kuyruğu testere yerine avuç içi taşlama ince ağız tavsiye ederim kesim için. Babam süzme peynir keser gibi pürüzsüz bir şekilde kesiyor avuç içi taşlamayla) istenen eğimde bükülebiliyor. Kesmesi ve vidalaması da kolay. Resimlerde gördüğünüz gibi üzerinde durulabiliyor. Karavanın dışı dokununca arabanın kaportasından daha sağlam duruyor şu anda.

IMG 8026

IMG 7977

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR