Kendi Karavanını Yapan; "ttr Bike" Pop-up (atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 170
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 80,638

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
TTR Bike'nin henüz kendisi ortada yok ama, pop-up tavan çalışmalarını başlatıyorum artık, tavan çalışması ilk etapda araçdan bağımsız olarak tasarım yerde bitirilip, testleri yapıldıkdan sonra araç tavanına montajlanacak, tasarım montaj aşamasında kimbilir ne değişiklikler yapılmak zorunda kalınacak yapıp göreceğiz...
Pop-up tavan karavana paralel olarak açılacak bir modelde olacak, bu şekilde pop-up tavanına montajlanacak 4 adet 100 watt (120x55 cm) panellerin güneşe bakış açıları pop-up tavanın açık yada kapalı konumda olmasından etkilenmeyecek..Pop-up 260 x 135 cm boyutlarında olacak, pop-up içindeki yatak 200x125cm ölçülerinde, yukarı çıkış deliği ise 100x50 cm ebadında olacak..Pop-up tavanın çıkış kısmına güneş panellerinin önüne 40x40 ayrıca açılır tavan havalandırması takılacak...
Tavan açık konumunda tavan-yatak arası şu anda elimde bulunan 90 cm'lik amartisörler ile 73cm gibi görünüyor, piyasada 100-110 cm amartisör bulabilirsem tavan-yatak açıklığını 85 cm'e kadar çıkartabilme imkanı olacak, öncelikle elimdeki 90 cm amartisörlerin boylarını ek aparatlar ile uzatarak kullanma yoluna gideceğim, çünkü 90 cm'den uzun piyasa amartisörlerinde sistem değişiyor, strok artıyor, açma hızı kontrol edilemez hıza ulaşıyor, kapatması ise belli başlı bir dert olmaya başlıyor..Şu anda elimde olan amartisörler 800 newton güç üretiyor, bununda anlamı amartisörlerin 100 kg'lık bir tavanı rahat bir şekilde kaldıracağı sonucu..Şu an için planlanan pop-up hareketli üst parçanın kendi ağırlığı 20-22 kg tavan üzerindeki 4x100 güneşpaneli 30 kg sonuç olarak 50 kg gibi bir değerde iş bitecek gibi görünüyor..Tüm ekipmanları ile (tavan yatak çerçevesi+sünger yatağı+çadırı) pop-up tavan karavana toplamda en fazla 70 kg gibi bir yük getirecek diye düşünüyorumda 70 kg tutacağını sanmıyorum daha aşağılarda bir kg ile biteceğini sanıyorum...
Pop-up tavanın tüm alüminyum aksamı için plaka olarak 3mm'lik levha alınıp önce tasarlanan ölçülerde kesildi, çakada kıvırmaları yapıldı, birleştirme için açı kesimleri yapıldı montaja hazır hale geldi, hafta içinde yavaş yavaş montaja başlayacağım...
Bu arada kimse yazmadan ben yazayım, alüminyum profillerin köşe radiuslarını sert bulanlar olacakdır, fason hizmet veren 3 mt presi olan 5-6 yere baktım ellerinde büyük radiuslu dişi kanal var ama asıl baskıyı yapan üst çeneye takılan kısımda geniş radiuslu çene ellerinde yok, 2-3.000 TL veripte çene yaptırmak gibi bir lüksümde olmayacağı için tam 90 derece kıvrım yaptırdım, kendinizinkini yaparken köşeleri daha büyük radiusda eğdirerek yaparsanız daha estetik olacağını sanıyorum...

20131110 105552

20131109 114904

Popup yukseklik

Pop up alma stili

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapan; "ttr Bike" Pop-up (atiladi)

Kolay gelsin atilla abi ilgiyle izleyeceğimiz bir sayfa daha açıldı.

Atilla abi hayırlısı olsun.zevkle takip edeceğiz bu yapacağın karavanı da.sık kullanılanlara hemen ekledim bu sayfayı.vallahi çikolata bulmuş çocuk gibi sevindim inan,yeni karavana başlamana...

Atilla abi, yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyorsun, umarım emeklerinin karşılığını alırsın :smiley:
Bu büyüklükte bir tavanı açıp kapatmak o amortisörlerle zor olur mu acaba?
(Bizim yatağın bazasını açmak için oldukça zorlanıyorum, ve üstündeki yük senin hesapladığından fazla değil, Üstelik bazada sadece 2 amortisör var, seninki 4 tane olacak) ???
Tahmini tavan maliyetin nedir? sadece merakımdan soruyorum, cevaplamak zorunda değilsin :smiley:

Güzel temennilerinden dolayı herkese çok teşekkür ederim...
Çalışmada deneysellik ile imalatı aynı anda götürmek zorunda olmak büyük handikap, önümde gerçek olarak paralel açılır bir pop-up görmediğim için biraz deneme yanılma metodu devreye girecek ama başka çare yok, ancak t3 lerin tek taraflı pop-up tavanlarına inceleme imkanım oldu, bu işe başlarken herşeyi göze alarak bu işe girdim...
Haşmet, amartisörlerin pop-up'da nasıl tepkiler vereceğini inan hiç bilmiyorum, araştırmalarımı, ikitellideki otobüs karosercileri ve yedek parça satıcıları ile sohbet ederek başladım, seçdiğim amartisörler neoplan otobüslerin motor kapak amartisörleri, otobüsün motor kapağındaki çalışmasında bir sorun yok, ama benim uygulamamda neler yaşayacağım , yaşadıkca görülecek..Amortisörler, güçsüz kalırsa 3 körüklü hollandadan gelen körüklü otobüslerin daha güçlü motor kapak amartisörleride var ama 2 adet kullanıma göre çok sert dizayn adilmişler ben 4 adet kullanmak zorunda olduğum için açmada sorun yok ama pop-up'ı kapatmak zor olabilir diye, neoplanları tercih ettim, bunların gücü yeterse sorun yok, sert gelirse, imalatcı fabrika ile görüştük güçlerini istediğimiz basınca düşürebilme imkanımız var, gücü yetmez ise de gri metrobüs motor kapak amortisörüne geçeceğim...Maliyet konusu için bir şey söylemek çok erken, şimdilik sadece hesap tutuyorum, bakalım nekadarı boşa gidecek, sonuçda kullanılan kısmın maliyet hesabına bakacağız, örneğin malzemeleri yarım plaka alamadığımız için 2 takım olarak kestirmek zorunda kaldım, tüm çalışmayı 2 popup tavan yapacak şekilde yürütüyorum, tek seferde başarılı olursam, ikinci takımda otomatikman hazır olmuş olacak..

Ölçü 260 x 135 cm, yatak 200 x 125cm, karavan olabilecek tüm araçların tavanına en verimli boyutta uygun ve uyumlu, PSA, VW, Mercedes, Ford, Renault .....
Karavan olacak aracı henüz almadım ama hedef sırası ile yeni PSA 13m3, 11.5m3 ve eski PSA 12 m3..Tavanlar yerde bitsin yeter, bitmeye yakın portföydekilerden birini alırım..
Bu arada bir detay bilgisi vermek istiyorum, bu sefer "kendi karavanını yapanlar" sadece konu başlığı deyil, karavanımı yapıyorum...

Hayırlı olsun. Yine farklı uygulamaların olduğu özel bir çalışma seyredeceğiz. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Kolay gelsin, selamlar.

Hayırlı olsun.Planlarınızın rast gitmesini diliyoruz. Hepimize farklı bir ufuk açacağınız kesin.

Kolay gelsin. Eger T3lere uyarsa hepsi alir, yetistiremezsin haberin olsun. .)

Atilla abi simdiden hayirli olsun. Yurt disinda yapan ornekleri arastirdim ama cok detayli bir ornege hic rastlamadim. Merakla bekliyorum. Eger problemsiz biterse bir cok kiseye yardimci olacak bir proje. Hatta bir cok kisinin sparis verebilecegi bir proje tabii sonrasinda tek tavan yapmak istersen.

Bu arada eminim sen daha once arastirmalarin sirasinda gormussundur ama yinede rast gelmediyse diye 2 tane video ekliyorum. Benim bulabildigim ender videolardan. Fiberden yapilmis tavan. Linklerini kaydetmistim.

http://www.youtube.com/watch?v=dQ4bVw4IR74

http://www.youtube.com/watch?v=Evpqa-RgTys

Melih, örneklerin için teşekkürler..Örnekler alçak tavana iç yükseklik kazandırmak için tavanın komple kesilmesi olduğu için farklı bir çalışma, kesim bu denli büyük olunca işin tamamına hakim olma anlamında insanı korkutuyor tabiki, herkesin cesaret edebileceği bir çalışma deyil..Benim çalışmamda tavan kesimi her zaman yaptığımıza benzer tıpkı tavan havalandırması için delik açmak gibi, sadece biraz daha büyük delik, daha sonrası, araç tavanına kasket şapka giydirmek gibi bir şey, delik şapka içinde kalsın yeter..Tabiki buradaki en önemli mevzu, tam dikey çalışacak sistemin hatasız olarak programlandığı şekilde aşağı yukarı standart olarak çalışmasında, ve açma kapama kontrolünün basit bir kuvvet ile sağlanabilir olmasında..
Bu günlerde ağır bir bronşit geçirdiğim için hasta hasta parçaları kestirip hazırladım ama henüz montaja geçmeye cesaret edemedim, bir kaç güne kadar, şekil ortaya çıkıp konstrüksiyon yapılandırılınca herkes zevk almaya başlayacak...Hastayım ama yinede boş durmuyorum, tavanın açıp-kapama işleminde motorda düşündüğüm için frenli, redüktörlü ve step motorlar üzerinde çalışıyorum, belkide akülü vidalama ile çalışabilecek bir sistemi de tercih edebilirim...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR