Kendi Karavanini Yapanlar Citroen Jumper 15m3 Selim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Selamkar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,778

Etiketler
merhaba Selamkar arkadaşım zor ama keyifli bir işe başlamışsın zira bende
bende mdf lam görüşüne tamamı ile katılıyorum hatırlatmakta yarar var bu yalnızca benim görüşüm
bende mdf lam yapıcam hesaplarım tutarsa dolu olarak 3500 kg geçmeyeceğimi ümit ediyorum
ben riski azaltmak için yan duvarlarımı kavak kontra ile yapıp plastik esaslı kendinden yapışkanlı duvar kağıtları ile kapladım bir karavan doğuyor konusunun sonlarında resimleri görebilirsin
ayrıca yalıtımı iyi yapılırsa ( gördüğüm kadarı ile taş yünü kullanmışsın bence mükemmel olmuş ) nemlenme oluşmayacaktır
kolay gelsin
Mesajinizi yeni gordum teşekkur ederim sizin başliği yazabilirsen incelemek isterim

Kaplamayı 18 mm yapman hatalı 8mm plywood yeterli senin zaten taşıyıcı bir zeminin var, izolasyon üzerinde fazla ağırlık, araçta fazla ağırlık, avrupa standartlarında böyle bir aracıınız 2 ton dan daha ağır olmaz. cezalar çok ağır!

Kaplamayı 18 mm yapman hatalı 8mm plywood yeterli senin zaten taşıyıcı bir zeminin var, izolasyon üzerinde fazla ağırlık, araçta fazla ağırlık, avrupa standartlarında böyle bir aracıınız 2 ton dan daha ağır olmaz. cezalar çok ağır!
Aracin tabanindaki kivrimlar taş yununun kalinligina yeterli gelmediginden daha yuksek ağac takozlarin 5cm ustune koydum pleymutu esnemesin diye kalin kullandim uzun yillar kullanimda esneyebilir diye

Aracin tabanindaki kivrimlar taş yununun kalinligina yeterli gelmediginden daha yuksek ağac takozlarin 5cm ustune koydum pleymutu esnemesin diye kalin kullandim uzun yillar kullanimda esneyebilir diye
Ben zaten fikir üretmekte geç kalmışım. sadece araca fazla yükleme yapmayalım diye akıl yürütmüştüm. siz zaten bayağı ilerlemişsiniz. güzel de görünüyor . güle güle kullanın

Ben zaten fikir üretmekte geç kalmışım. sadece araca fazla yükleme yapmayalım diye akıl yürütmüştüm. siz zaten bayağı ilerlemişsiniz. güzel de görünüyor . güle güle kullanın
Estağfurullah ben her zaman fikirlere onem vermisimdir benim aklima gelmeyen senin aklina gelebilir veya benim dusuncelerimden daha guzel kullanisli fikirler olabilir

Aracınız hayırlı olsun ve iyi çalışmalar.
Resimlere bakarken aracın tabanına da taş yünü koyduğunuzu gördüm. Kendi aracımda iki defa pencerenin contasından su girdiğinin geç farkına vardım ve tabanda su biriktiğini gördüm. Suyun akması ve havalanması için bir kaç yerden delik açtım. Bir süre sonrada taban kurudu. Taş yünü biliyorsunuzdur sünger gibi suyu emer. Kendisi suya dayanıklıdır ama bu durumdan taban zarar görebilir. Geçtiğimiz haftalarda 3 defa 3-5 günlük geziler yaptım. Geceleri soğuktu. Bütün gece ısıtıcı çalıştığı halde sabahları ön cam ve pencerelerin iç tarafı nemliydi. Soğuk gecelerde havalandırmayı da sınırlı ölçülerde yapabildigimiz için bu nemlenmeyi tamamen önlemek oldukça zor. Hem tabanda, hemde yanlarda araç içindeki nemin taş yünüyle teması olmaması için gerekli tedbirlere önem vermekte fayda var diye düşünüyorum.

Tekrar iyi çalışmalar ve kolay gelsin.

Merhaba taban ve yanlarda nemin tahliyesi veya tas yunu ile temasını onlemek için tavsiyeniz var mı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhaba taban ve yanlarda nemin tahliyesi veya tas yunu ile temasını onlemek için tavsiyeniz var mı

Taş yünü iyi bir yalıtım malzemesi ama artık Almanya’da karavanında kullanan pek kalmadı. Ben de kendi karavanımda taş yünü kullanmadım. Belki forumda deneyimli arkadaşlar vardır ve fikirlerini söylerler.

Aracınız hayırlı olsun ve iyi çalışmalar.
Resimlere bakarken aracın tabanına da taş yünü koyduğunuzu gördüm. Kendi aracımda iki defa pencerenin contasından su girdiğinin geç farkına vardım ve tabanda su biriktiğini gördüm. Suyun akması ve havalanması için bir kaç yerden delik açtım. Bir süre sonrada taban kurudu. Taş yünü biliyorsunuzdur sünger gibi suyu emer. Kendisi suya dayanıklıdır ama bu durumdan taban zarar görebilir. Geçtiğimiz haftalarda 3 defa 3-5 günlük geziler yaptım. Geceleri soğuktu. Bütün gece ısıtıcı çalıştığı halde sabahları ön cam ve pencerelerin iç tarafı nemliydi. Soğuk gecelerde havalandırmayı da sınırlı ölçülerde yapabildigimiz için bu nemlenmeyi tamamen önlemek oldukça zor. Hem tabanda, hemde yanlarda araç içindeki nemin taş yünüyle teması olmaması için gerekli tedbirlere önem vermekte fayda var diye düşünüyorum.

Tekrar iyi çalışmalar ve kolay gelsin.
Teşekkür ediyorum uyarılarınız icin

Taş yunu olan yerlerde sıcak ve soğuktan terleme olabileceğini düşün müyorum (tecrube etmedim)

Taş yünü iyi bir yalıtım malzemesi ama artık Almanya’da karavanında kullanan pek kalmadı. Ben de kendi karavanımda taş yünü kullanmadım. Belki forumda deneyimli arkadaşlar vardır ve fikirlerini söylerler.
Peki öneriniz nedir veya taş yünü kullanırsam başıma neler gelebilir

Siz yalıtım malzemesi olarak ne kullandınız da

Aracın tabanındaki orijinal kontrplağı olduğu gibi bıraktım ve üzerine linolyum serdim. Yazın deniz kenarında linolyumu tozdan, kumdan temizlemek kolay olduğu için öyle bırakırım. Kış aylarında linolyumun üzerine yer halısına benzer şeyler koyarım. Yan taraflara ve tavana 6 mm kalınlığında resimde gördüğümüze benzer bir materyal yapıştırdım. Bunun üzerinde (yan taraflara) 6-10 mm kalınlığında (yerine göre) kontrplak var. Bu kontrplak üzerine bir çok şeyin montajını yapmak çok kolay. Tavandaki isolasyonun üzerini jersey kumaşla kapattım. Jersey esnek olduğu için tavanı kaplamak kolay oldu ve güzel görünüyor. Böylece araç içinin yüksekliği fazla değişmedi ve 1.82 boyumla bükülmeden hareket edebiliyorum.

Iso

Peki öneriniz nedir veya taş yünü kullanırsam başıma neler gelebilir

Zor bir soru. Özellikle tabandaki taş yününün üzerini iyi kapatmak lazım. Benim karavandaki gibi pencere contasından su girmesi sık olabilecek bir durum değil ama olduğunda taş yününü ıslatmaması gerekir. Bir diğer nokta da yağmurlu günlerde ıslak ayakkabılarında tabanı ıslatabileceğidir. Lavaboyu, mutfağı ve duşu kullanırkende devamlı yere su damlar. Yıllarca edindiğim deneyimlerimle olabilecekleri burada anlatıyorum. Bunların ille de olması gerekmez. Söylemek istediğim, aracın tabanındaki taş yününün ıslanması size sorun çıkarabilir. Şimdiden tedbirini alırsanız ilerde rahat edersiniz.

Yanlarda ve tavanda sorun olmaz ama tabanda taş günü ıslanırsa kurumaz koku ve bakteri üretir. Hatta kuvetin ve levabonu altında su kacaklarının tabandan dışarı çıkabilecegi küçül delikler bırakın, (bunlar pis su giderlerinin etrafı olabilir) delik cevresini (tabandahi ahşap ile sacın arasını) mastille izole ederseniz taban saçı ile ahşap arasına su girmez.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri