Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - Levent (buralpdi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2,354
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 382,254

buralpdi

yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar
Yer
maltepe gurubu
Arkadaşlar nasip olursa bu yerleşme düzeni ile karavanımı yapmak istiyorum, resimlerde teknik hatalar olabilir kusuruna bakmayın, bu yerleşimde hatalar varmı düzeltmem gereken noktalar varmı, fikir ve önerilerinizi bekliyorum, yanlış olan veya yapılırsa daha iyi olur mantığında tartışalım doğruyu bulalım hemde karavan yapacak insanlara bilgi aktarmış olalım.
bilhassa yıllarca motokaravan kullanmış arkadaş ve büyüklerimizin yorumları ve önerilerini bekliyorum iyi veya kötü her yorum ve öneriye açığız.
herkese sevgi ve saygılar

proje10.JPG

proje20.JPG

proje40.JPG

proje30.JPG

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - Levent (buralpdi)

Sayın burapdi ,
Yapmak istediğiniz karavan mı yoksa motokaravan mı? Motokaravan ise araç nedir ?
Oğuz Tokalak

Sayın tokalak ( dukato,boxer,jumper araçlara 12m3 2003-2004 model ) motokaravan yapmak istiyorum, mümkün olduğunca temiz bir araç arıyorum bulunca başlayacağım kısmetse

Levent bey,
Çizdiğiniz planın 12m3 PSA grubu araçlar için olduğunu tahmin ediyorum. Benzer hacimde 3 araç eskitmiş biri olarak ( farklı plan) naçizane önerilerim,

-Yatak en az 120 olmalı. 2 kişi için 100 cm yatak dar kalabilir.
- WC ve karşı dolap tavana kadar olacağı için arada yataktan kalkmak için 55-60 cm gibi bir koridor kalıyor. Yeterli olup olmadığını anlamak için, evde aralarında 60 cm kalacak şekilde
2 panel benzeri parçayı ( ütü masası, kontraplak vb.) evdeki yatağın yanına paralel koyduktan sonra 2 kişi yatağa yatın ve bu koridordan kalkmaya çalışın, ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle, önerim mutfak tezgahı ile dolabın yerini değiştirmeniz. Mutfak tezgahını 50 cm eninde tutup buzdolabını elbise dolabının tam altına ya da yerden 30 cm yüksekliğe koyabilirsiniz. ( bir önceki aracımda 30 cm yerden yukarıda idi ve buzdolabını kullanmak çok rahat olmuştu.) Böyle olunca hiç olmazsa yatağın bir tarafı tavana kadar olmayacak, daha ferah olacaktır, dolayısı ile kalkması da daha kolay olacaktır. WC/duş için 80*80 bir alan bana göre yeterli bir alandır.
Şu anda aklıma gelenler bunlar, hayırlı uğurlu olması dileği ile....
Oğuz

Levent Bey,

Öncelikle bu başlangıç nedeniyle sizi kutluyor, başarı ve kolaylıklar diliyorum. (Çizimlerin de çok güzel olduğunu belirtmeliyim. Oğlana göstereyim, belki öğrenirim.. :D)

Arkada iki kişilik yatak için, 1 m.lik bir en görünüyor. Bence yeterli değil. Kuşkusuz, yatak ölçülerinde, kullanacak olanların fiziki özellikleri, (boy ve kilo) önemli bir rol oynasa da yatağın eni, 115-120 cm.den daha aşağı olmaz gibi. Bence, duş ve dolaptan biraz özveride bulunarak, yatak eni artmalı.

Cavid Sezen

Bence arkada iki yatak ust uste olmali. Yani ranza. Alttaki katlanarak kaldirilirsa yukarida kalan yatagin altina motor bile girer. Misafir geldiginde ise yatagi acarsiniz. Bir anda 4 kisiyi yatirabilecek bir yeriniz oluyor. Sıkısıyorum derseniz de ust yatagi kaldirabilirsiniz.

Sayın Oğuz bey önerileriniz bizim için altın değerinde, nede olsa sizin tecrübeleriniz benden daha fazla, önerilerinizden anladığım kadarı ile projede değişiklik yaptım şimdi daha iyi galiba, anlatmak istediğiniz böyle bir yerleşim mi?

proje101.JPG

gezmen' Alıntı:
Levent Bey,

Öncelikle bu başlangıç nedeniyle sizi kutluyor, başarı ve kolaylıklar diliyorum. (Çizimlerin de çok güzel olduğunu belirtmeliyim. Oğlana göstereyim, belki öğrenirim.. :D)

Arkada iki kişilik yatak için, 1 m.lik bir en görünüyor. Bence yeterli değil. Kuşkusuz, yatak ölçülerinde, kullanacak olanların fiziki özellikleri, (boy ve kilo) önemli bir rol oynasa da yatağın eni, 115-120 cm.den daha aşağı olmaz gibi. Bence, duş ve dolaptan biraz özveride bulunarak, yatak eni artmalı.

Cavid Sezen
Cavid bey iyi dilekleriniz için çok teşekkürler, paint programında basit bir şekilde çiziyorum sizde çok rahat yapabilirsiniz, inşaallah Yusuf kardeşin karavanı gibi hepberaber yapar bitiririz

Evet yaklaşık söylediklerim bunlardı. Dolap 60 cm yerine 50 cm de olabilir bu size yatak tarafında 10 cm daha kazandıırır, ayak tarafı 110 olur ki makıul. Yusuf'ta 110 yapmıştı diye hatırlıyorum. Mutfak tezgahında lavabo ayrı ocak ayrı, panelvan tiplerde çok yer kaplıyor. http://www.reimo.com/en/70196-spuele_kocher_68x44cm_2_flamm_spuele_rechts/
veya benzerleri daha kullanışlı olacaktır. Artan kısım ekmek kesmek, salata yapmak gibi aktivitelerde kullanılır. İki gözlü ocak bile çok mantıklı değil, neticede karavan içinde yemek yapılıyor
ve hiçbir zaman 2 tencere aynı anda ocağa sığmaz.
Dolap için bir önceki karavanımın içinden ... http://img234.imageshack.us/my.php?image=img0049copyps5.jpg
Aklıma geldikçe devam.
Oğuz

mebus' Alıntı:
Bence arkada iki yatak ust uste olmali. Yani ranza. Alttaki katlanarak kaldirilirsa yukarida kalan yatagin altina motor bile girer. Misafir geldiginde ise yatagi acarsiniz. Bir anda 4 kisiyi yatirabilecek bir yeriniz oluyor. Sıkısıyorum derseniz de ust yatagi kaldirabilirsiniz.
Sayın Mebus önerileriniz için çok teşekkür ama ranza düşünmüyorum alanı dahada daraltır zaten kısıtlı bir hacimde yerleşmeye çalışıyoruz, motosikletimide arkaya asacağım, çıkarıp indirirken arabanın içinde uğraşmak istemiyorum ve ana yatağın sabit olaması taraftarıyım, misafir olursa dışarıya çadır kurarım diye düşünüyorum

Sayın Oğuz bey önerilerinizi dikkate alacağım, siz anlattıkca banada mantıklı geliyor , buzdolabını 12v Yusuf kardeşinkinden alacağım, ocak içinde haklısınız ama bir tarafta yemek pişerken diğer gözde çay kahve yapılabilir, ikinci göz lazım olabilir arasıra :D

son rutuşlarla mutfak tarafına baktığımızda yaklaşık böyle gözükecek

112.JPG

Levent abi görünce heyecanlandım birden Mevla tez zamanda istediğiniz aracı bulup yapmayı nasip eylesin,projenin son hali benim ölçülere benziyor ben olabilecek en ideal şekli uygulamışım buradan çıkan sonuçlara göre.Benim tezgah 91cm altındaki dolap ve yan tarafındaki tüp ancak sığıyor bundan daha küçük zorlar.

projeyi mahsus baştan ortaya çıkardım iyide oldu benim gözden kaçırdığım noktaları tespit ediyoruz mümkün olduğunca hatasız bir proje uygulamaya çalışacağım bu yüzden herkesin fikrine ihtiyacım var sende buarada çok önemli oldun senin karşılaştığın bütün sorunlar bana ışık tuttu bir çok problemi senin sayende çözdük

Abi en kısa zamanda teste çıkıyorum arabanın içi bitti gibi sadece alt pis su deposu montajı kaldı bugün kapı fitilleri ve camlara film uygulamaya gidiyorum gerisi yavaş yavaş çözülür.bundan sonra forum senin projenle heyecan bulacak hep beraber bir karavan daha tabi dahada tecrübelenerek gireceğiz bu karavana.

heyecanın ve iyi dileklerin içinde çok teşekkür ederim, inşaallah bu projeyide hep beraber hayırlısıyla bitirmek nasip olur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR