Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - (vehbi42)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vehbi42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 49,689

vehbi42

Kamp I
Yer
Bursa
Hayalimiz gerçeğe dönerken hikayemizi sizlerle paylaşmak istedik.

Resim 128

Resim 127

Etiketler

Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - (vehbi42)

Hayırlı uğurlu olsun, kolay gelsin Vehbi Bey.. Bir sevindirici haber daha Bursa'dan, sizden geldi. Darısı Erden Beye artık; sırada o var.
Aracınız, camlıymış; PSA Grubundan bir araç sanıyorum. Siz tanıtmayınca biz de yorum yapıyoruz artık... :smiley: Yapım işini kim üstlenecek, siz mi yoksa bir profesyonel mi? Biraz daha bilgi ve fotoğraf...

Cavid Sezen

Aracın satın alındığı gün haberini serbest muhabbet köşesinde paylaşmıştım. Bir arkadaşımız daha hayallerine kavuşuyor. Ne güzel... :smiley: Vehbi arkadaşımız görüşmelerimizde çok mütevazi bir araç aldığını söylemişti. Ancak çok temiz görünüyor. Bu kadar güzel olacağını tahmin etmemiştim açıkçası. Güle güle kullan Vehbi arkadaşım... Tez zamanda bitirip gezilere başlamanı diliyorum.
Yapım aşamasında bol bol fikir alışverişinde bulunacağız sanırım ;) Hele şu önümüzdeki önemli günü atlatalım da... :smiley:

Yaklaşık 1,5 yıl önce gece ilerleyen bir saatte tesadüfen girmş olduğum bu sitede beni ve ailemi karavancılıkla tanıştırıp sevdiren
fotoğrafları ve yazlarıyla sayın Teosa,aynı güzellikte gezi yazıları ile Sayın Hiç ve Sayın Rüzgara,Sayın Dalgıça,Sayın Drarese,Sayın İnsele,Sayın Gezmen ,Sayın Fşirine
Karavancılıla ilgili her türlü konuyu günün her hangi bir saatinde defatle arıdığımız ve halen aramakta olduğumuz Sayın Ykamas,Sayın Yaybek,Sayın Atiladi, Sayın Orsaalabanda,Sayın Taigaya şükranlarımı sunarım .
İlk günlerde sizlerin sitedeki mesajlarınızla hem karavancılığı tanıdık hemde sevdik sizleri tanıyana kadar en ufak bir alakamız yoktu

İlk başlarda genelde her karavan severlerin başına gelen ekonomik problemle karşılaştık.
Elimde sadece bu heves için arıya bileceğim 20000 değerinde bir otomobilim vardı .Pratik olarak aracı satıp parayı ikiye bölüp 10000 ile hafta içi binebileceğim bir otomobil kalan yarısı ile çekme ,alkovanlı veya camper almak fikri cazip geldi.Fakat Hesapta olmayan hanımı ikna ve arabayı fazla zarar etmeden satma derken 1 sene geçti..

Yaklaşık üç ay önce arabamı sattım..Hafta içi kullanabileceğimiz bir otomobil aldıktan sonra 10000 bir bütçe ile hayali gerçeğe dönüştürmek için günde ortalama iki saat sahibindencomda takıldık .

Mesai saatlerinden dolayı çekme pratik gelmed ;ialkovanlıda bu fiyata bulamadık, tek seçenek karavanımızı kendimiz yapmak kaldı.

Araç içinde 12 metre küpte düşünüyorduk Çünkü iki yetişkin vede,iki çocuk için ideal geliyordu

Marka olarak ducato,boxer mantıklı geldi Ford nedense aynı yaştaki arabalarda fiat hep yüksekte

Daha hesaplı alma adına hasarlı araçlarada baktık özelikle motor arızası olanları düşük fiyatta bulmak mümkün.Bu bize şöyle bir avantaj sağlar düşüncesi ilebu araçlar ticari kullanıldığı için sıfırdan motor yaptırrız aynı parayı bulur fakat motoru yenileriz dedik fakat nasip olmadı

Sayın Yuğun,sevgili Yusuf abi ve Cem abi teşekkkürler.

Sayın Cavit abi teşekkürler abi araç hakında detaylı bilgi vermeye çalışacam Ancak 1,5 senedir mesaj okuduğumuzdan yazmak ve resim eklemek bayağı zormuşacemiliği atmaya çalışacam

Tofaş ana bayi birmotda bu araca rastladık. 2001 model Td 14 artı 1 minübüs 160 000kmde

Cavit abi amacım eldeki bütçe ile ana unsurları halledip kalanları zaman içinde çözmeye çalışacam Allah nasip ederse

En büyük sorunum evde çekiç ve birkaç tornavidan başka hiç bir alet edavat yok .Dahada önemlisi Sitede kendi karaavnını yapan arkadaşlara gıpta ile bakıyorum..ben daha mdf ile suntanın farkını anlamaya çalışıyorum sağ olsunlar onuda yusuf abi ile Atilla abi ile günde iki -üç kere telefon trafiyle çözüyoruz

Aracımızın şatış işlemlerini hallettikten sonra kendim yapamayacağım kesinlik kazandı

Ekonomik sebeblerden dolayı herhangi bir karavan firmasına yaptırma sanşımızda zaten hiç olmadı; geriye sadece tek seçenek kaldı iyi bir usta bulup malzemenin tamamını kendim alıp işçilik ücretini ödemek

Bursada önceden tanıdığım VİP minibüs dizaynı ve parçaları imal eden firma sahibiyle görüşüp anlaştık .Piyasaya göre güzel bir rakam çıktı,Firmada demir doğrama ,mobilya atölyesi,deri döşeme kaplama vb. bir çok faaliyet yapan elaman var bunlar bizim için büyük bir avantaj ;hepsi elimizin altında

İç piyasaya ve yurtdışına lüks minübüs yapıyorlar ayrıca bir çok ilde bu işi yapan firmalar parça temin ediyorlar;; Küçük Emrahın dediği gibi VEFAKAT ilk kez karavan yapacaklar buda bizim dezavantajımız

Resim 017

Vehbi Bey, koşullarınıza göre bir karar vermişsiniz; kolay gelsin...
O arkadaşlara söyleyin (söylemişsinizdir muhakkak ya..) yapacakları işe göre, sırada başkaları da olabilir; bu konuda potansiyel yüksek... :D Bu arada sizin araç da "gavur eşeği" oluyor artık.

Cavid Sezen

Vehbi bey hayırlı olsun ALLAH kazasız belasız kullanmak nasip etsin. ve

Sayın Levent Bey ve Cengiz Bey teşekkürler

İç tasarım olarak Yusuf abinin planını uygulamaya çalışacağız.

En arkada 120 cm eninde çift kişilik yatak 2*3 profilden yapacağız profil mdfden daha ucuza geliyor
wc-banyo 70*80 cm 2*3 profilden yapacağız

Banyo kabininden sonra 110 cm eninde iki kişinin oturabileceği koltuk sayın Gezmenin koymuş olduğu açıldığı zaman 135 cm yatak olabilaecek çocuklar için profilden

40cm enide 100 boyunda evye altı dolap 18 mmlik mdfden
sol üst köşeden sürücünün üstüne kadar dolap mdfden

Resim 001

Koltukları söktük ağustos ayına kadar fenni muayene sıkıntısı olmayacak
Bütün sistemi vidalı yapmak istiyoruz ters durum olursa söküp koltukları takabilmek için

Resim 003

2*3 profillerden 6 boy 60 tl
2 tabaka 18 mmlik mdf 140 tl

Sadaece sürücü koltuğunu dönerli yapabileceğiz; oda çocukların yatağıyla birleştirelim yatma alanı genişlesin düşüncesiyle 120 tl

Resim 012

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri