Kendi Karavanını Yapanlar; Ferdi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ferdi1990 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,131

ferdi1990

Ana Kamp
Yer
Aksaray
Merhaba! Aranıza aksaray ilinden katılıyorum ve kendi karavanımı yapmak istiyorum. İlk adım olarak 2010 model 15 m3 Fiat Ducato alarak bu yola adım attım. Bu karavan dönüşümünde siz kıymetli dostların fikir ve önerilerini almayı çok isterim. Saygılarımla...

Planlanan ilk adımlar:
Araç temizliği, içinin sökümü ve kasa içini anti pas boya ile boyama.
Pencere ve tavan havalandırma yerleri açımı ve cam montajı.
Banyo havalandırması için pencere yeri açımı ve cam montajı.
Dış duş, su alım, dış elektrik yerlerinin açılması ve aparatların montajı.
Tente ve basamak montajı.

İşte aracımız...
WhatsApp Image 2020 01 25 at 183518 1

Etiketler

aracınız hayırlı uğurlu olsun iyi günlerde güle güle kulanın, yapım aşamalarını bekliyoruz...

Hayırlı olsun. Bende bir süredir dönüşüm sürecindeyim. Bilgim olan, elimden gelen her konuda yardımcı olurum, ne zaman isterseniz...

Evet, herşey planladığım gibi olmadı. Ben cam açmayı düşünürken, araçta birçok sıkıntı olduğunu gördüm.
Sürgülü kapı ve bagaj kapılarının bir takım sıkıntıları çıktı. Ayrıca taban sacında çürük ve kırıkların mevcut olduğunu gördüm. Bu yüzden aracımızı 1 haftalığına sanayiye bıraktık... Aslında aşağıda yapılacak işlemlerin çoğu önemsiz ve acil değil. Ama yapmışken güzel yapalım diye aracın dış görünüşünü de güzelleştirmek istedim. Bu işlemler bittikten sonra cam açma ve yalıtım işlerine başlayacağız.

- Taban sacına kaynak, silikon ve pütür işlemi yapılacak.
- Sürgülü kapı zor açılıp kapandığı için gerekli işlemler yapılacak.
- Bagaj kapılarına da aynı şekilde işlemler yapılacak.
- Ön tamponun orta kısmı değişecek.
- ön ve arka çamurluk plastik parçaları değişecek.
- Ayna sinyalleri değişecek.
- Ön davlumbazlar takılacak.
- Sürgülü kapı ve bagaj kapılarının içten açma kolları takılacak.
- Sürgülü kapı ve bagaj kapılarının fitilleri değişecek.
- Birkaç parça da boya düzeltme işlemi olacak.

Toplam masraf: 4500 tl civarı

20200220 153041

20200220 153101

20200220 153218

20200220 153456

20200220 153519

20200220 153747

Moralinizi bozmayın, saydığınız şeylerin %90' ı iyi bir dönüşüm yapmak isteyen herkesin sonradan bir problem çıkmasın diye zaten yapılması gereken şeyler. Eğer imkanınız varsa aracın şarj dinamosuna ve marş motoruna da baktırın kömürlerini değiştirin. Yağ sığutucusunu, su pompasını ( devirdaim ), termostat ve turbo hortumunu değiştirin. Motor yağı, filtreler ve kayışları da değiştirirseniz biraz masraf yaparsınız ama aracınızı uzun bir süre gönül rahatlığı ile kulanırsınız. Kolay gelsin...

Moralinizi bozmayın, saydığınız şeylerin %90' ı iyi bir dönüşüm yapmak isteyen herkesin sonradan bir problem çıkmasın diye zaten yapılması gereken şeyler. Eğer imkanınız varsa aracın şarj dinamosuna ve marş motoruna da baktırın kömürlerini değiştirin. Yağ sığutucusunu, su pompasını ( devirdaim ), termostat ve turbo hortumunu değiştirin. Motor yağı, filtreler ve kayışları da değiştirirseniz biraz masraf yaparsınız ama aracınızı uzun bir süre gönül rahatlığı ile kulanırsınız. Kolay gelsin...
Evet motor bakımı da yaptırtacağım ama sizin yazdığınız parçaları toplayınca bayağı bir pahalıya den geliyor. :smiley: güvendiğim bir ustam var. ona detaylı bir şekilde baktırtacağım. gereken parçalar değişir yada revizyon görür.

ama ben triger set, sıvılar, filtreleri değiştireceğim. ayrıca turbo ve enjektörlere bakım yaptırtacağım mutlaka.

Sanayiye devam... Tabana kaynak atıldı, delikler kapatıldı ve iyice sağlamlaştırıldı. Tabana pütür atıldı. Kayar kapı ve arka kapılar düzeltildi. Kozmetik amaçlı boyanacak yerlere macun çekildi boyaya hazırlandı. Yedek patçalar alındı ve takılması bekleniyor. Yarın boyalar yapılacak ve yedek parçalar takılacak. Herşey güzel gidiyor. sevgiler...

20200226 145728

20200224 131652

20200226 144635

20200226 144729

20200226 145507

Aracımız bugün boyandı. Güzel de oldu... Yarın yedek parçalar takılacak, kasa içindeki birkaç pürüz düzeltilecek. Bagaj kapısı yerine oturtulacak...

Bu arada sürgülü kapıya, otomatik kapı sistemi taktırmayı düşünüyorum. Otomatik kapıyı karavanda kullanan varmı? Taktırmamda bir sakınca var mıdır?

20200228 164901

20200228 164933

20200228 164941

hayrlı olsun
her sey gonlunuzce olsun. hikayenın devamını sabırsızlıkla beklıyorum.
aracın modelı km ve f kaca aldıgınızı ogrenebılırmıyım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR