Kendi Karavanını Yapanlar; Hayalden Gerçeğe Adım Adım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan paraddoxx Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 100
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,870
Merhaba kardeşim şimdiden hayırlı olsun diyorum karar vermek başlamanın yarısı başlamakta bitirmenin ,herkesin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak araç marka model hacim vs farklıdır, diğer arkadaşların yazdığı gibi fiyat konusunda 150 bin lirayada karavan yapıp gezilir 50 bin lirayada karavan yapıp gezilir, önemli olan karavanın lüks olmasımı yoksa eldeki imkanlarla yapıp içinde mutlu olacağınız idare eder bir araç olmasımı bunlar tamamiyle size kalmış, gönül ister en iyisi en donanımlısı olsun ama olmuyorsada hayalleri ertelemeyip bir yerden başlamanız, yıllar önce kendi imkanlarımla bir karavan yaptım gezdim ihtiyaçtan dolayı satmak zorunda kaldım şimdi ikinci karavanımı yapıyorum eğer sormak istediğiniz birşeyler olursa bilgim olduğu kadar yardımcı olmaya çalışırım foruma çok fazla bakamıyorum hatta çok uzun oldu girmemiştim sizin başlığı gördüm okudum aynı süreçten geçtiğim eski günler geldi aklıma :smiley: istediğiniz zaman 05326785060 bu numaradan arayabilirsiniz

Etiketler

Öncelikle şimdiden hayırlı olsun, karavan ınız olmasına karar vermeniz karavan sahibi olmanızda ki kısmın % 50 sini başardınız demektir
Benim üç çocuğum var 17 m3 karavanım var , dönüşümün %60-70 ini kendim yaptım
İlk projede ikinci projeye göre dolap daha fazla idi İlk seyahatte anladım ki dolapların çok önemi yok rahat uyanacak yer, kullanışlı wc bu ikisi çok önemli bu nedenle mobilyaları söktüm yeniden dizayn ettim
Arkada 177x205, önde 75x195 uyanacak yer var bu gezimiz de çok rahattık
Sonuç bence gerekirse bir süre ertele geniş bir araç al temel ihtiyaçları hallerder gezersin yavaş yavaş oldukça istediğin gibi yaparsın, küçük aracın çaresi yok
Boş hiç bir şey olmadan halı atıp seyahat edenler var

Herkese iyi günler. Bir süre buralarda yoktum. Yoğun ve hareketli geçen bir yaz oldu. Bu arada yukarıda bahsettiğim 15 M3 Peugeot Boxer marka aracı aldım. Henüz bir çivi çakmış değilim ama tüm gün hayalimde bir şeyler ekleyip çıkarıyorum. Proje süreci zihnimde her an devam ediyor.
Janberaydemir beyin bahsettiği karavancı arkadaşları çok uzun zamandır takip ediyorum ve benim için oldukça yol gösterici içerikleri var. Onların yanısıra yurtdışında kendi karavanını yapan birkaç karavancı da radarımda ve bir karavanda öncelikle olması gerekenler konusunda onların çalışmalarından da notlar alıyorum.
Hem forumda takip ettiğim çalışmalar hem de sosyal medya da takip ettiğim insanlar oldukça ilham verici işler yapıyorlar. Tüm bunları gördükçe kendi karavanımla yola koyulmak fikri şimdiden heyecan uyandırıyor. Ama henüz yolun başındayım. Elimde güzel ve temiz bir araç, ufak çaplı bir atölye, biraz el becerisi, biraz hayal gücü ve bol miktarda örnek alınacak proje mevcut. Tüm bunları bir araya getirip yavaş yavaş işe koyulma zamanı.
Eylül ayı itibariyle projemi netleştirip cam açma ve arka tarafa güvenlik şartlarına haiz koltuk bulmakla karavan yapım sürecime başlıyorum. Sizlerden gelecek fikirlere de her zaman için açığım. İnşallah fotoğraflı içeriklerle konuyu burada da paylaşıyor olacağım.

Merhaba kardeşim şimdiden hayırlı olsun diyorum karar vermek başlamanın yarısı başlamakta bitirmenin ,herkesin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak araç marka model hacim vs farklıdır, diğer arkadaşların yazdığı gibi fiyat konusunda 150 bin lirayada karavan yapıp gezilir 50 bin lirayada karavan yapıp gezilir, önemli olan karavanın lüks olmasımı yoksa eldeki imkanlarla yapıp içinde mutlu olacağınız idare eder bir araç olmasımı bunlar tamamiyle size kalmış, gönül ister en iyisi en donanımlısı olsun ama olmuyorsada hayalleri ertelemeyip bir yerden başlamanız, yıllar önce kendi imkanlarımla bir karavan yaptım gezdim ihtiyaçtan dolayı satmak zorunda kaldım şimdi ikinci karavanımı yapıyorum eğer sormak istediğiniz birşeyler olursa bilgim olduğu kadar yardımcı olmaya çalışırım foruma çok fazla bakamıyorum hatta çok uzun oldu girmemiştim sizin başlığı gördüm okudum aynı süreçten geçtiğim eski günler geldi aklıma :smiley: istediğiniz zaman 05326785060 bu numaradan arayabilirsiniz

İlginize çok teşekkür ederim. Numaranızı kaydettim. Ben lüksten ziyade temel gereksinimlerimi karşılayacak bir araç olsun yeter diye düşünenlerdenim. Yolda olmak çok daha kıymetli. İnşallah başarabilirim.

Öncelikle şimdiden hayırlı olsun, karavan ınız olmasına karar vermeniz karavan sahibi olmanızda ki kısmın % 50 sini başardınız demektir
Benim üç çocuğum var 17 m3 karavanım var , dönüşümün %60-70 ini kendim yaptım
İlk projede ikinci projeye göre dolap daha fazla idi İlk seyahatte anladım ki dolapların çok önemi yok rahat uyanacak yer, kullanışlı wc bu ikisi çok önemli bu nedenle mobilyaları söktüm yeniden dizayn ettim
Arkada 177x205, önde 75x195 uyanacak yer var bu gezimiz de çok rahattık
Sonuç bence gerekirse bir süre ertele geniş bir araç al temel ihtiyaçları hallerder gezersin yavaş yavaş oldukça istediğin gibi yaparsın, küçük aracın çaresi yok
Boş hiç bir şey olmadan halı atıp seyahat edenler var

Dediğiniz gibi geniş araç bana da mantıklı geldi ve 15 m3 aldım. En temel ihtiyaçlardan başlayıp yavaş yavaş ilerleyeceğim inşallah...

öncelilke aracınız hayırlı olsun. işin büyük kısmı olan temiz araç bulup alma evresini geçmişsiniz.bundan sonrası karavanınızı yaptıkça güzelleşir ve bütçenize göre ister istemez şekil alır zaten. siz sadece keyfini çıkarmaya bakın. kolay ve rastgelsin

Ben 3 defadır çıktım karavanim halen bitmiş diyemem buda olsa iyi olur diyorum ekleme yada çıkarma yapıyorum böyle böyle şekilleniyor istediğiniz gibi bir karavan oluyor her ailenin kişinin tercihleri değişiklik gösteriyor. Her çıktıkça bir eksik görüyorsunuz

Merhaba,
Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Gerçi son mesajınızdan sonra epey bir zaman geçmiş ama bence de 15m3 seçimi doğru bir tercih olmuş. 13m3 çocuklu bir aile için yetersiz olacağı kanaatindeyim.
Ben de 17m3 bir Ducato'yu motokaravana dönüştürdüm. Yerleşime nasıl karar verdiniz bilmiyorum ancak ben arkada gece yatağa dönüşen U düzeni oturma grubunu tercih ettim. Oldukça memnunun. Arzu ederseniz karavanımın yapım hikayesini aşağıdaki linkte paylaştım inceleyebilirsiniz.
Keyifli bir o kadar da meşakkatli bir sürece girdiğinizi söyleyebilirim.
Kolaylıklar dilerim.

2007 Ducato 17 M3 Motokaravana Dönüyor-serila

Hakan beyin de dediği gibi bir süredir araç kapının önünde yatıyordu ve yazacak birşey yoktu. Bu arada birkaç gece kısa mesafe gidip arka tarafa şişme yatağı atarak kamp yapma fırsatım oldu ama buna tabi ki karavan kampı diyemem. Çadırın çelik versiyonu gibi birseydi :smiley:

Ağustos ve Eylül aylarında karşılaştığım birkaç ekonomik sorun süreçte biraz aksamaya sebep olsa da şimdi işler yolunda. Pazartesi günü aracı sanayiye bıraktım. Egr valfi tıkalıymış, bir de direksiyon kutusundan yağ kaçağı dışında aracın gayet iyi durumda dedi usta. EGR değişti, direksiyon kutusu tamir edilecek sanırım önümüzdeki Pazartesi itibariyle araç dönüşüme hazır olacak.

İşin bence en zor kısmı olan planlama sürecindeyim. İki çocuğumuzla birlikte seyahat edeceğimiz için hem dört kişilik emniyet kemerli koltuk hem de herkes için yatak işin olmazsa olmazı. Bu nedenle yerleşim planı yapmakta zorlanıyorum. Arka tarafa 130 cm eninde çift kişilik ranza yapmak 4 kişinin uyuması için yeterli alanı sağlıyor ancak farklı alternatifler de arıyorum. Ayrıca oturma grubu olarak sürücü ve ön yolcu koltuğunu döner şekilde yapıp onları mı kullanmalıyım yoksa onlardan bağımsız şekilde 4 kişilik bir oturma grubu mu planlamalıyım karar veremedim.

Hakan bey siz de çocuk var mı, onların yatacak yeri ve yolculuk esnasında nerede oturacakları konusunu nasıl çözdünüz ?

Öncelikle aracınız hayırlı olsun, isabetli seçim olmuş 15m3 diğerinden birazdaha uzun .
Bu arka tarafa emniyet kemerli koltuk demişsiniz, projelendirme konusunda bilginiz varmı bilmiyorum? ama ben 2019 da 13m3 projelendirttim ön taraf 2+1 şeklinde ve arka tarafta yolcu taşıma yok,doğal olarak emniyet kemerli koltukta olmuyor,hatta 1+1 şeklinde dahi yaptıracak yer bulamadım bence bir mühendise kafanızdakileri danışın ve yolunuza öyle devam edin çünkü arkada emniyet kemerli çözüm zor ve zahmetli

Öncelikle aracınız hayırlı olsun, isabetli seçim olmuş 15m3 diğerinden birazdaha uzun .
Bu arka tarafa emniyet kemerli koltuk demişsiniz, projelendirme konusunda bilginiz varmı bilmiyorum? ama ben 2019 da 13m3 projelendirttim ön taraf 2+1 şeklinde ve arka tarafta yolcu taşıma yok,doğal olarak emniyet kemerli koltukta olmuyor,hatta 1+1 şeklinde dahi yaptıracak yer bulamadım bence bir mühendise kafanızdakileri danışın ve yolunuza öyle devam edin çünkü arkada emniyet kemerli çözüm zor ve zahmetli

Geçtiğimiz günlerde İzmir Dolphin Karavan Facebook hesabından 4 kişilik ruhsat paylaşmış ve bu şekilde projelendirme yapabildiklerinizi belirtmişti. En yakın zamanda İzmir'e gidip yüz yüze konuşmak istiyorum. Bakalım işin aslı neymiş.

Benim ruhsat 5 kişilik ,bu sitede ayrıntılı anlatmıştım
Önce koltuk ekleme sonra karavan ruhsatı na çevriliyor

Merhabalar
Koltuk sayısı panelvanlar için zahmetli eğer karavan firmasıysa onların tıp onay belgeleri var onlara sorun yok şahısa ve araç panelvansa en ucuz yolu camlar açtırıp koltukları ekleyip once 3+1 yada ne isteniyorsa dönüştürülüp sonra karavana çevrilebilir zaten midibüs yada minibüste koltuk sayısı fazla olduğundan idirek 3+1 yada 5+1 Karavan yapabilirsiniz diye biliyorum

Merhabalar
Koltuk sayısı panelvanlar için zahmetli eğer karavan firmasıysa onların tıp onay belgeleri var onlara sorun yok şahısa ve araç panelvansa en ucuz yolu camlar açtırıp koltukları ekleyip once 3+1 yada ne isteniyorsa dönüştürülüp sonra karavana çevrilebilir zaten midibüs yada minibüste koltuk sayısı fazla olduğundan idirek 3+1 yada 5+1 Karavan yapabilirsiniz diye biliyorum
Doğru koltuk çıkarma işlemi daha kolay

Aracınız hayırlı olsun kolaylıklar dilerim. Aracınızın oturma düzeni için daha önce forumda yer alan bir görseli paylaşmak istedim. Tavan yüksekliği uygun mu uygulana
123
bilir mi bilemiyorum, ancak çok kullanışlı bir çözüm.

17m3 olanlar için rahatlıkla uygulanabilir ama benim araç için yarın ilk iş ölçü almalıyım.
Arkada çift kişilik ranza kullanan arkadaşlar kullanım da memnunlar mı
İnip çıkmak çok zahmetli mi acaba. O şekilde yapmak da planlarım arasında

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR