Kendi Karavanını Yapanlar; Hayalden Gerçeğe Adım Adım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan paraddoxx Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 100
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,816

paraddoxx

Ana Kamp
Değerli gezenbilir ailesi;
Yıllardır hayalini kurduğum karavan projemi adım adım gerçeğe dönüştürme yolunda ilerliyorum. Bu süreçte ise hata oranını en aza indirmek için sizin değerli tecrübelerinize başvurmak istiyorum. Şu anda planlama safhasında oldukça yol kat etmiş durumdayım ve artık bir araç almak üzere birkaç aydır piyasayı araştırıyorum.
Şu an geldiğim noktada bir karar vermem gerekiyor ve bu konuda sizlerin tecrübesi benim için çok önemli. Şöyle iki araç arasında kararsız kaldım.
A- 220000 Kmde 15 m3 BOXER 45000 TL
B- 250000 Kmde 13 m3 BOXER 39000 TL

A aracını alırsam tüm bütçemi kullanmış olacağım ve dönüşüm sürecine en az 2 ay gecikmeyle başlamak zorunda kalacağım
B aracını alırsam eğer elimde kalacak 6 bin lira ile yavaş yavaş dönüşüm sürecine başlayacağım. Evet sonuçta gereken rakamdan çok uzak ama en azından iki ay boyunca ciddi yol da almış olurum.

Biz iki çocuklu 4 kişilik bir aileyiz. Yatma konusunu arka tarafta ranza olarak planlamayı düşünüyorum. İki araç arasındaki hacim farkı 6 bin lira fazla harcayıp tüm süreci 2 ay ötelemeye değer mi. Yoksa biraz küçük olsun ama macera bir an önce başlasın diye mi düşünmeliyim ? Daha önce hiç karavan deneyimim olmadığı için hacim konusunu yorumlayamıyorum.

*Çok fazla lükse düşkün değiliz, çadır kamp deneyimimiz var ve doğa da olmayı seviyoruz bunu da belirtmiş olayım.

Etiketler
Merhabalar. Ticaret yapmayacağınız için size en uzun vadede hangisi kârlı gelecek onu düşünmek lazım. Ben olsaydım 17m3 olanı tercih ederdim. Çünkü karavan fuarında boy gösteren karavanlara bakınca cezbedici geldi. Ancak bende bir çekme karavan olduğunu belirtmeliyim. Ayrıca motorlarının durumu, yoldaki karakteri bakımından da daha tecrübelilere danışmak çok faydalı olur. Saygılarımla :smiley:

O araçların size söylenmeyen bir sürü arızası vardır, onlar için epey bir bütçe ayırın bence.

Yıllardır hayalini kurduğum karavan projemi adım adım gerçeğe dönüştürme yolunda ilerliyorum. Bu süreçte ise hata oranını en aza indirmek için sizin değerli tecrübelerinize başvurmak istiyorum. Şu anda planlama safhasında oldukça yol kat etmiş durumdayım ve artık bir araç almak üzere birkaç aydır piyasayı araştırıyorum.
Şu an geldiğim noktada bir karar vermem gerekiyor ve bu konuda sizlerin tecrübesi benim için çok önemli. Şöyle iki araç arasında kararsız kaldım.

A aracını alırsam tüm bütçemi kullanmış olacağım ve dönüşüm sürecine en az 2 ay gecikmeyle başlamak zorunda kalacağım
B aracını alırsam eğer elimde kalacak 6 bin lira ile yavaş yavaş dönüşüm sürecine başlayacağım. Evet sonuçta gereken rakamdan çok uzak ama en azından iki ay boyunca ciddi yol da almış olurum.

Biz iki çocuklu 4 kişilik bir aileyiz. Yatma konusunu arka tarafta ranza olarak planlamayı düşünüyorum. İki araç arasındaki hacim farkı 6 bin lira fazla harcayıp tüm süreci 2 ay ötelemeye değer mi. Yoksa biraz küçük olsun ama macera bir an önce başlasın diye mi düşünmeliyim ? Daha önce hiç karavan deneyimim olmadığı için hacim konusunu yorumlayamıyorum.

*Çok fazla lükse düşkün değiliz, çadır kamp deneyimimiz var ve doğa da olmayı seviyoruz bunu da belirtmiş olayım.

Öncelikle kararınız hayırlı olan olsun. Karavanımın olmadığını yaklaşık 2 senedir tüm forumu okuduğumu ve çekme karavan almak niyetinde olduğumu baştan belirteyim.

Yukarıda da belirtildiği üzere 39.000 olan aracı bile alsanız bence cebinizde kalan 6.000 tl bakım , yenileme , arıza işlerine kesin gidecektir.
Ha 45.000 olanı alınca bakıma , tamire hiç bütçem kalmayacak diye de düşünebilirsiniz tabii. Söylemek istediğim "6.000 TL ucuz olanı alınca hemen dönüşüme başlayabilirim" düşüncesi evdeki hesabın çarşıya uyumsuzluğu misali olabilir.

Diğer yandan ne kadar lüks aramasanız da bence araç 4 kişi için 17 metreküp olmalı. Haydi olmadı diyelim , o zaman da 13 metreküp olmamalı , attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyebilir... Yani o kadar emek ve para sonrası ilk seyahat sonunda , offf çok daraldım sesleri yükselebilir...
Çadır , kamp iyi güzel ama bu aracı çadırdan daha konforlu olsun diye alıp uğraşacaksanız bari uğraşmaya değsin. Maliyetin 100.000 TL ye yaklaşacağı kesin bence. Araç 45.000 tercih etseniz , bakım , tamirat arıza derken bi 7.000 öyle gitse(lastikleri iyi farzediyorum) etti 52.000. Sigortası , yeni ruhsatı , yaparsanız kaskosu , muayenesi , proje çizdirmesi derken 8.000 kesin gider (karavan sigortaları malum) etti 60.000. Karavana dönüşüm için tüm malzemeleri alıp , işçiliği sadece kendiniz yapabildiğiniz kısımlar haricinde dışarıda yaptırınca 30.000 desek oldu 90.000. eh Yüzde 10 yanılma payı da koyarsak oldu 99.000 TL.

Bu parayı vereceksiniz , çok zaman ve emek harcayacaksınız , yeri gelecek ustalar sinirinizi bozacak e o zaman gelin 13 metreküple uğraşmayın...

Evet maceranın çabuk başlaması güzel ama tatsız başlaması da bir o kadar kötü.
Hayırlısı olsun diyorum tekrar , Allah gönlünüze göre versin.

• o fiyatlara 17m3 alabilirsiniz.
  • iveco sağlam ve bakım/parça maliyetleri düşüktür.
  • 2. elde alacağınız aracın size kısa sürede büyük bir masraf açması büyük olasılıktır, çünkü zaten büyük bir arıza idareten yapıldıktan sonra araç satılır, alan kişide arıza patlar. Ustaya gösteririm diye güvenmeyin, hiçbir usta sizin sağlam bir araç almanızı istemez..
  • bütçeniz 45000 ise 25000 lik bir iveco tavsiye ederim.

Bu yazılanları ben okusaydım,kesin karavan yapmaktan vazgeçerdim:smiley:.Sizlerin anlayışınıza göre motokaravan için minimum bütçe sanırım 100 bin tl den aşağı olmamalı.Benim karavanım bana araç dahil 35 bin tl civarına mal oldu.2003 model 530 bin km de fiat ducato aracımın içinde, şofben dışında normal bir karavanda olması gereken her şey var.Yurtdışından tatile gelen turistlerin motokaravanlarını gördüm.İnanın içlerinde 78 model ford bile vardı.Bu model ve km takıntısı bizim gibi az gelişmiş ülkelerin insanlarına mahsus sanırım.Tüketime ,lükse o kadar kanalize edilmişiz ki bana bile bir çok arkadaşım bu araba yerine daha modelli bir arabayı karavana çevirseydin ya deyip duruyorlar:smiley:.Oysa ki türkiyenin büyük bir bölümünü gezip,bir kez bile yolda kalıp çekici çağırmadığımı bilmelerine rağmen!En iyi araç işinizi gören bütçenize uyan araçtır.Yeni araçların da bir çok elektronik arızasından dolayı yolda kaldıkları bilinen bir gerçektir.Yolda kalmak da sanırım dünyanın sonu değil:smiley:.Hele ki her hizmete bir telefon kadar yakın olduğumuz böyle bir çağda.100-150 bin tl harcanıp yapılan karavanın yılın büyük bir bölümünde evin önünde yatacak olması da ayrı bir soru işareti!Bu gün modellerinin geçmelerinden dolayı servis çekemeyen,ekonomik bir değeri kalmayan çok uygun fiyatlı servis araçları piyasada satılmaktadır.Bunlardan bir tane alıp,mevcut bütçenizle rahatlıkla güzel bir karavan yapabilirsiniz.

Son düzenleme:

Bu yazılanları ben okusaydım,kesin karavan yapmaktan vazgeçerdim:smiley:.Sizlerin anlayışınıza göre motokaravan için minimum bütçe sanırım 100 bin tl den aşağı olmamalı.Benim karavanım bana araç dahil 35 bin tl civarına mal oldu.2003 model 530 bin km de fiat ducato aracımın içinde, şofben dışında normal bir karavanda olması gereken her şey var.Yurtdışından tatile gelen turistlerin motokaravanlarını gördüm.İnanın içlerinde 78 model ford bile vardı.Bu model ve km takıntısı bizim gibi az gelişmiş ülkelerin insanlarına mahsus sanırım.Tüketime ,lükse o kadar kanalize edilmişiz ki bana bile bir çok arkadaşım bu araba yerine daha modelli bir arabayı karavana çevirseydin ya deyip duruyorlar:smiley:.Oysa ki türkiyenin büyük bir bölümünü gezip,bir kez bile yolda kalıp çekici çağırmadığımı bilmelerine rağmen!En iyi araç işinizi gören bütçenize uyan araçtır.Yeni araçların da bir çok elektronik arızasından dolayı yolda kaldıkları bilinen bir gerçektir.Yolda kalmak da sanırım dünyanın sonu değil:smiley:.Hele ki her hizmete bir telefon kadar yakın olduğumuz böyle bir çağda.100-150 bin tl harcanıp yapılan karavanın yılın büyük bir bölümünde evin önünde yatacak olması da ayrı bir soru işareti!Bu gün modellerinin geçmelerinden dolayı servis çekemeyen,ekonomik bir değeri kalmayan çok uygun fiyatlı servis araçları piyasada satılmaktadır.Bunlardan bir tane alıp,mevcut bütçenizle rahatlıkla güzel bir karavan yapabilirsiniz.

Mesajınız biraz bana taş gibi oldu... ben 100.000 den aşağı jaravan olmaz demedim. 45.000 tl lik bir araç ile başlıyorsanız o karavan 100.000i bulur dedim. Beyefendinin mesajlarina baktigim zaman 78 model aractan da karavan yapilir , durmayin devam edin demeyi uygun görmedim. Bana sorarsaniz 4 kisilik aileyle ilk defa karavanla yola cikacak birinin de olasi problemlerle karavanciliktan sogumamasi icin cok iyi bir fikir degil 20.000 liraya arac alip karavana cevirmek... Yüzbinlerce lira verilen karavanların evin önünde yatıyor olmasinin suçlusu da sanırım karavanın kendisi ya da fiyatı değildir. Sıfır alinan arabayla yolda kalınabileceği gibi bakimsiz eski bir arabayla şans eseri 10.000 km arizasiz da gidilebilir. Araba işi şans işi. Yine de sanirim bakımlı ve yeni araç biraz daha tercih edilebilir. Lüks düşkünlüğü konusuna ise hic girmiyorum benimle ilgili değil...

Yazılan cevapların hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Karşıt görüşleri birlikte değerlendirebilmek adına söyledikleriniz çok önemli. Bir taraftan bakınca küçük bütçelerle birşeyler başarmaya çalışan biri olarak 100000 gibi rakamlar biraz gözümü korkutmadı değil. Ama evdeki hesap konusunda daha gerçekçi bakmak gerek. Haklısınız.
Diğer taraftan internette çokça takip ettiğim yabancı karavancılar var ve kabataslak araçlarını incelediğimde genellikle bütçenin çok zorlanmadığını görüyorum. Adamlar daha az parayla ne kadar çok gezerim derdindeler sanki. Örneğin cam açtıklarında pahalı markalı karavan penceresi yerine aracın orjinal camlarını kullanıyorlar. Karavan evye yerine evde kullanılan lavabo ve muslukları tercih ediyorlar. Ocak desek mesela aynı. Hepimiz biliyoruz ki bir ekipman alırken üzerinde marin ya da karavan yazıyorsa fiyat resmen uçuyor.
Bu tarz fiyat farkları gözetilerek ihtiyaçlarımızı karşılayacak donanımlara çok daha ekonomik rakamlarla ulaşabiliriz diye düşünüyorum.
Araçlarda olabilecek arızalara gelince çalıştığım okula öğrenci taşıyan PSA grubu servis araçları var Şoförleriyle konuştuğumuzda 250000 civarı kilometreler için yeni araç diye bahsediyorlar. Tabi sonuçta bunlar biraz da şans işi. 170000de motor bitiren Ford Transit kamyonet de biliyorum. Sıfır alamadığımız sürece bu ihtimal hep olacak.
Bu söylediklerim kimseye cevap yetiştirme mahiyetinde değil her görüş benim için çok kıymetli bunu tekrar ifade edeyim.
Evet ruhsat, proje ve araç bakımı ucuza kaçabileceğim alanlar değil. Ama mesela dijital bir kontrol paneli yerine sistemin anahtarlarla kontrol edildiği bir analog sistem çok daha ekonomik olabilir. Bu ve benzeri çözümler bilmem mantıklı mı ama işi daha düşük rakamlarda bitirebilirim diye düşünüyorum
Tabi araç konusunda 4 kişilik bir aile için 13 m3 seçeneğinin pek yeterli olmayacağı fikriniz daha ağır basıyor. 15 m3 araçlara yönelmek sanırım daha akıllıca olabilir.

Yazılan cevapların hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Karşıt görüşleri birlikte değerlendirebilmek adına söyledikleriniz çok önemli. Bir taraftan bakınca küçük bütçelerle birşeyler başarmaya çalışan biri olarak 100000 gibi rakamlar biraz gözümü korkutmadı değil. Ama evdeki hesap konusunda daha gerçekçi bakmak gerek. Haklısınız.
Diğer taraftan internette çokça takip ettiğim yabancı karavancılar var ve kabataslak araçlarını incelediğimde genellikle bütçenin çok zorlanmadığını görüyorum. Adamlar daha az parayla ne kadar çok gezerim derdindeler sanki. Örneğin cam açtıklarında pahalı markalı karavan penceresi yerine aracın orjinal camlarını kullanıyorlar. Karavan evye yerine evde kullanılan lavabo ve muslukları tercih ediyorlar. Ocak desek mesela aynı. Hepimiz biliyoruz ki bir ekipman alırken üzerinde marin ya da karavan yazıyorsa fiyat resmen uçuyor.
Bu tarz fiyat farkları gözetilerek ihtiyaçlarımızı karşılayacak donanımlara çok daha ekonomik rakamlarla ulaşabiliriz diye düşünüyorum.
Araçlarda olabilecek arızalara gelince çalıştığım okula öğrenci taşıyan PSA grubu servis araçları var Şoförleriyle konuştuğumuzda 250000 civarı kilometreler için yeni araç diye bahsediyorlar. Tabi sonuçta bunlar biraz da şans işi. 170000de motor bitiren Ford Transit kamyonet de biliyorum. Sıfır alamadığımız sürece bu ihtimal hep olacak.
Bu söylediklerim kimseye cevap yetiştirme mahiyetinde değil her görüş benim için çok kıymetli bunu tekrar ifade edeyim.
Evet ruhsat, proje ve araç bakımı ucuza kaçabileceğim alanlar değil. Ama mesela dijital bir kontrol paneli yerine sistemin anahtarlarla kontrol edildiği bir analog sistem çok daha ekonomik olabilir. Bu ve benzeri çözümler bilmem mantıklı mı ama işi daha düşük rakamlarda bitirebilirim diye düşünüyorum
Tabi araç konusunda 4 kişilik bir aile için 13 m3 seçeneğinin pek yeterli olmayacağı fikriniz daha ağır basıyor. 15 m3 araçlara yönelmek sanırım daha akıllıca olabilir.

dediklerinize katılıyorum. sonuç olarak sizi ve ailenizi tanımadığım , hayat standartlarınızı da bilmediğim için net öneriler yapamıyorum. mesela lavabo içim plastik leğen alıp altına gider monte ederek microcamper dış mutfak tasarımı gibi kullanmak da mümkün. 1.200 EURO ya lavabo almak da..Kimisi kasetli tuvalet tercih eder kimisi portatif de olur der , kimisi tuvalete gerek yok benzinlikler ve camping alanlarında var zaten de der... kısacası evet 20.000 tl ye de (araç hariç) iş bitirilebilir..ama o araç size ve ailenize hitap eder mi , e çadırdan bi farkı olmadı dedirtir mi onu bilemem tabii.
Tekrar kararınızın hayırlı olan olmasını dilerim.

dediklerinize katılıyorum. sonuç olarak sizi ve ailenizi tanımadığım , hayat standartlarınızı da bilmediğim için net öneriler yapamıyorum. mesela lavabo içim plastik leğen alıp altına gider monte ederek microcamper dış mutfak tasarımı gibi kullanmak da mümkün. 1.200 EURO ya lavabo almak da..Kimisi kasetli tuvalet tercih eder kimisi portatif de olur der , kimisi tuvalete gerek yok benzinlikler ve camping alanlarında var zaten de der... kısacası evet 20.000 tl ye de (araç hariç) iş bitirilebilir..ama o araç size ve ailenize hitap eder mi , e çadırdan bi farkı olmadı dedirtir mi onu bilemem tabii.
Tekrar kararınızın hayırlı olan olmasını dilerim.

Sizinde dediğiniz gibi tercihler sonuç itibariyle oluşacak maliyeti çok ciddi şekilde değiştirebiliyor. Tercihleri ise malesef ekonomi belirliyor. Yoksa herkes imkanı olsa en lüks imkanlara sahip olmak ister.
Çok güzel cevaplar geldi geliyor. İnanın çok şey katıyor düşünceleriniz. Plastik leğen ve 1200 euroluk lavaboyu bu iş için önemli iki kutup kabul ederek aralarda ince düşünülmüş çözümler arayarak ilerleyeceğim sanırım.
Sonuçta ortaya çıkan şey inşallah bizi tatmin eder diye ümit ediyorum.
Bu süre zarfında devam eden projeleri takibe devam ediyor olacağım. Forumda çok güzel fikirler mevcut onlardan da yararlanıyor olacağım.

Türkçe’de çok güzel bir söz var –kervan yolda düzülür- diye. Ben bu sözcüğü biraz anlam kaydırarak „ karavan yolda düzülür“ diyeceğim. Sizin ihtiyacınızı karşılayacak karavanı yolda (deneyimle) bulacaksınız. Ilk planda önemli olan yatacak ve yemek yiyecek yer. Fazla masrafa girmeden gezmeye başlayın. Sizce neyin önemli olduğunu öğrenince olanaklarınıza göre istediğiniz karavanı yaparsınız.

Iyi yolculuklar ve kolay gelsin..

Bence parasindan once 15 m3 mu, 13 m3 mu ona karar verin.
Sonra ilk is ustten havalandirma ve yandan cam actirin. Huseyin bey in dedigi gibi gezmeye baslayin.
Belki beklentiniz karsilik gormeyecek ve araci fazla masraf etmeden satacaksiniz.
Havalandirma olduktan sonra icinde yatarsiniz. Yemek icin kucuk tup, 19 litrelik su damacana, meyve sebze yikama icin cesmeli bidon, hadi bir de portatif bir tuvalet. Sonra yavas yavas buzdolabi vs derken iyice hosunuza giderse ve butce oldukdan sonra mobilya isine girersiniz. Ileride satmayi dusunurum derseniz mobilya isini profesyonellere yaptirin, albenisi olur.
Sn.Ince gibi panelvan ici cadirla mutlu olabilirsiniz eger karavan amac degil gezme icin arac ise.
En onemli faktor esiniz. Butun ayak islerini sizin yapmaniz gerekir ki ayak isleri coktur.

Bu başlığı açarken aklımdaki ilk soru aslında hacimdi. 13 metreküp araçlar daha ucuz olabiliyor fakat küçük. Diğerleri daha ferah fakat maliyet az da olsa yüksek bunun kararsızlığı vardı ama yavaş yavaş 15 m3 e kayıyor sanırım düşüncelerim. Yine de henüz karar verebilmiş değilim.
Aracı alınca ufaktan kısa mesafe denemelere başlarız zaten. Şişme yatağımızdı, kamp ocağımızdı derken basit bir camper olarak deneme turları atmaya başlarız
Araç seçimindeki kararsızlıktan kurtulmam lazım bir an önce

Merhaba,

Çekme karavandan motokaravana geçmeye karar verdim. İki yıl içinde gerçekleştirmeyi plânlıyorum. 15 m3 altı hacimin çocuklu aileye yetersiz kalacağı düşüncesindeyim.

Merhaba benzer arayışlardayız ama bizde bir Caravella olduğu için mevcut halimizle gezmeye başladık. Sonrası nı hep sorguluyoruz, ülkenin mevcut ekonomik şartlarıda ortada olduğu için acele etmiyoruz.
Siz forumu takip ettiğinizden öncelikli başlama noktasının 4 kişilik bir araç düşündüğünüz ve ruhsatlı olması için önce forumdaki firmalar ile bir görüşerek hangi araçlara bu projeyi onaylatabileceklerini , maliyetleri sorup araç aramaya başlamak daha iyi olur şeklinde düşünüyorum. 4 kişi ruhsatlı çok yakında birkaç araç yapıldı ve fazlada yok, paylaşımları var forumda bulabilirsiniz.
Yurtdışı gezi fikriniz varsa araçlar küçüldükçe daha rahat oluyor. Şehir içi girişlerde sıkıntı yaşamıyor ve kamp alanlarına mecbur kalmıyorsunuz. Fakat 15m3 ve 17m3 araçlar ilede çok keyifli geziler ücretsiz konaklamalar ile sürdürülüyor. Eski araçlarda dizel emisyon yasakları Avrupada yayıldığından yeni başka kısıtlamalar da yolda.
Aracı kendiniz yapacaksanız son dönemde youtube da mayavanlife, Trail of Us, Hello People vb. bircok karavancı kendi yapım videolarını ve farklı tazrları yayınladılar. Hepsi de şu an gezide. Karavan üreticilerinin yaptığı Mutfak kapı kenarı, Karşısında yatak olur oturma ve masa grubu, Arkasında wc / banyo ve yatak bölümü ile oluşan standart model ufak değişikliklerle tüm dünyada aynı model araçlarda uygulanıyor. Fakat iki kişi için bile hareket alanı kısıtlı olan karavanlar 4 kişide farklı sorunlar yaratacaktır.
Kısaca hangi pencereden bakarsak farklı bir görüntü var. İmkanınız varsa bir karavan kiralayıp ufak bir gezi ile test yapmak fuarda, imalatçıda gördüğümüzden daha sağlıklı bilgiler kazandırır.
Karavan sürecinizin istediğiniz gibi sonuçlanması ve keyifli geziler dileği ile...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR