Kendi Karavanını Yapanlar; Kia Camper - Ferhat Şirin (fsirin)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 126
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,456

fsirin

Karavan Yönetim
Yer
ISTANBUL
Web
www.nefer.com.tr
Benim karavanım daha doğrusu kamp taşıtım veya kamperim Kia Pregio. Neden Kia diye sorulacak olursa; kısaca elimde o vardı ve 100 küsur bin kilometredir ciddi bir sorun oluşturmadı diyebilirim.
Gelelim benim kamperin hayat hikayesine.....
Kia Pregio 2001 model. 2001 yılında ekonomik krize aldırmadan, krizin de etkisiyle uygun bir kampanya ile verilince aldım. Niyetimiz gezilere rahat gidebileceğimiz, gerektiğinde içinde yatabileceğimiz bir araç sahibi olmaktı. 2 metrenin altındaki yüksekliği ve 5 metrenin altındaki uzunluğuyla ölçülerine kısa sürede alıştım. Bu boyutlarıyla hemen hemen bütün otoparklara da girebiliyordum.
Aracı aldık, o yıl için yıkılan İskandinavya gezisi hayalinden hemen sonra, yönümüzü doğuya çevirdik. Yolda çalan Barış Manço ile birlikte "kalk gidelim küheylan" dememizle adını da koymuş olduk. Küheylanla ülkemizin birçok yerini gezdik. Yaylalar, deniz kenarları, göl kıyıları birçok yeri gezdik.
Birkaç geziden sonra bu böyle olmayacak her şey her yerde, içerisi çok karışıyor dedik. Bir basit plan çizdim ve içine dolaplar yaptık. Sağ ve sol arkada kenarlara uzunlamasına, 130cm uzunluğunda 30cm genişliğinde iki dolap ve tavana monteli aynı uzunlukta iki üst dolap da yaptım ve arka tarafı da 50cm derinlikte depo veya bagaj bölümü olarak ayırdım. Yani arka kısım 60cm yüksekliğinde, üzeri tezgah gibi, U şeklinde dolap olmuştu. Orta koltuk ile arka arasındaki 180cm boyundaki yere de 6 tane minder sererek yatak haline getirdim. Zaman içinde ufa tefek ilaveler yaptım. Bu şekliyle 2007 yılına kadar kullandım. Bu tarihe kadar çok sayıda plan çizerek, üzerinde çalıştım. En son 2 seçeneğe indirdim. Son haline Özdal Bey'in de yardımıyla karar verdim.
2006 yılında yavaş yavaş dönüşüm için gerekli malzemeleri aldım. 3 sistem buzdolabı, evye - 2 göz ocak, elektrik kontrollü musluk, bidon içine girebilen küçük pompa, Su bidonları, hafif kavak kontraplak levhalar, çekyat mekanizması, yatak için kaliteli sünger, trumatik soba, vesaire, vesaire...
2007 yılında yoğun bir çalışmayla Küheylan'ın her yerini elden geçirdim. 2 ayda bitiririm dediğim dönüşüm için 6 ay uğraştım ama sonunda bitti. Artık Küheylan bir Kamper tipi araca dönüştü ve ruhsatını da "Karavan" olarak dönüştürdük. Gerçi hala iç yüksekliği 135cm ama olsun. Yeteri kadar oturucak yer olduktan sonra, oturarak mutfaktaki her yere ulaştıktan sonra sorun olmuyor. Şimdi oturma gurubu çekyat mekanizması sayesinde yatağa dönüşüyor. Yatak 185x120cm boyutlarında. Sol taraf kullanıma uygun gelecek boyutlarda ayarlanmış dolaplardan oluşuyor. Mutfak tezgahına iç masa monte edilebiliyor. Tuvalet kullanım açışından en kolay yerde. Yatağın arka kısmı yerinden çıkartılıp, dışarı masası olarak kullanılabiliyor. Yüksek kapasiteli yaşam aküsü arkada aynı zamanda ağırlık dengemizi de sağlıyor. 300W evirici (inverter) 220V ihtiyacımızı sağlıyor. Akü şarjı için 29A güç kaynağı kullanılıyor. Gaz alarmı da güvenliği sağlıyor. Altta atık su tankı (bidonu) ve içerde 3 adet temiz su bidonuyla su meselesi gideriliyor.

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Kia Camper - Ferhat Şirin (fsirin)

Ferhat Bey,

Sizden aracınız hakkında bilgi istemiştim epeyce bir süre önce. Göndermiş ve açıklamalarda bulunmuştunuz. Tekrar teşekkür ederim.

Biraz daha hacimce büyük compact bir araç yapmayı düşünmeseydim, hazır örnek kopya çekerdim. Benim L300 hemen hemen aynısı, o nedenle bir hayli de kolay olurdu. Artık bundan sonra, 10-12 m3 civarı birşey düşüneceğiz.

İyi geziler.
Cavid Sezen

Ferhat bey sizin kamperiniz benim karavan konusunda düşündüklerimi alt üsr etti. Daha önce 4 kişi aile olarak 6 kişilik karavanlar kullanmışken, şimdilerde çocukların büyümesi ve bizimle gelmek istememesi nedeniyle sizinki gibi küçük ama kompakt bir aracı kafamda canlandırmaya başladım. Zaten iki kişi karavan için en uygun sayıdır. Çocuklar katılmak isterse iki kişilik çadırlar çok uygun fiyata satılıyor ve bulunabiliyor...

İç yüksekliği 135 cm olması bence handikap değil. Kamp yerlerinde zaten arabanın önünde oturuluyor. Yazın dışarıda bir portatif masa, bir campingaz ve bir musluklu bidonla beraber mutfak gibi kullanılabilir.

Ferhat Bey ocak, 3 sistem buzdolabı ve truma için LPG yi aynı tüpten mi sağlıyorsunuz? Aynı tüptense dağılımı nasıl yaptınız? tek dedantör mü kullanılıyor?

Sayın Drares ve Gezmen,
Küçük kamperlerde eksiklik araç içinde duş olamaması. Biraz büyük araçta bu mümkün oluyor ama boyutlar biraz büyüdüğünden parklarda birtakım kısıtlamalara dikkat etmek gerekiyor.
Sayın Aslanahmet,
Karavan dönüşümü öncesi tamamen sizin dediğiniz gibi, musluklu bidon, piknik tüpü ve katlanan masayla kullanıyorduk. Dönüşüm sonrası araç içind ocak ve su tesisatı olunca dışarıda sadece masa ve sandalyedel kaldı.
Büyük tüp ve standart dedantör (30mBar) kullanıyorum. Aynı dedantör her üç cihaza da yeterli geliyor. Pnömatik sistemlerde kullanılan prinç malzemeden güzel dağıtıcı elemanlar var bunlarla dağıtım yapılabiliyor. Zaten burada en fazla tüketebilen cihaz Trumatik, buzdolabı ise sadece pilot alevi ya da bir çakmak alevi gibi bir alevi var. Gaz alarmını da Trumatik ile buzdolabının arasına yerleştirdim.

Resimde ki gibi çatal ürünleri plastik tüp hortumuna bağlayarak mı dağıtımı yapıyorsunuz?

[attachment=1]

Gösterdiklerinize benzer ama ben pirinç malzeme kullandım. 2 adet T bağlantı kullandım. Bu bağlantıdan sonra sağdaki Trumatik'e ortadaki ocağa soldaki ise buzdolabına gidiyor. Bunlar hortum çıkışı olarak kullanıldı. Hortum çaplarına uygun büyüklükte bağlantı elemanları kullanıldı. Trumatik ve Ocak 8mm, Buzdolabı 10mm hortum kullanıyordu.
[attachment=1]

Teşekkürler Ferhat Bey. Sizden çok şeyler öğreniyoruz.

Bir zamanlara devam,
Bu da içerisi, basit birkaç dolap
[attachment=3]
[attachment=1]
Fan montajı tamam :smiley:
[attachment=2]

Ferhat bey bızım gıbı yenı karavancılıga gonul vermıs kısıler olarak guzel bılgıler paylastınız, Tesekkurler

Sızden ılerkı zamanlarda boyle bır aracda karar kılarsam ozellıkle tesısat konusunda bılgı ıcın sıze bas vuracagım oncelık elektrık konusu bu konuda bılgılı oldugunuz soylendı,

Ikıncı bır sorum bu arabanızın ıcı eskı halı deyılmı oyleyse yenı halıylende fotograflarını beklıyoruz, Selamlar..

çok güzel ve çok başarılı ..:smiley:

Karavan Dönüşüm Aşamalarından , birkaç fotoğraf.
Tavan izolasyonu aşaması.
[attachment=1]
Dolap yapım aşamaları.
[attachment=2]
Ahşap koruyucu uygulanması.
[attachment=3]

Tavan izole

Of yoruldum

Koruyucu uygulama

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR