Kendi Karavanını Yapanlar; LR 110 4x4 Defender Camper-(erhan110)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erhan110 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 227,311

erhan110

A Land Rover doesn't leak! It marks its territory
Yer
Istanbul
Iyi aksamlar arkadaslar , bende karavanci ailenize yeni katilan uyelerdenim . Istanbul Yesilkoyde yasayan 2 delikanli babasi 50 yasinda, turizmci , emekli olsamda tam zamanli olarak su turlara baslasam nasil olur diye dusunen bir vatandasim :smiley: Yaklasik olarak 1975 yilindan beri karavan dusleri olan vede bu ugurda 100 lerce karavani inceleyen , ancak karavani olmadigi icin arabaya atlayip 8-10.000 km.lik mesafelere arabayla giden bir kisiyim. Bilahare 2005 yilindan sonra biraz karavan haline donusen Opel combo vede Mitsubishi L100 de bu arzuya yetmeyince 2008 vede 2009 yilinda gayretler yogunlasti . Bu arada tabiki gerek sahibinden.comdan gerekse Ankara Ostimdeki imalatacilarla temasim oldu fakat hepsinin kafamda eksileri vardi vede 80 yasindaki cok iyi taninan bir romark imalatcisi abinin dedigi mutlaka orjinal karavan al lafi vardi. Uzun sozun kisasi bir sekilde aklima 4x4 Landrover Defender fikri dustu , ozelliklede 1992 yilinda Saglik bakanliginca alinip kullanim disi birakilan Defenderlar aklima yatti . Netteki arastirmalarda http://www.jamesuk.net/Defender_130_Camper_Build.html
sitesinde gordugum imalat surecinin bir kismini yaptirabilecegim bir kismini ise kendim yapabilecegime kanaat getirdim vede yarin resimlerini yukleyecegim 1992 Defender ambulansi Mart 2009 da satin aldim vede su anda bosu alip doluyu koydugum ic tasarim surecindeyim . Bu resimlerde karavanimin su andaki dis goruntusunu gormektesiniz konuyla ilgili olan arkadaslara imalata surecine ait 150 ye yakin resimlerden gonderebilirim . herkeze selamlar .Erhan

Photo1

Photo3

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; LR 110 4x4 Defender Camper-(erhan110)

Dıştan araç çok güzel gözüküyor. Güle güle kullanın. İç resimlerini de buraya yüklerseniz daha iyi olur.

4x4 camper hiç hayalimde yok iken (ya da ulaşamayacağımı düşünürken) eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürüyorsunuz :D Oldu mu şimdi?
Temennim bir an önce içini de tamamlayıp güzel gezilerde kullanmanızdır. Sizin opel combo gibi ben de renault kangoo aracımla çekirdekten yetişme çabaları içerisindeyim. :D

Sayin Erhan bey:
Oncelikle GEZENBILIR ailesinin arasina hos geldiniz.Size iyi forumlar dilerim,aradiginiz her turlu yardimi burada bulabileceginize eminim.Bende aralarinda yeni olmam itibari ile bir cok konuda buyuk yardimlarini gordum arkadaslarimizin.Camper konusunda(tamamen sahsi gayrete ve beceriye dayananan)cok aydinlatici bilgiler aldim.Benim henuz bir camperim yok ama yogun arastirma icindeyim.Zaten acelemde yok seneye yaza hazirlaniyorum,ALLAH kismet etmisse nisan veya mayisa kadar(2010) vir tane edinecegim bu kisi istanbulda gecirecegim icin fazla vaktim yok kendim ugrasmaya birde ben alkovan camper istiyorum biraz buyukce bir sey olsun kalabalik bir aileyiz en az 6 yatakli istiyorum...Temennim hepinizin istediginiz gibi camperlere kavusmanizdir...Boylece genis bir kamp ve doga dostlari aileside bu sayede genislemis olur.Sizin camperin yapim asamasindaki merhaleleri bizimle paylasirsaniz (resimli olarak)hepimiz icin tesvik edici olur.Inanin forumda okudugum ve calisma esnasindaki resimlerini gordukce gururlaniyorum arkadaslarimizla,omrunde eline cekic almamis arkadaslar ne mucizeler yaratmislar,hepsine taktir ve saygilarimi sunuyorum,cunku bu cesaret ve basari onlara bunu hakettiriyor..... saygilarimla.
Zeki.

Artık Tek Değilim :smiley: Güle güle kullanın.
Bende 92 model ambulans kasa 110 karavana dönüstürdüm. 3-4 yıldır sorunsuz biniyorum.

aslanahmet' Alıntı:
Dıştan araç çok güzel gözüküyor. Güle güle kullanın. İç resimlerini de buraya yüklerseniz daha iyi olur.

Teşekkür ederim sagolun , iç tasarımı halen devam ediyor deneme değiştirme aşamasındayım bu nedenle resimleri fikir verici olmayacaktır , ancak düşünen arkadaşların işine yarasın diye ilk baştan iti baren resimlerini koyacam onlarda bolbol var iç resimleri vede hangi evrelere gelmekte oldugu. Selamlar Erhan

Ic teskilatin hafif olmasina ozen gosterin. :smiley:

Kazasız belasız binersiniz inşallah

Darısı bana

Selamlar
Güven

orsaalabanda' Alıntı:
4x4 camper hiç hayalimde yok iken (ya da ulaşamayacağımı düşünürken) eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürüyorsunuz :D Oldu mu şimdi?
Temennim bir an önce içini de tamamlayıp güzel gezilerde kullanmanızdır. Sizin opel combo gibi ben de renault kangoo aracımla çekirdekten yetişme çabaları içerisindeyim. :D

:smiley: evet cem kardeşim aynen dediğin gibi combolar kongolar çekirdekten yetişme hamleleri olmadan olmuyor ama boşunu alıp dolusna koyuyorsun eni sonu 2 metrekarelık arabalarda olmuyor , defenderı cidddi düşün derim dosta tavsiye edilecek bir proje . selamlar erhan

Zeki bey vosdost dejavuya iyi temennileri için teşekkürler allah herkeze daha iyisini nasip etsin . Selamlar erhan

vosdost' Alıntı:
Artık Tek Değilim :smiley: Güle güle kullanın.
Bende 92 model ambulans kasa 110 karavana dönüstürdüm. 3-4 yıldır sorunsuz biniyorum.

Selamlar vosdost kardeşim ben aslında 6-7 aydır sizin mesajları okuyorum oldukça feyz aldım bu vesile ile tesekkur ederim . Amma velakin nacizane bir itirazımıda söylemeden edmıycem :smiley: hem camper defender hemde offroad defender aynı aracta ?? çok yüklenmek olmuyormu yani :smiley: ????

erhan110' Alıntı:
Selamlar vosdost kardeşim ben aslında 6-7 aydır sizin mesajları okuyorum oldukça feyz aldım bu vesile ile tesekkur ederim . Amma velakin nacizane bir itirazımıda söylemeden edmıycem :smiley: hem camper defender hemde offroad defender aynı aracta ?? çok yüklenmek olmuyormu yani :smiley: ????

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Off road ve camper bir arada oluyor :smiley: Avantajları ve dez avantajları var tabi. :smiley:

Selam arkadaşlar :smiley: yukarda bahsettiğim gibi geçen sene bu aylarda aklıma Land Rover Defender ambulans aracı karavan yapma fikri tamamen oturmustu vede yaklaşık 5-6 aylık inceleme sürecinde birkaç aracı bilfiil görerek kullanarak aşağıda 2 resmini koydugum aracı Ankarada buldum vede anlaşıp satın aldık. Bu konuda niyeti olupta tam karar alamayan arkadaşlara yardımı olsun diye bu aracı almamda positif etkisi olan kriterleri aşağıda sıralıyorum :

1- aracın kupasında ve kasasında kullanılan metallerin % 80 i aliminyumdur bu yuzden korozyon bu bulgelerde % 0 ihtimaldir , geriye kalan yaklaşık %20 bölgede demir profiller kullanılmıştır buda kasadadır , kasalar bir alman firmanın proje ve survey inde imal edilmesi sebebi ile atılan boya ile demir profiller çok iyi korunmuştur . Benim araç sıfıra kadar söküldü soyuldu vede aylardır her noktasını kendım inceledim sadece 20 cm.lik bir noktada korozyon vardı.

2- Defender yaklaşık 60 yıldır milyonlarca imal edilen vede denizaşırı en çok kullanılan bir arac olması sebebıyle uzun yolculuklara çıkacagınız zaman ister Anadolunun bir kasabasında , ister Afrikada isterse Sibiryada olsun mutlaka parçasını 2.elini vede ustasını bulacagınız bir araçtır. Buda size uzun mesafelere gidebilme vede aracınız bozuldugu zaman orda bırakmadan geri getirebilme imkanı verir.

3- Bu anlamda benzinli 4 silindirli benzinli V8 Tdi ayrımını yapmam lazım ., En mukavim en az arıza çıkartan en basit en çok yakan problemsiz motorlar düz benzinli 2.5 motorlardır. Bildiğim kadarıyla offroadda iyi verim vermezler çünkü torku düşüktür ama bu konuda asıl fikir sahibi olan vosdost arkadaşımızdır . Offroadda daha çok kullaılan yuksek tork değerli motorlar ise v8 vede tdi lardır ancak arıza çıkartması vede masraf yukseklıgı ustasının azlıgı açısından şahsen benım sıcak bakmadıgım motorlar bunlar.

4- Eger ambulans kasa Defender alacaksanız yukarda bahsettıgıme ilave olarak alacagınız kasa tamamı aliminyumdan çok güvenli ve iyi örülmüş bir profil karkas yapısı vardır .Dezavantajı ise kaynaklarının çok mükemmel olmaması , punto şeklinden biraz daha iyi olmasıdır ama bu idare edecek bir durum.

5- Defender hiç kullanmayanlar için ki bende öyleydim bilinmesi lazım gelen şey ise şu >> alacagınız araçtan özellikle kulllanım esnasında kesinlikle kendi kullandıgınız araçlarda oldugu gibi bir konfor beklememeniz , Defender sert kazık gibi konforsuz bir araç olarak size gelir çünkü bu neticede dünyanın en mukavim arazi ve askeri aracı olsun kırılıp kalmasın vs vs diye üretilmiş bir arac . Artı Sağlık bakanlıgı bunları kasabalara falan tahsis etmıs 92 de vede ödenek vs durumlarından ötürü bu araçlar 18 yıl boyunca herhalde debrıyaj dısında hiçbir parçaları degısmeden yenılenmeden kullanılmıslar ** Lastikler bile buna dahıl. Bu yuzden aracı konforlu hale getırecek yumuşatacak olan bizleriz vede bakımı yapıldıgında araç buna karşılık veriyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar sorunuz olursa yanıtlarım ..
selamlar erhan

Securedownload

Securedownload 1

Mart 2009 da satın alınma işlemi tamamlandıktan sonra Ostimde kasayı ambulans yapısından çıkarıp karavan yapısına dönüştürmek için ustalar kesmeye biçmeye başladılar hedefte FoleyUK tarafından yapılan bu Defender dı.., Ancak daha sonra Tüvden kupa üzerindeki bu çıkıntıya izin vermeyecekleri yanıtını aldım ve yeniden şekil şemal düşünmeye başladım.

Img3777

Sonunda yaptırabileceğim en uygun kasa şekli ve iç yapısı olarak ingilterede Azalai firmasında imal edilen ve tek parça kalıpta vacumla çekilen komposit malzemeden yapılan tasarım uygun geldi , tabiki bende temiz bir kasa vardı sadece ordaki uygulamaları kulllanmaya çalıştım, linkini veriyorum özellikle iç tasarımları küçük alanlardaki fonksyonel uygulamalardır belki işinize yarar.

http://www.azalai.co.uk/galleryExterior.php

Neden gördüm ki şimdi ben bunu? Keşke hiç görmeseydim :'(
[attachment=1]
Döşemelerin rengi berrrbatt! Rezil gibi. İyğğ! O ne öyle? Binmem ben buna. Ciğerci kedisi misali :smiley:

Interior 3

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.