Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 854
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 294,694

TA2RX

Müzmin öğrenci
Mesajlar
2,357
Tepkime puanı
372
Yaş
61
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Önce tercihlerime ilişkin biraz ön bilgi:

Hazır yapılmış karavan tercih etmedim çünkü:

1. Hazır karavanların pek çoğunun üzerine yapıldığı araç neredeyse hurda denebilecek kadar eski (1980-90'lı yıllardan kalma). Motosiklet kullandığım dönemde bir kez Boğaz Köprüsü girişinde yolda kalıp, kar yağışı altında kilometrelerce motor ittirmek zorunda kalmıştım. O gün bugündür ana prensibim "benim aracım yolda kalmamalı". Bu yüzden her aracımın bakımlarını hiç aksatmadan yaptırırım. Her aldığım yakıtı ve km'sini yazar, ne kadar tükettiğini takip ederim, vs.

2. Burada deneyimlerini paylaşanların hikayelerini okudukça, alt yapının ne kadar önemli olduğunu gördüm. Mobilyaları çok şık da olsa, alt yapısında ne olduğunu (örneğin ne türlü bir izolasyonu olduğunu) bilmediğim bir karavanda yaşamayı gözüm kesmedi. Dahası, hazır karavanlarda TV, navigasyon, vb. cihazların "özellik" olarak sunulmasını en hafif deyimle "komik" bulduğumu belirteyim.

3. Özel ilgi alanım nedeniyle, karavanım aynı zamanda bir afet haberleşme aracı olmak durumunda. Bu da beraberinde bir kısım özel ihtiyaçlar getiriyor.

Bu yüzden kendi karavanımı kendim yapma yolunu tercih ettim. Benzer yollardan geçen herkes gibi ben de uzunca bir süre sabırsızlıkla araç arandım. Sonunda geçen hafta Bursa'da bir akrabamdan gelen telefonla yollara düştüm. Herkes gibi ben de 4-5 yaşında bir araç bakınırken, fazlasıyla temiz olduğu için bu iş için ayırdığım bütçenin neredeyse iki misline çıkarak 2010 model 47000 km'de 12m3 bir Peugeot Boxer aldım ve halen yaşadığım Giresun'a getirdim. Karavanım ağırlıklı olarak bir emeklilik projesiydi. Dolayısıyla önüme iki sene süre koymuştum. Şimdi %87 ÖTV nedeniyle bu süre 4 seneye çıktı :smiley: Aracın içine harcamayı düşündüğüm parayı harcadığım yetmezmiş gibi bir de üzerine borca girdiğim için, bu 4 senelik süre ancak yetecek gibi zaten :smiley:))

Kısacası, biraz aheste bir yapım süreci olacak. Aracı şehir içinde günlük kullanım için kullanmaya alışabilir ve en önemlisi hanımı da ikna edebilirsem, belki şu an kullandığım aracımı satıp karavanın içini finanse edebilirim. Bakalım, göreceğiz. Benim açımdan en zorlu aşama aşıldı. Bundan sonrası biraz vakit, biraz nakit işi...

Aranıza hoş geldim :smiley:))

Sevgiyle,
BKA
 

Etiketler

reis35

Ana Kamp
Mesajlar
83
Tepkime puanı
0
Ynt: Kendi karavanını yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Zor ama bir okadarda güzel ve heyecanlı bir yola çıkılmış

Tebrikler

Merakla takip edeceğim
belli olmaz belki umduğunuzdan daha kısa sürede biter

Kolay gele
Temel
 

gezmen

Karavan Yönetim
Mesajlar
4,757
Tepkime puanı
73
Yer
Akhisar
Ynt: Kendi karavanını yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Tercihleriniz ve seçiminiz hayırlı olsun B.Kemal Bey. Umarım ve dilerim ki herşey istediğiniz yönde gelişir bundan sonra.

TA2RX' Alıntı:
2010 model 47000 km'de 12m3 bir Peugeot Boxer aldım

Burada "sehven" bir yanlışlık olmalı; aracınız, 13 m3 ya da 15, 17 m3 olabilir. Çünkü 2007 sonrası PSA grubunda 12 m3 hacim yok. :smiley:

Cavid Sezen
 

drares

Haşmet Kalkancı
Mesajlar
3,199
Tepkime puanı
445
Yer
Aydın
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Bekir Kemal bey öncelikle aracınız hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. :smiley: :smiley: :smiley:
Sizi daha önceki yazdıklarınızdan tanıyorum, amacınız doğrultusunda bu aracı arka kabinde dışarıdan değişiklik yapmadan kullanabilirsiniz. Ya da yapacağınız montajları de monte olabilecek şekilde hazırlar sadece kampa giderken kullanır veya TÜV muayenelerinde sökersiniz. Bence hayallerinizi o kadar ertelemeyin. :smiley: :smiley: :smiley:
Ben de sizin gibi bir panelvanı karavana dönüştürme hayallerini taşıyorum ve çok beklemeye de niyetim yok ;) ;) ;)
 


güngör

Zirve
Mesajlar
3,518
Tepkime puanı
167
Yer
İstanbul
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Bekir Kemal bey, süreç biraz uzun olacak belliki ancak kokpiti bagaj bölümünden ayıran parçayı sökmeden bagaj bölümünde düzenleme yapmanızın
TÜV için sorun olmayacağını söyleyebilirim. Aracınız 5 yaşını tamamladığında aradaki sacı söktüğünüzde kamp taşıtı tescili yaptırırsınız.
 

TA2RX

Müzmin öğrenci
Mesajlar
2,357
Tepkime puanı
372
Yaş
61
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Öncelikle herkese bu güzel dilekleri için teşekkür ediyorum. Dilerim henüz olmayanlar da tez zamanda hayallerine kavuşur.

Burada "sehven" bir yanlışlık olmalı; aracınız, 13 m3 ya da 15, 17 m3 olabilir. Çünkü 2007 sonrası PSA grubunda 12 m3 hacim yok.

@ Cavit bey: Haklısınız. Satıcı 13m3 demişti. Ama bunun bir satış taktiği olduğunu düşünmüştüm. Çünkü Internet'te bakındığım araçlar (yaşları daha yüksek olduğu için) hep 12m3 idi.

Bekir hocam aracınız hayırlı olsun umarım finans kısmınıda çözer ve hayalinize kavuşursunuz,mahsuru yoksa aracın fotoğraflarınıda ekleyebilirmisiniz.

@ Yusuf bey: Fırsat bulduğumda fotoğrafları da yüklemeye çalışacağım.

@ Güngör ve drares: Teşekkürler. Aracı 4 sene boyunca yatırmaya hiç niyetim yok :smiley: Dediğiniz gibi yavaş yavaş yapacağım. Bu süre içinde, en kötü ihtimalle çadırda kalmak yerine araç içine uyku tulumu serip yatmak gibi hedeflerim var. İçini tamamladıktan sonra, ruhsat çıkarıncaya kadar mutfağın ocağını monte etmeden piknik tüpü ile idare etmeyi düşünüyorum. Malum, kanunda "kamp taşıtı"nın tanımı "içinde yatma ve yemek pişirme imkanı olan araç". Birileriyle kavga etmek, gerekirse kesilecek cezalara mahkeme kanalıyla itiraz etmek, vb. pahasına da olsa... Bakalım, göreceğiz.

Şimdi önümde benim için oldukça zorlu bir tasarım süreci var. Sebebi şu:
Temel olarak Ducato'larda uygulanan klasik tasarım üzerine kurulu bir yerleşim düşünüyordum. Ancak Peugeot'nun kayar kapı yerleşimi diğerlerinden farklı. Çünkü hemen yolcu koltuğunun arkasından başlıyor. Yani aradaki yaklaşık 55cm'lik boşluk yok. Bunun beraberinde getirdiği hem bir kısım avantajlar hem dezavantajlar var. Avantajı: Yan camları açarker dikmeleri kesmek zorunda kalmadan geniş cam takabileceğim. Dezavantajı: Bütün tasarım değişmek zorunda. Şöyle ki:

Yanlış hatırlamıyorsam Levent bey'in (brupaldi) tasarımında temiz su deposu, sürücü ve ön yolcu koltuğunun altındaki bu bölmeye yerleşiyordu. Bende öyle bir bölüm yok. Aynı şekilde ön yolcu koltuğunun arkasına, alt tarafa yaşam aküleri, üzerine buzdolabı, onun üzerine elektrik panosu, kumanda konsolu, vb. yerleştirmeyi düşünüyordum. Dolayısıyla alt yapı için tamamen yeni bir tasarım düşünmem gerek. Özellikle bu üç unsurun (temiz su deposu, yaşam aküleri, elektrik panosu/kumanda konsolu) yeri epeyce kafamı kurcalıyor.

Benim düşündüğüm tasarımda sürücü koltuğunun arkasına ikinci sıra bir yolcu koltuğu (ön taraftan sökülen ikili koltuk) yer alacak. Bunu hem ruhsata işletip aracı 1+3 olarak tescil ettirmeyi düşünüyorum. Hem de bunu dönerli ve yatarlı bir mekanizma ile 2. bir 2 kişilik yatak haline getirmeyi düşünüyorum. Bunun için de önce aracı camlı vana çevirip ikinci bir proje bedeli ödemeyi göze aldım. Burada konuştuğum bir mühendis yerel TÜV ile de görüşüp 1+5'e kadar ABS gerekmediği bilgisini iletti. Burada daha önce yazılanlardan farklı bu bilgiyi başka kaynaklardan da sınamakta fayda var. Benim aracım ABS ile geldi, dolayısıyla benim için zaten sorun olmayacak. Ama benzer projeler geliştirmek isteyenler için önemli olabilecek bir bilgi.

Şimdi, aradaki kısım olmayınca, yaşam aküleri için aklıma gelen ilk yer ikinci sıra yolcu koltuğunun altı. Panolar için de hemen bu koltuğun arkasında yer alacak kitaplığın en üst bölümü. Buzdolabı mecburen arka yatak ile mutfak arasına gelecek bir dolabın altına gidecek. Belki aküler bunun altına, panolar da bunun tepesine gelebilir. Burada özellikle yük dengesini gözetmek gerekecek. Şu an için nasıl bir çözüm üretmek gerektiği konusunda kararsızım. Ama her halükarda su depolarına yer bulamadım. Mecburen aracın altına gidecek gibi görünüyor. Orada da yeterli yer var mı bilmiyorum, henüz bakmadım.

Yapılacak işler listemde ilk sırada aracın kendisi ile ilgili bakımlar var. Çünkü ön camda taş yarası var ve çatlak yürüyor. Bu yüzden değişmesi gerekecek. Aynı şekilde Erhan bey'in (Erhan110'du galiba) taktırdığı türden bir geri görüş kamera sistemine ihtiyacım var. Ondan sonra kupanın içindeki fazlalıkların sökülüp, çizilen boyaların, vs. temizlenmesi ve yeniden boyanması gibi işler gelecek. Yolumuz uzun...

Sevgiyle,
BKA
 

TA2RX

Müzmin öğrenci
Mesajlar
2,357
Tepkime puanı
372
Yaş
61
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Bu arada, bir ilave bilgi ve bir küçük soru:

Aracı Bursa'dan aldım. Bursa'ya gitmişken dönerli koltuk mekanizmasını da aldım. Bursa'daki iki satıcıdan, galeriye daha yakın olan Grammer bayii Gün Ticaretten almayı tercih ettim. Ürünleri daha önce görmeden, ölçüp biçmeden körlemesine aldığım için bir yanlışlık yapmamış olmayı diliyorum. Bir de mekanizmayı monte ederken el freninin sorun yaratmamasını.

Soru: Ön yolcu koltuğu için hesaplı (muhtemelen çıkma) tekli koltuk nereden temin edilebilir?

Sevgiyle,
BKA
 i.güneş

Zirve
Mesajlar
3,399
Tepkime puanı
57
Yaş
65
Yer
Bursa
Web
www.ilhangunes.com.tr
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Ankara'da Ostim sanayi (yanlış hatırlamıyorsam yıldız sanayi diyorlar) ordaki hurdacılardan satın aldım, perte çıkmış araçdan söküyorlar.
 


TA2RX

Müzmin öğrenci
Mesajlar
2,357
Tepkime puanı
372
Yaş
61
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

@ Levent bey: Teşekkürler. Burada bilgilerini paylaşan sizlerin açtığı yoldan gelmek kolay. İyi ki varsınız.
@ İlhan bey: Ankara (ya da İstanbul, Bursa, İzmir, vs.) taraflarına yolum düşünceye kadar bekleyecek demek ki.
@ Yusuf bey: Fotoğraflar geliyor.

Aracın boyu için fikir vermesi için:
[attachment=1]

Yan camların boyu:
[attachment=2]

Ön camdaki taş yarası:
[attachment=3]

El freninin konumu:
[attachment=4]

Koltuk döner mekanizmaları yerde yatıyor (şimdilik)
[attachment=5]

AracBoyu.JPG


YanCamBoyu.JPG


TasYarasi.JPG


ElFreni.JPG


DonerMekanizma.JPG
 

TA2RX

Müzmin öğrenci
Mesajlar
2,357
Tepkime puanı
372
Yaş
61
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Havalandırma kapağı:
[attachment=1]

Kupanın görünümü:
[attachment=2]

Kupanın başka bir görünümü:
[attachment=3]

Havadanlik.JPG


Kupa1.JPG


Kupa2.JPG
 

yucel59

Gezmek, çalışmaktan çok daha güzel...
Mesajlar
348
Tepkime puanı
6
Yer
MERSİN
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Aracınız hayırlı olsun. Tekli ön koltuğu,belki Ducato edinirim düşüncesiyle Ostim'delki hurdacılara iki ay önce sormuştum; 300 TL istemişlerdi... ;D
 drares

Haşmet Kalkancı
Mesajlar
3,199
Tepkime puanı
445
Yer
Aydın
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

yucel59' Alıntı:
Aracınız hayırlı olsun. Tekli ön koltuğu,belki Ducato edinirim düşüncesiyle Ostim'delki hurdacılara iki ay önce sormuştum; 300 TL istemişlerdi... ;D
Çıkması 300 ise yenisi kaç lira? :eek: :eek: :eek:
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,628
Mesajlar
1,495,308
Kayıtlı Üye Sayımız
170,020
Kaydolan Son Üyemiz
namikkurum

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst