Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,839
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Sanırım buna ben de dahil pek çok kimse cevap verebilir: Kim ne tutturursa! :smiley:

Giresun'da bir tanığıdığımın götürdüğü çıkmacı her tarafı dökülen bir hurdaya 150 TL istedi. Çok para istediğini söylediğimde yenisinin 600 TL olduğunu söyledi. Ben Internet'te onun gösterdiği türden nesnelerin yenisini 400 TL'ye buldum. Yanlış hatırlamıyorsam Atilla bey (yoksa Yusuf Aybek miydi?) çıkma koltuğu 30 TL'ye aldığını yazmıştı. Kıstas olarak onu aldığım için Bursa'da 150 TL'ye bulduğum yeni sayılabilecek çıkmalara yüz vermemiştim. Şimdi acaba alsa mıydım diye düşünür oldum :(

Sevgiyle,
BKA

Etiketler

Bekir hocam biz İst.İkitellide Atatürk sanai sitesinde hurdacıdan 4 adet aldık bir tanesini 230 liraya Levent abiye,bir tane Ömer abiye 200 liraya,bir tane bana 150 liraya erçi aradan çıkan bölmeyi vermiştim üzerinde ;) ortalama fiyat 200 lira ve bunlar kullanılmış ufak tefek sigara yanığı vs. olan orjinal koltuklar,oysa sanaide kalitesiz yapma koltuklara 250 lira istiyorlar bilginize

İlhan Bey sehpasıyla birlikte aldınız sanırım. fiyat ve telefon bilgisi verebilir misiniz? baska LT 35 koltugu varmıydı?

Anlaşıldı. Bu işin toplam maliyetim benim düşündüğümün epey üzerinde olacak :-(

Neyse, şimdi başka şeyler konuşmak lazım ;D

Yani A C T I O N ! ! !

-------------------------------

Bugün önce ön camdaki taş yarasından kurtuldum. Giresun sanayiindeki dostlar sağolsun Bursa'dan aldığım 250 TL'lik fiyatın dörtte üçüne işi bitirdiler.

[attachment=1]

Onlar camla uğraşırken ben kupadaki kaplamaların birinin altına baktım: İzocam'ı Bally ile yapıştır(ama)mışlar. Kaplamayı söktükten sonra epeyce işim olacak... :(

[attachment=2]

Sanayiden dönünce kargo firması, Erhan bey'de görüp ısmarladığım kamerayı getirdi. Intech Güvenlik'tekiler, sağolsunlar, içine kablo ve konnektör de koymuşlar.

[attachment=3]

AMA ...

Ne yazık ki kamera Sony marka değil, bildiğiniz Çin imalatı. Telefonla görüştüğümde bunu dile getirdim. Bana kameranın içindeki çip setinin Sony üretimi olduğunu söylediler. Erhan bey sanırım kamerayı firmaya monte ettirdiği için farkına varmamış olsa gerek. Fazla dert etmemeye çalıştım (çalışıyorum) ama içinde Sony çip seti olduğunu söylemekle Sony marka olduğunu söylemek farklı şeyler. Kamera güzel, görüntüsü güzel, ama yine de noname (markasız) bir kamera olduğunu bilseydim buna 80 dolar vermek yerine Atilla beyin söylediği 45-65 TL arası Çin malı kameralardan birini tercih ederdim. Aradaki fark iki misli. Başka almayı düşünen var ise haberi olsun.

Devamı (inşallah) hafta sonunda...

Sevgiyle,
BKA

Cam

Panel

Kamera

Bekir bey,aracınız hayırlı olsun.İşe başladıktan sonra arkası er veya geç gelecektir.
yapım aşamasında size kolaylıklar diliyorum.selamlar.

Bekir Kemal bey,aracınız hayırlı olsun ,işleriniz kolay gelsin.İnternetten alışverişlerde böyle sürprizler her zaman olabiliyor. ;D

Internet alış-verişlerinin sürprizlerine devam: Kamerayı bağlamak için monitör almak yerine aynı paraya (bu işi görebileceği söylenen) Piranha Escape navigasyon cihazı ısmarladım, geldi. Bağlantılarını da (hikayesi uzun) yaptım ama olmadı. Pazartesi günü gel(mey)ecek bilgiye göre cihazı iade edip etmemeye karar vereceğim.

Bu arada kupadaki kaplama malzemesini tamamen söktüm. Altı korktuğuma yakın derecede kötü çıktı. İşgüzar bir ustanın (koli bandıyla yetinmeyip) bally ile yapıştırdığı izocamlar yüzünden bütün kupa içinin boyanması gerekecek gibi duruyor. Bu noktada iki soru:

Bally sökmenin kolay bir yolu var mı?
Tavan ile yan duvar birleşiminde görülen boyasız saç Boxer'ın orijinalinde mi var, sonradan mı takılmış? Bilen var mı? Boyasız olduğu için sonradan takılmış olduğunu düşündüm. Ama saç işçiliği 1. sınıf olduğu için fabrikada takılmış olabileceği duygusuna kapıldım.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

DSC 0007

DSC 0008

DSC 0009

Kolay gelsin, bally sürülmüş kurumuş yerleri temizlemek için iki yöntem var biri fırçayla bol bol tiner sürüp biraz bekleyip spatula ile boyayı fazlaca bozmadan hafifce kazımak, ikincisi boya sökücü sürüp yine spatula ile kazımak bu yöntemde bally'de boyada saca kadar sökülür....
Tavan köşesindeki boyasız sac sonradan takma, ama dikkatle incelenmesi lazım, biri takviye olsun diye orjinal köşenin üzerine bu sacı kaynatmış olabilir, bu iyi haber, haberin kötüsü ise araç devrilmiştir, orjinal sacı düzeltemedikleri için kamuflaj için bu sacı kaynatmış olabilirler..
Aracın orjinal iç görüntüsü aşağıdaki fotoğrafda var...

Photo 0002

köşedeki sacları söktüğünüz panellerin altına düz bir satıh olusturmak için monte etmiş olduklarını tahmin ediyorum. benim aracımda da aynı şekilde profil vidalanmıştı. yapıştırıcı artıklarını selilozik tinerle boyaya zarar vermeden cıkarabilirsiniz.

Teşekkürler. Sanırım düz zemin oluşturmak için yapılmış. Çünkü kaynak yeri görmedim. Görebildiğim her yerde vida ile tutturulmuştu. Üzerine suni deri yapıştırılmıştı. Yarın hem onları hem orijinal plastik kaplamaları sökeceğim demektir. (Acaba hiç sökmeyip üzerini boyamakla mı yetinmeli?)

Sevgiyle,
BKA

Bekir Bey, aracınız hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Yapım aşaması için de kolaylıklar dilerim.

Bally'yi sökmeyi denedim. Selülozik tiner gerçekten de çıkarıyor. Ama o kadar çok emek istiyor ki küçük bir denemeden sonra vazgeçtim ve aracı boyaya gönderdim. Yan yüzeyde bir sürtük, arka kapıda bir göçük vardı. Onlarla beraber içini de halledecekler. Masraf bitmiyor, bitecek gibi de görünmüyor. Allah'tan önümde 3-4 sene var, yoksa yanmıştım.

Neyse, benim sizlere akıl danışmak istediğim bir başka konu var. Yan duvarların taşıyıcı profilleri oldukça kalın. Dolayısıyla aracın bel hizasındaki kısmı, diğer taraflara kıyasla yaklaşık 10 cm daha geniş. Fikir kimindi şu an hatırlayamadım, ama uzun boylu olanlar için bu kısmın da yatağa dahil edilmesi üzerine bir mesaj okuduğumu hatırlıyorum. Şu an kafamdaki tasarım, bu kısımları izolasyonunu yaptıktan sonra (pencere içi gibi) kendi başına kaplamak. Yani iç kısma (dikmelere de yandan vidalanacak) bir karkas yapıştırmak ve kontraplağı bunun üzerine monte etmek. Bu durumda dikmeler görünür vaziyette olacak (Belki diğer taraflarla beraber kaplanabilir.) Yatay profil yatağın taşıyıcı elemanlarından biri olarak da kullanılabilir diye düşünüyorum. Aynı yaklaşımla, üst taraftaki yatay profiller, tavan dolaplarının bir kısmının yükünü almak için de kullanılabilir kanısındayım.

Şimdi soru şu: Bu tür bir yaklaşımın getirileri ve götürüleri ne olur? Örneğin aracın (kasanın) kendi iç taşıma kuvvetlerini ne kadar bozar?, vs.

Sevgiyle,
BKA

Merhaba, Bekir bey öncelikle aracınız hayırlı uğurlu olsun.
Dileğim 4 senenin kolayca bitmesi.
Koltuk için oto dizaynı yapan firmalara bir bakın derim.Öğrenci servisi çeken araçlar tek koltuğu söküp yerine ikili koltuk koyuyorlardı.Eski model araçların arasında (kamyonet) çok sayıda 1+1 araç vardı.Şimdi genelde 1+2 oluyor fakat dizayn firmalarına bir bakın derim hatta takas bile teklif edin.Ben ikiliyi verip tekli hareketli koltuk takmıştım.
Kalın sağlıcakla.

Ekteki resimde Bilbos firmasının yaptığı bir camperın dolaplarının resmi mevcut.
Onlarda en azından yerden kazanmak babında o arada ki profıllerin geçiş yerlerini boş bırakmışlar.
Ama bunlar hazır kalıp cıkarıp yüzlerce aynısından yaptıgı için kesim kalıpları aynı, fakat amatörce kendi yapanlar için o kenarları çıkarmak zor olacaktır diye düşünüyorum.
Levent Bey bu işin ustası oldugu halde o dahi o çıkıntıları rafların içine almadı kendisi daha net bir cevap verebilir.

IMG 0660 640x530

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri