Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,845

Etiketler

Şöyle düşünün, motor bloğunu ayırmış usta bu sıvı contayı sürüp bloğu kapattıktan sonra, oldu da bir hata nedeniyle bloğu tekrar ayıramaz. Conta gerektiğinde açılabilir bir malzeme olmalıdır, yapıştırıcıda ise bulunduğu yüzeyden ayrılmasını istemezsiniz.
Defalarca sıvı conta kullanmış biri olarak bahsedilen yapıştırmayı göremedim, bir ispatula yardımıyla hepsi söküldü temizlenip yeniden montajlandı. Sıvı contanın mantığı arada bir katman yaratıp izalasyonu, sızdırmazlığı sağlamaktır.
Yüzeye bir yapışma vardır ama yapıştırıcı gibi değildir

Şöyle düşünün, motor bloğunu ayırmış usta bu sıvı contayı sürüp bloğu kapattıktan sonra, oldu da bir hata nedeniyle bloğu tekrar ayıramaz. Conta gerektiğinde açılabilir bir malzeme olmalıdır, yapıştırıcıda ise bulunduğu yüzeyden ayrılmasını istemezsiniz.
Defalarca sıvı conta kullanmış biri olarak bahsedilen yapıştırmayı göremedim, bir ispatula yardımıyla hepsi söküldü temizlenip yeniden montajlandı. Sıvı contanın mantığı arada bir katman yaratıp izalasyonu, sızdırmazlığı sağlamaktır.
Yüzeye bir yapışma vardır ama yapıştırıcı gibi değildir

Kendiniz bile söylüyorsunuz spatula ile söküldüğünü.
Evde yada işte kullanıdğımız slikon yapıştırıcılarda sökmek istendiğinde; spatula ,tornavida gibi el aletleri ile kazıyıp temizlenmiyormu?

Burada önemli olan kriter bir aletle sökülmesi değil ; uygulanacak kuvvete dayanma veya yük taşıma kapasitesi olmalıydı

Kendiniz bile söylüyorsunuz spatula ile söküldüğünü.
Evde yada işte kullanıdğımız slikon yapıştırıcılarda sökmek istendiğinde; spatula ,tornavida gibi el aletleri ile kazıyıp temizlenmiyormu?

Burada önemli olan kriter bir aletle sökülmesi değil ; uygulanacak kuvvete dayanma veya yük taşıma kapasitesi olmalıydı
Evet ıspatula ile kolayca sökülebilen bir malzeme yapıştırıcı olamaz, hele ki sıvı contadan bahsediyorsak kesinlikle yapışmamalı

Silikon yapıştırıcı ile sıvı conta farklı malzemeler kullanım amaçları farklı.

Siz yukarıda verdiğiniz satıcı beyanına güveniyorsanız yanılıyorsunuz, ben size kullandığım bir malzemeyi anlatıyorum, yapışmasını istemediğiniz bir ürünün ''uygulanacak kuvvete dayanma veya yük taşıma kapasitesi'' nin ne anlamı var ?

Sayın kartalveat sizinle bu konuda uzlaşamayacağız,

Konu gereksiz uzadığı için ve başlığı meşgul ettiği için bu konu benim için bitmiştir, artık okuyucular bu yazılanları okuduktan sonra ürünü kendi insiyatifin de istediği amaçla kullanabilirler.

Bekir Hocam kusura bakmayın, selamlar

.
Yazının iletişimde sesli görüntüye göre ciddi eksikleri var. ☹️

Karşılaştıklarında saatlerce keyifle sohbet edeceklerine adım gibi emin olduğum bu iki karavandaşımı kim bilir hangi yanlış anlama veya gereksiz üstüne bastığını zannetme gerilime sürüklemiş olmalı ?
Velev ki olsun..
Aslında konu küçük bir contayı dolduracak kadar bile önemli değil..😉

Yapmayın yahu kaç kişi kaldık ki bu fani forumda ? 😇

Siz aslında kardeşsiniz. 😉
Hem de karavan kardeş.. 😋

Son düzenleme:

.
Yazının iletişimde sesli görüntüye göre ciddi eksikleri var. ☹️

Karşılaştıklarında saatlerce keyifle sohbet edeceklerine adım gibi emin olduğum bu iki karavandaşımı kim bilir hangi yanlış anlama veya gereksiz üstüne bastığını zannetme gerilime sürüklemiş olmalı ?
Velev ki olsun..
Aslında konu küçük bir contayı dolduracak kadar önemli bile değil..😉

Yapmayın yahu kaç kişi kaldık ki bu fani forumda ? 😇

Siz aslında kardeşsiniz. 😉
Hem de karavan kardeş.. 😋

Benden yana bir sıkıntı yok Mesut Ağbi :smiley:

Konu gereksiz uzayacağı için ve başlığı işgal ettiği için bu tartışmayı kesmek istedim, bu yazdıklarımdan dolayı Sayın kartalveat kırılıyorsa bilemem, bir saha elemanı olarak ve sanayinin, ustaların içinde olan biri olarak bildiğimi paylaştım, nedenlerini izah etmeye çalıştım, ikna olmadıysa uzatmanın da bir anlamı yok.
Sevgiler Saygılar herkese

.......

Siz yukarıda verdiğiniz satıcı beyanına güveniyorsanız yanılıyorsunuz, ben size kullandığım bir malzemeyi anlatıyorum, yapışmasını istemediğiniz bir ürünün ''uygulanacak kuvvete dayanma veya yük taşıma kapasitesi'' nin ne anlamı var ?

Sayın kartalveat sizinle bu konuda uzlaşamayacağız,

Konu gereksiz uzadığı için ve başlığı meşgul ettiği için bu konu benim için bitmiştir, artık okuyucular bu yazılanları okuduktan sonra ürünü kendi insiyatifin de istediği amaçla kullanabilirler.

Bekir Hocam kusura bakmayın, selamlar

Ürün pazarlaması yapıp bir kazanç elde etmediğimize göre , konunun özünden uzaklaşılmasından dolayı başkalarının rahatsız edilmesinin hoş olmayacağında bende burada kesiyorum.

Normalde duble yollarda 110, otoyolda 120 km/s ile giderim. Genelde 2500 devir civarı ediyor. 100 km.de10,5-11 lt arası yakar. Son zamlardan sonra denemek için 2000-2100 devir arasına indim.Sürat 90-100 km/s oldu. Yani çok kötü değil. Ama yakıt tüketimi 100 km.de 8.8 lt'ye düştü. Yani 2 lt birden farketti. Aklınızda olsun.

Normalde duble yollarda 110, otoyolda 120 km/s ile giderim. Genelde 2500 devir civarı ediyor. 100 km.de10,5-11 lt arası yakar. Son zamlardan sonra denemek için 2000-2100 devir arasına indim.Sürat 90-100 km/s oldu. Yani çok kötü değil. Ama yakıt tüketimi 100 km.de 8.8 lt'ye düştü. Yani 2 lt birden farketti. Aklınızda olsun.
Ben asıl yakıtımı şehir içlerinde harcıyorum, ve ortalamam 2000-2500 d/dak ve 10 litre/100 km idi. Son zamlardan sonra 1600 devirlere kadar düştüm, ani hızlanmıyorum, ama yokuş ya da düz yol buldu mu kinetik enerjimi hemen artırıyorum. Şu an 7.4 litre/100 km deyim. Bir keresinde kaçamak yaptım, işim acildi, çok rahat 7 litre/100 km ye ineceğim . Ama biliyorum, dizel partikül filtresini de çok daha erken dolduracağım, mazot paramı onun temizliğine harcayacağım.

Kendi ustamın verdiği bilgiye göre,
servis araçlarında ortalama 150,000km civarında partikül filtresi doluyormuş
Pandemi öncesi 25 binde anca dpf ışığı yakan aracım pandemi ve arkasından gelen zamlardan sonra uzun yol yapamamaktan 2 bin km de temizlik yapmaya başladı.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dpf temizliği normalde 3 çeşit oluyor;
1- Aracınızın egzoz sicakligi 250C nin üzerine çıktığında ek işlem olmadan otomatik oluyor. 250C biraz artabilir motoruna göre.
2- Belli oranda kül oluştuğunda beyin, yanma şeklini değiştirerek yapıyor. Surekli düşük egzoz sıcaklığında giderseniz , daha kısa sürede yapıyor.
3- Kül oranı, beynin kendi temizleyeceğiz eşiği geçerse, @buralpdi nin bahsettiği, serviste temizliğe gerek oluyor. Ama bu km 100% kullanıma bağlı. (150.000 km ortalama). Uzun yol araçlarında daha fazla, şehir içi kullanımda daha kısa.
Ben obd2 cihazla , dpf ne zaman temizlik yapiyor görebiliyordum.
Düz yolda 150-160 basmazsam , egzoz sıcaklığı 250C yi geçmiyordu. Yokuş çıkarken hemen çıkıyordu.

Dpf ışığı normalde ilk 2 durumda yanmıyor. Eğer 2 nolu temizlikte yarım kaldıysa yanıyor. Yani size biraz yol al da, bitiriyim temizliği diyor. Genelde 15 dakika filan sürüyor. Bir 10 dakika da bekliyor başlama öncesi.

Son düzenleme:

Dpf temizliği normalde 3 çeşit oluyor;
1- Aracınızın egzoz sicakligi 250C nin üzerine çıktığında ek işlem olmadan otomatik oluyor. 250C biraz artabilir motoruna göre.
2- Belli oranda kül oluştuğunda beyin, yanma şeklini değiştirerek yapıyor. Surekli düşük egzoz sıcaklığında giderseniz , daha kısa sürede yapıyor.
3- Kül oranı, beynin kendi temizleyeceğiz eşiği geçerse, @buralpdi nin bahsettiği, serviste temizliğe gerek oluyor. Ama bu km 100% kullanıma bağlı. Uzun yol araçlarında daha fazla, şehir içi kullanımda daha kısa.
Ben obd2 cihazla , dpf ne zaman temizlik yapiyor görebiliyordum.
Düz yolda 150-160 basmazsam , egzoz sıcaklığı 250C yi geçmiyordu. Yokuş çıkarken hemen çıkıyordu.

Dpf ışığı normalde ilk 2 durumda yanmıyor. Eğer 2 nolu temizlikte yarım kaldıysa yanıyor. Yani size biraz yol al da, bitiriyim temizliği diyor. Genelde 15 dakika filan sürüyor. Bir 10 dakika da bekliyor başlama öncesi.
Dpf de ne ola ki? Teknolojinin gerisinde kalmaya başladık galiba biz? Benim connectte yok böyle bir şey?

Dizel partikül filtresi. Euro5 ve Euro 6 motorlarda var diye biliyorum. Olmaması çok büyük avantaj.
Bendeki araç Euro 5 partikül filtresine sahip,
düşük devir kullanmak partikül filtresini tıkıyor,
yüksek devir kullanmak gerekiyor bu da mazot ve motor ömründen çalıyor,
bende düz yollarda 2000 devir civarlarında seyredip, rampalarda devir yükselterek ortalama yakalamaya çalışıyorum.
Bazıları iptal ettiriyor bu ne kadar doğru bilemiyorum.

Ben de bu konuyu arşivime aşağıdaki notlar ile eklemişim.

Dizel Partikül Filtresi Temizleme (Partikül Filtresi Dolmuşsa Ne Yapılmalı?)

Partikül filtresinde biriken partiküller belirli bir eşik değeri aştığında, yakılarak temizlenmesi gerekir. Partikül filtresi kurum ile dolmuşsa, uyarı lambası ya da " partikül filtresi dolu süremeye devam ediniz" gibi uyarı mesajları gelecektir.

Partikül filtresi temizliği 3 şekilde meydana gelir.

a) Dizel Partikül Filtresinin Kendiliğinden Temizlenmesi: Aracı uzun yolda yüksek devirde kullandığınızda, egzoz gazı sıcaklığı artacağından, filtredeki partiküller kendiliğinden yanarak temizlenecektir. Bunu sürücü fark etmez, özel bir şey yapmaya gerek yoktur.

b) Yolda Motor Kontrol Ünitesinin (ECU) Dizel Partikül Filtresi Temizleme İşlemi: Filtre dolduğunda, ECU özel bir operasyonla enjeksiyonu değiştirerek partikül filtresini temizler

c) Araç Servise Getirilerek Filtrenin Temizlenmesi: Bilgisayarla yapılan temizleme işlemi.

Bu üç temizleme işleminin detaylı anlatımı aşağıdadır.

a) Dizel Partikül Filtresinin Kendiliğinden Temizlenmesi.

Dizel araçlar yüksek motor devirlerinde, yüksek motor yükünde veya uzun yol sürüşlerinde (otobanda kullanım gibi) kullanıldığında, egzoz gazlarının sıcaklığı sayesinde partikül filtresindeki partiküller kendiliğinden yanarlar ve böylece filtre temizlenmiş olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yüksek hız değil, yüksek motor devrinde araç kullanılmalıdır, yani 3000 devirin üzerinde, düşük viteste 3.-4. Vites ve yaklaşık 50 km/h hızla araç kullanılmalıdır. Yüksek hızlara çıkılırsa temizleme işlemi yapılmaz.

Motor yükünün artmasıyla egzoz gazı sıcaklığı 350 santigrat dereceyi geçtiğinde, karbon (C) parçacıklarından oluşan partiküller ile, egzoz gazında bulunan NO2 (azot dioksit) arasında bir yanma reaksiyonu gerçekleşir. Partiküllerin yanmasıyla tıkanan-dolan partikül filtresi temizlenmiş olur.

Eğer DPF (dizel partikül filtresi) arıza lambası (motor arıza lambası) yanmışsa, yüksek devirli uzun yol kullanımıyla (yaklaşık yarım saat), filtre temizlenecek ve arıza lambası sönecektir.

Bu sırada ard enjeksiyon yapılmaz, buna gerek yoktur.

Yolda giderken partikül filtresinin kendini temizleyebilmesi, 250-350 derecelik sıcaklıktan sonra başlar, yaklaşık 600 derecelik sıcaklık ideal temizleme sıcaklığıdır. Aşırı egzoz gazı sıcaklığı 800-1000 oC , partikül filtresine zarar verir, özelliğin bozulmasına sebep olur.

Yeni nesil bazı dizel araçlarda yolda giderken partikül filtresi temizleme işlemi yapılırken, gösterge panelinde yeşil renkli partikül filtresi ikaz ışığı yanar, işlem bittiğinde söner.

(Partiküllerin yakılarak temizlenmesi)

Eğer dizel partikül filtresi tıkanmış-dolmuşken, aracı genelde şehir içi – düşük – kısa mesafe şeklinde kullanıyorsanız, ekranda ikaz yazısı (partikül filtresi dolu sürmeye devam edin) veya sarı ikaz lambası yanarak, sizi uzun yol – yüksek motor devri yapmanız için uyarır, böylece araç partiküllerin yakılarak temizlenmesi işlemine başlayabilir.

Eğer araç uzun yol yüksek motor devri sürüşüne geçirilmezse, yani partikül filtresi temizleme (rejenerasyon) işlemine uygun sürüş yapılmazsa, filtredeki doluluk artar ve, gösterge panelinde tekrar uyarı yazıları ve ikaz lambası yanar, bu defa partikül filtresi ikaz lambası sürekli yanıp söner. Motor gücü, motor kontrol ünitesi tarafından düşürülür.

Eğer sürüş anında – yolda partikül filtresi temizleme işlemine uygun sürüş yapılmamaya devam edilirse, gösterge panelindeki partikül filtresi ikaz lambası kırmızı renkte yanar (bazı araçlarda STOP ışığı da yanabilir), motor gücü düşürülür, bu durumda aracın en yakı servise götürülmesi gerekir. Burada bilgisayarlı partikül filtresi temizleme prosedürü uygulanır.

Kamyon ve Tırlarda Dizel Partikül Filtresi Arıza İkaz Lambası ve Partikül Filtresinin Temizlenmesi

Bazı dizel kamyonlarda, sarı renkli partikül filtresi ilk kez yandığında (veya uyarı yazısı çıktığında), iki şey yapılabilir:

*Uzun yola çıkıp (yüksek motor devriyle) sürüş yapılmalıdır.

*Bazı dizel kamyonlarda partikül temizleme işlemi için bir buton bulunur, sürücü manuel olarak bu işlemi başlatabilir, bu işlem için kamyon DURUR HALDEYKEN, bu butona basılarak, sistemin otomatik olarak partikül filtresi temizleme prosedürünü uygulaması sağlanır, bu işlem yaklaşık 1 saat sürer. İşlem bittiğinde ikaz ışığı sönecek, motor devri kendiliğinden rölanti devrine düşecektir. Burada üreticinin talimatlarına uyulmalıdır.

b) Yolda Motor Kontrol Ünitesinin (ECU) Dizel Partikül Filtresi Temizleme İşlemi

Düşük motor yüklerinde aracın kullanılmasında ise, örneğin şehir içi kısa yolculuklar sırasında; motorun egzoz gazı sıcaklığı yeterince yükselmez (yaklaşık 200-250 derece olur) ve partikülleri yakacak seviyeye ulaşamaz.

Bu durumda motor kontrol ünitesi (ECU), en son kaç kilometre önce partikül filtresi temizleme-yenileme yapıldığına, partikül filtresinin o anki doluluk miktarına ve sürüş biçimine (şehir içi kısa yol – uzun yol otoban) bakarak, partikül filtresinin temizlenmesi için bir operasyon yürütür.

Motor kontrol ünitesi, enjeksiyon sistemini partikül filtresinin yenileme moduna göre yeniden düzenler. ECU, ön enjeksiyonu ve ana enjeksiyonu geciktirir (rötar verir) ve ekstra bir 3. ard enjeksiyon daha yapar. Ard enjeksiyon, piston iş zamanında üst ölü noktadan (ÜÖN), alt ölü noktaya (AÖN) hareket ederken az bir miktar mazotun püskürtülmesiyle gerçekleştirir.

Bu temizleme-yenileme modu sırasında, yanma sıcaklığını düşüren EGR sistemi devre dışı bırakılır.

(Partikül Filtresinin Temizlenmesi: Kurumlar yakılıyor)

Ana enjeksiyonun geciktirilmesi ve ard enjeksiyon yapılması sayesinde, mazot tamamen yanmaz ve egzoz gazında fazla miktarda yanmamış hidrokarbon (HC) oluşur, bu yanmamış hidrokarbonlar oksidasyon katalizöründe reaksiyona girerek yanarlar ve çok yüksek sıcaklıklar meydana gelir. Yaklaşık 600 santigrat dereceye yükselen egzoz gazı sıcaklığıyla ve egzoz gazındaki oksijenle yanma reaksiyonuna giren karbon partiküller yanar. Filtre böylece temizlenir.

Eğer dizel araç sürekli olarak kısa mesafelerde kullanılırsa, örneğin kısa mesafe evden işe kullanım gibi, bu işlemin yapılması da mümkün olmaz, işlem için yeterli süre verilmemiş olur, bu durumda partikül filtresi dolmaya devam edecektir. Yapılması gereken işlem aracı servise götürüp, temizletme işlemi yapılmasıdır.

Motor kontrol ünitesi, yenileme-temizleme modunu yürütürken çeşitli sensörlerden veriler alır.

*Oksidasyon katalizörü çıkışında-partikül filtresi girişinde bulunan egzoz gazı sıcaklık sensörü, partikül filtresine giren egzoz gazlarının sıcaklığını ölçer, böylece yenileme işlemi için yeterli sıcaklığa ulaşılıp ulaşılmadığı belirlenmiş olur. Ayrıca egzoz gazı basınç sensörü
tarafından, partikül filtresinin doluluk miktarı sürekli takip edilir.

*Dizel partikül filtresinin çıkında da bir egzoz gazı sıcaklık sensörü bulunur. Bu sensörden gelen sıcaklık bilgisi, partikül filtresindeki yanma olayının ve yanma sonucu yükselen sıcaklığın izlenmesini sağlar. Yenileme işleminin süresi de kontrol edilmiş olur.

Örneğin; partikül filtresi temizleme-yakma işlemi sırasında, oksidasyon katalizörü çıkış sıcaklığı 500 oC iken, (bu sıcaklık partikül filtresine giren egzoz gazının sıcaklığıdır aynı zamanda), partikül filtresindeki yanmayla, partikül filtresi çıkışındaki egzoz gazı sıcaklığı 700 oC olur. Bu şu demektir, partikül filtresinde yanma meydana geliyor, o yüzden egzoz gazı sıcaklığı arttı. Eğer giriş ve çıkış sıcaklığı eşitlenmişse, artık partikül filtresinde yanacak partikül kalmamış demektir, bu durumda ECU bunu algılar ve temizleme operasyonunu sonlandırır.

*Emme manifoldunun çıkışında, turbo şarjın türbin tarafındaki egzoz gazı girişinde de bir egzoz gazı sıcaklık sensörü bulunur. Bu sensörden gelen sıcaklık bilgisiyle, egzoz gazının aşırı ısınması ve bunun sonucu turbo şarja zarar vermesi engellenmiş olur.

Bu işlemler sırasında ECU, araçtaki elektrikli alıcıları, örneğin arka cam ısıtma ve radyatör fanı gibi, otomatik olarak çalıştırarak motor yükünü arttırabilir (egzoz sıcaklığı artması için).

Yeni nesil bazı dizel araçlarda yolda giderken partikül filtresi temizleme işlemi yapılırken, gösterge panelinde yeşil renkli partikül filtresi ikaz ışığı yanar, işlem bittiğinde söner.

Bir yanma zamanında 2’den fazla enjeksiyonu, örneğin bu filtre temizleme işleme sırasında 3. bir ard enjeksiyon yapılıyordu, piezoenjektörler yapabilir. Selenoid valfli dizel enjektörler bir yanma zamanında 2 kez enjeksiyon yapabilir. Bu durumda, selenoid valfli enjeksiyona sahip dizel partikül filtreli bir dizel motorda, partikül filtresi temizleme işlemi yapılabilmesi için, egzoz hattına çok az miktarda mazot püskürtmek için 5. bir yakıt enjektörü konur. Partikül filtresi temizleme işlemi sırasında gövdeden hemen önce egzoz borusuna bu enjektörden mazot püskürtülerek, partikül filtresinde yanma ve sıcaklık artışı sağlanır. ECU, sadece bu işlem sırasında bu enjektörü çalıştırır.

Egzoz borusuna mazot püskürtülerek, partikül filtresi temizleme işlemi bazı kamyonlarda da kullanılır. Püskürtülen mazot, oksidasyonkatalizöründe yanarak sıcaklık 600 dereceye çıkar ve hemen ardındaki partikül filtresindeki kurumlar yakılır.

c) Araç Servise Getirilerek Filtrenin Temizlenmesi

Partikül filtresi arıza lambası yanması sebebiyle veya partikül filtresinin dolması-tıkanması sebebiyle araç servise getirildiğinde, bilgisayarlı olarak diyagnostik cihazıyla bir temizleme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürer.

Bazı firmalar bu işlem sonunda motor yağının değiştirilmesini önerir. Bilgisayar kontrolünde motor devri yükseltilerek yüksek devirde çalıştırılması sağlanır, egzoz hattı bu süreçte çok sıcaktır dikkat ediniz.

Bazı servislerde temizleme işlemi için dizel partikül temizleyici sprey de kullanılır. Sıcaklık sensörü çıkarılıp buradan sprey püskürtülür, yarım saat beklenir ve daha sonra bilgisayarla temizleme işlemi yapılır.

Partikül Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Marka ve modele göre değişmekle birlikte yaklaşık 150 – 200 bin kilometrede bir dizel partikül filtresi değiştirilir. (Araç kataloğuna bakınız).

Aşağıda yaklaşık 100.000 kilometre kullanılmış yeni nesil dizel araçtaki sağlam sağlıklı bir dizel partikül filtresinin giriş ve çıkışı görülebilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.