Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,169

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Elektrik tesisatı çekerken kullandığım kablo kalınlıkları:

220V hatlar:
- Inverter-Pano hattı: 2x6mm
- Mutfak prizi: 2x4mm
- Laptop prisi: 2x4mm
- Dış elektrik bağlantısı (henüz yapılmadı)
- Uydu/TV: TV seyretmediğim için yapmadım. Hanım çok isterse mutfaktaki hat kullanılabilir.

12V hatlar:
- Akü-Pano hattı: 2x16mm
- Buzdolabı: 2x10mm (canlı ucu çekildi, toprak ucu yerden çekilecek)
- Kalorifer: 2x10mm (üretici 6 mm yeterli görüyor. Elimde 10mm kablo kaldı, onu kullanacağım. Yerden çekilecek.)
- Solar panel: 2x6mm
- Telsizler: 2 adet 2x4 mm; 1 adet 2x2,5mm
- Hidrofor: 2x2,5mm
- Fan: 2x2,5mm
- Ampuller: 6 adet 2x1,5mm
- Geri görüş kamerası: Kendi kablosu vardı.
- Alternatör-akü hattı: 2x30mm (yerden çekilecek)

Henüz projelendirilmedik 12V hatlar
- Su ısıtıcısı: Henüz nasıl çözeceğimi bulamadım, araştırıyorum. Truma TT2 azami 1.2 bar basınç istiyormuş, bana uymadı.
- Redresör-akü hattı
- Su göstergeleri
- Klima: Henüz nereye koyacağıma karar veremedim. Bilahare...
- İçme suyu pompası: Şu an için vazgeçtim.

Bu arada, bu forumu okuyan çekme karavancılardan isteyen olur ise 1 ay önce Almanya'dan aldığım Truma Therme TT2 su ısıtıcısını aldığım fiyata satacağım. Aldıktan sonra azami 1.2 bar basınçla çalıştığını farkettim. Bana uymadı. İlgilenenlere duyurulur.

Daire testere ile çalışırken aman dikkat.......!
selamlar.

Evvelki gün tavan izolasyonunun birinci katını yaptım.

[attachment=1]

Dün arka kapıların izolasyonunu yaptım.

[attachment=2]

[attachment=3]

Bugün de kayar kapının izolasyonunu yaptım.

[attachment=4]

Yarından itibaren bir hafta boyunca yeğenlerimi görmek için Ankaraya'ya gideceğim. Fırsat bulursam yine bir Ostim yapmaya niyetim var.

Rıfat bey Ankara'da iseniz uğramaya çalışırım.

DSC 0037 1024x768

DSC 0038 1024x768

DSC 0039 1024x768

DSC 0040 1024x768

Bir haftalık sanayi boğuşmacasının sonunda bir arpa boyu daha yol katedebildim. Yapılan işlerin birisi buzdolabı için havalandırma mazgalının takılması:

[attachment=1]

İkincisi yatak üzeri arka havalandırma kapağı (sunroof özellikle tercih etmedim, çünkü sabahın kör vaktinde gözüme güneş gelmesinden pek hoşlanmıyorum.)

[attachment=2]

Üçüncüsü ve benim için en önemlisi telsiz antenlerim ve güneş paneli için tavan barları:

[attachment=3]

Barların yanındaki minik çıkıntılar anten ve solar panel bağlantı kabloları için konan rakorlar.

DSC 0041

DSC 0042

DSC 0043

Bu hafta sonu hava açıktı. Fırsatten istifade biraz çalıştım. Öncelikle taban karkaslarını yapıştırdım:

[attachment=1]

Sonra taban kaplamalarını kestim (İzolasyonunun lüzumsuz yere ezilmemesi için taban kaplamalarını önce yaptım.):

[attachment=2]

Sonra birinci kat izolasyonu döşedim:

[attachment=3]

Sonra ikinci kat izolasyonu döşedim:

[attachment=4]

Bu aşamaya geldiğimde saat 23:30'u bulduğu için paydos ettim. Biten kısmın taban kaplamasını tekrar yerine oturttum:

[attachment=5]

Böylece hava yağmurlu olsa bile kalanını aracın içindeyken tamamlama imkanım olacak.

DSC 0044

DSC 0045

DSC 0046

DSC 0047

DSC 0048

Bu arada, izolasyon için benim gibi elastomerik kauçuk kullanacak olanlara bir tavsiyem olacak. Mutlaka ama mutlaka kendinden yapışkanlı malzeme kullanın. Özellikle dar alanlarda çalışırken inanamayacağınız kadar kolaylık sağlıyor. Elinizin ulaştığı her yere izolasyon yapmak mümkün hale geliyor. (Burada görülen dar alan izolasyonları bir önceki haftanın çalışmasından. Tavanda görülen küçük delik, anten kablosunun geçeceği rakorun iç taraftaki ucu. Bunun bir benzeri de güneş panelleri için takılıp ön hazırlık yapıldı.)

[attachment=1]

Bu arada bir de küçük uyarı: Bu tür yerlerin izolasyonunu yapmak tahmin edeceğinizden çok zaman alıyor. Ama bir kez bitirdiniz mi sonraki kısımları yapmak büyük keyif haline geliyor.

DSC 0049

Guzel bir işçilik olmuş. Elinize sağlık..

Saygılar

Rıza

Arka kısmın izolasyonunu bitirdim. Önce birinci kat:

[attachment=1]

Sonra ikinci kat:

[attachment=2]

İzolasyon bitince taban kaplamasını tekrar yerleştirmeye kalktım. Malum Murphy kuralları devreye girdi :smiley: ve en arka parça oturmadı. Yarın biraz daha yontma işi var demektir ;)

DSC 0050

DSC 0051

İş bitmiş gibi ; geriye birşey kalmamış ;D

Bekir Kemal bey güzel gidiyorsunuz elinize sağlık :smiley: :smiley: :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR