Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,178
Bekir Bey ikinci evlilik birinciden daha iyi yürür diyenler çok. Kendi deneyimlerim sonucu bende bu fikirdeyim.

Aracınızı her şeyi iyice düşünerek yaptığınızı biliyorum. Şimdi resimlere de bakınca bunu görmek mümkün.

Geeleceğin gönlünüzce olmasını dilerim.

Etiketler

hocam baştan sona bu karavanın yapımını takip edenlerden sayılırım. fiyat konusunda ciddi bir alıcı olamadığım için yorumda bulunmak istemiyorum. ancak motokaravana dönüşümünden beri ödediğiniz yıllık zorunlu trafik sigortası tutarlarını çok merak ediyorum. bir mahsuru yok ise yılda yıla ödediğiniz zorunlu trafik sigortası tutarlarını paylaşabilir misiniz?

hocam baştan sona bu karavanın yapımını takip edenlerden sayılırım. fiyat konusunda ciddi bir alıcı olamadığım için yorumda bulunmak istemiyorum. ancak motokaravana dönüşümünden beri ödediğiniz yıllık zorunlu trafik sigortası tutarlarını çok merak ediyorum. bir mahsuru yok ise yılda yıla ödediğiniz zorunlu trafik sigortası tutarlarını paylaşabilir misiniz?
Sigorta kişiye ve bulunduğu ile göre farklılık gösteren bir kavram. Buna rağmen Türkiye'deki sigortacıların fahiş fiyatları ve en düşük risk grubundaki araçlara nasıl en yüksek tarifeden prim uyguladıkları konusunda fikir vermesi için ayrıntılarıyla yazacağım.

Karavan dönüşümü için yapmayı düşündüklerim tam olarak bitmemiş olmasına karşın, ana çatı bittiği için 2014 yılının Eylül ayında ruhsat üzerindeki dönüşümü yaptırdım. Dönüşümü yaptıktan sonra, ruhsatta kamyonet iken 274,18 TL olan primim bir anda 1842,09 TL'ye fırladı. Üstelik bu rakam 7 aylık dönem için uygulanan rakam.

Bunun büyük kısmı sigortacıların, karavanın trafikte "özel amaçlı taşıt" kategorisinde altında sınıflanmasını bahane edip itfaiye ve ambulanslarla aynı tarifeden sigorta yapmalarından kaynaklanıyor. Dahası 7 basamakta (en üst basamak) olan hasarsızlık indirimim 5 basamağa düşürülmüş. Sebebini sorduğumda araç türü değiştiği için dediler. Yahu araç aynı araç, sürücü aynı kişi bu nasıl oluyor? dediğimde ruhsatta farklı araç göründüğü için dediler. Türkiye'deki sigortacıların müşteriyi nasıl gördükleri konusunda bir fikir verir sanırım.

Bunun üzerine bir kampanya başlattım. Gerek burada, gerek Facebook üzerinde insanları BÜTÜN sigortalarını iptal ettirmeye çağırdım. Kendi sigortalarımın tamamını iptal ettirdim. Üzerine Bimer'e şikayet üzerine şikayet yazmaya başladım. Bununla da yetinmedim, durumu anlatan bir yazı yazıp yaklaşık 20 büyük sigorta firmasının genel müdürlerine gönderdim. Bir kaç tanesinden salak sulak cevaplar geldi. Kimisi "serbest piyasa" var, istediğimiz fiyatı belirleriz demeye getirdi. Kimisi mevzuat hazretlerini bahane etti, vs. İçlerinden bir tanesi, Ankara Sigorta'nın Samsun Bölge Müdürü, konuyu ilgili arkadaşlarıyla görüştüğünü ve karavan için özel amaçlı taşıt altında bir alt kırılım (kategori) tanımlayıp bize özel bir kampanya yapacaklarını söyledi. Ben de bunu yaptıkları takdirde bütün karavancıların Ankara Sigorta'ya geçmeleri konusunda yardımcı olacağımı söyledim.

Gerçekten de primim 306,00 TL'ye indi. Sözümü tuttum ve gerek burada, gerekse Facebook üzerinde tanıdığım bütün karavancılara Ankara Sigorta'ya geçmeleri için çağrıda bulundum. Ulaşabildiklerimizin hemen hepsi de geçti. 20-30 senelik primi bir seferde tahsil etmeye alışmış olanlar bunun üzerine harekete geçip Ankara Sigorta'yı topa tuttular (başka kaynaklardan edindiğim söylentiye dayalı bilgi). Sonuç Ankara Sigorta Samsun Bölge Müdürünü işten attı. Hızını alamadı Samsun Bölge Müdürlüğü'nü de lağvetti.

Sağda solda duyduklarımdan edindiğim izlenime göre sözkonusu kişi Koru Sigorta adında bir oluşuma ön-ayak olmuş. Tarifeleri düşük tutabilmek için bu oluşumu "kooperatif" adı altında örgütlemişler. Sigorta yaptıran herkesi önce bu kooperatife üye yapıp sonra primlerini belirliyorlardı. (Tam süreç böyle olmayabilir. Bunlar benim edindiğim izlenimler.) Bu sayede ertesi yıl yaptırdığım trafik sigortası için 956,00 TL prim ödedim. Bu rakam bulabildiklerimin en iyisi. Bir sonraki "en iyi" rakam, hatırlayabildiğim kadarıyla 1650 TL gibi bir şeydi. Aynı yıl diğer aracım olan Ford Ranger kamyonet için ödediğim prim, yanlış hatırlamıyorsam 468 TL gibi bir şeydi.

Bu arada bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum: Sigortacıların bahanelerinden biri karavanların hasar durumuna ilişkin ellerinde ayrı bir kaza istatistiği bulunmaması idi. Yukarıdaki rakamların verildiği tarihte en azından Ankara Sigorta'nın elinde kelimenin tam anlamıyla ayrıntılı bir karavan hasar istatistiği oluştu. Buna rağmen verdikleri primler tavan yaptı. Niyetlerinin ne kadar "iyi" olduğu konusunda bir fikir verir sanırım.

Ankara Sigorta'nın elindeki istatistik bilgilerin bir kısmını, kendisi de karavancı olduğunu söyleyen ve bu forumun üyesi Burak arkadaşımızın girişimiyle kendimiz topladık. Ulaşabildiğimiz herkesten ruhsat bilgilerini Burak'a iletmelerini istedik. Bu sayede Tramer sorgusu yapıp kimin hangi hasarsızlık basamağında olduğunu net olarak görebilecekti. Ancak sevgili arkadaşımız onca kişinin katılımıyla topladığı bilgiyi yalnız kendi ticari amaçları için kullanmayı tercih etti ve ne yaptıysam paylaşmadı. Telefonda laf arasında edinebildiğim tek bilgi yaklaşık 200 kişi içinde yalnızca bir kaç kişinin 5 basamakta olduğu (bunlar da muhtemelen yeni dönüşüm yapanlar) diğerlerinin tamamının 7 basamakta olduğu idi. Burak kardeşimiz bu bilgileri hesapça sigorta firmalarını ikna etmekte kullanacaktı. Sonuçlarını birazdan aşağıda göreceksiniz. Ben ise hiç bir şekilde paylaşmaya yanaşmadığı bilgileri kullanıp Bimer'i yeniden şikayet yağmuruna tutacaktım. Kendisini Allah'a havale ediyorum ve bundan böyle ticari olarak kendisine "hayırlı" (!) işler ve "bol" (!) kazançlar diliyorum.

Bu sene hesapça bizim şikayetlerimiz sonucunda yaratılan fiyat kıyaslama sayfasında bulabildiğim en iyi fiyat 2450 TL civarındaydı. (30 bin liranın üzerinde prim veren var.) Bu arada, Koru Sigorta'nın "kooperatif" yaklaşımı yine diğer sigorta şirketlerinin şikayetine mazhar olmuş, kooperatif üyeliğimizi iptal etmişler. Tahminim kooperatif üyelik ücreti iadesi gibi bir formül bulmuş olsalar gerek bu sene 1545,60 TL ödedim.

Bu fiyatlarda hasarsızlık indirimimin tekrar 7 basamağa çıkmış olmasını göz ardı etmeyin. Şimdi İstanbul'dayım. Sigortayı yaptırdığım tarihte ikametgahım sanırım Giresun'da görünüyordu. Dolayısıyla başkalarına çıkan primler farklılık gösterecektir. Bunu da hesaba katın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR