Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edebiyatçı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,180
Ynt: Kendi rotasını çizen FAS gezimiz (Kazablanka-Marakeş)

Ertesi sabah otelimizin bol çeşitli kahvaltısının ardından daha önce anlattığım Hakim Bey'in tavsiyesi ve arabası ile Marakeş'e ulaşmak için saat 10.30 gibi tren garına gidiyoruz.Diğer vagonlarda ayakta kalma ihtimali olduğu için birinci sınıf koltuk numaralı vagondan biletlerimizi alıyoruz. Hakim Bey tren kalkana kadar bize eşlik ediyor. Yanlış hatırlamıyorsam 3 saatten biraz fazla süren yolculuğumuz boyunca Fas köylerini ve beklediğimizden çok daha yeşil olan ülke topraklarını seyrediyoruz. Afrika deyince hep gözümün önüne çöl geldiği için bu kadar yeşil bir ülke ile karşılaşacağımı hiç düşünmemiştim. Daha uçakta alçalırken yemyeşil tarlalar beni hayrete düşürdü. Hele başınızı çevirdiğiniz her yerde karşınıza çıkan portakal ağaçları Antalya'dakinden bile kat kat fazlaydı.
İlk fotoğrafı uçaktan çektim.

IMG 1679 Large

IMG 1825 Large

IMG 1818 Large

IMG 1827 Large

IMG 1815 Large

Etiketler

Evet meslekdaşız. Biri yedi biri iki yaşına yaklaşan iki küçük kızım var. Onlardan artan tüm boş vakitlerimde internetten gezecek yerler araştırıyorum.Gezmeyi öyle çok seviyorum ki çocuklar dahi engel olamadı.Küçük kızım bir yıl içinde beş ülke gördü. Arkadaşlarım ev bark alırken ben bol bol albüm alıyorum :smiley:
Yukarıdaki bir mesajı yazarken bebeği üç kere uyutup geldim.Diğer mesajın yarısında büyük kıza tost yaptım. :smiley: Mesajı yazarken evdeki gürültüden (Pepe müziği eşliğinde) cümlenin başını unutuyorum.Bu ortamda çok da edebi cümleler kurulamıyor.:smiley: Zor şartlarda yazdığım için hatalarım olursa affola. Eleştiri ve yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Marekeş garında indiğimizde hala kim olduğunu çözemediğimiz biri tarafından karşılanıp otelimize doğru yol alıyoruz. Otelimiz meydana çok yakın olduğu için o daracık sokaklara araba giremiyor. Bu yüzden yakın bir yere arabayı park edip eğri taşlı yollarda valizi sürükleyemediğimiz için bir hamal yardımı ile on dakikada otele ulaşıyoruz. Yanımızdaki adam olmasa bu labirent gibi yollarda oteli bulmamızın ne kadar zor olacağını anlıyor ve ona da gönderene de müteşekkir oluyoruz.

IMG 1832 Large

IMG 1838 Large

IMG 1836 Large

IMG 1840 Large

IMG 2023 Large

Marekaş'teki otelde dört gece kaldık. Oda başına gecelik 30 euro verdik. Farklı zamanlarda ayırttığımız için iki geceden sonra odaları değiştirdik. Riad adı verilen geleneksel Fas evlerinden biri otele dönüştürülmüş. Şehirde modern otellerin yanında çok sayıda riad var.Dekorasyonu ve atmosferi otantik olduğu için biz çok sevdik. Odalarda pek bir şey yok. Televizyon,buzdolabı,telefon felan bulunmuyor. Sadece internet ve klima var.Gündüzleri 20 derecenin üzerinde de olsa geceleri oldukça serin olduğu için kışın bile gitseniz klimasız bir otel tercih etmeyin.Hatta bebek olduğu için biz elektirik sobası da istedik.Otelin temizliğinden ve gördüğümüz tek çalışanı Sait'ten çok memnun kaldık. Sessiz sakin bir oteldi. Tek ses benim ufaklığın çığlıklarıydı. Kahvaltı Kazablanka'daki ile kıyaslanamayacak kadar azdı.Ben yemekleri yiyemezsek aç kalmayalım diye her ihtimale karşı yanımıza kahvaltılıklar aldığım için biz sıkıntı çekmedik.Her kahvaltıdaki sıcacık gözlemeler ve taze sıkılan portakal suları ise harikaydı.Otel meydana çok yakın olduğu için yoruldukça gidip dinlenebildik.İlk odamız iki katlıydı. Yatak üst kattaydı. Alttaki kanepeler de yatak olduğu için 2 çocuklu bir aile rahatlıkla kalabilir. Hatta kız kardeşime ayrı oda tuttuğumuza pişman olduk.

IMG 2936 Large

IMG 2937 Large

IMG 1856 Large

IMG 5710 Large

IMG 1855 Large

Otelin adı Riad Harmattan her odasının ayrı bir ismi var. Fas'ın şehirlerinin adlarını koymuşlar.Terastaki şezlonglar da yabancı turistlerden güneşlenenler de vardı. Fotoğraftaki büyük olan suit oda. Alttaki fottoğraflar da terastan Marakeş görüntüsü.

IMG 2969 Large

IMG 2977 Large

IMG 2953 Large

IMG 5712 Large

Marakeş demek JEMAA EL FNAA MEYDANI ( KIYAMET MEYDANI) demek.Eskiden buarda insanlar idam edildiği için ölülerin buluştuğu meydan gibi değişik isimler de verilmiş. Burası nasıl anlatılır, hangi kelimelerle betimlenir bilmiyorum. Unesco tarasından dünya kültür mirasına alınan meydan şehre ilk indiğimizde bizi biraz korkuttu. Sürekli üzerinize üşüşen satıcılar, başınızı çevirdiğiniz her yerde gösteri yapan ve para isteyen adamlar,kınacı kadınlar,falcılar, maymun ve yılan oynatıcıları, yemek kokuları, müzik sesleri... Bir anda biz nereye geldik diyerek bunlardan kurtulmaya çalışırken bir yandan birbirimizi kaybetmemek için uğraşıyorduk.Sanki bir meydan dolusu adam üzerinize üşüşüyor ve bilmediğiniz bir dilde size birşeyler anlatıyor.Sonraki günlerde biz mi alıştık onlar mı bize alıştı bilmiyorum ama ilk günkü kadar korkunç gelmedi artık.

IMG 5721 Large

IMG 5752 Large

IMG 3070 Large

IMG 5719 Large

IMG 2706 Large

Otelimiz meydana paralel bir sokakta olduğu için günün her saatinde meydandan geçiyorduk. Sabahın erken saatlerinde önce satıcılarla dolmaya başlıyor. Öğlenden sonra gösteri yapanlar da ekleniyoru. Hava kararmaya başlayınca her gece yeniden kurulan açık hava restoranlarından dumanlar ortalığı doldurmaya başlıyor.Akşam ezanının ardından akıl almaz bir cümbüş başlıyor. Gösteri yapanlara yaklaştığınız anda hemen para istemeye geliyorlar. Yerel halktan çok fazla izleyen var ama para veren çok az. Yanlarından bile geçseniz turistleri hiç affetmiyorlar. Fotoğraf çekmek için bir çoğu ile pazarlık bile yaptık.Allah'tan paralarının değeri düşük de bir iki liraya memnun oluyorlar.Özellikle hikaye anlatan bir sürü kadın ve erkeğin başı tıklım tıklım dolu. Üstelik de çok eğleniyor gibi gözüküyorlar ama biz hiç bir şey anlamadığımız için sadece fotoğraflamakla yetiniyoruz.

IMG 2680 Large

IMG 2676 Large

IMG 2863 Large

IMG 3155 Large

Meydanda bir çoğunun ne olduğunu anlayamadığım bir sürü taş, bitki,baharat, yağ hatta kuru kirpi ve keçi kafası gibi enterasan şeyler satan çok sayıda satıcı var. Bir de ellerinde içi sarı bir yağ dolu şişeleri ile argan argan diye peşinizden koşan adamlardan bir türlü kurtulamıyorsunuz. Fas'ta yetişen argan ağacının yağı kozmetikte kullanılıyormuş ve çok makbülmüş. Bu yağdan yapılan bir sürü kozmetik ürünü de meydanda ve dükkanlarda bolca satılıyor. Kuru kirpinin ne işe yaradığını da hala anlayabilmiş değilim.

IMG 5346 Large

IMG 3075 Large

IMG 2839 Large

IMG 2823 Large

IMG 2731 Large

En ilginç olan ise salyangoz çorbası satanlardı. Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz sözüne inat başları tıklım tıklımdı. Ellerindeki kürdanlar ile önce kabukların içlerini boşaltıp sonra suyunu kafaya dikiyorlar. Ne diyeyim afiyet olsun. :p :-\ :-\

IMG 1901 Large

IMG 1894 Large

IMG 2721 Large

IMG 1899 Large

IMG 5338 Large

Meydanda çok sayıda portakal suyu satan araba var. Fas dünyanın en lezzetli portakallarının yetiştiği ülkelerden biriymiş. Hatta Yunan mitolojisinde altın elmanın yetiştiği yer olarak geçermiş. Altın elma da portakalmış.Fas Avrupa'ya büyük oranda portakal ithal ediyormuş. Gerçekten içtiğim en lezzetli portakal sularındandı. Ankara da göremesek de Antalya'dan aldığım portakallar da bunlardan aşağı değildi. Şehri gezerken de yol kenarlarından saksılara kadar her yerde portakal ağacı vardı. Hatta otelde kız kardeşimin banyosunun penceresinden elimizi uzatıp portakal toplayabiliyorduk.

IMG 1892 Large

IMG 5317 Large

IMG 2154 Large

IMG 5598 Large

IMG 1934 Large

Meydandaki en renkli ve turistlerin ilgisini çeken şey suculardı. Su satmaktan çok fotoğraftan para kazanan bu sucular meydana renk katmış.Tanıtım kitapçıklarının ya da magnetlerin üzerinde hep bu sucuların fotoğrafları var. Şapkalarını ise 20 lira gibi bir fiyata satın alabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraflar için kıran kırana pazarlık yaptık.Özellikle ikinci fotoğraftaki çok fenaydı. Siz birisi ile pazarlık yapıyorsunuz birkaç tanesi daha fotoğrafa üşüşüyor. Mecburen onlara da veriyorsunuz. Ya da boynunuzda makina gören fotoğrafımı mı çektin diye geliyor. Bazı fotoğrafları makina boynumdayken rasgele düğmeye basarak çektim.Gözünüze yaklaştırırken biri şapkasını uzatıp dibinizde bitiyor.Yani fotoğraf çekmek hiç bu meydandaki kadar zor olmamıştı. ;D

IMG 2696 Large

IMG 2697 Large

Fas'ta zeytin üretimi de oldukça fazla. Şehrin içinde bol miktarda zeytin bahçesi görmeniz mimkün. Rengarenk zeytinciler tam bir görsel şölen sunuyor.

IMG 5557 Large

IMG 5559 Large

IMG 5558 Large

IMG 5560 Large

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR