Kia Asia Combo Minibüs Hem Motokaravan Hem Araç Taşıyıcısı Olarak Düzenlenebilir mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,323

jeep

Zirve
Yer
Gaziantep
Web
www.gandoff.org
Arkadaşlar kafamda bir proje var, bir iki adım attım sayılır. Yardımlarınızı bekliyorum.

Öncelikle 1980 model bir cj-5 sahibiyim ve off road delisi bir insanım. Aracımı çok seviyorum fakat uzun yol için hem çok yorucu oluyor, hemde çok yakıt tüketiyor. Ayrıca gittiğim gezilerden geriye döneceğimi düşünerek kendimi sınırlayarak kullanıyorum aracı. Bu sebepten dolayı cj den de ayrılamayacağımızı düşünerek onu taşıma fikri öne çıkmaya başladı. Ayrıca taşıyacağım araç aynı zamanda bana yardımcı olacak ekipmanlarıda taşıyacak ve ailece içinde yatıp kalkabileceğimiz 2. evimiz olacak.
Bu sebeple Kızılay ın ekonomik ömrünü tamamladığını düşündüğü 1990 model 4,0 litre 6 silindir düz dizel motora sahip KİA ASİA COMBO tipinde ki ruhsatta 15 kişilik minibüs diye geçen aracı ucuz bir fiyata aldım. Araç 1990 model olmasına rağmen kaportası haricinde temiz bir araç. 83.500 km de ve çalışmayan hiç bir yeri yok. Bir tek klima kompresörünü sökmüşler o kadar.
İşe başlamadan önce bütün planların, malzemelerin ve ustaların ayarlamasını yapmayı hedefliyorum. Kafamdaki takvim 2009 ocak ayında start vermek. Bu tarihe kadar model ortaya çıkmalı ve malzeme teminine başlamalıyım diye düşünüyorum.
Yapmak istediklerim öncelikle aracın fenni durumunu düzeltmek. Yani kupa şasi den ayrılacak, motor şanzıman, diffler yürüyen aksam aklınıza ne gelirse beni yolda bırakmayacak şekilde onarılacak. 2. si ise kupanın içine 1,95 lik cj yi sığdırmakta, kabaca yaptığım ölçülerde tavan sacını 50 cm ciivarında kaldırdığımızda cj içeri sorunsuz bir şekilde sığıyor. Tabi tavanda bulunan yan havalandırma kanallarını iptal ederek.
Konunun karavanla ne ilgisi var diyeceksiniz. Şimdi oraya geliyorum. Cj minibüsün içerisine girdiğinde ön camdan yaklaşık 3 metre kadar bir alan boş kalıyor. Bunun 1 metresi şoför koltuğu gerisi boş. Tabi kullanım alanı olarak dönerli şoför koltuğunu da katarsak işin içine 3x1,90 gibi bir alan devamlı kullanılabilinir. Ayrıca konaklama yaptığımız zaman jeep dışarda olacak ve ilk aklıma gelen yatakları ve oturma kısmını jeepin boşalttığı alana koymak.Tabi bunlar yada yan panellere açılır bir şekilde monte olacak yada jeepin iz genişliği içerisinde alt kısmında kalacak. Araçta tv, buzdolabı, 220V çevirici gibi aksesuarlarda aklımda.. İlginç bir proje olacak gibi duruyor.
Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

işte minibüs ün ve cj nin resimleri.

Resimek 0020

Resimek 0022

Resimek 0021

Resimek 0024

Resimek 0027

Resimek 0029

cj..
DSC00233

DSC00131

ölçülendirme işleri devam ediyor. Yakın zamanda autocad çizimleri ile ölçüleri vereceğim.

Etiketler
Ynt: Kia Asia Combo Minibüs Hem Motokaravan Hem Araç Taşıyıcısı Olarak Düzenlenebilir mi?

Göktuğ bey,
öncelikle "olmaz" diye birşey yok, ki siz de bunu bilerek işe girişmiş, ilk adımı atarak aracı satın almışsınız bile. İçeride bir araç taşıyacağınız için, bunun araca binmesi, ağırlığı, bunun sürüşe etkisi gibi konular biraz mühendislik gerektirebilir, ki işin bu kısmını siz çözümleyeceksiniz gibi görünüyor.
Benim cevaplayabileceğim kısma gelirsek; 3 metrelik bir alanın karavan olarak değerlendirilmesi aşamasında heyecanla gerek ben, gerek diğer arkadaşlar yardımcı oluruz. Bunun için biraz daha çizim ve ölçülere ihtiyaç olacak, sizin aotucad çizimlerinin ardından daha yere basan hayaller kurabiliriz.
Yalnız hemen şunu belirtmek isterim; yatacağınız zaman CJ aşağıda olacak diye düşünmemenizi, o da içerideyken yatılabilecek şekilde düzenin kurulmasında fayda var. Çünkü yolculuk anında gecelemeniz gerekebilir. Aileniz kaç kişiden oluşuyor, daha doğrusu kaç kişi içinde yatabilmeyi düşünüyorsunuz?

Ynt: Kia Asia Combo Minibüs Hem Motokaravan Hem Araç Taşıyıcısı Olarak Düzenlenebilir mi?

Ağırlık konusunda sorun olmayacak 2 tonun üzerinde taşıma kapasitesi olan minibüs için 1400 kg lık cj sınırlar içerisinde. Tek sıkıntı yerden yüksek olan cj nin ağırlık merkezini biraz yukarıya alması, bunun önüne geçmek için gerekirse tekerlerin basacağı kısımları aşağı alarak, biraz fayda sağlayabiliriz.

Bizim aile ben dahil 3 kişiden oluşmakta eşim ve 3 yaşındaki oğlum ile. Yalnız jeep ile festivallere olsun oyunlara olsun giderken co pilotum ve ben gidiyoruz. Yani yatmak için 2 kişilik yatak yeterli olur diye düşünüyorum.

merhaba sayın göktuğ.
güzel bir proje. daha önce forumda içinde mini cooper taşıyan arkada kapısı olan bir motorkaravan görmüştüm, projeniz ona benziyor. siz aracın orjinal kasasını bozmadan arkaya bir kapı açmayı düşünüyorsunuz. tavan tabiki yükseltilebilir,ancak aracın eni ve boyu sizce yeterlimi? ben olsam aracın kupasını şöför koltuğunun arkasından itibaren keser, daha geniş ve boydan uzun, belkide alkovanlı yeni bir kasa imal ettirirdim, hem cj' ye hemde size yeterli mekan oluşurdu.
kolay gelsin.

yeni aracınız hayırlı olsun. güzel proje hem gezi kamp hemde cj hep yanınız da .aracın arka kısmında değil motor sanırım.ağırlık merkezi için taban bölümünün bagaj taban seviyesine indirilmesi çok mantıklı araç uygunsa .ayrıca cj yukarıda olursa sallandığında aracı daha fazla sallar ve yol konforu ve güvenliği tehlikete girebilir.

Göktuğ bey merhaba, şimdiden taşıyıcıvanınız hayırlı olsun, çok güzel bir projeye adım atmışsınız, kutlarım.
Ama ben nacizane ; neden cj niz için bir römork yapıp, bunu da tamamı karavan olarak düzenlenecek Kia nızın arkasında taşımıyorsunuz deye sormak istiyorum?
Tabii bu sizin düşüncenizden çok farklı ama imkan var ise bence uygulaması daha güzel proje gibi.
Siz ne dersiniz?

Göktuğ bey projeniz oldukça ilginç, ama ben de saboy arkadaşımız gibi düşünüyorum. Özellikle kış aylarında yapacağınız gezilerde karavanınızın iç mekanına şidddetle ihtiyacınız olacak. Hele ki bu gezilerinizde eşiniz ve minik oğlunuz varsa, dar alan kesinlikle kriz yaratacaktır. Oysa yeterli donanımla donatılan (banyo,wc,mutfak aksamı, ısıtma ,çocuk için tv ve video ) bir karavan ve arkasına cj nizi taşıyabileceğiniz bir römork ile dünyayı dolaşabilirsiniz...

CJ'nin üstüne çıkacağı bir treyler yeterli olacak gibi benim görüşüm.

saboy' Alıntı:
Göktuğ bey merhaba, şimdiden taşıyıcıvanınız hayırlı olsun, çok güzel bir projeye adım atmışsınız, kutlarım.
Ama ben nacizane ; neden cj niz için bir römork yapıp, bunu da tamamı karavan olarak düzenlenecek Kia nızın arkasında taşımıyorsunuz deye sormak istiyorum?
Tabii bu sizin düşüncenizden çok farklı ama imkan var ise bence uygulaması daha güzel proje gibi.
Siz ne dersiniz?

Göktuğ bey projeniz oldukça ilginç, ama ben de saboy arkadaşımız gibi düşünüyorum. Özellikle kış aylarında yapacağınız gezilerde karavanınızın iç mekanına şidddetle ihtiyacınız olacak. Hele ki bu gezilerinizde eşiniz ve minik oğlunuz varsa, dar alan kesinlikle kriz yaratacaktır. Oysa yeterli donanımla donatılan (banyo,wc,mutfak aksamı, ısıtma ,çocuk için tv ve video ) bir karavan ve arkasına cj nizi taşıyabileceğiniz bir römork ile dünyayı dolaşabilirsiniz...

CJ'nin üstüne çıkacağı bir treyler yeterli olacak gibi benim görüşüm.

Arkadaşlar aracı komple karavan yapıp arkasına takacağım römorkla olayın en üst noktasına çıkacağımı söyleyebilirim.
Fakat
1- yaklaşık 6.5 metrelik Kia nın arkasına en az 4-4.5 metre treyler toplamda 11 metrelik bir tren halini almazmıyım. Mesela böyle bir araçla Bodrum un ne kadar içine girebilirim.?
2- B sınıfı ehliyetler için maksimum römork ağırlığı 750 kg olarak biliyorum. Üzerin de bir ağırlık için ehliyet ve araç sınıfını değiştirmek gerekiyor. Yani Kia minibüs olmayıp çekici, bende off-road pilotu değil tır kaptanı pozisyonuna giriyorum.
3- Dış kısmı tenteli olan cj için geceleme sırasında bulunduğum yerde oluşabilecek sorunları düşünmedim bile. Kendini bilmezin birisi tenteye bir çizik atsa kesici bir aletle gitti 1400 dolar. O yüzden römork fikrini çok düşündüm, hatta bir tane cheroke alayım minibüsün yerine onun arkasına bağlayayım dedim ama yukarıda saydığım sebeplerden dolayı vazgeçtim.

Yanlışım olabilir, ama römork işi göründüğünden karışık.

Evet Göktuğ bey haklısınız, tabii önce maliyet , sonra kullanım amacı ve alanları mutlaka hesaplanmalı. Fakat sizin caravan olarak düzenleyeceğiniz araç sanırım çift tekerlekli , bu araç B sınıfı ehliyet ile kullanılabilirmi?

Evet aracı alırken bende öyle biliyordum. Araştırdım ama öyle değilmiş. B sınıfı ehliyet minibüs kullanıyor. Minibüs sınıfında ise arkalar çift teker yada tek teker diye bir ayrım yok. Önemli olan taşıyacağın kişi sayısı. Sayı 15 i geçince zaten otomatik olarak MİDİBÜS oluyor o zaman C sınıfı gerekiyor. 25 in üzeri otobüs oluyor ve E sınıfı gerekiyor. Yani B sınıfı Minibüs kullanıyor.

Valla hayırlısı olsun, kaçırmışım başlangıcını...

Minibus arkadan itişli dimi? önden çekişli olsa CJ'i aşağıya almak ,ağırlık merkezini alçaltmak kolay olurdu... 1-2 kasım offroad oyunlarına yetişir diye tahimin ediyorum :smiley:

Minibüs arkadan itişli. Ama tekerlekleri cj nin karnına gelecek sanıyorum o yüzden yalnızca lastiğin bastığı kısımlar gömme olabilir. Yani içinde kısa bir off-road turu düşünebiliriz. :D Minibüs ü şu anda şantiyede işçi taşımakla meşgul. Ancak kışın çalışılamayan günlerde kaportadan başlayacağız. Ama amacım sanayiye girince komple yapılsın çıksın diyorum. Aslında hedefte 14-15 kasım intercity tropy vardı ama sanırım yetişmeyecek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri