Kıbrıs 'ta Kamp Hakkında..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hndnz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 56,753
Ynt: Kıbrıs 'ta Kamp Hakkında..

Kuzey Kıbrıs’ta belirlenmiş birkaç kamp yeri vardır. Bu kamp yerleri daha çok piknik yeri olarak kullanılmaktadır ve cam kırıkları, piknikçilerin bıraktıkları çöpler ve bunun gibi hoş olmayan şeyler bulunabilmektedir. Onun dışında bazı kısıtlamalar dışında tüm sahillerde ve orman arazilerinde kamp kurmak serbesttir. En uygun yerler şehirdışlarındaki sahiller, ormanlar ve dağlardır. Orman Dairesi kontrolündeki bu bölgelerde kamp yapmak serbesttir. Ateş yakmak 1 Mayıs ve 1 Ekim tarihleri arasında yangın riskinden dolayı yasaktır. Ağaç kesmek her zaman için yasaktır.

Daha fazla bilgi için yazmış olduğum blog:

http://northcyprusnature.wordpress.com/2013/03/14/kuzey-kibrista-kamp/

www.agamaoutdoor.com
Kuzey Kıbrıs'ın ilk ve tek outdoor merkezi.

Etiketler

Mağusa bölgesi için en rahat Glapsides sahilinde çadır kurulabilir, kışın fazla ziyaretçisi
olmamasından dolayı temiz sayılır ve kumdur. Yazın üniversite öğrencileri, yerli ve dışarıdan
gelen turistler dolayısıyla kalabalıktır.

Palm Beach'in kayalık, taşlık, kumluk bir sahili vardır fakat Glapsides'a nazaran daha
temizdir benim gözümde. Askeri bölgeyle biraz iç içedir, fazla yanaşmadığınız sürece problem olmuyor.

Salamis Harabeleri çevresinde yine sahile yakın kısımda da çadır kurulabilir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin Sabancı Yurdu çıkışı, Lefkoşa yolu boyunca sağ tarafta koruluk kalır.
Orada da çadır kurulabilir gibi ancak güvenli midir ondan çok emin değilim. Lakin ağaç eve rastlamıştım.
Dolayısıyla yine sorun olacağını sanmıyorum.

Tabii bu yukarıda saydığım 4 yer için sonradan bir düzenleme getirilmemişse.

Lefke çok sakindir. Bahar aylarında bölgeye yaklaşınca yolun iki tarafında bir sürü narenciye ağacı görürsünüz sıra sıra.
Buraya ulaşım yanlış hatırlamıyorsam Mağusa-->Lefkoşa, Lefkoşa-->Lefke şeklinde gerçekleştiriliyor.

Sıcağı sevmeyen, hoşlanmayan bir kişiyseniz, haziran-temmuz-ağustos-eylül aylarında Kıbrıs'tan uzak durulması gerek.
Nemiyle birlikte hem terden hem güneşten çok rahatsız olur, ıstakoza dönersiniz ;D
Gecesine pek belli olmuyor bazen sabaha kadar sıcaktan ter atmanız bazense donmanız mümkündür.
Sivrisinekleri çok inatçıdır(!)
Uçan karafatmalara da dikkat etmek gerekir.

Kıbrıs yemeklerinden salyangozla yapılan Garavolli önerilir çoğunlukla denemek için, fakat ben hiç denemedim ;D
Bunun dışında, zeytinyağlı kabak çiçeği dolması çok lezzetlidir.
Ispanağa benzer bir bitkiyle yapılan bir yemek var, Molehiya.

Zeytinli-hellimli ekmekleri lezzetli ve dayanıklıdır. Uzun yolculuklarda güzel gider :smiley:

Çeşme suyu içilemez. Yağlı, tuzlu garip bir sudur, deniz suyuna benzer. İçmeye kalkmayın, yanınızda su taşıyın.

Uzak bir yere gideceksiniz toplu taşıma namına kendi şehirlerinizdeki sistem gibi yüksek beklentiler içine girmeyin.
Dolmuş mümkün ama saat aralıkları rahat değil, akşam 7den sonra bir yere gidemeyebilirsiniz.
Genelde herkesin kendi hatta birden fazla arabası var ve çoğunlukla Mercedes marka taksiler işliyor.
Ya otostopla ulaşım sorununu çözeceksiniz ya da araç kiralayacaksınız ki o da yine dönemsel talebe göre bazen bulamadığınız
oluyor ve yine bir değişiklik olmamışsa eğer minimum 3 gün için kiralayabiliyorsunuz. Sağdan veya soldan direksiyon bulabilmeniz
mümkün sorduğunuzda.

Havaalanından taksiye binip 80-90tl vermeye kalkmayın, ağzınız iyi laf yapıyorsa 60tl'ye kadar inebiliyorlar(!)
Ya da hemen çıkışta sizinle aynı yöne giden birkaç kişi bulup, birlikte ücreti paylaşın.
Otobüs içinse havaalanı kapısından çıkışta sol taraftan ilerleyip dümdüz yürüdüğünüzde büyük harflerle
yazılmış KIB-HAS mevcut ama yine saatleri biraz sıkıntı.

bir dönem kıbrısta turizmci olarak çalıştım. ilk olarak söylemek isterim ki, kıbrıs alıştığımız Türkiye fiyatlarınnan iki defa pahalı. Doğa ise bana baya ıssız geldi. Ormanlıkta çadır kurmak isterseniz ormanlık alan bulamazsınız :smiley: Tabelalarda ormanlık olarak bildirilern belgeler vardır ama orda da pek çok ağaç ve su bulunmaz. En iyisi çadırınızı bir plaja kurmanız :smiley: ama plajların hepsi bunun için uyugun deyildir. mevsimle ilgili olarak karetta karetta kaplumbagalari yumurta birakmak icin sahile gelir.o zaman bazi plajlar aksam 7den sonra kapali olur. mekan olarak Alev kayasını önere bilirim. Tüm kıbrıs sanki ayaklarınızın altında görünür. Çadırınızı kurun, çayınızı demleyin ve hayatın tadını çıkarmaya bakın orda. Girnede Beşparmak dağları, Çamlıca ormanı, Lapta, Güzelyurt önereceğim mekanlar içerisinde. ve bir de Magusanın kızıl kumsalları. Araç kiralamanızı öneririm. Taksiler çok pahalıdır ve otobüs, minibüs baya azdır. Ve özellikle gideceğiniz her yere kendinizle bidonla su almayı unutmayın. herşeye rağmen benimçin kıbrıst mutlaka görülmesi gereken, sevdiğim yerler sırasındadır.

Merhaba arkadaşlar böyle bir konu açılmış olmasına sevindim.Mayıs ayında Kbrısa gitmeyi planlıyorum.Daha önce kıbrısta bir yıl kaldım askerlik için ama o zamanlar kamp merakım pek yoktu,zaten bunun için vaktim de yoktu.şimdi rahat rahat gezmek istiyorum.konaklama konusunda henüz karar vermedim fakat çadırımı malzemelerimi alacağım.Kamp için önerilerinizi bekliyorum.Teşekkürler..

Merhaba,
Kıbrıs'ta yaşıyorum ilk kampımı ben de bu sene yapacağım ancak bilgim olan konulardan yardımcı olmak istedim.
Kıbrıs'ta deniz kenarında kamp yapmak isterseniz çok fazla seçenek var çünkü hem güvenli ve sakin hem de upuzun bir sahile sahip. Ama özellikle gitmenizi önereceğim yer kesinlikle Karpaz. Hiçbir otel vs olmayan sadece birkaç bungalov bulunan çok sakin ve denizi muhteşem bir yer. Adanın o ince burun kısmı burası ve oldukça uzak yalnız. Gitmenin tek yolu araç kiralamak ya da otostop. Kamp bölgelerine gelmeden önce son köy Dipkarpaz- rum ve türk köyü. Buradan ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz.
Bungalov olan yerlere yakın kamp yaparsanız duş ve tuvaletlerini de kullanabilirsiniz.
Yabancı misafirlerimiz genellikle dağ yürüyüşü ve dağ kampı da tercih ettiğinden bunun için de beşparmak ve alevkayasını önerebilirim.
Adada Lefkoşa-Girne-Güzelyurt-Magosa arasında saat başı veya yarım saat dolmuşlar çalışır ancak bunun dışındaki yerlere(ki kamp için buraların şehir merkezi dışına çıkmanız lazım) düzenli bir toplu taşıma yok.
Kamp dışında başka sorularınız olursa yine yardımcı olurum.

Merhaba yeniden, ilk kampımızı gerçekleştirince kısa bir bilgi vermek istedim. Adada karpaz Marinayi geçtikten sonra hem kuzey hem güney bölgesindeki plajlarda birçok kampa uygun bölge var.bazıları caretta üreme bolgesi olduğundan kamp yapmak yasak ama bunlar dışında da cok sayida uygun bölge var.özellikle dipkarpaz köyünü geçtikten sonra hem yol kenarında hem de altınkum civarında biraz zorlu yollar sonrasında çok güzel koylar bulmaniz mümkün. Denizi gerçekten efsane ve özellikle bir tesis yani secmezseniz muhtemelen sizden başka kimsenin girmediği koylar bulabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri