Kimler Bunalım Da?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan makara60 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,138

makara60

Zirve
Her şey sanki bir an da oldu.Fiziiksel olarak hiç bir sıkıntım yok.İştah,uyku sağlam.Zamanım var,gezecek kadar maddi imkanım da var.Ancak ne hikmetse ,o kadar uğraşıp hazırladığım karavanı yerinden oynatasım bile yoktu.Kendimi zorladım,yola çıkınca düzelirim dedim ama nafile:( Bir ay boş boş dolaştım,zerre keyif almadım.Çok sevdiğim antik kentler taş yığını oldu gözümde..Müzelerin kapısına kadar gidip girmeden dönmüşlüğüm var.Göllerin yanından geçip olta bile atamadım(görülmüş şey değil)Gelen aramalara bile bakamadım.İnsanın hiç bir şeyden keyif almaması ne kötü bir şeymiş.Sonrasın da korona aşılarının yan etkileri hakkında okuduklarım aklıma geldi.Depresyonu tetikleyebileceğinden bahsediliyordu.Sizler ne düşünüyorsunuz?Aşılar ile alakalı bir şey olabilir mi? Ya da insan hiç bir sebep yokken bu duruma nasıl gelebilir?

Etiketler
Her şey sanki bir an da oldu.Fiziiksel olarak hiç bir sıkıntım yok.İştah,uyku sağlam.Zamanım var,gezecek kadar maddi imkanım da var.Ancak ne hikmetse ,o kadar uğraşıp hazırladığım karavanı yerinden oynatasım bile yoktu.Kendimi zorladım,yola çıkınca düzelirim dedim ama nafile:( Bir ay boş boş dolaştım,zerre keyif almadım.Çok sevdiğim antik kentler taş yığını oldu gözümde..Müzelerin kapısına kadar gidip girmeden dönmüşlüğüm var.Göllerin yanından geçip olta bile atamadım(görülmüş şey değil)Gelen aramalara bile bakamadım.İnsanın hiç bir şeyden keyif almaması ne kötü bir şeymiş.Sonrasın da korona aşılarının yan etkileri hakkında okuduklarım aklıma geldi.Depresyonu tetikleyebileceğinden bahsediliyordu.Sizler ne düşünüyorsunuz?Aşılar ile alakalı bir şey olabilir mi? Ya da insan hiç bir sebep yokken bu duruma nasıl gelebilir?
:(

Geçmiş olsun
Anlattığınız kadarıyla depresyonda olduğunuz kesin
Depresyon birçok insanın hayatının bir döneminde ortaya çıkabiliyor, bazen bir olay tetikliyor,bazen de sebepsiz olabiliyor,
Corona aşılarının böyle bir yan etkisi olduğuna dair bir kanıt yok
bende de 8-9 ay önce depresyon başladı,aynı sizin gibi hayattan zevk almamaya başladım
Önce ilaç içmemek için direttim, ancak sonrasında lustral başladım,bir ay içersinde yeniden yüzüm gülmeye, hayattan keyif almaya başladım, herhangi bir ilaç yan etkisi olmadı,halen kullanıyorum, uzunca bir süre de kullanmayı düşünüyorum
Depresyon durumunda beyinde bazı hormonlar azalıyor,ilaç bu durumun düzelmesini sağlıyor, ilaçsız depresyon tedavisi diye birşey yok
Belki biliyorsunuz ben hekimim
Lustral 50 mg ,Bir hafta yarım alın, sonra tüm
Günde bir kez yutuluyor
Ben sabahları aç karnına içiyorum
Ancak günün herhangi bir saatinde yada gece yatarken de alınabilir
Aç-tok farketmez

Geçmiş olsun
Depresyon birçok insanın hayatının bir döneminde ortaya çıkabiliyor, bazen bir olay tetikliyor,bazen de sebepsiz olabiliyor,
bende de 8-9 ay önce depresyon başladı,aynı sizin gibi hayattan zevk almamaya başladım
Önce ilaç içmemek için direttim, ancak sonrasında lustral başladım,bir ay içersinde yeniden yüzüm gülmeye, hayattan keyif almaya başladım, herhangi bir ilaç yan etkisi olmadı,halen kullanıyorum, uzunca bir süre de kullanmayı düşünüyorum
Depresyon durumunda beyinde bazı hormonlar azalıyor,ilaç bu durumun düzelmesini sağlıyor, ilaçsız depresyon tedavisi diye birşey yok
Günde bir kez yutuluyor
Aç-tok farketmez
Alkol ile etkileşimi yok,3 günde bir akşamları rakı ve bira içiyorum

Sayın Makara ,
İnsanlarda dönem dönem böyle şeyler olabilr. Bunu kırmaak için mücadele etmek gerekir ve bir yerden başlamak lazım. Yarın oltanı al hasanlar barajına bir salla . Oltanın ucunda o ağırlığı çırpanmayı hissetiğinde balık tutmanın zevkini yeniden alacaksın. Olayı aşılarla ilişkilendirip psikolojinizi bozmayın bencede

Geçmiş olsun
Günde bir kez yutuluyor
Aç-tok farketmez
Hocam öncelikle ilginize teşekkür ederim.Ancak antidepresan kullanma niyetinde değilim.Çünkü bu ilaçların ağrı kesiciden farkı yok.Yani tedavi etmiyor,sadece vücudunuzun alarm sistemini devre dışı bırakıyor.Şu an uzun yürüyüşler yaparak rahatlamaya çalışıyorum.

.......

Murat beyin yazdığı gibi "Depresyon birçok insanın hayatının bir döneminde ortaya çıkabiliyor, bazen bir olay tetikliyor,bazen de sebepsiz olabiliyor," bu konuda haklı.

Sadece İlaçsız depresyon tedavisi yok demesi fazla iddialı söz olmuş .
Bilişsel davranışcı terapi uygulayan psikologların bu konudaki aldığı eğitimlerle depresyon için çözümler sunmaktadırlar.

Umarım kısa sürede bu durumdan sıyrılır ,hayattan tekrar keyif alırsınız.

Sayın Makara ,
İnsanlarda dönem dönem böyle şeyler olabilr. Bunu kırmaak için mücadele etmek gerekir ve bir yerden başlamak lazım. Yarın oltanı al hasanlar barajına bir salla . Oltanın ucunda o ağırlığı çırpanmayı hissetiğinde balık tutmanın zevkini yeniden alacaksın. Olayı aşılarla ilişkilendirip psikolojinizi bozmayın bencede
Bu gün büyük melene gittim.Yaklaşık bir saatlik yol.Onbeş dakika ancak durabildim.35 yıldır balığa gittiğim bu yer bile beni sakinleştiremedi.İlk defa böyle bir şey yaşıyorum,şaşkınım:unamused:

Hocam öncelikle ilginize teşekkür ederim.Ancak antidepresan kullanma niyetinde değilim.Çünkü bu ilaçların ağrı kesiciden farkı yok.Yani tedavi etmiyor,sadece vücudunuzun alarm sistemini devre dışı bırakıyor.Şu an uzun yürüyüşler yaparak rahatlamaya çalışıyorum.
Siz bilirsiniz
Antidepresanlar konusundaki düşüncenize katılmıyorum, kesinlikle tedavi edici etkisi var, depresyonda beyinde seratonin ve noradrenalin dediğimiz hormonlar azalıyor,ilaç bunların düzeyini normale getirerek tedavi ediyor,ne yürüyüş ne de psikologla konuşmak beyindeki biyokimyasal anormalliği düzeltmez, bunlar bilimsel gerçekler
İlaca ne kadar geç başlarsanız depresyon o kadar kronikleşir, düşük hayat kalitesine bağlı geçirdiğiniz günlerde yanınıza kalır, ayrıca sevdiklerinizi kırıp,üzebilirsiniz
Dediğimi yaparsanız,20 gün sonra bana teşekkür edeceksiniz
Ben de önce ilaç kullanmayı reddetmiştim, keşke en baştan kullansaydım diyorum şimdi
Hakkınızda hayırlısı olsun
Geçmişler olsun

.
Annemin vefatının tetiklediği yedi sekiz ay süren depresyonun en az altı ayını profesyonel yardımsız geçirme takıntıma borçluyum. Bu günkü aklım olsa bir gün bile durmaz denileni yapardım. Benim şansım kendiliğinden geçmesi oldu. Sizinkinin hem sebebi belli değil hem de kronikleşmeyeceğinin garantisi yok. Özellikle bu durum için erken tedavinin önemi biliniyor.

Umarım tez eski günlerinize kavuşursunuz.

Son düzenleme:

3. aşı sonrası bende bir ara girer gibi oldum. Alakası varmıydı, bilmiyorum. Benim kendi kendime başlangıç aşamasında tedavi yöntemim var. Önce aklımı manupule ediyorum, sonra da sızana, yerde sürünecek kadar arpa suyu içiyorum. Ertesi gün, mis gibi arınmış uyanıyorum. Doktor olmayan birisi ilaç önerse ilgilenmezdim ama @omnitemporal önerdiğine göre, @makara60 bence önce doktara görünmeniz iyi olur , ilaç şartsa süreyi uzatma bence. Böyle durumlarda kabullenme ilk adım denir. İkinci adımı at mutlaka.

.
İki ilave yapayım.

* Bazen içinde bulunulan sarsıntılı durumlar için dışarıdan tarafsız bakışa gerek olmakta. İnsanın nirengisi kayınca dengeyi bulmak zorlaşıyor. Burada sorununuzdan bahsederek görüşlerimizi sormanız, fark etmeseniz de doğru yolda olduğunuzu gösteriyor. (Ben sorunumdan kimseye bahsetmemiştim)

* Depresyon bir uzmanlık konusu. Mesleğiniz üzerine başkalarının konuştuklarını sizin nasıl değerlendirdiğinizi düşünün. Herşeyi bilmeniz imkansız.
Yardım almayı düşünmeseniz bile, bulunduğunuz durumla ilgili profesyonel bilgi alın derim. Böyle bir isteğe hiçbirinin tuhaf bakacağını sanmam.

Bir telefona bakar. Sonra karar sizin yine..
Unutmayalım, durumunuza daha tanı bile konulmadı.

Son düzenleme:

Antidepresanlar konusundaki düşüncenize katılmıyorum, kesinlikle tedavi edici etkisi var, depresyonda beyinde seratonin ve noradrenalin dediğimiz hormonlar azalıyor,ilaç bunların düzeyini normale getirerek tedavi ediyor,ne yürüyüş ne de psikologla konuşmak beyindeki biyokimyasal anormalliği düzeltmez, bunlar bilimsel gerçekler
.........

@makara60
Her şey kendi içinde gelişir yada biter.

Aşağıdaki link karar vermenize ne kadar etkili olur blimiyorum,fakat bilgi bilgidir.

Plasebo antidepresanlar ve psikoterapi kadar etkili

geçmiş olsun, ilaç kullanmamakta direnen bir siz değilsiniz
Soğuk algınlığı için ilaç almamak konusunda bile Hani ne demişler alırsan 1 haftada almazsan 7 günde birşeyin kalmaz diyenlerden yanayım
Tek aldığım çeşitli takviye vitaminler
Bu koronanın salgını ve haberlerinin bıraktığı hasar çok büyük

yalnız kalmamaya, doğada vakit geçirmeye pozitif kişilerle iletişimde kalmaya önem verin bence

Geçirdiğim psikolojik hastalıklar boyunca hep hekimlerimi dinledim, ilaçlarımı aksatmadım ve bunun da faydasını gördüm. Hafife alsak da Depresyon da bir hastalık ve bazen diğer sıkıntıların da öncüsü olabilir. Bir hekime görünmekte fayda var bana kalırsa...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR