Kimyasal Tuvalet Boşaltma Sıklığı...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,010

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Merhaba,
Uygun kimyasalla kullandığım fiziki olarak dolmayan tuvaleti en fazla kaç gün boşaltmadan kullanmalıyım? Kimyasalı ziyan etmemek için uygun tuvalet boşaltım sıklığı ne olmalıdır?

Yücel hocam bu kimyasal olayını ben bir türlü anlayamadım. Kimyasal kullandığınızda tuvaletlere dökülmemesi gerekir. Benim kimyasalım var ama daha kullanmaya elim varmadı. Bir kere her gün sabah mutlaka boşaltılmalı , eğer küçük bir alanda b.k ve s.d.k ile yaşanmak istenmiyorsa. Benim yöntemim mümkünse karavanda hiç büyük yapmamak. Çok zorda kalındığında yine kimyasal kullanmadan en fazla 1-2 saat içerisinde genel tuvalete dökmek. Öyle pahalı koku giderici filan da kullanmıyorum. Arada Domestos ile dezenfekte ediyorum. Küçük kokusu olmasın diye Pril vs karıştırıyorum suyuna ve en önemlisi belki günde iki defa boşatıyorum veya fırsat varsa üşenmiyorum. Yine de şu kimyasal kullananlardan nedenlerini öğrenmek isterim.

Yücel hocam bu kimyasal olayını ben bir türlü anlayamadım. Kimyasal kullandığınızda tuvaletlere dökülmemesi gerekir. Benim kimyasalım var ama daha kullanmaya elim varmadı. Bir kere her gün sabah mutlaka boşaltılmalı , eğer küçük bir alanda b.k ve s.d.k ile yaşanmak istenmiyorsa. Benim yöntemim mümkünse karavanda hiç büyük yapmamak. Çok zorda kalındığında yine kimyasal kullanmadan en fazla 1-2 saat içerisinde genel tuvalete dökmek. Öyle pahalı koku giderici filan da kullanmıyorum. Arada Domestos ile dezenfekte ediyorum. Küçük kokusu olmasın diye Pril vs karıştırıyorum suyuna ve en önemlisi belki günde iki defa boşatıyorum veya fırsat varsa üşenmiyorum. Yine de şu kimyasal kullananlardan nedenlerini öğrenmek isterim.

Teoman Bey sizinle aynı fikirdeyim. Yakında boşaltma olanaǧı varsa hergün boşaltırım. Bazı kampinglerde/karavanparklardaki wc yerine karavandaki wc’yi kullanırsam günde iki defa boşaltırım. Karavanımda 4-5 yıl önce aldıǧım kimyasal sıvı hala bitmedi.

Wc kasetine hergün bir tane protez temizleme tableti koyarım (Ayrıca wc‘nin kullanılmadıǧı aylarda wc kasetine iki protez temizleme tableti ve bir litre su koyar öyle bırakırım). Tablet kokuyu ne kadar önlüyor bilmiyorum ama kasette kireçlenmeyi önlüyor. Kasette oluşan kireçin kokuyu artırdıǧını bir yerde okudum. Kokuyu azaltmak için ayrıca kaseti boşaltınca iyi yıkamak ve havalandırmak lazım. En kolayı biraz pril koyup kaseti suyla doldurup boşaltmak.

Kimyasal katıları parçalıyor ve bozunmayı, dolayısıyla koku oluşumunu engelliyor. Mayalanma gibi olayları durduruyor diye biliyorum. Ben şu anda tuvaleti her türlü hacet için kullanıyorum. Kimyasal kullanılmış bir haceti boşaltmak çok daha temiz ve rahat oluyor. Atığın hepsi bir tür sıvıya dönüşmüş oluyor ve çok rahat atılıyor.

Wc kasetini, ihtyacımızı giderdikten hemen sonra boşaltırken gördüğümüz manzara, evimizde tuvaleti kullandıktan sonra, tuvalet sarnıcının düğmesine basmadan önceki manzaradan farklı değil. Bu safhada kötü koku sorunu yok denecek kadar az. :sweatsmile: Ben bu işi gezilerimde yüzlerce defa tekrarladım. Bir kaç defa yaptıktan sonra alışılıyor.

Sıvının içinde yüzen belli yoğunlukta katılar olması bende boşaltmayı güçleştiriyor. Boşalttığım şeyden ve tuvaletten üzerime su sıçramasına neden oluyor. Kimyasal kullanmadığımdaki atık boşaltma hadisesini sevmiyorum. Gerçi normalde de sevmiyorum ama tuvalete çamur kıvamında bir sıvıyı kokusuz olarak dökmek bence çok daha iyi.
Diğer bir konu kimyasalın boşaltma süresinin uzunluğu ama ben bunla ilgili net bir bilgi bulamıyorum. Firmaların kullanım kılavuzlarında belirtilmiş bir zaman aralığına rastlamadım. Acaba tuvalet kimyasalı kaç gün boyunca etkisini korumakta?

.....bu kimyasal olayını ben bir türlü anlayamadım. Kimyasal kullandığınızda tuvaletlere dökülmemesi gerekir. Benim kimyasalım var ama daha kullanmaya elim varmadı...

Tuvalet kimyasallarının bilindiği üzere mikrobiyolojik olarak;
1. oksijeni metabolize edebilen aerop mikropların çoğalmasını destekliyerek kötü koku sebebi anaerop mikropları frenleyen ve
2. bütün mikropları öldüren cinsleri bulunmakta.

Almanya Bavyera eyaletinin çevre idaresi; bakterileri öldüren sorunlu tuvalet kimyasallarının, tesislerde biyolojik arıtma yapan bakterilere de zarar vermemesi için; toplam tuvalet kaseti içeriğinin 20 misli seyreltilmiş olmasının yeterliliğini, aşağıdaki dosyada resmen yazmakta..
(4. maddenin son paragrafı)
Bildiri bu durumda kimyasalın da 4000 kere seyreltilmiş olacağını yazıyor.
Konuyla ilgili, bir profesörün benzer bir yazısını da okumuştum.

Zehiri zehir yapan dozu olduğundan gri suyun arıtma işlemsiz kanalizasyonlara veya doğrudan toprağa dökülmemesi gerekmekte. Hatta idrar bile ancak 10 misli seyreltildikten sonra gübre özelliği kazanabilmekte.

Bu durumda kimyasallı siyah suyun arıtma tesislerine bağlı kanalizasyon sistemlerine boşaltılması sorun sayılmadığı halde, kampinglerde özel yerler olması ise aslında sadece hijyen amacına hizmet etmekte..
Bilmem siyah suyu tuvalete boşaltırken etrafa sıçratmayanımız var mı ?

Bu yerlerdeki tuvalet artıklarının vilanjörle ekstra toplanma durumu olup olmadığını, isteyenler kampinglere sorabilir..

...
Yine gayet ender de olsa, Garda gölü gibi etrafı onlarca devasa kampiglerle dolu bölgelerin idarelerinin, işi sağlama bağlamak amacıyla bu artıkları ekstradan toplayabileceğini, böyle bir kampingde tuvalet artıklarını gri su yerine boşaltan bir karavancı için polis çağrıldığında tahmin etmiştim.
Ayrıca, Avrupa’da kalabalık açık hava toplantılarındaki kimyasal tuvalet artıklarının da istisnai olarak vilanjörle arıtma tesislerine taşınma durumu bulunmakta. Sanırım tesislerde de özel işleme (?) uğramadan, zaman içersinde peyder pey sisteme verildiğini tahmin etmekteyim.

...
Genellikle kampinge giren biri olarak, 10-15 günde ancak bir tablet ama gaitadaki yağları çözüp akıcılığı sağlaması amacıyla, sıklıkla kokulu sıvı sabun kullanmaktayım.
Tuvalet boşaltımı vaktine ise burun sensörlerim karar vermekte. 😉
Dezenfeksiyon işine Covit’den daha zorlu çıkacağı düşüncesiyle hiç kalkışmasam da tuvaleti kış uykusuna tek doz kimyasalla göndermekteyim. İçinde asit olmadığından contalara zarar vereceğini de sanmıyorum..

Contaları sezon sonu yağlamayı veya silikon püskürtmeyi ise nedense hep unutmaktayım..
Umarım bu yüzden sonum Niyazi gibi olmaz ? 😋

Son düzenleme:

Tuvaleti kullanım sıklığıma göre (Fiziksel olarak dolduğu için) iki günde boşaltıyorum. Her yeni dolum 100ml osculatiye(wc chem) mal oluyor bu da para cinsinden 7,5TL ye mal oluyor ama iki gün rahat rahat kokusuz kullanıyorum tuvaleti... Osculati yine stoklarda yok. Bitince başka kimyasalı (Porvaletti) deneyeceğim. Tabii parçalama özelliği olan bir kimyasal olmalı.

Bizde ilk deneyimlerde ne yapacağımızı bilmiyorduk. Forumda eski paylaşımlar da okumaların sonrası hergun.sabah ve akşam boşaltmaya başladım.
Sabah oldukça erken kalkarım, özellikle gezilerde gün doğuşunu kaçırmak istemem. Gece zaruri kullanım olmuş ise hemen gerekli temizlik yapılır.
Akşamda uygun zamanda yine bu boşaltma işlemini tekrarlarım.
1. Büyük kullanım gerekli olmadıkça yapılmıyor.
2. Uzun ara vermeden bosaltma koku sorununu tamamen çözüyor. Yukarıda belirtildiği gibi evde şifon çekimi sırasında olabilecek rahatsizlik'dan daha fazlası ile karşılaşılıyor.
3. Taşımada zorlayıcı ve riskli bir ağırlık olmuyor.
4. Gezi dışında benzer yöntemler ile korunuyor.
Biz uzun süreli bir yerde kalmadığınız için bu çözüm sorunsuz. Aynı yerde uzun süre kalanlarında en fazla üç günde bir çözüm bulması gerektiğini va daha fazla rahatsızlık duyacağı düşüncesindeyim.

Merhaba
Fiamma Bi Pot 39 kullanıyorum, ürünü alalı çok oldu ama en fazla 2-3 kere kullandım. Kirli su tankını boşaltmak için temiz su (sifon görevi gören) tankından ayırıp taşırken su damlatmakta. Su gelen yer tam olarak, normal kullanımdan sonra çekilen bir kapak var sıvıların kirli su tankına gitmesini sağlıyor, iş bitince kapatıyoruz oradan az miktarda geliyor. Contaları mı yıprandı acaba normalde su kaçırmaması lazım değil mi?

Son düzenleme:

Merhaba
Fiamma Bi Pot 39 kullanıyorum, ürünü alalı çok oldu ama en fazla 2-3 kere kullandım. Kirli su tankını boşaltmak için temiz su (sifon görevi gören) tankından ayırıp taşırken su damlatmakta. Su gelen yer tam olarak, normal kullanımdan sonra çekilen bir kapak var sıvıların kirli su tankına gitmesini sağlıyor, iş bitince kapatıyoruz oradan az miktarda geliyor. Contaları mı yıprandı acaba normalde su kaçırmaması lazım değil mi?
Selamlar benzer bir şeyi yaşadım. Sifonu çektikten sonra tuvalet kapağını hemen kapatırsanız sifon suyundan süzülen sular kapağın üstünde birikiyor. daha sonra boşaltmak için kaldırdığınızda o biriken su damla damla dökülüyordu. ben sifon kullanımdan sonra sifon suyunun iyice süzülmesine yetecek kadar bekleyerek sorunu büyük oranda çözdüm. yine de birkaç damla damlayabiliyor. ilk birkaç damlanın duş kabinine akmasını bekliyorum daha sonra sızıntı olmuyor.

Merhaba,
Uygun kimyasalla kullandığım fiziki olarak dolmayan tuvaleti en fazla kaç gün boşaltmadan kullanmalıyım? Kimyasalı ziyan etmemek için uygun tuvalet boşaltım sıklığı ne olmalıdır?

Merhaba

Portatif tuvalete ait aynı markayı kullanmanız halinde üreticinin önerdiği 5 günde bir boşaltılması yönünde, ancak 1 haftaya kadar eğer serin havadaysanız koku yapmadığını test ettim. Orjinal kullanmıyorsanız kokuda sorun olabildiğine dair bilgi almıştım.

Merhaba,

Merhaba

Portatif tuvalete ait aynı markayı kullanmanız halinde üreticinin önerdiği 5 günde bir boşaltılması yönünde, ancak 1 haftaya kadar eğer serin havadaysanız koku yapmadığını test ettim. Orjinal kullanmıyorsanız kokuda sorun olabildiğine dair bilgi almıştım.

Sıvının içinde yüzen belli yoğunlukta katılar olması bende boşaltmayı güçleştiriyor. Boşalttığım şeyden ve tuvaletten üzerime su sıçramasına neden oluyor. Kimyasal kullanmadığımdaki atık boşaltma hadisesini sevmiyorum. Gerçi normalde de sevmiyorum ama tuvalete çamur kıvamında bir sıvıyı kokusuz olarak dökmek bence çok daha iyi.
Diğer bir konu kimyasalın boşaltma süresinin uzunluğu ama ben bunla ilgili net bir bilgi bulamıyorum. Firmaların kullanım kılavuzlarında belirtilmiş bir zaman aralığına rastlamadım. Acaba tuvalet kimyasalı kaç gün boyunca etkisini korumakta?

Ben Thetford'un lavanta kokulu Concentrated Aqua Kem Blue (Mavi) kimyasalını kullanıyorum. İlk zamanlarda benim de çok merak ettiğim bir konuydu kaç günde boşaltmam gerektiği. Bu kimyasal epey pahalı olduğu için kaseti tam dolmadan dökünce neredeyse Euroların aktığını görebiliyordum :tonguewink: Ayrıca söylendiği gibi katı atıkları hemen sıvılaştırmadığını da gözlemledim. İnternette de katı atıkları kaç günde sıvılaştırdığına dair net bir bilgi bulamadım.

Sonra bir keresinde haftasonu karavanı kullandıktan sonra kaseti boşaltmayı unuttum. Ertesi haftasonu gittiğimde kaseti boşalttığımda hayattan soğudum resmen 🤮

Berbat bir koku ve kahverengi bir sıvı vardı ama her şey sıvıydı. O zaman anladım ki sıvılaştırma için zamana ihtiyaç var ama çıkan sonucu beklememek en iyisi ☣️

Benim çıkardığım dersler şunlar oldu:

1) Yaz-kış en geç 2-3 gün içinde wc dolmasa bile mutlaka boşaltmak lazım. Ne kadar erken o kadar iyi. İlk koyarken mavi olan kimyasal, çalışmaya başlayınca önce yeşile dönüyor, sonra kahverengiye. İşte bu kahverengiyi dökmeye kalktığınızda ağzınızı burnunuzu kapatsanız bile koku kulağınızdan! giriyor, kaçış yok. 🤢

2) Her katı atık aynı değil. Yediklerinize göre sertliği değişiyor ve dolayısıyla çözünme hızı da farklı oluyor. Çok mecbur olmadıkça büyük tuvaleti karavana yapmamak en iyisi. Bununla beraber şunu da belirtmeliyim ki, normal sıcaklıklarda 2-3 günü aşmadıktan sonra istediğiniz kadar katı yapın sadece kimyasalın lavanta kokusu geliyor wc'yi açınca. O bakımdan başarılı bir ürün ama çevreye zararını bilemem.

3) Hava çok sıcak değilse bir gecelik konaklamada sadece çiş için kimyasal koymasanız da idare ediyor. Ama lavanta kokusundan dolayı çok az bir miktar kimyasal, mesela önerilen dozun 1/4'ünü koyuyorum yine de.

🚾 Kaseti boşaltırken üzerime sıçramasını asgariye indirmek için ilk dökerken havalandırma düğmesine çok az basıyorum. Böylece içindekiler yavaş boşalıyor. Sonra içine 1-2 lt temiz su doldurup iyice çalkalıyorum ve yine kontrollü olarak boşaltıyorum. Daha sonrakilerde rahatça boşaltıyorum. Normalde bu işlemi 4 kere yapınca dördüncüde akan su berrak geliyor.

Bu konu başlığı sayesinde wc'nin contasını da silikon spreylemem gerektiğini hatırlattığınız için teşekkür ederim. Onu atlamışım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR