Kınık - Bergama - Dikili (Nebiler) Kamplı Gezimiz (20 - 21 Mart 2010)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,702

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Merhabalar,
Evet sonunda şeytanın bacağını kırdık ve sezonun (bizim için) ilk kamplı gezisini gerçekleştirdik. Çok sayıda fotoğraf çektiğimizden bu gezi notunu birkaç bölümde yazacağım.

Rotamız: Demirci-Gördes-Akhisar-Kırkağaç-Soma-Kınık-Bergama-Dikili(Nebiler) ve aynı yoldan dönüş.

Gezimizde toplam 520km yol yaptık, En fazla Bergama'da oyalandık ve Bergama Caravan Camping'de bir gece konakladık.

hpim0695z.jpg

Cumartesi saat 13:00 de LPG alarak Demirci'den ayrıldık.

Devam edecek...

Etiketler
Ynt: Kınık - Bergama - Dikili (Nebiler) Kamplı Gezimiz (20 - 21 Mart 2010)

İlk molamızı Demirci- Gördes arasındaki bu çeşme başında verdik. Yol kenarlarında oldukça geniş ve yeşil çayırlar var. İnsanın buralarda kamp yapası geliyor. Tabii yol kenarında kamp yapmak çok iyi bir fikir değil. Ama işte öyle bir his uyandırdı burası bende.

hpim0696.jpg

hpim0697s.jpg

hpim0701.jpg

hpim0702.jpg

hpim0703.jpg

Yollar çok virajlı ve pek çok noktada bozuk.

hpim0705.jpg

hpim0706k.jpg

hpim0707.jpg

hpim0708.jpg

Devam edecek...

Vee Kınık...

Kınık gezimizin özel bir nedenle ilgi çekici yönünü oluşturuyordu. Son derece küçük ve şirin bir ilçe. İlçenin yapısı İzmir'de olduğunuzu hissettiriyor. Rumlardan kalmış eski evler, Dar sokakları, Ve şehir merkezi görmeye değer. Eski birkaç camii var. Arkasını bir yamaca yaslamış küçük ve güzel bir ilçe Kınık. Özellikle şehir merkezinin güneyindeki mahalledeki dar sokaklar ve evler dikkatimizi çekti. Bir de Kınık'ta çeşmelerden içtiğimiz su çok lezzetli geldi. Bunun dışında Kınık üzerine çok fazla söyleyeceğimiz bir şey yok...

Kınıkta gördüklerimizin bazılarını paylaşmak isterim:

hpim0709i.jpg

hpim0710.jpg

hpim0712o.jpg

hpim0714.jpg

hpim0715c.jpg

hpim0716.jpg

hpim0717.jpg

hpim0718.jpg

hpim0719p.jpg

hpim0720.jpg

hpim0721.jpg

hpim0723.jpg

hpim0725.jpg

hpim0726.jpg

hpim0727y.jpg

hpim0728c.jpg

hpim0730k.jpg

hpim0731r.jpg

Devam Edecek....

Bergama 1: Cumartesi

Kınık-Bergama arası abartısız 10-15 dakika. Bergama'ya girişte bizi yeni ve modern olduğu her halinden belli olan devlet hastanesi karşılıyor. Bergama çok gelişmiş bir yer. Herşeyi ile mükemmel bir yer olarak gördük Bergama'yı. Aslında Bergama'ya ikinci gelişimizdi. İlk olarak 2006 Ağustos'ta gelmiştik. Ama bu sefer Bergama'ya farklı bir gözle mi baktık nedir şehrin düzeni temizliği ve şehirle ilgili herşey çok hoşumuza gitti.

Bergama'ya akşam saatlerinde vardık. Güneş artık batmak üzereydi. Basilica kapanmıştı yine de çevrede küçük bir tur attık.

hpim0733.jpg

Basilica

hpim0735.jpg

Basilica karşısında halı-kilim dükkanı mimarisi ile ilgi çekici. Bergama'da pek çok devlete ve özele ait bina tarihi öneme sahip ve görülmeye değer.

hpim0736.jpg

hpim0737d.jpg

hpim0738r.jpg

hpim0739.jpg

Basilica'nın bir parçasını kullanarak yapılmış bu camii oldukça ilgimizi çekti. Abdest alma yeri yapılırken kullanılan tarihi eser oldukça ilgi çekici bir görüntü oluşturuyor.

Basilica'nın karşısında bir oto yıkamacı'da kocaman bir tabela'da Caravan Camping yazıyor. Gelmeden önce internetten araştırdığımız Caravan Camping'e hiç benzemediği halde gidip bir bakalım diyoruz. Alan bildiğiniz bir yıkama alanı. Sağda solda minibüs ve otobüsler yıkanıyor. Klasik yıkamacı kılığındaki bir kişiye yaklaşıp tabelayı gösteriyoruz. Campin'in neresi olduğunu soruyoruz. Adamcağız asfalt alanı göstererek işte burası diyor ve ekliyor "Karavanlar için" :smiley: Gösterdiği alan belki 50x50 metrelik yüksek duvarlarla çevrilmiş bildiğiniz oto yıkamacı işte. Hayretler içinde ayrılıyoruz. Memleketimizde kamp işletmeciliği yapmak ne kadar basit; Tabelayı yaptırıp yerine asan kamp işletmecisi olabiliyor demek ki. Sonuç olarak bu yerin bizim kalacağımız yer olmadığına seviniyoruz. Gerçek Caravan Camping İzmir yönüne doğru çıkarken sağda. Bundan sonra bu yeri arayıp buluyoruz Akşam oldu.

Devam Edecek...

Caravan Camping:1

Hava neredeyse karardı kararacakken gerçek Caravan Camping'i buluyoruz. Bir merhaba ve Hızlı bir turdan sonra kalmaya karar veriyoruz. Bu gece buranın tek müşterisi biz olacağız. Yazdan kalma alışkanlığımız biraz körelmiş olsa da 10-15 dk içinde çadırı kurup, içini yerleştiriyor ve kamp alanımızı oluşturuyoruz. Hızla birer kahve içip, Cennet'in Bergama'lı bir arkadaşının "Bergamaya bir alış veriş merkezi açıldı inan olsun Forum Bornova gibi bir yer" :smiley: diyerek tavsiye ettiği Park Bergama'ya doğru yola çıkıyoruz.

hpim0742.jpg

Devam Edecek...

Bergama Park

Bergama Park aslında biri Bergama Park olan yanyana iki alışveriş merkezinden oluşuyor. Forum Bornova'nın yanında esamesi okunacak bir yer değil. Ama bir ilçe için harika bir yer olduğunu söyleyebilirim. Dükkanlar, Restoranlar, Bir adet sinema (Üç salonlu) daha ne olsun? Alışveriş merkezinin bir tanesinde Çanakkale Şehitleri Fotoğraf Sergisi, Bir tanesinde de Çiçek isimli (soyadını unuttum) Bergama'lı bir ressamın resim sergisi var. Bütün bunlar bizi birkaç saat oyalıyor.
Sinema'ya da gidecekken vazgeçiyor ve 21:30 gibi kampa geri dönüyoruz.

hpim0749.jpg

Devam edecek...

Caravan Campin 2: Kampımız

21:30 Civarında geri döndük. Ve gece için son hazırlıklarımızı yaptık. Çadırın içine önce matları ardından bir kat battaniye ve üstüne de yeni aldığımız ve ilk kez denediğimiz -2/+7 Confort tulumumuzu serdik. Kaynar su torbasına sıcak su doldurup tulumun içine attık ve tulumumuzda bir süre film izledik. Sezonun bu kampında nasıl uyuduğumu anlamamışım. Sabah 5 te kalktım. Çadırın dışına çıktığımda akşamki çiğ, kırağıya dönüşmüştü. Buna rağmen gece boyunca hiç üşümeden oldukça rahat uyumuştuk. Tekrar yattım ve saat 7:30 da uyandım. Başlangıçta serin olan hava 10:30'a doğru iyice ısındı. Yani ilk kampımızı gece ayazına rağmen oldukça rahat geçirdik.

hpim0752m.jpg

hpim0758.jpg

hpim0760i.jpg

hpim0764v.jpg

Sabah güneşinin altında biraz internete gözatıyorum ve dünkü gazeteyi okuyorum. Bu sırada henüz uyku tulumu keyfi yapan eşime de bir sıcak su torbası takviyesi yapmayı ihmal etmiyorum.

hpim0763l.jpg

Kamp yerinin her halinden henüz pek misafir beklemediği anlaşılıyor. Herşey oldukça iyi düşünülmüş. Tertemiz, düzenli ve yeni. Bazı şeyler henüz kurulmamış ve bahar bakımı yapılmamış, Bu bizim için çok önemli değil:

hpim0762a.jpg

hpim0767.jpg

Kafeteya

hpim0769.jpg

Giriş yolu.

hpim0770.jpg

Restoran ve bahçe-havuz

hpim0766.jpg

Havuz yazın hizmette oluyormuş.

hpim0771.jpg

hpim0772.jpg

hpim0773t.jpg

hpim0774r.jpg

Restoran-Ön

Yer yer kullanılan bahçe mobilya ve süsleri de değişik bir hava veriyor:

hpim0776.jpg

hpim0777.jpg

hpim0762a.jpg

Ortak kullanım alanları güzel düşünülmüş, Bakımlı ancak sezon daha tam olarak açılmadığı için tezgah vb yerler tozlu bu da normal. Oralarla hiç işimiz olmadı zaten. İki tane de çamaşır makinesi var:

hpim0778p.jpg

hpim0779.jpg

hpim0780.jpg

hpim0784d.jpg

Bu kampımızda arabanın arka tarafının kullanışlılığı da kendini kanıtladı. İkinci akü ve ışıklandırma sayesinde akşam doğru düzgün elektrik bile almadık. 8A'lık peltierle donattığım oto buzdolabımız bir gün fişte kalınca kar yaptı ve içindekilerin bir kısmını dondurdu. Yaptığım şeylerin gerçekten işe yaradığını ilk defa gerçek bir kampta deneyip görmek hoşuma gitti:

hpim0781.jpg

hpim0782.jpg

hpim0783.jpg

hpim0789.jpg

Eşim uyandıktan sonra güzel bir kahvaltı yapıp saat 12'de kamp yerinden ayrıldık. Toparlanmamız da 10 dakika sürdü. Kampçılığın altın kuralı olarak ardımızda ayak izimizden başka hiçbir şey bırakmadık.

hpim0792.jpg

hpim0795.jpg

Bu arada Yeni aldığımız PMR telsizlerin verdiği güveni kamp yerinde doyasıya yaşadık. Kamp alanında bir yere gittiğinizde eşinizle yanınızdaymış gibi konuşmanızı sağlayan bu aletler kampta çok kullanışlı geldi. Ayrıca (daha sonra değineceğim) Nebiler'de de çok işimize yaradı.

hpim0796.jpg

İlk defa denediğimiz kamp yerimizden iyi eğlenmiş, iyi dinlenmiş ve güzel bir haftasonu geçirmiş olarak 12 sularında ayrıldık ve rotamızı Nebiler'e çevirdik.

Devam edecek...

Nebiler'e yolculuk:

hpim0800.jpg

hpim0801z.jpg

İlk önce Kaplıca'yı ziyaret ediyoruz. Burada güzel bir alanda bir kaplıca bir kahve ve eski kiralandığı anlaşılan odalar var. Tesis çok bakımsız ve albenisiz geliyor. Şelaleye doğru geri dönüyoruz

Kaplıca:

hpim0802.jpg

hpim0803.jpg

hpim0806.jpg

Daha sonra Şelale ve Mağaralara giden yolu bulabilmek için daha önce burada karşılaştığımız ailenin yanına geliyoruz. Köye doğru çıkarken şelaleye uğramış, Dikili'den bu aileyle karşılaşmıştık. Onlar da şelaleye çıkacaklardı. Kaplıcaya çıkıp geri döndüğümüzde çoktan şelaleye varmış olmalılar ki araçları dışında herhangibir iz yoktu.

hpim0808.jpg

hpim0809.jpg

Çaresiz kıt olan coğrafya bilgimden hareketle başladık dereyi takip etmeye. Dere aşağılardan bir yerlerden akarken biz tarlaların içinden başladık kuzeye doğru yürümeye.

hpim0811s.jpg

Geçtiğimiz arazilerden birisi olan arılık.

hpim0813.jpg

hpim0814.jpg

hpim0816.jpg

Geçtiğimiz arazilerden. Hiçbir yol, tabela yönlendirme olmadığı gibi tarlaların arasında dikenli dallardan yapılmış engeller gibi pek çok sevimsiz şeyle karşılaşıyorsunuz.
hpim0817.jpg

Hedef o iki kayanın arasında bir yerlerde olmalı :smiley:

hpim0818.jpg

hpim0819.jpg

Bölgede karşılaştığımız çiçekler.

hpim0822.jpg

Artık suyun sesi geliyor. Burası zor bir geçiş,sazlık alan bataklık. Zemin çok kötü.

hpim0823s.jpg

Bir süre sonra tarlalar yerini makilik bozuk bir ormana bırakıyor.

Veee sonunda Nebiler Şelalesi'nin tepesindeyiz:

hpim0824.jpg

hpim0825.jpg

Aşağıda gördüğümüz aile ile burada karşılaşıyoruz.

hpim0826.jpg

Suya düşen bir şeyi bulmak mümkün değil gibi görünüyor. Donanıma dikkat etmek lazım.

Yaklaşabildiğim kadarıyla şelalenin dökülüşü ve alt kısmın görüntüsü:
hpim0827p.jpg

hpim0828s.jpg

hpim0829yv.jpg

hpim0830.jpg

hpim0836.jpg

hpim0837z.jpg

Kanyonu soldan takip ederek mağaraya doğru ilerliyoruz. Zaman zaman dikenli çalılar ve türlü türlü makiler, yoldaki kayalar işi zorlaştırıyor. Ama mağarayı da görmek istiyoruz.

hpim0842.jpg

hpim0843h.jpg

Vee işte suyun geldiği yer, Mağaramız:

hpim0848.jpg

hpim0849.jpg

hpim0850.jpg

hpim0851.jpg

hpim0860.jpg

Daha yukarıda suyun yeraltına girdiği mağara da varmış, ama derenin sağ tarafına geçmek gerekiyor ve bizim hiç halimiz kalmadı. Orayı görmeyi başka bir sefere bırakıp dönüyoruz.

hpim0863.jpg

Dönüş yolunda bu mini fidanlar dikkatimizi çekiyor. Orman müdahale edilmezse kendi yaşam döngüsünü koruyor, Kendini yeniliyor.

hpim0864.jpg

Genel bir resim.

hpim0865.jpg

hpim0868w.jpg

Kanyonu oluşturan kayalardan doğudakinin tepe noktası.

hpim0873n.jpg

Bundan sonra girişteki tarladaki arabamıza geri dönüp bir süre dinlenip Bergama'ya doğru yola çıkıyoruz. Saat 15:00

hpim0879q.jpg

hpim0880.jpg

İşte Nebiler Maceramız bu kadar. Anayola 6 km uzaklıkta ancak yolları yer yer bozuk olan bu köye uğrayıp bu güzellikleri gördüğümüz için mutlu olduk. Sonuçta Dikili ve Çandarlı hattını yazın detaylıca Dikili'de kamp yaparak gezmiştik. Aynı şeyi tekrarlamadan yeni birşeyler görmek iyi oldu.

Bu arada burada PMR telsizden bahsedecektim. (unuttuğum için dipnot olarak yazıyorum) Cep telefonlarının çekmediği bu yerde telsiz çok işimize yaradı. Kimi zaman diğer aileyle de birleşip iki grup olarak yürüdük, Kimi zaman ben bir çiftçiyle sohbet ettim, eşim arabaya devam etti. Bazen de birbirimizden uzaklaştık. Bu esnada bütün haberleşmeyi telsizle sağladık. Telsiz olmasaydı (zaman zaman ayrılabilmek konusunda) bu kadar rahat olamazdık açıkçası.

Devam edecek...

Ve Bergama 2: Pazar

Önce Basilica'yı gezdik. Binanın durumu üzücü. Çok görkemli bir bina olduğu belli ama ana harabeye giremiyorsunuz. Bir kulenin içine bazı eserler koymuşlar onları görüyoruz. Hepsi o. Basilica'ya müze kartımızla girdik. Normal giriş ücreti 5 tl. Açık konuşayım eğer Müzekartlarımız olmasaydı verdiğim 10tl'ya acırdım. Burayı gezecekseniz ve Müzekartınız yoksa önce akropolü gezerken müzekart alın sonra gelip burayı müzekartınızla gezin.

hpim0882.jpg

hpim0883t.jpg

hpim0884.jpg

hpim0886.jpg

hpim0890.jpg

hpim0891.jpg

hpim0892e.jpg

hpim0893.jpg

Daha sonra Akropol'e çıktık. Akropol harika bir ören yeri. Müzekartımızı otomatik gişelere gösterip direk olarak geçtik bu sistem çok hoş, ama şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Akropol'ün önünde aracınızı parketme konusunda tekel olduğu halde, yani aracınızı başka yere parkedemeyeceğiniz halde sizden 3 tl. Otopark ücreti alıyorlar. Bu 2006 da da böyleydi halen de böyle. Kültür bakanlığının tek kartı yetersiz kalıyor. Bence kültür bakanlığı Müze-Otopark Kart, Müze dernek-kart gibi kartlar da çıkarıp gelirini bu tekelcilere aktarsın. Vatandaş da olur olmadık kurumlar tarafından yolunmadan (Bergamaspor gibi) rahatça ören yerlerini gezebilsin.
Akropol ile ilgili sadece görüntüleri paylaşacağım çok fazla diyecek bir şey yok, Muhteşem bir ören yeri. Gördüğümüz farklılık teleferik yapımıyla ilgili kabloları çekme aşamasına kadar gelmiş çalışmalar oldu. Artık akropol'e teleferikle çıkılacak. Müşteriler bir aşağıdaki otoparkta bir de teleferikte yolunacak anlaşılan... Konuyla ilgili bilgi sahibi olamadım ama kanımca yukarıya araç çıkışını sonlandıracaklar.
Dipnot: Araç tarifesindeki ücretleri yıllardır kestikleri halde Bergamasporun nasıl adı duyulmaz bunu da anlamadım. Tahminimce bu kulüp en az üç büyükler kadar zengin olmalıydı.
Neyse konumuza dönersek Akropol muhteşem, Manzara muhteşem..

Baraj Manzarası:

hpim0894.jpg

hpim0895b.jpg

Yeni teleferik kabinleri:

hpim0896r.jpg

hpim0897.jpg

hpim0898z.jpg

Akropol'den:

hpim0902.jpg

hpim0903o.jpg

hpim0904.jpg

hpim0905.jpg

hpim0906p.jpg

hpim0911.jpg

Ve otoparktaki bir karavan:

hpim0914t.jpg

Akropol de bu kadar. Bundan sonra dönüş yoluna geçiyoruz.

Devam edecek...

Ve Akhisar'ı 10-12 Km geçmişken Ünlü Yolüstü Çamlık Restorant'ımızın yemeklerinin tadına bakıyoruz. Güneşin son ışıklarını bu piknikle dağların arasından uğurluyor. Demirci'mize devam ediyoruz. Akşam 20 sularında evimizdeyiz.

hpim0921.jpg

Bitti.

Yücel teşekkürler çok güzel bir gezi olmuş kendimi o bölgede hissettim havanın renginden sağlam ayaz olduğu anlaşılıyor ama yinede tedbirle güzel bir gezi olmuş devamını bekliyoruz.

Yusuf Usta, Teşekkürler,
Sabaha karşı gerçekten sağlam ayaz oldu. Bu bölgeden bu kadarını beklemiyorduk. Tulum zannettiğimden daha iyi iş çıkardı. Bu arada tulum içinde olmamıza rağmen, Çadırın içi de dış sıcaklığa göre çok iyiydi. Bizim haricimizde başka bir ısı kaynağı olmamasına rağmen 10-12 derecelik bir fark oluşabiliyormuş.
Bu kampta şunu anladık ki, Çadır kampçılığında iş tulumda bitiyor. İyi ve şartlara uygun alınacak bir tulumla bundan sonra her yerde ve her mevsimde kamp yapabiliriz. :smiley:
Selamlar,

Güzel bir gezi yapmışsınız. Fotoğraflı anlatım, bayağı bir bilgilendirici oluyor herzaman. Araç ve kamp donanımını da uygulamalı olarak denetlediğinize göre, bundan sonrası için işiniz kolay olmalı.
Fotoğrafların bir bölümü, iyi açılmıyor gibi; anlayamadım.
Kınık'ı beğenmişsinizdir umarım, ben beğeniyorum.
Nebiler kaplıcası ve Nebiler Çağlayanı uğranılacak yerler içinde idi ve bugüne değin uğrayamamıştım; bir fırsat yaratıp uğrarım artık. Bu arada belirtmeliyim, çağlayana ulaşım, biraz sorun gibi geldi bana.

Cavid Sezen

Cavid Ağabey,
Arabayı bıraktığımız tarla hemen yolun kenarında buradan tahimini 1 yada 2 km yürünüyor. Gezilir düşüncesiyle kolaylaştırılmamış, aksine zorlaştırılmış ulaşım. Ama çok da zor değil. Bizim için çok sorun olmadı sizin için de olmaz kanımca. Hem böylesi ayrı bir keyifli. Hatta umarım yol yapmazlar ve hep böyle kalır. Mağaranın içinde her yerden su akıyor. Tavandan kayaların arasından sızan sudan içilebilir. Yazın suya da girilebileceğinden daha keyifli olur. Fotoğraflarda bazı şeyler gözükmüyor. Nebiler yakınlardan geçen kişilerin görebileceği bir yer. Elbette ki Suuçtu(MKPAŞA) gibi büyük şelalelerle karşılaştırılamaz ama bu etkinlik bu geziye ayrı bir heyecan kattı açıkçası.
Not:Kınık Güzel... Bergama daha güzel... Dikili'ye ve Çandarlı'ya zaten aşığız... Çok sevdik.
Selamlar,

Cavid Ağabey,
Resimlerin hepsi aynı sayfada olduğu için açılması zaman alabilir. Göremediğiniz resim varsa fare ile sağ tıklayıp resmi göster seçebilirsiniz. Yada resim konumunu kopyalayıp yeni bir tarayıcı sayfasına yapıştırıp resmi görebilirsiniz.
Selamlar,

Tamam fotoğrafları görebiliyorum...

Çağlayana ulaşımda sorun yokmuş, anladım. Biraz yürürüz artık, daha iyi..

Bergama, yakın çevresi içinde tartışmasız en güzel yerleşim birimi. Oraya vardığınızda, "kent havası"nı alabiliyorsunuz. Uygar insanları, tarihsel geçmişinin varsıllığı, bitek Bakırçay Ovası'nın merkezi oluşu, merkez nüfusu(2009TÜİK, 58.570), güzelim "Bergama Evleri" ... ile çok güzel bir kent. Hatta il olması gereken bir ilçemiz...(Bergama, Kınık, Dikili, Çandarlı, Kozak'tan oluşan Bergama İli) Ehhh artık Bergamalılar, beni "onursal hemşehri" olarak kabul ederler... :D

Cavid Sezen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR