Kış lastiği takmayan karavan görünümlü minibüsler yandı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bartek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,582

bartek

Zirve
Hayırlı oldun. Lastikticileri sevindirdiler. Acaba bu değişiklik Antalya'da geçerli olacak mı? Istanbul'da kar kaç gün yağar?
Karavan ruhsatı olmayanlar yandı ben dahil:smiley:

j) Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.

(4) Birinci fıkranın (j) bendine uymayan aracın işletenine 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinin Bakanlığa verdiği yetki çerçevesinde 500 Türk Lirası tutarında üçüncü fıkrada belirtilen görevlilerce idari para cezası karar tutanağı düzenlenir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/11/20121108-7.htm

Etiketler
Ynt: Kış lastiği takmayan karavan görünümlü minibüsler yandı

Teoman bir geyiği tekrarlamak istemem ama kar lastiği illa kar ile ilgili değil.Yoldaki sıcaklığın(zeminin) 4 derecenin altına düşmesi yeterli.Ben 7-8 senedir kasım ayındaki o soğuklar başladığında takıyorum,takmadığımda emniyet kemeri takmamış gibi hissediyorum kendimi.Faydasını saymama gerek yok ,özelliği zaten belli zemine temas eden kağuçuğun içinde ki hava oranı normal lastiğe göre daha fazla,buda tutunumu arttırıyor.Ayrıca fazla para vermiş olmuyorsunuz mevcut olan yazlık lastiklerin ömrünü de uzatmış oluyorsun.

Peki sen hangi markayı kullanıyorsun? Memnun olduğuna göre ben de alıyım fiyatlar uçmadan :smiley:

Michelin Alpine 4x4 215 çok memnunum çıktığında yılın lastiği seçilmişti.
2007 den 2009 kadar kullandım Vito ya uymadığı için bu araverdim Transporter da(2010 sanırım) tekrar taktım.5 seneyi doldurduğu için performans düşer diyorlar ama ben öyle bir şey hissetmedim.

bartek' Alıntı:
... Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur...

Böyle yuvarlak yazılımlı genelgelere uyuz oluyorum. Bütün araçlar ya yolcu taşımak ya da yük taşımak için yapılmıştır. Bu genelge kapsamına giren araç sınıflarını daha detaylı bir şekilde yazmaları lazım. Ya da hususi ticari diye ayırabilirlerdi.

Kış lastiğini bende kullanıyorum.Hava sıcaklığı 4 derecenin altına düştüğünde normal lastikler kazık gibi sertleşiyor.Yol tutuşunu inanılmaz arttırıyor.Sonuçta ortalama. Dört ay kullanıp yaz lastikleri ile değiştiriyorsunuz bence ticari olmayan arabalar için bile zorunlu olmalı.Sonuçta lastik ömrü açısından hemen hemen aynı masrafa denk geliyor.

Bülent'e ve Mustafa Bey'e katılmamak olanaksız. Kimse, kış lastiği gereksizdir diyemez sanırım. Ammaaa, olayın bir diğer yüzü var ve bu burada Türk Halkı'nın gelir konusu devreye giriyor ve de kıyamet(!) de burada kopuyor. Aracına dört lastiği almada zorlanan, 10-15 yıl aynı lastiği kullanan, çıkma lastik ya da ucuz Uzakdoğu lastiği peşinde koşan insanımız için, olay kabusa dönüşebiliyor. ;)

Olay netleşsin bakalım... :-\

Cavid Sezen

Biraz fiyat araştırdım. Michelin Agilis Alpinler 350 TL , Goodyear Cargo Ultragrip 310 TL, uzakdoğu ürünleri 200-250 TL civarında.
Ama bulduklarım hep 2011 yılı diyorlar, zaten 4-5 sene ömrü var lastiğin, 2 senesi stokta geçmiş olacak. Bi alanlar eski stokları bitirsin de bakalım artık.

Yasa çıkması kadar uygulamadaki denetiminde önemli olduğunu düşünüyorum.

Kar lastiğimi yoksa kış lastiğimi olduğu konusunda kendi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.
Syncro aracımda 3 yıl kış lastikleri kullandım ve bahsi geçen lastik türünün kış lastiği olduğu kanaatine vardım. Çünki bu türden
lastikler kış aylarında 7 derecenin altındaki soğukta yumuşaklığını koruyabiliyor olması,kılcal kanalları sayesinde buz üzerinde
vakum etkisi yaratması nedeniyle tutunmada performansının çok iyi olduğunu gözlemledim.

Ancak kanal yapıları 4 mevsim lastiklerdekine yakın olması nedeniyle taze ve yumuşak karlı zeminlerde kanal araları çabuk dolması
nedeniyle kar lastiği olmadığı çünki kanal aralarına dolan karı tahliye edemediği için sorunla karşılaştım.

Son 2 yıldır aynı aracımda A/T lastik kullanmaktayım, bu lastik türündede kılcal kanallar sayesinde kış lastiğine yakın vakum etkisi
mevcut ve kanal genişlikleri sayesinde araya dolan karları tahliye etmedeki avantajı nedeniyle beğenerek kullanıyorum. Bu lastiğin
bir diğer avantajıda sadece kar değil çamur performansı nedeniylede 4 mevsim kullanabiliyorum.

Ancak aracım otomobil olsaydı ve hız sınırları daha yüksek araç kullansaydım kesinlikle kış lastiğini tercih ederdim.

Arkadaşlar

Ben yıllardır, şirket araçlarında da "petlas" kar lastiği kullanıyorum
Memnunum.....

Ben de otomobilimde kış (kar) lastiği kullanıyorum. Oldukça memnunum. Ben Kutköy'de yüksek rakımlı yerde oturuyorum. Kadıköy günlük güneşlikken bizim oralarda tipi kar olabiliyor. Sabahları buzlanma olabiliyor. O yüzden mecburen kar lastiği almıştım. Buzda bile performansı iyi. Ocak 2010'da lastikler yeni iken Gezenbilir'in Bolu Aladağlar'da ki kış kampına zincir takmadan gidebilmiştim. Bazı yerlerde yer yer 20 cm kar vardı.

Sonuç olarak kar lastiği iyi bir şey. Buna kimsenin itirazı olamaz.

Genelgenin belirsiz yazılması biraz sıkıcı. Hangi araçlar? Keşke bütün araçlar denseydi. Ya da minibüs, kamyonet, kamyon, otobüs denseydi. Ya da ticari hususi diye net bir ayırım olsaydı. Bu genelgeye göre polisler motokaravanlara da ceza kesebilir. İzah edilirse kesmeyebilirler de :smiley: Neyse bekliyeceğiz göreceğiz.

j) Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.
(4) Birinci fıkranın (j) bendine uymayan aracın işletenine 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinin Bakanlığa verdiği yetki çerçevesinde 500 Türk Lirası tutarında üçüncü fıkrada belirtilen görevlilerce idari para cezası karar tutanağı düzenlenir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir.
-------------------
İlk bakışta yolcu taşıması yapan taksi, dolmuş, minibüs ve otobüs gibi araçlar ile K belgesi gerektiren N.. sınıfı araçları kapsıyor gibi görülüyor. Karavanları ve otomobilleri kapsamıyor gibi görülüyor. Bakalım uygulamada ne olacak. :-\

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ KISIM
Başlangıç ve Temel Hükümler

BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, kamuya açık karayolunda motorlu taşıtlarla yapılan yolcu ve eşya taşımalarını, taşımacı, acente, taşıma işleri komisyonculuğu, taşıma işleri organizatörlüğü, nakliyat ambarı işletmeciliği, kargo işletmeciliği, lojistik işletmeciliği, terminal işletmeciliği, dağıtım işletmeciliği ve benzeri taşımacılık faaliyetlerini yapanlar ile taşıma işlerinde çalışanları, taşımacılık faaliyetlerinde yararlanılan her türlü taşıt, araç, gereç, yapı, tesis ve benzerlerini kapsar.
(2) Servis taşımaları hakkındaki usul ve esaslar Bakanlıkça ayrıca düzenlenir.
(3) Aşağıdaki taşıtlarla yapılan taşımalar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.
a) Özel otomobillerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
b) Lastik tekerlekli traktörlerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
c) Üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar.
ç) Resmi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ticari olmayan taşımalar.
d) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
e) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar.

Şahsınız adına hususi olarak kayıtlı kamyonetiniz yük ve yolcu taşıyan araçlar kapsamına girmez.Bu durumu bilmeyen görevliye yönetmeliğin bu kısmını fotokopi olarak gösterebilirsiniz.

esensami' Alıntı:
KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ KISIM
Başlangıç ve Temel Hükümler

BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, kamuya açık karayolunda motorlu taşıtlarla yapılan yolcu ve eşya taşımalarını, taşımacı, acente, taşıma işleri komisyonculuğu, taşıma işleri organizatörlüğü, nakliyat ambarı işletmeciliği, kargo işletmeciliği, lojistik işletmeciliği, terminal işletmeciliği, dağıtım işletmeciliği ve benzeri taşımacılık faaliyetlerini yapanlar ile taşıma işlerinde çalışanları, taşımacılık faaliyetlerinde yararlanılan her türlü taşıt, araç, gereç, yapı, tesis ve benzerlerini kapsar.
(2) Servis taşımaları hakkındaki usul ve esaslar Bakanlıkça ayrıca düzenlenir.
(3) Aşağıdaki taşıtlarla yapılan taşımalar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.
a) Özel otomobillerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
b) Lastik tekerlekli traktörlerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
c) Üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar.
ç) Resmi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ticari olmayan taşımalar.
d) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
e) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar.

Şahsınız adına hususi olarak kayıtlı kamyonetiniz yük ve yolcu taşıyan araçlar kapsamına girmez.Bu durumu bilmeyen görevliye yönetmeliğin bu kısmını fotokopi olarak gösterebilirsiniz.
Güzel bilgilendirme..
Ellerinize sağlık..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,411
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR