Kısa Geziler; Ayvalık (22-23-24-25 Aralık 2009)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,671

gezmen

Karavan Yönetim
Yer
Akhisar
Merhaba Arkadaşlar;

Ülkemizde yerleşmeyi düşünebileceğim 10 yer adını saymamı isteseler, tereddütsüz onun adını da sayardım; Ayvalık... Çamlık'ta bahçeli bir ev, olmazsa merkezde bir Rum evi ya da bir daire, o da olmazsa Cunda'da herhangi bir konut ama Sarımsaklı'yı istemem pek..

Yıllardır giderim, uğrarım ama bi türlü doyamam... Yerine göre hem kent hem de kasaba özellikleri gösteren bu beldemizi ayrı bir severiz. Dört mevsim de ayrı bir güzelliği, canlılığı vardır.Birçok sahil beldemizde, yaz sezonu dışında ortalığı adeta derin bir sessizlik kaplar; Ayvalık'ta ise böyle değildir. Yaşam, hemen tüm canlılığıyla sürer.. Bu durum, şaşırtır da kimilerini.. ÇünküAyvalık, turizm sayesinde var olan bir yer değildir.

Hemen her yıl, aralık ayı sonlarına doğru(20 Aralık civarı), bir gezi yapma alışkanlığı oluştu epeyce bir süredir bizde. Genellikle 2-3 günden 10-15 güne değin olabiliyor bu geziler.

Bu yıl, Ayvalık ve çevresini gözümüze kestirdik. Söylediğim gibi, çok bildiğimizbir yer sayılır ama yine de keşfedilmemiş noktaları var. Gezmeyi seven her insan gibi, bir ya da birçok kez gördüğümüz bir yeri bir daha görmek, sıkmaz bizi; biliyorum sizi de... Yaklaşık dört gün diye tasarlamıştım, öyle de oldu. En önemli sayılabilecek olumsuzluk ise, bir türlü açmayan hava idi. Dört gün kapalı hava, çok sık rastlanmayan bir durum Ege kıyısı için. İlk gün soğuk sayılabilecek bir havanın ardından
yumuşak üç gün geçirdik. Bu yıl, olağan olmayan bir biçimde yumuşak gidiyor havalar zaten ya..

Yaklaşık olarak gidişe bir, dönüşe de bir gün harcamayı düşündüm. Yaklaşık iki gün de Ayvalık ve çevresi için yeterdi.(Bir gün Ayvalık ve çevresi, bir gün de Ayvalık'ın ünlü Perşembe pazarı için.)Aşağıdaki haritada da görebileceksiniz, gidiş ve dönüşte Akhisar-Bergama arasında aynı yolu kullandım.

"Araç, ne yaktı?" sorusu usunuza gelebilir, yazayım: 483 km'de 40 lt(Mitsubishi L300 panelvan) 100 km.de yaklaşık 8.3 lt dizel. Yolun özellikle Çandarlı-Denizköy-Dikili arası ile Kozak Yaylası (Ayvalık-Gömeç yolu Kozak sapağı-Bergama arası) geçeğinin daha zorlu olduğunu ve Bergama-Akhisar arası dışta kalmak üzere,fotoğraf çekimi için sıkça durduğumu da belirtmeliyim. Geriye kalan yollar, çok kısa bazı bölümler ayrı tutulursa, güzel..

Harita ve fotoğrafsız olmaz diyelim ve eklemeye başlayalım.

[attachment=1]

Ayvalk   Google Haritalar 1263233899822

Ayvalk 1   Google Haritalar 1263291591946

Etiketler

Ynt: Kısa Geziler; Ayvalık (22-23-24-25 Aralık 2009)

Çandarlı. (Dikili-İzmir) Sessizliği sevenler için.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

Ayvalik 1 010

Ayvalik 017

Ayvalik 018

Denizköy (Çandarlı-Dikili-İzmir) Tam kafa dinlenecek yer...

[attachment=1]

Ayvalik 070

Denizköy'den Dikili'ye doğru... Solda küçüklü büyüklü adalar. Adeta in cin top atıyor..

[attachment=1]

Ayvalik 083

Bademli Köyü (Dikili-İzmir) iskelesi. Balıkçılarla kısa bir söyleşi ve ahtapot alışverişine tanık oluyoruz...

[attachment=1]

[attachment=2]

Ayvalik 090

Ayvalik 096

Dikili'yi(İzmir) sever misiniz? Bu soruya Akhisar-Kırkağaç ve Somalılar gülümseyeceklerdir; sözü geçen kentlerde yaşayanların yazlıkları, çoğunlukla buradadır.. (Altınova'yı da unutmuyoruz bu arada... :D)

[attachment=1]

Ayvalik 122

Böyle bir ev(!)de yaşamak ister miydiniz? Çamlık'tan Ayvalık'a bakış..

[attachment=1]

Ayvalik 161

Çamlık'ta (Ayvalık) mahzun bir karavan...

[attachment=1]

Ayvalik 166

Ayvalık mimarisinden örnekler.. Bu taş evlere hayran olmamak elde mi?... Şimdiye değin bu sokaklarda o denli çok dolaştım ama her gelişimde ayrı bir güzelliği keşfediyorum..

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

Ayvalik 244

Ayvalik 247

Ayvalik 267

Son yıllarda Midilli'den komşularımızın da hemen her hafta ziyaret ettikleri ünlü "Ayvalık Pazarı"ndan bir köşe. Aralık sonları ama bahar gibi, otlara dikkat ediyor musunuz? Özellikle akkızlarda(şevket-i bostan) gözüm kaldı (Fotoğrafta en önde sağda); hem temizlenmiş hem de çok güzeller... :( Bilirsiniz, ottan en çok Girit Göçmenleri anlar; Ayvalık'ta da epeyce varlar...

[attachment=1]

Ayvalik 281

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri