Kısa Geziler; Balçova'da Termal Keyfi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,884

drares

Haşmet Kalkancı
Yer
Aydın
Dostlar merhaba, çok uzun zamandır karavanlı gezilerimi sizlere aktarmamam bazı dostlarımızda "Haşmet karavanını hiç kullanmıyor galiba" düşüncesi doğurmuştu. Bu düşünceye benim son zamanlarda içinde olduğum yoğun iş tempoma farklı eğitim çalışmalarının da eklenmesiyle yaşadığım yoğunluk neden olmuştu. Bu sefer işi sıkı tutarak daha gezimi tamamlamadan yazısını yazmaya karar verdim. Anlayacağınız şu an karavanımın içindeyim. Bizimkiler daha yeni uyanıyorlar. Havada sağanak yağmur var. Daha en az 3 gün yağacak kadar yağmur taşıdığı hissini uyandıran bulutlar gök yüzünü işgal etmiş durumdalar. Karavanın içinde yağmur tıpırtılarını dinleyerek uyuyup uyanmak çok keyifliydi.
İsterseniz yaptığımız kısa geziyi sizlerle paylaşmaya başlayayım;
Bir süredir yoğun olarak yaşadığımız iş ve okul tempomuzdan nefes alamıyorduk. Okulların hafta sonunda tatile giriyor olması bizim bu hafta sonunu farklı değerlendirebilme fırsatımızı doğurdu. Uzun zamandır sıcak kaplıca keyfini yaşamak, soğuk kış günlerinde iliklerimize kadar ısınmak istiyorduk. Yaşadığımız yörede bunun bir kaç alternatifi mevcut.Aydına 25 km. mesafede Germencik Alangüllü kaplıcaları, 125 km mesafede Pamukkale Karahayıt kaplıcaları, 90 km. de Buharkent Umut termal tesisleri, 110 km.de ise Balçova termal kaplıcaları...
Aile efradının ortak kararı Balçova termal yönünde oldu. Çünkü termal keyfinin yanı sıra İzmir'de sosyal olarak yapılacak alternatifler fazlaydı.
Ama biz gezimize biraz daha keyif katmak, kamp isteklerimizi de tatmin etmek istiyordu. Sonunda kafamızda keyifli olacağını düşündüğümüz rotamızı çizdik. Karavancı arkadaşlarımız Kılıç ve Baltacı aileleriyle önce cuma akşamı Kuşadası sahilinde konaklayacak, orada kamp ateşi eşliğinde geceyi yaşayacaktık. Sabah kahvaltısından sonra rotamızı İzmir'e çevirecektik.
Arkadaşlarımızla planlarımızı yaptık. Cuma akşamı çıkış saatimiz gecikeceğinden akşam yemeklerimiz evimizde yemeğe karar verdik. Saat 22 sıralarında Kuşadası kamp yerimize ulaştık. Bayanlar çayı demlerken ben yanımda getirdiğim mangalın üzerinde kamp ateşimizi yaktım.( bu şekilde ateş etrafı kirletmiyor)Kamp ateşimiz bizi saat 01:30'a kadar ısıttı. Havada yağmur beklentisi olamasına rağmen yağış yoktu. Bulutlar zaman zaman aralanıp yıldızları seyretmemizi sağlıyordu. Arkadaşlarımızın hazırladığı sıcak şarap enfesti. Sonrasında çayımızla keyfimizi sürdürdük. Muhabbetinn konusuysa Mayıs ayında planlanan İspanya-Portekiz karavanlı gezisiydi. Dostlarımız 2 karavan 1 ay sürecek seyahat planlarken biz de gezinin bir bölümünde 1 hafta süreyle onlara katılmaya niyetleniyoruz. Bu gezinin detaylarını sizlerle daha sonra ayrı bir başlık altında paylaşacağım.

Etiketler
Ynt: Kısa Geziler; Balçova'da Termal Keyfi

Haşmet hocam sizlere keyifli bir ara yıl tatili diliyorum.Devamını da bekliyoruz selamlar.

Geceye son noktayı acıkan bayanların isteği koydu. Mangalda hazırladıkları sucukları ekmek arası yaptık. Sonrasında artık hepimiz karavanlarımıza çekildik. Gecenin ilerleyen saatlerinde yağmur zaman zaman sağanak yağarken bir ara da yağış doluya dönüştü. Bizse D4 ısıtıcımızın huzur verici sıcaklığında güzel bir uyku uyuduk. sabah saatlerinde uyandığımızda yağmur dinmişti ve yine parçalı az bulutlu güzel bir hava bizi karşılıyordu. Kahvaltı için çaylar demlendi, kamp masaları kuruldu ve sohbet eşliğinde sabah tamamlandı. Sonrasında karavanlar toplandı, dostlarla vedalaşıldı. Biz rotamızı İzmir'e çevirirken onlar Sığacık yönüne hareket ettiler.
Sorunsuz ve keyifli bir yolculuktan sonra Balçova termale ulaştık. Artık hayalini kurduğumuz sıcak sular bizi bekliyordu. Kısa süre sonra termal havuzda jakuzi keyfini sürüyorduk. Balçova'yı bilir misiniz? termal kaplıcaların hemen arkasında yükselen ormanla kaplı tepeler vardır. Havuzun içinden dağları seyrederken hızla üzerimize doğru gelen yağmur dolu bulutlar az sonra farklı bir deneyim yaşayacağımızı müjdeliyordu.
Dostlar hava sıcaklığı 17 derece, sıcacık termal havuzdasınız ve sağanak yağmur yağıyor...
Bu anlatılmaz keyifli deneyim Şimşeklerin çakması, gök gürlemesi nedeniyle (yıldırım düşmesi tehlikesi) 2 saat sonunda istemeye istemeye son buldu.
Havuz sonrasında kıyıdaki cafede bir süre dinlenirken halen havuzda olanları seyrettik. Biz çıktıktan 1 saat sonrasında bile yeni insanlar havuza geliyorlardı. Sanırım bu keyfi bilenler özellikle bu anı yaşamak için geliyorlardı.
Artık akşam oluyordu, karnımız acıktı, toplanıp karavanımıza binerek çok da uzakta olmayan İnciraltı'da ki Özdilek alış-veriş merkezine gittik.Orada da bizi başka bir sürpriz bekliyordu, restoran bölümünde "ne yiyeceğiz?" diye düşünürken kuru fasulye gözüme ilişti. Uzun zamandır böyle lezzetli kuru yememiştim. Üstelik pastırmalı yapmışlardı.
Bir süre alış veriş merkezinde gezdikten sonra saat 10 gibi yatmak için oradan ayrıldık. Daha önceleri Narlıdere sahilde konakladığımız bir yer vardı, bölge trafik istasyonunun hemen yanında bir cepte kalıyorduk. Sabah da denize nazır kahvaltımızı yapıyorduk. Ama bu sefer oraya vardığımızda bizi bir sürpriz bekliyordu. Bizim kamp alanımız yeni yapılan balıkçı barınağının inşaat alanı olmuştu. Kısa bir durum değerlendirmesinden sonra geri dönüp balçava termal tesislerinin otoparkını yeni kamp alanı olarak belirledik...
Arkası yarııınnn...

mustafayetim' Alıntı:
Haşmet hocam sizlere keyifli bir ara yıl tatili diliyorum.Devamını da bekliyoruz selamlar.
Mustafa bey teşekkürler, devamını en kısa sürede aktaracağım.

Haşmet Bey,İzmir ve İnciraltı'nı okuyunca dayanamadım.'79 Buca eğitim mezunuyum.Öğrenciyken İnciraltı yutlarında kalmıştım.geçtiğimiz yaz aylarında iki kez,bir iki gün kalırım diye gitmiştim, yurdu özlemişim,içeriye girip o yılları anlatınca Ali isminde bir ağabey 'beni hatırlıyormusun?' dedi,çay ikram ettiler,sohbet başladı,karavanlı geldiğimi söyledim,sahildeki cafeterya bölümüne aldılar,elektrik verdiler,yurt binasında banyo yapıp çamaşır yıkayabileceğim yer gösterdiler, birinde 11 diğerinde 12 gün geçivermiş.hala özlüyorum,ilk fırsatta,yine İzmir,,Urla,Karaburun vs.O güzel yerlerin tadını çıkarıyorsunuzdur.gezinizin sağlıklı ve mutlu geçmesini diliyor,selamlarımı iletiyorum.

Paylaşım için teşekkürler....." Hani nerde görseller "tarzı arsız bir çıkış umarım çok rahatsızlık vermez size:smiley:
Kalın sağlıcakla

İstanbul da araçların üzerinde hafif kar birikmiş hava sert ve hayalleri zorlamakdan başka yapacağım birşey yok.

Karavan,dostlarla birliktelik ve kaplıca. Güzellikler sizlerle olsun.

Kış geldiğinde, sıcaklığın özlemiyle ilk akla gelen 'kaplıca' oluyor. Bir süredir hüküm süren, o yazdan arta kalma ılık günler sona erdi.. Biz de bir-iki güne kadar kendimizi Simav-Eynal Kaplıcaları'nın o sıcacık, buhar buhar sularına atmayı düşünüyoruz... ;D ;D

Sağlıklı, keyifli tatiller....

PS. Haşmet Bey, kuru fasulyeyi öyle bir anlatmışsınız ki... Yavuz, ben de kuru fasulye istiyorum, diye tutturdu.. Pişireceğiz çaresiz.... Afiyet olsun!...

Haşmet Bey,Balçova'ya gelmişsiniz,bu mevsimde termal keyfi anlatılmaz yaşanır cinsten bir güzelliktir. Ama, birkaç durak yakınımıza
gelmiş olmanıza rağmen,ancak geriye döndüğünüzde haberimiz oldu. Neyse, bir dahaki gelişinizde görüşürüz umarım.

İzmir'den selamlar, sevgiler.

Dostlar iş güç yoğunluğundan yazımın son bölümünü ancak bu akşam yazabiliyorum.
Bütün gece yağan sağanak yağmur sabah erken saatlerde bir ara dindiğinde etrafı yoğun bir şekilde kuş sesleri sarıyor. çevrede bolca ağaç olması bize bu sürprizi hazırlıyor. Keyifli bir ecenin sabahında bu keyfi devam ettirmek istiyoruz. Kahvaltı yeri seçeneklerimiz bol...
Biz kahvaltı için yine İnciraltı'nı tercih ediyoruz. Crown plaza otelinin ön tarafındaki belediyeye ait otopark yağmurlu hava nedeniyle bomboş, hatta otopark görevlisi bile ortalıkta görünmüyor. Karavanımızı manzaraya karşı yerleştirip, çayımızı demliyoruz. Çevreden gelip geçenlerin imrenerek bakışları arasında kahvaltı keyfimizi yaşıyoruz. Aslında böyle zamanlarda biraz acımasız olduğumu düşünüyorum. Bu imkanı bulamayanların yüreklerinde derin bir iz bırakacak böyle bir anın kahramanı olmak bazen hoşuma bile gidiyor, ama ne yapayım ben de bu imkana kavuşmak için 40'lı yaşlarıma gelmeyi bekledim (çocukluğumdan beri karavan sevdalısı olduğum düşünülecek olursa)
Keyif çaylarımızı da bitirdikten sonra İzmir'de yapmayı planladığımız bir kaç özel işimizi halletmek üzere harekete geçiyoruz.
Bu hafta sonu kaçamağında bizlerle olduğunuz için sizlere teşekkür ediyoruz, sevgiyle kalın...

Gezi yazımla ilgili görsellere buradan ulaşabilirsiniz...
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=101451.new#new

Haşmet Bey merhaba,
Öncelikle en son İKEA daki tesadüf karşılaşmamızdan sonra bir daha karşılaşamadık.İzmir'e geldiğinizde bülüşüp kahve içip sohbet etmek isterim.
İspanya Portekiz gezi planında bundan üç yıl önce oralarda motorla gezi yaptığımdan elimde baya evrak ve bilgi mevcut.Kamplarla ilgili de.Biz sırf campta kalmıştık.Gerek olursa elimden geldiğince paylaşırım.
Konaklama yeri açısından karavanı aldıktan sonra İzmir'e farklı gözle bakmaya başladım.Akşam nerede rahat kalınır,nerede sohbet edilir,nerede kimse rahatsız etmez gibi.Sizin konakladığınız yere yakın sahilevleri yolunun sonunda balıkçı limanı var.Limanın kapısı gece kilitli ama bekçisi çok yardımsever.Karavanı içeri almak istedi ve elekrtik verebileceğini belirtti.Biz içeri girmeden denizin kıyısında rahatsız edilmeden karşıdaki balık ekmekçide pişirttiğimiz yemekleri rahatça yedik.Polis de sık sık kontrol ediyor çevreyi.
Ayrıce İzmir de konak viyadüğün altındaki otopark akşamları sakin ve birçok karavancı tercih ediyor.
Bayraklı vapur iskelesi var bir de karşıyakaya gelmeden levhaları mevcut altınyolda giderken.Orasının manzarası da çok güzel ama biraz hareketli akşam alemciler var ama yine kimse kimseyi rahatsız etmiyor ve polis kontrol ediyor.
Alsancakta ise limanda 1.kordonun sonunda alsancak karakolunu geçince TCDD otoparkı çok rahat ve çok merkezi.Karakolun bir tarafında TCDD otoparkı diğer tarafında Liman İşletmelerinin otoparkı var ama burada gece kalmak biraz pahalı 24 TL ve gece 3 den sonra kalacak araçlardan anahtar istiyorlar.
Çok Selamalar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR