Kısa Geziler; Paşa Yaylası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,873

drares

Haşmet Kalkancı
Yer
Aydın
Dostlar bu Pazar günü eşimle birlikte gezmeye çıktık, nereye gideceğimizi planlamamıştık. Eşim Paşa yaylası fikrimi onaylayınca rotamız belli oldu. Paşa yaylası, Aydın'ın yaylalarından birisidir. Yaklaşık 21 km uzaklıktadır. Asfalt yolla ulaşımı, yayladaki tek oteli ve yaylaya son zamanlarda yapılan evleriyle basitçe tanımlanabilir. Kışın kar yağan ve Aydın'da kar keyfini yaşayabileceğiniz nadir yerlerden biridir. Yazın bir çok insan kurdukları çadırlarda uzun süreli konaklarlar. Köylülerin yaptığı tandır kebabını zevkle tadabilirsiniz :smiley:
Yayla yolu üzerindeki Karaköy'de bizim sevdiğimiz noktalardan biridir. Bir zamanlar buradan ev almak hayalleri kurmuş, ufacıcık arazilere dudak uçurtan rakamlar isteyen mal sahiplerine verip veriştirmiştim :D
ilk fotolar Karaköy'ün hemen üst bölümünden, vadinin aşağısı Umurlu beldesi...

20141130 135018

20141130 140036

20141130 140044

Etiketler
Ynt: Kısa Geziler; Paşa Yaylası

Burada duraklayıp manzarayı resmettikten sonra, yaylaya çıkıyoruz.
Yolda içi oyulmuş bu kavak ağacı objektifimize takılıyor.

20141130 140946

20141130 142434

20141130 142911

20141130 142937

Ekli dosyalar

• 20141130_140938.jpg
    20141130_140938.jpg
    222.3 KB · Görüntüleme: 474

Paşa yaylasında bolca asırlık Çınar ağacı mevcut...

20141130 142412

20141130 142457

20141130 142650

Karavanımıza dönüp dinlenebileceğimiz bir yer arıyoruz. Eşim "uzun zamandır kamp ateşi yakmadık" deyince yeni eylem planımız da belirleniyor: Kamp ateşi yakılacak.
Bulduğumuz kamp alanında bizden önceki ziyaretçiler, ateş yakmışlar ve topladıkları odunların tamamını yakmayıp bize ayırmışlar ;D
Hava yağmura dönmek üzere her ihtimale karşı tentemizi açıyorum, sağanak bastırırsa altına sığınacağız.
Kamp ateşimizi de yaktık, sıcaklığı içimizi ısıtıyor :smiley:

20141130 145800

20141130 152049

20141130 152111

20141130 152127

Kamp ateşimizle ısındık, yanımızda getirdiğimiz meyveleri yedik. Hava bulutlu ama güneş batıda kendini arada bir gösteriyor. Kuşadası'nın üzerinde tatlı bir kızıllık var. Artık eve dönme zamanı...

20141130 153837

Güzel bir hafta sonu tatili olmuş, yorgunluklar atılmış,bol bol temiz hava teneffüs edilmiş ve yeni bir haftaya huzurlu bi başlangıç için gereken herşey yapılmış.. Sizleri kutluyor, daha nicelerini temenni ediyorum.

Resimlerinize bakarak biz de dinlendik diyebilirim. Yaylaların sonbahar ve kışın ayrı bir güzelliği var. Yolların dar olması genel bir sorun galiba. Geçtiğımiz yaz kaldığımız bir yaylada bizde karavanı biraz uzakta bırakmak zorunda kalmıştık.
Haşmet Bey, gezi haberlerinizi özlemiştim ve zevkle okudum. Teşekkürler.

Kar avan taj....değişik koşullarda bir sürü olasılığı bir araya getirme zorunluluğu gerektiren bu gezi için mekan konusunda hemfikir olmak yetmiş.Karşılaşılabilecek her türlü duruma göre teçhizat hazır,geriye kalan tadını çıkarmak ki çıkarmışsınız....Ağız tadıyla nice kaçamaklar...(Bu paylaşacağım dediğin gezi notlarının ön hazırlığıydı sanırım ;) )

Esinti35' Alıntı:
Güzel bir hafta sonu tatili olmuş, yorgunluklar atılmış,bol bol temiz hava teneffüs edilmiş ve yeni bir haftaya huzurlu bi başlangıç için gereken herşey yapılmış.. Sizleri kutluyor, daha nicelerini temenni ediyorum.
Şeref abi bizim yöreler her an bir etkinlik yapmaya müsait. Yeter ki canın istesin, zamanın olsun. Bu hafta sonu bulduğumuz 3-4 saatlik fırsatı kaçırmayıp bu şekilde değerlendirdik. Senin de söylediğin gibi yeni haftaya güzel bir hazırlık oldu :smiley:

Akdeniz45' Alıntı:
Resimlerinize bakarak biz de dinlendik diyebilirim. Yaylaların sonbahar ve kışın ayrı bir güzelliği var. Yolların dar olması genel bir sorun galiba. Geçtiğımiz yaz kaldığımız bir yaylada bizde karavanı biraz uzakta bırakmak zorunda kalmıştık.
Haşmet Bey, gezi haberlerinizi özlemiştim ve zevkle okudum. Teşekkürler.
Hüseyin abi teşekkürler. Sonbahar buralara yeni geldi. Ağaçlar yapraklarını özenle hazırladılar ve yerlerdeki yeşil çimenlerin üzerine sermeye başladılar. Hava soğukla serin arası kıvamda . İnsanın içinde hafif bir ürperti yaratıyor. Sanırım sizin oralara kış çoktan gelmiştir. Biz kısacık kışımızı karşılamaya hazırlanıyoruz. Ama burası Aydın , günde 4 mevsim yaşanabilir. Ne de olsa "Aydın havası" ;)

Haşmet yağmur başlamadan önce genellikle ufak bir rüzgar olur, bazen anlık fırtına gibi kopar, bu yüzden tenteni açtığın zaman hava değişme ihtimali varsa mutlaka tenteyi yere sabitle, yoksa tentene yazık olabilir, gezilerin devamını bekliyoruz, selamlar

enverdede' Alıntı:
Kar avan taj....değişik koşullarda bir sürü olasılığı bir araya getirme zorunluluğu gerektiren bu gezi için mekan konusunda hemfikir olmak yetmiş.Karşılaşılabilecek her türlü duruma göre teçhizat hazır,geriye kalan tadını çıkarmak ki çıkarmışsınız....Ağız tadıyla nice kaçamaklar...(Bu paylaşacağım dediğin gezi notlarının ön hazırlığıydı sanırım ;) )
Enver abi inan kızımızı o gün kurstan almak zorunda olmasak biz geceyi orada geçirirdik.Karavanın olması bir çok sıkıntıyı otomatik olarak ortadan kaldırıyor. İşin güzel tarafı ne biliyor musunuz? altımızdaki karavanla gidip kaldığımız yerlerde hep lüx yapılmış evler var. Bazen yazlık, bazen yayla evi, bazen kışlık vs. Ama biz oradayken o evlerin sahipleriyle aynı şartlara sahip oluyoruz. Hatta bazen daha iyi şartlarla bile karşılarına çıkabiliyoruz. Mesela ben istersem manzaramı anında değiştirebilir, ya da manzaranın karşısına en güzel görüş açısıyla yerleşebilirim. Hem de o ev sahipleri gibi çuvalla para harcamadan. Mesela bu yaz benim hem Paris'te, hem de Amsterdam'da evim vardı ;) :smiley:

buralpdi' Alıntı:
Haşmet yağmur başlamadan önce genellikle ufak bir rüzgar olur, bazen anlık fırtına gibi kopar, bu yüzden tenteni açtığın zaman hava değişme ihtimali varsa mutlaka tenteyi yere sabitle, yoksa tentene yazık olabilir, gezilerin devamını bekliyoruz, selamlar
Levent uyarın için teşekkürler, tentemi bağlamak için halatlarım, yere sabitlemek için çadır kazıklarım var ama o gün hava esinti açısından oldukça sakindi. O yüzden pek umursamadım. Ama burada bu konuyu dile getirmek iyi oldu. Karavancılığa yeni başlayan birileri bu uyarılarımızı okuyunca faydalanabilir. :smiley:

drares' Alıntı:
Levent uyarın için teşekkürler, tentemi bağlamak için halatlarım, yere sabitlemek için çadır kazıklarım var ama o gün hava esinti açısından oldukça sakindi. O yüzden pek umursamadım. Ama burada bu konuyu dile getirmek iyi oldu. Karavancılığa yeni başlayan birileri bu uyarılarımızı okuyunca faydalanabilir. :smiley:

yeri gelmişken bu konu ile ilgili son anımı paylaşayım, hem de örnek olsun,
danamandıra göletinde iken ortada hiç bir şey olmadan bir fırtına koptu, tentenin bir ucunu takım sandığına bağlamıştım, öbür ucu hem büyük taşa hemde çadır kazığına bağlamıştım, takım sandığından kurtaramadı ama çadır kazığını söküp taşıda kaldırdığı gibi kaportaya vurdurmuştu, kaportada 5cm çapında ezik oluştu ama biz kimseye bir şey olmadığı için sevindik, içimizden birine bu taşı vurabilirdi,
şimdi yaklaşık 25cm yere kazık çakıyorum :D

Çok güzel fotoğraflar.

1955 yılları gibi babam çıkarmıştı cip tutupta Paşayaylasına. Suyun orada 5-6 büyük kişinin kollarını birleştirip saramadığı koca bir çınar vardı onu aradım fotoğraflarda ama göremedim. Suya verilen isim " karpuz çatlatandı". Gerçekten suda 15 dakika kalan karpuz ikiye yarılıyordu. Yol tek şerit ve topraktı. İki araç karşılıklı denk gelirse birisi geniş yere kadar geri geri gidip yol veriyordu...

Neredeyse 60 yıl sonra sayenizde gezmiş oldum tekrar Paşayaylasını..Eksik olmayın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri