Kısa, Uzun Far Gösterge Işığı Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rkayaci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,777

rkayaci

" 4x4 şart"
Yer
İSTANBUL
Web
www.kayaelektronik.com.tr
Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2011 modeldir. Uzun farlara LED lamba taktım. Oldukça güzel ışık veriyor. Ancak kısa farları yaktığımda, gösterge de uzun far sembolü yanıyor. bunu nasıl engelleyebilirim? şema veya fotoğraf ile bilgi verebilirmizin.

aynı bende de oldu
önce kısa farları led e çevirdim sıkıntı olmadı
uzunları led e çevirince aynen dediğiniz gibi elektrikçilere sordum araba kabğl etmiyor hata veriyor gibi şeyler söylediler

Taktığınız led lamba ya farın içindeki eksi (-) kutup kablosunu dışarıdan verip denemeli. O sekilde sorunsuz çalışırsa fara bir kablo girilir.
Ayrıca uzun hüzmeli farları röle takıp orjinal tesisattan röleyi, röleden farı beslediğinizde sorun oluşmaz.
Kolay gelsin.

Sorunu çözdüm. Sorun normal halojen ampülün devreden çektiği yükle yani akımla led ampülün devreden aldığı akım aynı değildi. Bizzat ölçtüm. Araya seri bağlı bir yük direnci koydum. Sorun kalmadı.

hocam nasıl bir direnç koydunuz kaç ohm luk
kısalar yanarken uzun far ın biri çok az pır pır yapıyor zaten
aynı şeyi iç aydınlatmada da yasadım oda led takınca çok az yanıyordu

hocam nasıl bir direnç koydunuz kaç ohm luk
kısalar yanarken uzun far ın biri çok az pır pır yapıyor zaten
aynı şeyi iç aydınlatmada da yasadım oda led takınca çok az yanıyordu
Tüm oto elektrikcilerinde var. Tanesi 10 tl siyah taş direç var içinde. Omajını ölçmedim ama güç direncidir. Asla normal direnç bağlamayın. Hatta birçok online satış mağazalarında da arıza ışığı söndürür diye çift olarak satılıyor. Yeni ledlerde içinde mevcut ama bazı ucuzlarda maalesef hariciyen gerekiyor.

Teşekkür ederim size , n11 de 25watt arıza giderici sanırım dediğiniz , yalnız aldığın yerdeki Usta kafamı karıştırdı bir ucunu artı ya diğerini şase ye bağlanır diyor , siz seri baglamişsiniz , kusura bakmayın sizide rahatsız ediyorum , cidden konu hakkında bilgili insan bulmak zormuş

Teşekkür ederim size , n11 de 25watt arıza giderici sanırım dediğiniz , yalnız aldığın yerdeki Usta kafamı karıştırdı bir ucunu artı ya diğerini şase ye bağlanır diyor , siz seri baglamişsiniz , kusura bakmayın sizide rahatsız ediyorum , cidden konu hakkında bilgili insan bulmak zormuş
Rica ederim. Yükü arttırmak için lambayla paralel de olur. Seride. Bu tamamen devreye bağlı. Bende lambaya parelel bağlı. Devreye seri gidiyor. Sizde eğer uzun led takacaksanız lambaya giden artı ve eksiye bağlayacaksınız.

Tahminim H1 tipi led kullandınız. Selektör yaparken iyi oluyormuş.
Fakat aydınlatmada pek başarılı değil, ışığı dağıtıyor diyorlar.
Sizin tecrübeniz nasıl?

Led arıza giderici diye satılan direnç den aldım , paralel bağladım, rkayacı Usta sayesinde sorun çözüldü , 36 watlik aliexpress den aldım kısalar h7 uzunlar h1 performans gerçekten çok iyi umarim muayeneden geçerler

Led arıza giderici diye satılan direnç den aldım , paralel bağladım, rkayacı Usta sayesinde sorun çözüldü , 36 watlik aliexpress den aldım kısalar h7 uzunlar h1 performans gerçekten çok iyi umarim muayeneden geçerler
Rica ederim herzaman yardımcı olurum. Lakin park hariç hiö bir lamba modifikasyonu muayneden geçmez. Ağır kusurdur. Söküp tekrar bağlıycaksınuz.

Led fazla ışık vermez. O nedenle uzunlara sellektör çok iyidir.

Sarı ışığın delme özeeliği fazla kaybı azdır.

Uzunlarda gün ışığı led kullanmıştım (4300k), yağmur ve siste beyazdan çok daha iyiydi.
Bildiğim kadarıyla muayene şöyleydi: Sonradan Lede dönüştürme hafif kusurla geçiyordu. Fakat Xenona dönüştürülmüşse ve yükseklik ayarı da yoksa ağır kusurla kalıyordu.

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam kolay gelsin çok eski bi konu ama ben biraz geriden geliyorum maalesef.
Dacia solenza var bende uzun kısa tek mercek şeklinde. H4 Led far takıyorum uzun kısa göstergesi beraber yanıyor. Dediğiniz gibi halojen ampüller kadar güç çekmediği için öyle oluyor. Nasıl çözebilirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.